Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
piątek, 23 października 2020 21:10
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
Tylko swojej nieskuteczności piłkarze Lechii mogą zawdzięczać,

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wystartowały matury! Dzisiaj język polski!

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 04 maja 2010 11:55

altDzisiaj o godzinie 9 maturzyści w całym kraju przystąpili do pierwszego w swoim życiu egzaminu dojrzałości. Ponad 400 tys. uczniów z całego kraju będzie się dziś zmagać z językiem polskim. Obecna matura, będzie jednak inna. W tym roku po raz pierwszy od 25 lat obowiązkowym przedmiotem na egzaminie dojrzałości będzie matematyka.


Według informacji przekazanych przez Krzysztofa Konarzewskiego, dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, arkusze egzaminacyjne dotarły do wszystkich polskich szkół na czas.


Na pierwszy ogień, poszedł dzisiaj egzamin pisemny z języka polskiego. Obowiązkowy dla wszystkich poziom podstawowy rozpoczął się już o godzinie 9 rano. O godzinie 14 do egzaminu na poziomie rozszerzonym przystąpią wszyscy chętni abiturienci. W ubiegłych latach maturzysta miał do wyboru tylko jeden poziom, na którym zdawał egzamin: albo podstawowy, albo rozszerzony. Według wstępnych informacji na poziomie podstawowym tegoroczni maturzyści musieli się zmierzyć z charakterystyką głównego bohatera "Świętoszka" Moliera, albo zająć się przemyśleniami Marka Edelmana na temat godnej śmierci, na podstawie "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall.


alt


Od 2010 roku poziom podstawowy jest obowiązkowy dla wszystkich. Egzamin na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a na poziomie rozszerzonym - 180 minut.


Matematyka budzi emocje

Najwięcej emocji zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli, budzi jednak pierwsza od 25 lat obowiązkowa matura matematyki. Obowiązkowy egzamin z „królowej nauk”, ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników.


alt


- Matematyka jest przedmiotem trudnym, wymagającym umiejętności logicznego myślenia, więc większość uczniów z góry określa się mianem "humanistów" i olewa matmę, "bo za trudna". Wydaje mi się, że rozwiązywanie zadań matematycznych ćwiczy myślenie, kombinowanie jak rozwiązać zadanie i nikomu to nie zaszkodzi. Sama żałuję, że w LO bardziej się do matmy nie przykładałam. Poza tym wiadomo, że zapotrzebowanie wcale nie jest na humanistów, a technicznych. W tej sytuacji uciekanie od matematyki uważam za głupotę. Wiadomo, są skrajne przypadki, które matmy w ogóle nie pojmą...jak i są matematyczni geniusze. Ale z drugiej strony - czy zdanie matury z matematyki na poziomie podstawowym jest takim wielkim osiągnięciem? Starczy mieć 30%! – napisała na forum dotyczącym matury użytkowniczka calkiem-spoko.


alt

Większość uczniów odczuwa jednak paniczny strach przed matematyką:
- Matematyce- nie!! Zdam kilka innych przedmiotów, które mnie interesują, nie zaliczę matmy i nie mam matury! Bujam coś takiego! Powinno być sprawiedliwie - inni nie to dlaczego MY? – skomentował obowiązek zdawania matematyki na maturze użytkownik Majonez.


Nie ma się czego bać
Tegorocznych maturzystów uspokaja Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku:
- Naprawdę nie ma się czego bać. Zawsze uważałam, że egzamin z matematyki powinien być na maturze obowiązkowy. Stres zawsze będzie nam towarzyszyć. Dlatego warto dokładnie czytać zadania, nie sugerować się ich długością i nie odrzucać zadań, które na pierwszy rzut oka wydają się za trudne. Zresztą próbny egzamin z matematyki zdało 80 proc. uczniów, co pokazuje, że nie taki diabeł straszny, jak go malują – przekonuję w rozmowie z jednym z pomorskich portali pani dyrektor.


alt


Kolejne dni, przyniosą prawdziwy maraton egzaminów, które będą zdawać tegoroczni maturzyści. Zdający przystąpią do trzech egzaminów pisemnych: z matematyki, z wybranego języka obcego nowożytnego oraz z jednego wybranego przedmiotu (mogą zdawać nawet sześć przedmiotów).


W tym roku w województwie pomorskim do egzaminu dojrzałości przystąpi przeszło 25 tys. abiturientów. W Gdańsku będzie to 6593, w Gdyni 3541, a w Sopocie 851 osób. Według danych CKE, najchętniej wybieranym przez maturzystów językiem obcym jest angielski - chce go zdawać aż 4/5 przystępujących do egzaminu.  Wśród przedmiotów do wyboru króluje geografia - do egzaminu z niej przystępuje prawie co czwarty abiturient. Na następnych miejscach znalazły się: biologia i wiedza o społeczeństwie.
Wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego poznamy pod koniec czerwca
Tomasz Wrzask 

Zdjęcia z matury w VI LO Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież