Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańsk świętował 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 10 lutego 2020 20:50

Gra historyczna "Tajemnica zaślubin, czyli dlaczego gdańszczanie wręczyli generałowi Hallerowi obrączki" oraz festyn na peronie dworca głównego w Gdańsku był atrakcjami zorganizowanymi z okazji 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej.


- Obchody powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej to bardzo duże przedsięwzięcie - powiedział Janusz Gabrysiak, Gdańska Szkoła Artystyczna, Teatr "Znak". - Z punktu widzenia aktywizowania edukacyjnego i historycznego wspólnie z Nadbałtyckim Centrum Kultury zrealizowaliśmy grę miejską - fantastyczną, z humorem, wartką. Zaczynała się w Nadbałtyckim Centrum Kultury koncertem wielkiego dandysa swojej epoki, ogromnej gwiazdy wymiaru światowego Ignacego Jana Paderewskiego. Tam spotykał uczestników gry młody gdański detektyw, który przypadkiem nazywa się Bednarski i otwiera swoją działalność w Gdańsku. Potężna fala przygody i historii zabiera uczestników w gonitwę po mieście podczas, której ratują polską delegację i generała Hallera przed zamachem bojówki niemieckiej. Gra miejska kończy się dotarciem na peron gdzie obydwa się festyn, na którym można zatańczyć z małżonką Józefa Wybickiego, bohatera, które wręczył generałowi Hallerowi obrączki na dworcu gdańskim. Ta scena zostanie odtworzona. Wszystko zostało tak wymyślone, aby pokazać, że mamy poczucie humoru, że chcemy się bawić, ale chcemy też pokazać, że myślimy społecznie. Do wspólnej zabawy wciągnęliśmy wiele szkół z pomorskiego, wydaliśmy specjalny mały podręcznik szkolny, w którym dzieci mogą przeczytać jak ważna jest dla nas wspólnota, jak w polskim Gdańsku czujemy się szczęśliwi.

alt


alt


Kilkaset osób wzięło udział w awanturnicza grze miejskiej "Tajemnica zaślubin, czyli dlaczego gdańszczanie wręczyli generałowi Hallerowi obrączki". Na drodze do rozwiązania zagadki uczestnicy gry spotkali m.in. detektywa Bednarskiego, ciotkę Apolonię, Ignacego Paderewskiego, bohaterskiego dr Józefa Wybickiego, tajemniczego pana zwanego Dziadkiem, niemieckich bojówkarzy komunistycznych.

alt


alt


Aby wziąć udział w grze miejskiej trzeba było 9 lutego, w przeddzień symbolicznych zaślubin Polski z morzem, między godziną 10.00 a 14.00 pojawić się w gdańskim Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej 33/35. I z tego miejsca uczestnicy gry ruszali by w pięknych zakątkach Starego Miasta uczestniczyć w awanturniczej przygodzie. Stawka była niebagatelna, a zadanie z pozoru proste. Należało odnaleźć Ciotkę Apolonię, a także uratować polską delegację i kraj przed zamachem.

alt


alt


Gra kończyła się na peronie dworca głównego, gdzie na festynie można było posłuchać orkiestrowych szlagierów z lat 20-tych, zatańczyć charlestona. Kaszubi zaprosili do swojej kuchni. Młodzież gdańska odtworzyła stuletni plac zabaw i pokazała dzieciom, jak bawiono się w czasach ich pradziadków. Czekał Pan Fotograf ze swym stuletnim aparatem, który robił pamiątkowe foto w kolorach starej sepii. Jeźdźcy Szwadronu Kaszubskiego i inni rekonstruktorzy dopełnili klimatu przenosząc w czas odradzającej się Polski.




Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież