Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Bierecki: To towarzystwo za dużo gra w piłkę nożną, a za mało w szachy

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 sierpnia 2014 17:43

Z Grzegorzem Biereckim senatorem PiS rozmawia Artur S. Górski


- Cały klub senatorski PO, oprócz Jana Rulewskiego, zagłosował za odrzuceniem senackiej nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej…
Grzegorz Bierecki: Taką oni otrzymali instrukcję i głosują mechanicznie, zgodnie z tym co mają na ściągawkach. Jan Rulewski zaś głosował świadomie, bo on w odróżnieniu od pozostałych ustawę czytał i nie wyzbył się jeszcze pewnej wrażliwości.


- Marszałek Borusewicz, który wyrasta z solidarnościowego etosu, ale w maju 2012 roku ze sceny ERGO Areny zadeklarował wierność PO, tych obiekcji nie miał, czy stracił wrażliwość jak jego partyjni koledzy?
Grzegorz Bierecki: Cóż. Wielu z tych ludzi się pogubiło. Być może wierzą, że robią słusznie, że byłby to jakiś kolejny zasiłek. Nie zauważyli przy tym, że ubogich emerytów nie stać na leki. Wprowadzili zaś nieopatrznie kosztowną alternatywę, która zamiast dać dofinansowanie do leków, spowoduje, że ludzie ci będą kłaść się do szpitali zamiast leczyć się w domu. W szpitalu  otrzymają leki i darmową opiekę. To będzie kosztowało znacznie więcej niż owa dopłata do leków. Do tego sprowadzają się pozorne oszczędności.


- Rząd PO-PSL forsuje rozwiązania, które w efekcie przynoszą, oprócz krótkiego efektu public relations, skutki odwrotne od zamierzonych?

Grzegorz Bierecki: Ależ proszę spojrzeć na sprawę tak zwanego darmowego podręcznika do klas pierwszych. Piękna idea. Tyle, że ona nie rozwiązuje problemów, ale je przesuwa w inne miejsce.


alt


- To nomen omen elementarz?
Grzegorz Bierecki: Ronald Reagan mówił, że rządy nie rozwiązują problemów, lecz je reorganizują. To właśnie przykład podręcznikowy. Wprowadzenie darmowego podręcznika odbiło się na cenach innych podręczników. Wydawca, czyli przedsiębiorca, rozumuje w sposób oczywisty. Nie dał rady zarobić na podręczniku do klas pierwszych, zatem musi sobie to powetować by firma się utrzymała, by mieć określony przychód. Szuka więc go w innych miejscach. To przykład cząstkowego załatwiania spraw, które nie prowadzi do dobrych efektów. Porównuję działanie bez szerszej perspektywy do wprowadzenia lewostronnego ruchu ulicznego, ale na początek tylko dla aut osobowych. Byłaby katastrofa. I taką piękną katastrofę, jak mówił Zorba, wyszykowali nam senatorowie PO odrzucając możliwość dofinansowania leków i kierując emerytów do szpitali. Można było tych ludzi zatrzymać w domu. Problem przesunięty w inne miejsce wcale nie znika, ani nie staje się mniejszy.


- Brakuje rządzącym szerszej perspektywy i strategii?
Grzegorz Bierecki: To towarzystwo za dużo gra w piłkę nożną, a za mało w szachy. Do tego podają piłkę do siebie, bywa, że szybko i efektownie. Polityka to nie strzelanie goli dla swojej drużyny, ale rozwiązywanie problemów…


- Rządzący bohatersko walczą z problemami, które sami tworzą?  
Grzegorz Bierecki: Niestety, towarzyszy nam to zjawisko od czasów PRL.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+1 #1 Bankier 2014-08-25 11:06
W Polsce funkcjonuje około 60 banków, spośród których w trzech!!! dominuje kapitał polski. Tylko Bank Gospodarstwa Krajowego, jest w całości pod kontrolą rodzimego kapitału. Są i SKOK-i. Roczny dochód sektora bankowego wynosi15 mld zł, tymczasem został on sprzedany obcym grupom kapitałowym zaledwie za 25 mld zł.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież