Grzegorz Strzelczyk: Miasto nie jest biznesmenem » Z Grzegorzem Strzelczykiem, radnym PiS rozmawia Artur S. Górski- Czy dzieciom i młodzieży z Gdańska ... Ponad 8 mln złotych na reklamy Gdańska - prof. Czauderna pyta prezyden... » Dobra propaganda, to propaganda skuteczna. Liczona ilością odsłon stron i podstron, materiałów zamie... Bunt gdańskiego barona - Adamowicz sam(o)rządzi » Oskarżony o składanie nieprawdziwych oświadczeń majątkowych i podejrzewany o oszustwa podatkowe,pozb... Beton na boiskach AWFiS » Maklerzy umysłów czy Parceli Dziwna sytuacja w oliwskiej AWFiS. Na wniosek uczelni procedowany j... Oświadczenie Piotra Dudy » Koleżanki i Koledzy, Członkowie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność", cora... J. Duszewski: Dość Karnowskiego - Sopotem można zająć się lepiej! » Rozmowa z dr. Jarosławem Duszewskim, niezależnym kandydatem na prezydenta Sopotu. -W programie na ż... Co ustali prokurator? - Grunwaldzka 597 » Sprzedaż przy ul. Grunwaldzkiej 597 w Oliwie jest badana przez prokuraturę. Sprawdzana jest sama tra... Tlen jako opium? » ”Tlen” od czasu swojego powstania (rok 2003) przewędrował już przez wiele polskich teatrów (również ... Karol Rabenda: Mam plan dla Gdańska » Konieczny jest zwrot ku mieszkańcom, traktowanym przez włodarza jak najemcyZ Karolem Rabendą, wicepr... Impulsy płyną z Tel Awiwu - wywiad z Leszkiem Millerem » W zachowaniu Polaków wobec Żydów w czasie wojny mieliśmy wszelkie możliwe postawy. Od pięknych i her...
Reklama

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 sierpnia 2014 17:43

Z Grzegorzem Biereckim senatorem PiS rozmawia Artur S. Górski


- Cały klub senatorski PO, oprócz Jana Rulewskiego, zagłosował za odrzuceniem senackiej nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej…
Grzegorz Bierecki: Taką oni otrzymali instrukcję i głosują mechanicznie, zgodnie z tym co mają na ściągawkach. Jan Rulewski zaś głosował świadomie, bo on w odróżnieniu od pozostałych ustawę czytał i nie wyzbył się jeszcze pewnej wrażliwości.


- Marszałek Borusewicz, który wyrasta z solidarnościowego etosu, ale w maju 2012 roku ze sceny ERGO Areny zadeklarował wierność PO, tych obiekcji nie miał, czy stracił wrażliwość jak jego partyjni koledzy?
Grzegorz Bierecki: Cóż. Wielu z tych ludzi się pogubiło. Być może wierzą, że robią słusznie, że byłby to jakiś kolejny zasiłek. Nie zauważyli przy tym, że ubogich emerytów nie stać na leki. Wprowadzili zaś nieopatrznie kosztowną alternatywę, która zamiast dać dofinansowanie do leków, spowoduje, że ludzie ci będą kłaść się do szpitali zamiast leczyć się w domu. W szpitalu  otrzymają leki i darmową opiekę. To będzie kosztowało znacznie więcej niż owa dopłata do leków. Do tego sprowadzają się pozorne oszczędności.


- Rząd PO-PSL forsuje rozwiązania, które w efekcie przynoszą, oprócz krótkiego efektu public relations, skutki odwrotne od zamierzonych?

Grzegorz Bierecki: Ależ proszę spojrzeć na sprawę tak zwanego darmowego podręcznika do klas pierwszych. Piękna idea. Tyle, że ona nie rozwiązuje problemów, ale je przesuwa w inne miejsce.


alt


- To nomen omen elementarz?
Grzegorz Bierecki: Ronald Reagan mówił, że rządy nie rozwiązują problemów, lecz je reorganizują. To właśnie przykład podręcznikowy. Wprowadzenie darmowego podręcznika odbiło się na cenach innych podręczników. Wydawca, czyli przedsiębiorca, rozumuje w sposób oczywisty. Nie dał rady zarobić na podręczniku do klas pierwszych, zatem musi sobie to powetować by firma się utrzymała, by mieć określony przychód. Szuka więc go w innych miejscach. To przykład cząstkowego załatwiania spraw, które nie prowadzi do dobrych efektów. Porównuję działanie bez szerszej perspektywy do wprowadzenia lewostronnego ruchu ulicznego, ale na początek tylko dla aut osobowych. Byłaby katastrofa. I taką piękną katastrofę, jak mówił Zorba, wyszykowali nam senatorowie PO odrzucając możliwość dofinansowania leków i kierując emerytów do szpitali. Można było tych ludzi zatrzymać w domu. Problem przesunięty w inne miejsce wcale nie znika, ani nie staje się mniejszy.


- Brakuje rządzącym szerszej perspektywy i strategii?
Grzegorz Bierecki: To towarzystwo za dużo gra w piłkę nożną, a za mało w szachy. Do tego podają piłkę do siebie, bywa, że szybko i efektownie. Polityka to nie strzelanie goli dla swojej drużyny, ale rozwiązywanie problemów…


- Rządzący bohatersko walczą z problemami, które sami tworzą?  
Grzegorz Bierecki: Niestety, towarzyszy nam to zjawisko od czasów PRL.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

J. Duszewski: Dość Karnowskiego - Sopotem można zająć się lepiej! J. Duszewski: Dość Karnowskiego - Sopotem można zająć się lepiej!
Rozmowa z dr. Jarosławem Duszewskim, niezależnym kandydatem na prezy ...
J. Duszewski: Dość Karnowskiego - Sopotem można zająć się lepiej!
Prezydenci ministrów Prezydenci ministrów
Mateusz Morawiecki został 16 - a właściwie 17, bo M.F. Rakowski, kt ...
Prezydenci ministrów
Lechii sześć - drużyna jedna! Lechii sześć - drużyna jedna!
Biało-zieloną drużynę piłkarską obsługuje 5 spółek i fundacja ...
Lechii sześć - drużyna jedna!

Galeria Sztuki Gdańskiej

Profesor Wiesław Zaremba artysta z Uniwersytetu Sabanci Profesor Wiesław Zaremba artysta z Uniwersytetu Sabanci
Sztukę prof. Wiesława Zaremby zawsze charakteryzuje doskonały rysun ...
Profesor Wiesław Zaremba artysta z Uniwersytetu Sabanci

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...
Odkrywanie tajemnic spod ogona

Sport w szkole

Program ferii z GZSiSS Program ferii z GZSiSS
Od 29 stycznia do 9 lutego w województwie pomorskim dzieci i młodzie ...
Program ferii z GZSiSS
Młody jazz 3-miasta Młody jazz 3-miasta
21 lipca w Ogrodzie Muzeum Miasta Sopotu wystąpi Tomasz Chyła Quinte ...
Młody jazz 3-miasta
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II 30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam