Tomasz Jakubiak w Radiu Gdańsk » Podróże kulinarne z osobowością. Tomasz Jakubiak – kucharz i dziennikarz kulinarny. Gospodarz popula... Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier... MIIWŚ przygotowuje ekspozycję stałą Muzeum Mostów Tczewskich » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od kliku miesięcy przygotowuje się do utworzenia ekspozycji stał... Prezydent Sopotu atakuje dziennikarza TVP Info: "Mało Adamowicza panu ... » Politykom z otoczenia Rafała Trzaskowskiego zaczynają puszczać nerwy. Po wiecu wyborczym kandydata K... Andrzej Duda w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim » Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził Pomorze. Najpierw pojawił się w Kwidzynie, a później... PKW podała wyniki z prawie wszystkich obwodów głosowania: Duda powięks... » W poniedziałek 29 czerwca po godz. 10.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z blisko 100 proc. o... W tygodniku „Sieci”: Kto naprawdę stoi za Trzaskowskim » W najnowszym numerze „Sieci” wszystko o Rafale Trzaskowskim, który przez lata był wiernym żołnierzem... Sztuka Solidarności » Solidarność ma kilka pomników, legendarnych postaci, a w 40 rocznicę Sierpnia '80 będzie miała swoje...
Reklama
Kaszubi murem za Dudą
środa, 01 lipca 2020 16:54
Kaszubi murem za Dudą
30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów pre ...
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
piątek, 26 czerwca 2020 18:16
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
Raków Częstochowa zdominował Arkę Gdynia w pierwszej połowie. W d ...
Wejście Zwolińskiego na wagę trzech punktów
niedziela, 28 czerwca 2020 16:17
Wejście Zwolińskiego na wagę trzech punktów
Po raz kolejny w tym sezonie Lechia musiała gonić wynik. Od początk ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
poniedziałek, 22 czerwca 2020 09:34
Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
Na malowane przez siebie płótna przenosił przede wszystkim trudną ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Skarb Państwa upomina się o Gedanię

Ocena użytkowników: / 25
SłabyŚwietny 
środa, 05 lutego 2020 17:59

Podczas kolejnej rozprawy toczącej się w sprawie odzyskania nieruchomości należącej kiedyś do klubu sportowego Gedania, Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej zajęła twarde stanowisko wobec nowego właściciela Spółki „Robyg 18”. Z powodu nie wykonywania założeń wynikają z umowy Prokuratoria Generalna domaga się rozwiązania prawa użytkowania wieczystego ze spółką ”Robyg 18”.Postępowaniem władz Gdańska w sprawie Gedanii jest oburzony poseł Kazimierz Smoliński. Jak zauważa w rozmowie z "Gazetą Gdańską", to nie pierwszy przypadek gdy samorządowcy z PO prowadza wybiórczą politykę historyczną. - Z historii Gdańska ponurych lat trzydziestych wybierają sobie słowo "Wolne" i posługują się nim jako podstawowym argumentem. Los Gedanii to nie jest przecież tylko kwestia boiska sportowego, choć ono też ma wartość historyczną, społeczną i emocjonalną, to jest kwestia całego kontekstu kulturowego i narodowościowego, który łączy się z funkcjonowaniem Kolonii Polskiej (Polenhof - dop. red.) w Wolnym Mieście Gdańsku. Ochrona tej enklawy polskiej tożsamości Gdańska wydaje mi się zdecydowanie ważniejsza niż interes gospodarczy ktokolwiek by go formułował. Westerplatte, Poczta Polska, Gedania to są polskiej emblematy Gdańska i rolą władz publicznych, organów samorządu Gdańska jest stać na ich straży a nie zajmować się ich komercjalizacją. Batalia Westerplatte pokazała, że ma to głęboki sens. Będę domagał się wyjaśnień dotyczących procedowania w tych sprawach przez organami administracji konserwatorskiej, ten przypadek musi być pod opieką państwa - powiedział poseł Smoliński.


alt

Mecenas Sylwia Hajnrych, pełnomocnik Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, potwierdziła, że spółka ROBYG jako następca prawny, wchodzi w sytuację prawną swojego poprzednika. Mecenas Hajnrych powiedziała podczas rozprawy: „Spółka Robyg przede wszystkim podejmowała działania zmierzające do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego celem wprowadzenia funkcji mieszkaniowej, a funkcja mieszkaniowa miała służyć temu, żeby zmienić cel użytkowania wieczystego (z funkcji sportowych na usługowe i mieszkaniowe - dop. red.). W związku z tym i z innymi faktami Skarb Państwa w całej rozciągłości podtrzymuje swoje stanowisko, że cel użytkowania wieczystego, dotyczący tych terenów (historycznej Gedanii – dop. red.) nie był należycie realizowany i że stanowi to wraz z innymi faktami, podstawę do rozwiązania umowy na użytkowanie wieczyste z firmą Robyg.”

fot. Mariusz Hoffman


alt

Teren Gedanii dziś


Według naszej redakcji, a także wielu społeczników zaangażowanych w ochronę Gedanii jako symbolu i znaku naszej wspólnej historii, w związku z dwuznacznym postępowaniem władz Gdańska w sprawie boiska, może powinno się rozważyć odkupienie tego terenu od dotychczasowego użytkownika. Pytany o to sekretarz stanu w resorcie kultury, Jarosław Sellin, zapewnił, że ministerstwo monitoruje przebieg czynności w sprawie Gedanii, a Główny Konserwator Zabytków zajmuje się merytorycznie odwołaniem od decyzji wydanej w pomorskim urzędzie w okresie gdy funkcja wojewódzkiego konserwatora nie była jeszcze objęta przez pana Strzoka.

(gg, sts)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież