Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n...
Reklama
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
sobota, 30 maja 2020 08:03
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
niedziela, 31 maja 2020 17:55
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
15. piłkarskie derby Trójmiasta Lechia - Arka na poziomie ekstraklas ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Wielki brat na gdańskim lotnisku - Kamera dla VIPa w usłudze premium

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
czwartek, 06 lutego 2020 18:57

Pasażer wchodzący na gdańskim lotnisku do strefy VIP może być pewien, że jest obserwowany. „Wielki Brat” go widzi okiem kamer. Niczym w 1984 George’a Orwella zagląda też w różne zakamarki i skrzętnie zbiera i rejestruje wypowiadane nawet szeptem słowa. – Prezentowane obrazy są wyłączną własnością Portu Lotniczego Gdańsk Sp. z o.o. Wykorzystywanie bez zgody będzie traktowane jak naruszenie praw autorskich i praw do własności intelektualnej – głosi komunikat Portu Lotniczego Gdańsk.


Lecz nam nie o kamery z terminala, z sali przylotów, pirsu i pasów startowych chodzi, ale o te, które widzą ekran komputera i telefonu, notebooka i smartfona, na klawiaturze wystukiwaną treść sms, obrazki mms, wysłanego emaila, a przy odrobinie szczęścia obraz zdjęcia dzieci, żony i kogo tam jeszcze mamy.


Jak się dowiadujemy szefostwo Portu Lotniczego w Gdańsku zainstalowało kamery z mikrofonami w strefie Usługi Pasażerskie Premium oraz w kilku innych. Wielki Brat może też dowiedzieć się o czym toczą się rozmowy, nawet te najbardziej poufne czy intymne.
Po co kamery? Zapewne np. w działach Energetyka czy Dozór Techniczny by sprawować stały nadzór. Nie podejrzewamy zarządu, ani tym bardziej prezesa Tomasza Kloskowskiego o próbę wywarci presji na pracownikach lub o niezdrową ciekawość.


Zainstalowanie kamer potwierdza przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Porcie Lotniczym i Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy Andrzej Fidut:
- Kamery i mikrofony pozwalają pracodawcy rejestrować wszelkie rozmowy pracowników. Możliwe jest nagrywanie ekranów monitorów, najechanie na obiekt zbliżając obraz, automatycznie rejestrowanie rozmów – dodaje Andrzej Fidut.


A co to są oferta Premium, inaczej usługi VIP?
– Wiemy, że podróż może mieć wiele znaczeń, a biznes wymaga odpowiednich warunków: spokoju, komfortu i niezawodności w działaniu. Dlatego z myślą o naszych szczególnych gościach, przygotowaliśmy wyjątkowe miejsce – salon VIP – informuje Port Lotniczy.
– Można tu wygodnie i z zachowaniem prywatności poczekać na swój lot. A to „dzięki opiece kompetentnych i dyskretnych pracowników”.

alt


W ramach obsługi VIP m.in. jest indywidualny transport luksusową limuzyną do/z samolotu i komfortowe warunki do wypoczynku bądź efektywnej pracy przed/po podróży oraz luksusowe zaplecze biurowe, możliwość skorzystania z komputera, faksu, drukarki, nieograniczony dostęp do internetu i telewizji satelitarnej itd.


I jeszcze jedno, co tyczy nie pasażerów a pracowników. Otóż art. 222 kodeksu pracy w §1 stanowi, iż jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników lub ochrony mienia lub kontroli produkcji lub zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, pracodawca może wprowadzić szczególny nadzór nad terenem zakładu pracy lub terenem wokół zakładu pracy w postaci środków technicznych umożliwiających rejestrację obrazu (monitoring).


Ale uwaga! Już § 6 stanowi, iż cele, zakres oraz sposób zastosowania monitoringu ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy. Zaś § 9 ustala, że w przypadku wprowadzenia monitoringu pracodawca oznacza pomieszczenia i teren monitorowany w sposób widoczny i czytelny, za pomocą odpowiednich znaków lub ogłoszeń dźwiękowych, nie później niż jeden dzień przed jego uruchomieniem.


Na razie Państwowa Inspekcja Pracy zapoznaje się z „lotniskowym” tematem. W rozmowie z nami w 5 lutego br. Agnieszka Dobrodziej, zastępca gdańskiego Okręgowego Inspektora Pracy, dopytywana o sytuację w kontekście prawa pracy, nie inwigilacji, zadeklarowała zajęcie się tematem.

Przypomnijmy, że od 15 lat Port Lotniczy Gdańsk nosi imię Lecha Wałęsy. Udziałowcami spółki są Gmina Gdańsk (4.213 udziałów), Województwo Pomorskie, czyli samorząd wojewódzki (4.116 udziałów), Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (3.645 udziałów), Gmina Miasta Gdyni (280 udziałów) i Gmina Miasta Sopotu (275 udziałów).


Przewodniczącym Rady Nadzorczej jest były rzemieślnik, od lat znany przedsiębiorca swego czasu polityk RS AWS Jan Zarębski, a wiceprzewodniczącym Maciej Dobrzyniecki, wiceprezes Business Centre Club i konsul honorowy Królestwa Hiszpanii..
Rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk Michał Dargacz dotychczas nie odpowiedział na nasz telefon i email za pytaniem jaki jest cel, sens i powód zainstalowania kamer w strefie usług pasażerskich Premium?

ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież