Wręczono nagrody w pierwszej edycji konkursu "Pro bono Poloniae" » W sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej podczas uroczystej gali wręc... „8 tygodni do zdrowia” » „8 tygodni do zdrowia” to tytuł programu profilaktyczno-treningowego przygotowanego przez Akademię N... Prof. Gwizdała złożył mandat Rektora Uniwersytetu Gdańskiego » Dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. UG z dniem 28 września 2020 r. na ręce Przewodniczącego Rady Uni... „Sieci”: Dlaczego Kreml boi się Polski » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o postrzeganiu Polski przez Rosję pisze publicysta Marek Budz... Srebrny jubileusz Rënk-u » Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 25-lecie istnienia.- Nasz rynek istni... Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
niedziela, 27 września 2020 19:18
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
Do 34 minuty Stoczniowiec prowadził z KH Energą Toruń. Po
Lechia rozbiła Podbeskidzie
sobota, 26 września 2020 18:42
Lechia rozbiła Podbeskidzie
Dobrze gra się w tym sezonie Lechii z beniaminkami. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krystynie Górskiej
czwartek, 24 września 2020 09:50
Wspomnienie o Krystynie Górskiej
Kiedy w 2012 roku przygotowywałem się do spotkania z Krystyną

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gedania – klub gdańskich Polaków

Ocena użytkowników: / 31
SłabyŚwietny 
czwartek, 30 stycznia 2020 18:27

Podczas uroczystości 75 rocznicy oswobodzenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Birkenau Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda powiedział…”pielęgnować pamięć i strzec prawdy o tym co się tu wydarzyło”… W Gdańsku miejsc do których możemy odnieść te słowa mamy wiele. Niektóre objęte są pamięcią, ale o niektóre jeszcze dziś trzeba walczyć. Takim miejscem na pewno jest historyczne boisko klubu sportowego Gedania we Wrzeszczu.


Miejsce szczególne, gdzie nieustannie rozgrywał się mecz Polska – Niemcy. Tu znajdowała się siedziba polskiego klubu sportowego w Wolnym Mieście Gdańsku. Klubu, którego obiekty zostały wybudowane na polskiej ziemi i przy wsparciu Rządu Polskiego oraz Komisariatu Rzeczypospolitej w Gdańsku. W dzielnicy nazywanej wówczas Polenhof przez prawie 19 lat trwała tu walka o polskość, zachowanie języka ojczystego, tożsamość narodową i dumę Polaka w Gdańsku. Walka przegrana, ale siły były nierówne, machina nazistowska była liczna, twarda, zdeterminowana oraz dobrze przygotowana. Stutthof już czekał przygotowany.

alt

Teren Gedanii dziś


1 września 1939 roku o ósmej rano, Niemcy zjawili się w polskich domach, dali godzinę na spakowanie się i opuszczenie domostw, później Victoriaschule i niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof. Z wojny nie wróciło około 120 gdańskich sportowców. Polaków, młodych ludzi, którzy sport traktowali jako wyznanie polskości. Na polskim boisku Gedanii swobodnie mogli kreować świadomość narodową. Było to jedyne miejsce w Gdańsku gdzie mogli czuć się swobodnie. Dlatego to miejsce zasługuje na uznanie, cześć, pamięć i szacunek.

alt

Prezes KKS Gedania Wincenty Kurowski składa pod pamiątkową tablicą urny z ziemią przywiezioną z miejsc upamiętnionych męczeństwem sportowców Gedanii i mieszkańców Pomorza z Zaspy, Poczty Polskiej w Gdańsku, Westerplatte, Szymankowa, Piaśnicy i Stutthofu (19 września 1972r.)
fot. Włodzimierz Nieżywiński


Dziś po skandalicznej decyzji Wojewódzkiego Urzędu Konserwatora Zabytków naruszenia chronionego prawem miejsca i ingerencji w postaci przesunięcia boiska o 60-80 metrów w stronę kościoła zostaje naruszona najważniejsza część obiektu. Nie wzięcie w planie zagospodarowania terenu pod uwagę pomnika poświęconego Poległym Gedanistom i złożonej tam w 1972 roku ziemi z miejsc uświęconych krwią gdańskich sportowców zakrawa na skrajny objaw obojętności i braku poszanowania świętości. Oburzenie nie ma granic, różne środowiska piszą protesty. Ksiądz proboszcz Zbigniew Cichon z parafii św. Stanisława Biskupa położonej za płotem pisze w imieniu wiernych, poseł PIS Kacper Płażyński pisze w imieniu całej społeczności. Pisma słane są do Generalnego Konserwatora Zabytów w Warszawie a także do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zareagował Igor Strzok, nowy Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, sprawą interesuje się IPN.  Mieszkańcy piszą do Urzędu Miasta. Wydaje się, że sytuacja jest dość trudna bowiem zagraniczny deweloper firma Robyg kupiła ten teren jeszcze za czasów prezydenta Adamowicza i wydała oficjalnie ok. 16 milinów zł. Został jeszcze tydzień na urzędnicze odpowiedzi.

alt

Pierwsza tablica pamiątkowa z 1972 r. zdemontowana w 2011 r.


Czy zatem prawda o tym miejscu ma ulec zatarciu, o tym wszystkim co się tu wydarzyło. Gdańsk w imię pamięci o pomordowanych powinien zrobić wszystko, aby Gedania powróciła do swojej świetności, którą zawsze reprezentowała na chwałę Polski.
Pamiętam mojego szefa, Jurka Geberta, znakomitego polskiego sprawozdawcę sportowego, orędownika w ciężkich powojennych czasach gdańskiego klubu, któremu chciano zmienić nazwę na „Kolejarz”. Nie było mowy, środowisko walczyło i nie pozwoliło na taką zmianę. Pamięć o polskiej Gedanii musi przetrwać i się odrodzić. To bolesna chwila dla wszystkich prawdziwych patriotów.

alt

Gedania - mistrz Wolnego Miasta Gdańska (1933). Stoją od lewej: Bolesław Dołecki, wcześniej piłkarz TS Olimpia Bydgoszcz, Antoni Piasecki, Drożniewski, Roman Wyrobek, członek Zarządu KS Gedania w 1933 r. kierownik wydziału piłki nożnej, Leon Kłosowski, Bolesław Schramke, Gerard Tischbein, przeżył wojnę, klęczą: Jan Potrykus, Brunon Klein, Klemens Borus, bramkarz z małpką na rękach, zamordowany w 1942 roku, Leon Keller „Lipek” jeden z najlepszych napastników Gedanii, zginął w 1941, Józef Kowalski. Opis zdjęcia dzięki książce Janusza Trupindy „KS Gedania - klub gdańskich Polaków (1922-1953)”
zdj. pochodzi z archiwum A. Walasa


Gdańsk musi się rozwijać, ale nie za wszelką cenę, są sprawy o których musimy pamiętać i je zachować, o czym również przypomina wyjątkowa książka  Janusz Trupindy „KS Gedania- klub gdańskich Polaków (1922-1953)” Polecam wszystkim prawdziwym gdańszczanom.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież