Andrzej Duda wygrał w drugiej turze wyborów prezydenckich » Według pierwszych sondażowych wyników II tury wyborów prezydenckich zwyciężył Andrzej Duda, który uz... Barwy kampanii A. Dudy » Kampania prezydencka przed II turą wyborów zbliża się do końca. W Gdańsku akcję wywieszania banerów ... Pellowski - piekarz niepokorny » Przed I turą wyborów prezydenckich gdański piekarz Grzegorz Pellowski przyjął w siedzibie swojej fir... Idee Olechnowicza misją PKN Orlen - prezes Lotosu wieszczył fuzję... » "Gazeta Wyborcza" wieszczy dziś na podstawie źródeł nieznanych, że pomysł połączenia Orlenu z Lotose... Daniel Obajtek: Nasz kraj, nasz rynek, nasz kapitał » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen- Komisja Europejska zgadza się na przejęcie Grupy L... Pół roku elektronicznej recepty w Polsce » 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Do dziś w Polsce wy... Igor Strzok: Miasto bez wizji? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Gdańsku- W Gdańsku jest wiele probl... Energa stawia na potencjał zielonej energii » Spółka Energa wchodząca w skład Grupy ORLEN uruchomiła jedną z największych farm wiatrowych w Polsce... Gdańsk szczodrością leży... Parkingi "800+" dla radnych - ciastko za 8... » W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrektywę administracji A. Dulkiewicz, ... Nitras i Karnowski - twarze Trzaskowskiego » Zanim obywatel Trzaskowski udoskonali demokrację eliminując zbędne pytania, towarzysz jego kampanii,...
Reklama
Andrzej Duda wygrał w drugiej turze wyborów prezydenckich
niedziela, 12 lipca 2020 19:02
Andrzej Duda wygrał w drugiej turze wyborów prezydenckich
Według pierwszych sondażowych wyników II tury wyborów prezydenckic ...
niedziela, 12 lipca 2020 14:53
Już w pierwszej kolejce żużlowcy Zdunek Wybrzeże musieli przełkn ...
Lech zrewanżował się Lechii za Puchar Polski - wynik
niedziela, 12 lipca 2020 18:18
Lech zrewanżował się Lechii za Puchar Polski - wynik
Lechii nie udało się po raz drugi w ciągu czterech dni zdobyć Pozn ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Ogrodzenie Willi Patschkego wraca do świetności

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 05 sierpnia 2015 15:05

Willa Patschkego zwana również Willą Uphagena to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrzeszczu. Obecnie trwają prace konserwatorsko-renowacyjne ogrodzenia posesji od strony ul. Grunwaldzkiej.Willa Patschkego to ponad 100-letni zabytek. Od strony ul. Grunwaldzkiej przy ogrodzeniu posesji trwają intensywne prace konserwatorsko-remontowe.
- Cały obiekt wraz z posesją, ogrodzeniem przestrzenią zieloną jest wpisany do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - powiedziała Dorota Sobieniecka, dyrektor Gdańskiego Klubu Biznesu. - Jest to zabytek chroniony prawem z koniecznością zachowania wszystkich procedur konserwatorskich. Udało się nam odnaleźć fragment kutego zwieńczenia bramy wejściowej i pod okiem konserwatora zabytków Janusza Sobczyka odtworzyliśmy to zwieńczenie z inicjałami Rudolfa Patschke. Przed rokiem przeprowadziliśmy remont od ulicy Uphagena. W tym roku robimy remont ogrodzenia od ulicy Grunwaldzkiej. To nie jest proste zadanie. Okazało się, że przez ponad sto lat istnienia budynku podniósł się poziom gruntu w ogrodzie o około 60 centymetrów. Musieliśmy przywrócić stan początkowy. Wywieźliśmy 18 wywrotek gruzu z tego miejsca. Prowadzimy obecnie prace elektryczne związane z oświetleniem budynku, żeby się efektownie prezentował nie tylko w dzień, ale również w nocy. Korzystając z okazji przeprowadzamy również nowe łącza internetowe. Montowany jest również bardzo profesjonalny monitoring z kamerami.


alt- Ogrodzenie tego terenu jest przepiękne i bardzo ciekawe - stwierdził Janusz Sobczyk, konserwator zabytków architektury nadzorujący prace przy Willi Patschkego. - Niewiele realizacji z początku dwudziestego wieku we Wrzeszczu i Oliwie ma indywidualne traktowanie tak bogatego ogrodzenia. Tu po prostu pracowały świetne ekipy. Do momentu gdy nie zaczęliśmy remontu wszyscy sądzili, że elementy kamieniarki są odkuwane w kamieniu bo to jest tak precyzyjna robota. Gdy zaczęliśmy remont ogrodzenia okazało się, że to jest odlew w betonie. Niektóre fragmenty ogrodzenia musimy niestety rekonstruować, bo uległy tak daleko idącym przekształceniom, że trzeba robić rekonstrukcję. Przy elementach kamiennych czy betonowych materiały konserwatorskie są powszechnie znane. Natomiast jeśli chodzi o elementy stalowe mieliśmy problem. Na przykład przekroje słupków są w wymiarach calowych. Dziś mamy system metryczny i brakuje po pół centymetra w wymiarze, bo albo jest pół za mało, albo pół za dużo. To są pręty w masie robione, czyli odlewane pełne, nie tak jak to się dziś robi obwodowo czyli puste w środku, cienkościenne. Musieliśmy tą stal ściągnąć z Anglii.


Zakończenie prac jest przewidziane na koniec sierpnia.


*****


altKilkadziesiąt metrów od Willi Patschkego znajduje się inny charakterystyczny wrzeszczański budynek - Gdański Domu NGO, dawniej Pałac Ślubów. To w nim od 1976 do 2001 roku udzielano ślubów. Remont Pałacu Ślubów był jednym z projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego w 2014 roku, ale nie został zakwalifikowany do realizacji. Na budynku niestety widać upływ czasu.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież