Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
czwartek, 28 maja 2020 19:38
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
W półfinale Totolotek Pucharu Polski Lechia zagra na wyjeździe z Le ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Grupa LOTOS nadal z Operą Bałtycką

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
niedziela, 09 lutego 2020 20:10

Opera „Don Bucefalo” zainaugurowała noworoczny repertuar Opery Bałtyckiej. Jest to także pierwszy spektakl w ramach przedłużonej na 2020 rok współpracy pomiędzy Operą a Grupą LOTOS – największym przedsiębiorstwem na Pomorzu, które znane jest także z zaangażowania we wspieranie trójmiejskiej kultury.


− Na gdańską premierę „Don Bucefalo” możemy spojrzeć też jak na nowe otwarcie współpracy pomiędzy Grupą LOTOS a Operą Bałtycką – zauważa Jarosław Wittstock, wiceprezes Zarządu Grupy LOTOS. – To dla nas duże wyróżnienie, że możemy być partnerem strategicznym tak ważnej dla Wybrzeża instytucji, że również my mamy swój wkład w przybliżenie mieszkańcom Trójmiasta pięknej sztuki, jaką jest opera i balet. To również dzięki wsparciu Grupy LOTOS Opera Bałtycka może prezentować średnio 4 tytuły premierowe w sezonie – przedstawienia operowe i baletowe, a także wiele koncertów oraz spektakli edukacyjnych, adresowanych do każdej grupy wiekowej – zaznacza wiceprezes Wittstock.

alt


Wystawiona premierowo w Gdańsku opera „Don Bucefalo”, napisana przez włoskiego kompozytora Antonio Cagnoniego, miała historyczną premierę w 1847 roku. Popularna i wielokrotnie wystawiana za życia autora, była inspiracją dla wielu wybitnych artystów XIX w. Została jednak zapomniana na całe sto lat i dopiero w XXI wieku wystawiono ją dwukrotnie: w Martina Franca we Włoszech oraz w Wexford w Irlandii. Dzięki Operze Bałtyckiej, jest ona prezentowana także polskiej publiczności.


Oprócz „Don Bucefalo”, Opera Bałtycka przewidziała w tym sezonie jeszcze trzy premiery: balet „Sen nocy letniej” inspirowany komedią Williama Shakespeare’a, „Wehikuł czasu” Francesco Bottigliero, oraz „Czyż in memorian”. To oczywiście nie koniec repertuaru. Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. „Kandyda” Leonarda Bernsteina oraz monumentalną, trzyaktową operę „Poławiacze pereł” autorstwa Georgesa Bizeta. Wielbiciele wyrazistych ról kobiecych mogą wybrać się na europejską prapremierę spektaklu „Olga”, w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego.

alt


Opera Bałtycka otwiera drzwi nie tylko dla sympatyków kultury wysokiej, ale także dla rodziców, którzy pragną odciągnąć swoje dzieci od świata cyfrowej rozrywki. Oprócz spektakli dla pociech, Opera Bałtycka organizuje także zajęcia muzyczno-ruchowe dwa razy w miesiącu, na które zaproszeni są rodzice ze swoimi dziećmi. Inną ofertą dla całej rodziny jest spotkanie „Pomposa i…”, które odbędzie się w lutym, marcu i w maju. Wielbiciele baletu mogą również obserwować tancerzy podczas próby otwartej, w ramach wydarzenia „B jak Balet”. Fundacja LOTOS wsparła także dzieci ze szkoły baletowej w Gdańsku, proponując stypendium pozwalające na zakup kostiumów, udział w warsztatach, opłacenie choreografa i udziały w konkursach baletowych.
Opera Bałtycka to największa samorządowa instytucja kultury województwa pomorskiego. Ponad pięćdziesiąt tysięcy widzów w 2017 roku świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu sztuką wystawianą na jej deskach. W tym sezonie Opera Bałtycka będzie obchodzić siedemdziesiąte urodziny.


Zaangażowanie Grupy LOTOS w kulturę i sztukę Pomorza ma na celu promocję regionu w skali kraju i świata. Siedziba spółki mieści się w Gdańsku. Odpowiedzialne i zaangażowane podejście do otoczenia to przejaw lokalnego patriotyzmu. Rozwój kultury, ale także nauki i oświaty, nie tylko wzmacniają prestiż Pomorza, ale również wielowymiarowo wzbogacają jego mieszkańców.

alt


Współpraca z Operą Bałtycką nie kończy wsparcia trójmiejskiej kultury i sztuki, jakie ma na swoim koncie Grupa LOTOS. Pod skrzydłami spółki znajdują się także m.in. Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej, Ladies Jazz Festival i Gdańsk LOTOS Siesta Festival. Położony przy Sopockiej plaży Teatr Atelier obchodził w zeszłym roku swoje trzydziestolecie. Natomiast w tegorocznej, dziesiątej już edycji Siesta Festivalu znanego z etnicznych i soulowych brzmień, wystąpią m.in. Richard Bona czy Joscho Stephan. Natomiast Ladies Jazz Festival rozpocznie się w tym roku 20 lipca.


Grupa LOTOS od wielu lat angażuje się nie tylko w duże projekty, ale także inicjatywy, ważne dla rozwoju kultury w regionie. Firma wsparła zakup obrazu „Portret Mężczyzny” Peetera Danckersa de Rij. Dzieło to można teraz podziwiać w Muzeum Narodowym w Gdańsku. LOTOS dofinansował również odbudowę gdańskich zabytków, m.in. katowni oraz Dworu Artusa, ufundował kolekcję portretów królów polskich dla gdańskiego ratusza oraz obraz „Pokłon Trzech Króli”.


Zaangażowanie Grupy LOTOS w rozwój Pomorza to nie tylko wsparcie kultury i sztuki, to także działania na rzecz środowiska czy rozwoju gospodarczego regionu. Stąd np. współpraca z Politechniką Gdańską przy projektach badawczo-rozwojowych dotyczących niskoemisyjnego transportu oraz magazynowania energii.

fot. materiały prasowe

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież