Radio Gdańsk: 7 osób wezwanych do gdańskiej prokuratury w sprawie fina... » 7 osób ma usłyszeć zarzuty w związku z nieprawidłowościami podczas organizacji finału Wielkiej Orkie... Stanowisko Kluby Radnych Prawa i Sprawiedliwości Sejmiku Województwa P... » Stanowisko Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość w Sejmiku Pomorskim odnośnie wydarzeń podczas 100-nej... Kazimierz Koralewski wspomina Dawida Krupeja: Był nad wiek dojrzały » W piątek nagle zmarł Dawid Krupej, radny Rady Miasta Gdańska, współpracownik ministra Jarosława Sell... „Pracodawcy Przyjaźni Pracownikom” budują nowoczesną polską gospodarkę » Finaliści konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” to zakłady, które święcą sukcesy na rynku, są ... Oliwa na podstawie Rainholda Bahla » Z Oliwy nie da się już zrobić nowoczesnej dzielnicy. Jej tożsamość została zapisana już przed wiekam... Zmarł Dawid Krupej, gdański radny, współpracownik ministra Sellina » W piątek zmarł gdański radny Prawa i Sprawiedliwości Dawid Krupej. Miał 29 lat. Dawid Krupej był mag... Prokuratura i KWP zabezpieczają dokumenty SM Ujeścisko » Po wtorkowym wejściu komornika w asyście policji, w piątek rano do siedziby Spółdzielni Mieszkaniowe... Prezes Obajtek w "Sieci": Potrzebujemy odwagi, by inwestować w przyszł... » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen SA, o wynikach oraz inwestycjach Polskiego Koncernu Naftowe... KKS Gedania » W ślad za olbrzymim zainteresowaniem jakie wzbudziły publikacje „Gazety Gdańskiej” na temat obrony p... Krzysztof Dośla: Andrzej Duda jest blisko „Solidarności” » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S....
Reklama
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
czwartek, 13 lutego 2020 11:12
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
Władze Gdańska odznaczają ławników Sądu Rejonowego Gdańsk-Połu ...
LOTOS PKH wygrał hokejową bitwę i nadal liczy się w walce o półfinał play off
wtorek, 25 lutego 2020 22:10
LOTOS PKH wygrał hokejową bitwę i nadal liczy się w walce o półfinał play off
Hokeiści LOTOS-u PKH wykorzystali atut własnego lodu i w trzecim mec ...
Lechia potępia zachowanie kibiców w Poznaniu
poniedziałek, 24 lutego 2020 13:34
Lechia potępia zachowanie kibiców w Poznaniu
Lechia Gdańsk wydała komunikat odnośnie wydarzeń, do których dosz ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Malarstwo z ekfrazą
środa, 19 lutego 2020 19:40
Malarstwo z ekfrazą
Kolejne spotkanie malarstwa z poezją organizowane przy współpracy z ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
GAROU już 25 i 27 lutego wystąpi w Polsce! Dzwonnik z Notre Dame zaśpiewa w ERGO Arenie
poniedziałek, 24 lutego 2020 09:27
GAROU już 25 i 27 lutego wystąpi w Polsce! Dzwonnik z Notre Dame zaśpiewa w ERGO Arenie
Garou nie trzeba chyba nikomu przestawiać! Mocny i pełen emocji gło ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Gedania – klub gdańskich Polaków

Ocena użytkowników: / 29
SłabyŚwietny 
czwartek, 30 stycznia 2020 18:27

Podczas uroczystości 75 rocznicy oswobodzenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Birkenau Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda powiedział…”pielęgnować pamięć i strzec prawdy o tym co się tu wydarzyło”… W Gdańsku miejsc do których możemy odnieść te słowa mamy wiele. Niektóre objęte są pamięcią, ale o niektóre jeszcze dziś trzeba walczyć. Takim miejscem na pewno jest historyczne boisko klubu sportowego Gedania we Wrzeszczu.


Miejsce szczególne, gdzie nieustannie rozgrywał się mecz Polska – Niemcy. Tu znajdowała się siedziba polskiego klubu sportowego w Wolnym Mieście Gdańsku. Klubu, którego obiekty zostały wybudowane na polskiej ziemi i przy wsparciu Rządu Polskiego oraz Komisariatu Rzeczypospolitej w Gdańsku. W dzielnicy nazywanej wówczas Polenhof przez prawie 19 lat trwała tu walka o polskość, zachowanie języka ojczystego, tożsamość narodową i dumę Polaka w Gdańsku. Walka przegrana, ale siły były nierówne, machina nazistowska była liczna, twarda, zdeterminowana oraz dobrze przygotowana. Stutthof już czekał przygotowany.

alt

Teren Gedanii dziś


1 września 1939 roku o ósmej rano, Niemcy zjawili się w polskich domach, dali godzinę na spakowanie się i opuszczenie domostw, później Victoriaschule i niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof. Z wojny nie wróciło około 120 gdańskich sportowców. Polaków, młodych ludzi, którzy sport traktowali jako wyznanie polskości. Na polskim boisku Gedanii swobodnie mogli kreować świadomość narodową. Było to jedyne miejsce w Gdańsku gdzie mogli czuć się swobodnie. Dlatego to miejsce zasługuje na uznanie, cześć, pamięć i szacunek.

alt

Prezes KKS Gedania Wincenty Kurowski składa pod pamiątkową tablicą urny z ziemią przywiezioną z miejsc upamiętnionych męczeństwem sportowców Gedanii i mieszkańców Pomorza z Zaspy, Poczty Polskiej w Gdańsku, Westerplatte, Szymankowa, Piaśnicy i Stutthofu (19 września 1972r.)
fot. Włodzimierz Nieżywiński


Dziś po skandalicznej decyzji Wojewódzkiego Urzędu Konserwatora Zabytków naruszenia chronionego prawem miejsca i ingerencji w postaci przesunięcia boiska o 60-80 metrów w stronę kościoła zostaje naruszona najważniejsza część obiektu. Nie wzięcie w planie zagospodarowania terenu pod uwagę pomnika poświęconego Poległym Gedanistom i złożonej tam w 1972 roku ziemi z miejsc uświęconych krwią gdańskich sportowców zakrawa na skrajny objaw obojętności i braku poszanowania świętości. Oburzenie nie ma granic, różne środowiska piszą protesty. Ksiądz proboszcz Zbigniew Cichon z parafii św. Stanisława Biskupa położonej za płotem pisze w imieniu wiernych, poseł PIS Kacper Płażyński pisze w imieniu całej społeczności. Pisma słane są do Generalnego Konserwatora Zabytów w Warszawie a także do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zareagował Igor Strzok, nowy Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, sprawą interesuje się IPN.  Mieszkańcy piszą do Urzędu Miasta. Wydaje się, że sytuacja jest dość trudna bowiem zagraniczny deweloper firma Robyg kupiła ten teren jeszcze za czasów prezydenta Adamowicza i wydała oficjalnie ok. 16 milinów zł. Został jeszcze tydzień na urzędnicze odpowiedzi.

alt

Pierwsza tablica pamiątkowa z 1972 r. zdemontowana w 2011 r.


Czy zatem prawda o tym miejscu ma ulec zatarciu, o tym wszystkim co się tu wydarzyło. Gdańsk w imię pamięci o pomordowanych powinien zrobić wszystko, aby Gedania powróciła do swojej świetności, którą zawsze reprezentowała na chwałę Polski.
Pamiętam mojego szefa, Jurka Geberta, znakomitego polskiego sprawozdawcę sportowego, orędownika w ciężkich powojennych czasach gdańskiego klubu, któremu chciano zmienić nazwę na „Kolejarz”. Nie było mowy, środowisko walczyło i nie pozwoliło na taką zmianę. Pamięć o polskiej Gedanii musi przetrwać i się odrodzić. To bolesna chwila dla wszystkich prawdziwych patriotów.

alt

Gedania - mistrz Wolnego Miasta Gdańska (1933). Stoją od lewej: Bolesław Dołecki, wcześniej piłkarz TS Olimpia Bydgoszcz, Antoni Piasecki, Drożniewski, Roman Wyrobek, członek Zarządu KS Gedania w 1933 r. kierownik wydziału piłki nożnej, Leon Kłosowski, Bolesław Schramke, Gerard Tischbein, przeżył wojnę, klęczą: Jan Potrykus, Brunon Klein, Klemens Borus, bramkarz z małpką na rękach, zamordowany w 1942 roku, Leon Keller „Lipek” jeden z najlepszych napastników Gedanii, zginął w 1941, Józef Kowalski. Opis zdjęcia dzięki książce Janusza Trupindy „KS Gedania - klub gdańskich Polaków (1922-1953)”
zdj. pochodzi z archiwum A. Walasa


Gdańsk musi się rozwijać, ale nie za wszelką cenę, są sprawy o których musimy pamiętać i je zachować, o czym również przypomina wyjątkowa książka  Janusz Trupindy „KS Gedania- klub gdańskich Polaków (1922-1953)” Polecam wszystkim prawdziwym gdańszczanom.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież