Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ogrodzenie Willi Patschkego wraca do świetności

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 05 sierpnia 2015 15:05

Willa Patschkego zwana również Willą Uphagena to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrzeszczu. Obecnie trwają prace konserwatorsko-renowacyjne ogrodzenia posesji od strony ul. Grunwaldzkiej.Willa Patschkego to ponad 100-letni zabytek. Od strony ul. Grunwaldzkiej przy ogrodzeniu posesji trwają intensywne prace konserwatorsko-remontowe.
- Cały obiekt wraz z posesją, ogrodzeniem przestrzenią zieloną jest wpisany do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - powiedziała Dorota Sobieniecka, dyrektor Gdańskiego Klubu Biznesu. - Jest to zabytek chroniony prawem z koniecznością zachowania wszystkich procedur konserwatorskich. Udało się nam odnaleźć fragment kutego zwieńczenia bramy wejściowej i pod okiem konserwatora zabytków Janusza Sobczyka odtworzyliśmy to zwieńczenie z inicjałami Rudolfa Patschke. Przed rokiem przeprowadziliśmy remont od ulicy Uphagena. W tym roku robimy remont ogrodzenia od ulicy Grunwaldzkiej. To nie jest proste zadanie. Okazało się, że przez ponad sto lat istnienia budynku podniósł się poziom gruntu w ogrodzie o około 60 centymetrów. Musieliśmy przywrócić stan początkowy. Wywieźliśmy 18 wywrotek gruzu z tego miejsca. Prowadzimy obecnie prace elektryczne związane z oświetleniem budynku, żeby się efektownie prezentował nie tylko w dzień, ale również w nocy. Korzystając z okazji przeprowadzamy również nowe łącza internetowe. Montowany jest również bardzo profesjonalny monitoring z kamerami.


alt- Ogrodzenie tego terenu jest przepiękne i bardzo ciekawe - stwierdził Janusz Sobczyk, konserwator zabytków architektury nadzorujący prace przy Willi Patschkego. - Niewiele realizacji z początku dwudziestego wieku we Wrzeszczu i Oliwie ma indywidualne traktowanie tak bogatego ogrodzenia. Tu po prostu pracowały świetne ekipy. Do momentu gdy nie zaczęliśmy remontu wszyscy sądzili, że elementy kamieniarki są odkuwane w kamieniu bo to jest tak precyzyjna robota. Gdy zaczęliśmy remont ogrodzenia okazało się, że to jest odlew w betonie. Niektóre fragmenty ogrodzenia musimy niestety rekonstruować, bo uległy tak daleko idącym przekształceniom, że trzeba robić rekonstrukcję. Przy elementach kamiennych czy betonowych materiały konserwatorskie są powszechnie znane. Natomiast jeśli chodzi o elementy stalowe mieliśmy problem. Na przykład przekroje słupków są w wymiarach calowych. Dziś mamy system metryczny i brakuje po pół centymetra w wymiarze, bo albo jest pół za mało, albo pół za dużo. To są pręty w masie robione, czyli odlewane pełne, nie tak jak to się dziś robi obwodowo czyli puste w środku, cienkościenne. Musieliśmy tą stal ściągnąć z Anglii.


Zakończenie prac jest przewidziane na koniec sierpnia.


*****


altKilkadziesiąt metrów od Willi Patschkego znajduje się inny charakterystyczny wrzeszczański budynek - Gdański Domu NGO, dawniej Pałac Ślubów. To w nim od 1976 do 2001 roku udzielano ślubów. Remont Pałacu Ślubów był jednym z projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego w 2014 roku, ale nie został zakwalifikowany do realizacji. Na budynku niestety widać upływ czasu.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież