4 kwietnia wyjątkowy koncert i premiera płyty w Radiu Gdańsk. Pamiętam... » Koncert fortepianowy polskiego wirtuoza młodego pokolenia Szymona Nehringa oraz promocja płyty #Pami... PKN ORLEN bliżej przejęcia Grupy ENERGA » PKN ORLEN otrzymał bezwarunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy ENERGA.To kolejny krok... PKN Orlen wstrzymał dostawy odkażacza nieuczciwym supermarketom » PKN Orlen zdecydował o wstrzymaniu dostaw płynu do dezynfekcji rąk do supermarketów, które łamią zap... Upadek Festung Danzig » Kiedy 19 września 1939 roku już w parę dni po zdobyciu Westerplatte kawalkada samochodów świty Adolf... Gdański biznes bez zaufania do gdańskich władz » Od kilku dni Gdańska Izba Rzemieślnicza prowadzi zdalnie codzienne spotkania kryzysowe. W samo połud... Konkursy online Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej » Wielkim wyzwaniem dla dzieci i młodzieży jest zamknięcie szkół i przedszkoli na czas zagrożenia epid... Sport na antenie TVP Gdańsk » TVP Gdańsk zaprasza do oglądania programów sportowych. „Cały ten Sport” – program z udziałem najwięk... ERGO Hestia uzbraja ratowników medycznych. Milion złotych na najważnie... » Ratownicy medyczni są dziś na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Narażają zdrowie i życie... Kogo zaraził marszałek - dekontaminacja w urzędzie » Zarażony koronawirusem Marszałek Struk trafił na kwarantannę do Instytutu Medycyny Morskiej UCK w Gd... Nie żyje Krzysztof Penderecki » Jeden z najwybitniejszych polskich muzyków, światowy autorytet w dziedzinie muzyki klasycznej Krzysz...
Reklama
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
sobota, 28 marca 2020 21:43
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
Ministerstwo Zdrowia w sobotę przedstawiło komunikat o osobach zara ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
poniedziałek, 30 marca 2020 09:27
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
Zarząd Lechii Gdańsk obniżył swoje wynagrodzenie o połowę. To pi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
poniedziałek, 16 marca 2020 14:45
Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
Wystawa malarska w Dworku Sierakowskich sopockiej artystki i architekt ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Ogrodzenie Willi Patschkego wraca do świetności

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 05 sierpnia 2015 15:05

Willa Patschkego zwana również Willą Uphagena to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrzeszczu. Obecnie trwają prace konserwatorsko-renowacyjne ogrodzenia posesji od strony ul. Grunwaldzkiej.Willa Patschkego to ponad 100-letni zabytek. Od strony ul. Grunwaldzkiej przy ogrodzeniu posesji trwają intensywne prace konserwatorsko-remontowe.
- Cały obiekt wraz z posesją, ogrodzeniem przestrzenią zieloną jest wpisany do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - powiedziała Dorota Sobieniecka, dyrektor Gdańskiego Klubu Biznesu. - Jest to zabytek chroniony prawem z koniecznością zachowania wszystkich procedur konserwatorskich. Udało się nam odnaleźć fragment kutego zwieńczenia bramy wejściowej i pod okiem konserwatora zabytków Janusza Sobczyka odtworzyliśmy to zwieńczenie z inicjałami Rudolfa Patschke. Przed rokiem przeprowadziliśmy remont od ulicy Uphagena. W tym roku robimy remont ogrodzenia od ulicy Grunwaldzkiej. To nie jest proste zadanie. Okazało się, że przez ponad sto lat istnienia budynku podniósł się poziom gruntu w ogrodzie o około 60 centymetrów. Musieliśmy przywrócić stan początkowy. Wywieźliśmy 18 wywrotek gruzu z tego miejsca. Prowadzimy obecnie prace elektryczne związane z oświetleniem budynku, żeby się efektownie prezentował nie tylko w dzień, ale również w nocy. Korzystając z okazji przeprowadzamy również nowe łącza internetowe. Montowany jest również bardzo profesjonalny monitoring z kamerami.


alt- Ogrodzenie tego terenu jest przepiękne i bardzo ciekawe - stwierdził Janusz Sobczyk, konserwator zabytków architektury nadzorujący prace przy Willi Patschkego. - Niewiele realizacji z początku dwudziestego wieku we Wrzeszczu i Oliwie ma indywidualne traktowanie tak bogatego ogrodzenia. Tu po prostu pracowały świetne ekipy. Do momentu gdy nie zaczęliśmy remontu wszyscy sądzili, że elementy kamieniarki są odkuwane w kamieniu bo to jest tak precyzyjna robota. Gdy zaczęliśmy remont ogrodzenia okazało się, że to jest odlew w betonie. Niektóre fragmenty ogrodzenia musimy niestety rekonstruować, bo uległy tak daleko idącym przekształceniom, że trzeba robić rekonstrukcję. Przy elementach kamiennych czy betonowych materiały konserwatorskie są powszechnie znane. Natomiast jeśli chodzi o elementy stalowe mieliśmy problem. Na przykład przekroje słupków są w wymiarach calowych. Dziś mamy system metryczny i brakuje po pół centymetra w wymiarze, bo albo jest pół za mało, albo pół za dużo. To są pręty w masie robione, czyli odlewane pełne, nie tak jak to się dziś robi obwodowo czyli puste w środku, cienkościenne. Musieliśmy tą stal ściągnąć z Anglii.


Zakończenie prac jest przewidziane na koniec sierpnia.


*****


altKilkadziesiąt metrów od Willi Patschkego znajduje się inny charakterystyczny wrzeszczański budynek - Gdański Domu NGO, dawniej Pałac Ślubów. To w nim od 1976 do 2001 roku udzielano ślubów. Remont Pałacu Ślubów był jednym z projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego w 2014 roku, ale nie został zakwalifikowany do realizacji. Na budynku niestety widać upływ czasu.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież