Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańskie szkoły bez lekarzy i dentystów

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
środa, 13 sierpnia 2014 20:36

Niebawem kończą się letnie wakacje i z początkiem września rozpocznie się kolejny rok szkolny. Jedynie starsi stażem pracownicy pamiętają, że dawno temu funkcjonowały szkolne gabinety lekarski i stomatologiczny. Z nadejściem w latach 90-tych polskich przeobrażeń ustrojowo gospodarczych, takie szkolne placówki medyczne zostały zlikwidowane, a funkcjonują jedynie gabinety profilaktyki i pomocy przedlekarskiej obsługiwane przez pielęgniarki.


Ogólna liczba placówek oświatowych prowadzonych przez Miasto Gdańsk, według Jerzego Jasińskiego z magistrackiego Wydziału Rozwoju Społecznego, wynosi 270, przy czym w roku szkolnym 2007/2008 była ona o 41 placówek większa. Najwięcej jest szkół podstawowych - 68, następnie gimnazjów - 49, liceów - 27, techników - 27, przedszkoli - 58 i pozostałych rodzai placówek oświatowych.


Tendencja malejąca dotyczy także ilości uczniów, która w porównaniu z rokiem szkolnym 2006/2007 była w poprzednim roku szkolnym mniejsza o około 10 tys. i wynosiła około 57 tys. Zatrudnionych było też kilkaset mniej nauczycieli na ogólną liczbę około 6 tysięcy. Czy jest też tendencja malejąca co do ilości szkolnych gabinetów lekarskich i stomatologicznych podlegających Miastu Gdańsk? Jakie kwoty przeznaczane są rocznie na utrzymanie tych szkolnych placówek leczniczych, w porównaniu np. do kilku ostatnich lat, czy te kwoty maleją czy wzrastają?


Te pytania skierowaliśmy do Biura Prasowego Urzędu Miasta Gdańska. Odpowiedź otrzymaliśmy od Marioli Paluch, zastępcy dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego UMG Gdańsk.


„W świetle Ustawy o systemie oświaty, organy prowadzące szkoły publiczne są zobowiązane do zapewnienia warunków sprawowania profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami. Zobowiązania te nie dotyczą szkół niepublicznych. We wszystkich gdańskich szkołach znajdują się gabinety profilaktyki i pomocy przedlekarskiej. Nie ma natomiast szkoły z gabinetem stomatologicznym, ponad 10 lat temu „wyprowadzono” je ze szkół.


Z budżetu samorządu (organu prowadzącego szkoły publiczne) finansowane jest wyposażenie gabinetu (profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej w szkole) w sprzęt medyczny (leżanka, parawan, waga lekarska, apteczka, tablica do badań ostrości wzroku, lampa bakteriobójcza, aparat do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi, lodówka, stolik zabiegowy, szafka na leki, wiadro pedałowe) oraz pokrycie kosztów utrzymania gabinetu (profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej) w szkole, takich jak energia, woda, sprzątanie, konserwacja.


Od 31 sierpnia 2009 r. podstawą wszelkich działań w tym zakresie jest rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28.08.2009 r. w sprawie organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą (Dz.U. Nr 139, poz. 1133).


Zatem odpowiadając na pytanie pierwsze, szkolnych gabinetów lekarskich i stomatologicznych nie ma. Te świadczenia NFZ finansuje dla dzieci i młodzieży szkolnej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej przez lekarzy wybranych w ramach kontraktu. W szkołach są gabinety profilaktyki i pomocy przedlekarskiej, które są w każdej gdańskiej placówce. Istnienie gabinetu nie jest jednoznaczne z dostępnością usług. Ta jest regulowana ilością uczniów przypadającą czy lepiej zakontraktowaną na jedną pielęgniarkę. Aktualnie dostępność pielęgniarki szkolnej określona w Rozporządzeniu MZ z 22 października 2010 r. w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum zależna jest od liczby uczniów wynosi odpowiednio:


400 – 499 osób – nie mniej niż 3 razy w tygodniu po 4 godziny

251 – 399 osób – nie mniej niż 2 razy w tygodniu po 4 godziny


Poniżej 250 osób – nie mniej niż jeden raz w tygodniu przez 4 godziny. Tak więc nie można mówić o tendencjach rosnących czy malejących ilości gabinetów, a o dostępności oferowanych w nich „usług” w zależności od ilości dzieci. Stale dostępne są panie pielęgniarki w szkołach dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. (Inny jest też „przelicznik” NFZ).


Praktyka wynika z rozporządzenia ministra zdrowia.


Co do odpowiedzi na pytanie drugie, to gabinety profilaktyki zdrowotnej i opieki przedlekarskiej nie są szkolnymi placówkami leczniczymi!!! A miasto „płaci” za utrzymanie kilkunastu metrów kwadratowych powierzchni wykorzystywanej na ten cel. Nigdy nie podlegało to żadnym wyliczeniom”.


alt


Zadzwoniliśmy do dwóch gdańskich szkół, które niedawno obchodziły jubileusze 60-lecia swego istnienia. Zarówno w Szkole Podstawowej nr 17 im. Stefana Czarnieckiego, jak i w Państwowych Szkołach Budownictwa we Wrzeszczu, jedynie starsi stażem pracownicy pamiętają, że takie szkolne gabinety lekarski i stomatologiczny dawno temu funkcjonowały. Z nadejściem w latach 90-tych polskich przeobrażeń ustrojowo gospodarczych, takie szkolne placówki medyczne zostały zlikwidowane, a funkcjonują jedynie gabinety profilaktyki i pomocy przedlekarskiej obsługiwane przez pielęgniarki. Obecnie w drastycznych przypadkach do szkół wzywa się pogotowie ratunkowe oraz rodziców ucznia wymagającego interwencji lekarskiej.


Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
-1 #1 siostra 2014-08-18 20:03
Budyń nie psuje zębów?
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież