Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Jastrzębski Węgiel pewnie pokonał Trefla
sobota, 24 października 2020 19:50
Jastrzębski Węgiel pewnie pokonał Trefla
Bez punktu i wygranego seta wracają Jastrzębia-Zdroju siatkarze
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
piątek, 23 października 2020 21:10
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
Tylko swojej nieskuteczności piłkarze Lechii mogą zawdzięczać,

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wrzód leczony z urzędu? Wojewoda donosi na weterynarza, a CBA..

Ocena użytkowników: / 2481
SłabyŚwietny 
wtorek, 04 sierpnia 2015 07:57

Wojewoda pomorski donosi do prokuratury na dr Włodzimierza Przewoskiego, pomorskiego lekarza weterynarii, o "podejrzeniu popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu". W odpowiedzi nadesłanej 3 sierpnia do redakcji dr Przewoski wyjaśnia, że "nie jest mi znany fakt, by pan wojewoda złożył, lub miał zamiar złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przeze mnie przestępstwa ściganego z urzędu". Wg informacji "Gazety Gdańskiej" sprawami niektórych nieprawidłowości w jednostkach podległych wojewódzkiemu lekarzowi weterynarii zajęło się CBA.Pismo wojewody z doniesieniem zostało wysłane do prokuratury rejonowej Gdańsk Śródmieście 28 lipca, podpisała je dyr. Bożena Sitnik-Pietrzykowska, dyrektor wydziału instytucji pośredniczącej w certyfikacji i kontroli z urzędu wojewódzkiego. To odpowiedź na skargę złożoną przez jedną z firm weterynaryjnych. Nie znając doniesienia wojewody, pomorski lekarz wojewódzki przyznaje jednak, że... zna kierowane pod jego adresem pomówienia i złożył wniosek do tej samej prokuratury o wszczęcie dochodzenia "w sprawie stawianych mi zarzutów".


Z wyjaśnień przesłanych do redakcji wynika, że wojewoda Ryszard Stachurski od jakiegoś czasu miał sygnały o zastrzeżeniach dotyczących postępowania i zachowania dr Włodzimierza Przewoskiego wobec podległych inspektorów, a także informacje o możliwym nadużyciu uprawnień i stanowiska dla osiągania pożytków osobistych. Po przeprowadzonym postępowaniu wyjaśniającym uznał je "za bezzasadne i niepoparte żadnymi dowodami".


"Oświadczam, że byłem zmuszany przez dyr. Przewoskiego do działań administracyjnych, niezgodnych z moją wiedzą, prawem i stanem faktycznym, prowadzących do zamknięcia zakładu przetwórczego "Koral". Pierwsze takie zdarzenie miało miejsce w 2012 r., a w 2014 r. działania dyr. Przewoskiego wyraźnie prowadziły do kolejnego zamknięcia zakładu, w czym nie chcąc uczestniczyć, w dniu 2 stycznia 2015 r. złożyłem wypowiedzenie z pracy." - pisze w swoim oświadczeniu b. powiatowy lekarz weterynarii w Tczewie, Andrzej Górzyński.


Ryszard Stachurski potwierdza, że znane są mu oświadczenia byłych powiatowych lekarzy weterynarii dot. niewłaściwych relacji służbowych i wymuszania działań administracyjnych. Wojewoda wyjaśnia, że z zebranych oświadczeń nie wynika, że takie sytuacje miały miejsce albo że któryś z lekarzy powiatowych, podporządkowanych dr Przewoskiemu, był świadkiem takich sytuacji. Wojewoda uznał te wyjaśnienia za wyczerpujące i uznał za bezzasadne przeprowadzenie audytu i kontroli działalności pomorskiego inspektora weterynarii. Tym samym wygląda na to, że bez konfrontacji z autorami oświadczeń podpisanymi z imienia i nazwiska, byłymi urzędnikami podległej mu inspekcji o poważnych kompetencjach -  zbagatelizował je i oparł się na relacjach obecnych podwładnych.


alt"Moja rezygnacja z pracy z dniem 24.12.2012 roku w strukturach pomorskiej inspekcji, kierowanej przez pana dr Włodzimierza Przewoskiego, była wynikiem mobbingu w stosunku do mojej osoby" - pisze z kolei Edward Kowalke, b. powiatowy lekarz weterynarii w Kościerzynie i na kilkunastu stronach detalicznie opisuje relacje służbowe i około służbowe. Z kolei Andrzej Zemło, też były lekarz powiatowy, opisuje kulisy reakcji dr Przewoskiego po interwencji Danuty Hojarskiej dotyczącej kontroli w ubojni w Lipuszu i wystawionych mandatów karnych. Opisuje także kulisy przyjęć urzędników inspekcji w restauracji chińskiej w Kościerzynie, na które sprowadzano z Bytowa dziewczyny tańczące na rurze.


Tymczasem w 5 z 16 powiatowych inspektoratów weterynarii nie ma powiatowych inspektorów. W Kościerzynie, Tczewie, Bytowie, Lęborku i Chojnicach obowiązki te wykonują zastępcy powiatowego lekarza weterynarii albo osoby wyznaczone do pełnienia tych obowiązków. Wg wojewody, mimo wielu ogłoszeń o naborze, nie wpływały oferty od zainteresowanych osób albo kandydaci nie spełniali wymogów formalnych. Wojewoda przyznaje jednak, że "sytuacja nieobsadzenia 5 stanowisk powiatowego lekarza weterynarii nie jest prawidłowa".


Czy prawidłowa jest sytuacja, że wojewoda składa uzasadnione podejrzeniem popełnienia przestępstwa doniesienie na podległego sobie inspektora wojewódzkiego i jednocześnie je bagatelizuje, nie zawiesza urzędnika w pełnieniu obowiązków do czasu wyjaśnienia sprawy?


Wg informacji "Gazety Gdańskiej" sprawami niektórych nieprawidłowości w jednostkach podległych wojewódzkiemu lekarzowi weterynarii zajęło się CBA. Powiadomienie w tej sprawie trafiło do biura w lipcu. Miał je złożyć jeden z byłych lekarzy powiatowych opisując detalicznie różne okoliczności wydatkowania pieniędzy publicznych. Prawdopodobnie tekst ten wcześniej został przekazany wojewodzie pomorskiemu.


(gg)

********************

Pomorski wojewódzki lekarz weterynarii to policjant sanitarny nadzorujący rynek o olbrzymim znaczeniu społecznym, ale też o olbrzymiej wartości materialnej. Sytuacja, w której nadzór ten w jednej trzeciej województwa ustalony jest i tolerowany jako rozwiązanie prowizoryczne nie jest właściwa. Podobnie jak enigmatyczne, ale poważne - żądanie korzyści majątkowej?nakłanianie do niekorzystnego wykorzystania posiadanych uprawnień? - podejrzenie o popełnienie czynu ściganego z urzędu, narusza zaufanie do instytucji publicznej odpowiedzialnej za bezpieczeństwo zdrowotne na Pomorzu. Nawet jeśli wojewoda oddala tylko od siebie kłopot i umywa ręce, jego odpowiedzialność polityczna jest niezbywalna, podobnie jak wiceministra rolnictwa Kazimierza Plocke, nieraz gościa wielu spotkań i imprez w wojewódzkim inspektoracie weterynaryjnym. Wygląda na to, że jest wrzód i potrzebny jest lekarz. Niekoniecznie weterynarii.

Marek Formela

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież