W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Chrzest statku badawczo-szkoleniowego dla Nigerii

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 14 sierpnia 2014 13:21

Nowoczesny statek badawczo-szkoleniowy dla Nigerii zbudowały dwie pomorskie firmy, sopocki Navimor International i Stocznia Wisła w Gdańsku. Jednostka o wartości około 8 mln euro jest 124 statkiem zbudowanym w Polsce dla tego afrykańskiego kraju. Matką chrzestną statku, któremu 13 sierpnia przy nabrzeżu Remontowa Shipbuilding w Gdańsku nadano nazwę „Bayagbona", była żona prezydenta Nigerii, dr Patience Jonathan. Nazwę wybrano na pamiątkę pierwszego dyrektora istniejącego od półwiecza Nigeryjskiego Instytutu Oceanografii i Badań Morza.


alt


Prezydentowa Nigerii po złożeniu podziękowań polskim budowniczym i nadaniu nazwy statkowi oraz wypowiedzeniu życzeniowej formułki bezpiecznego pływania u zachodnich wybrzeży Afryki, srebrzystym toporkiem odcięła linkę z doczepioną do niej butelką szampana. W następstwie tego - zgodnie z morskim ceremoniałem – butelka rozbiła się o część dziobową prawej burty statku (co dokumentuje poniższe zdjęcie).


alt


Dla dodania atrakcyjności uroczystości chrztu, z pokładu statku w górę do nieba poleciały setki zielonych baloników i wystrzelono w ogromnej ilości srebrzysto czerwone serpentyny. Poświęcenia statku dokonał ks. prałat Zbigniew Zieliński, proboszcz Katedry Oliwskiej, w której dla licznych gości bezpośrednio po uroczystości chrztu odbył się specjalny koncert.


alt


Wszyscy goście z Nigerii w towarzystwie przedstawicieli władz pomorskich mieli okazję zwiedzić pokład i specjalistyczne wyposażenie statku. Jako pierwsza taką możliwość miała żona prezydenta Nigerii, dr Patience Jonathan. Nie ukrywała ona swego podziwu dla tej pierwszej, z serii planowanych trzech, specjalistycznej jednostki badawczo rybackiej.


alt


Statek wzbudzał tak duże zainteresowanie, że na jego pokład weszły także pozostałe osoby z nigeryjskiej delegacji. Pani prezydentowej towarzyszą bowiem podczas wizyty w Polsce, w tym i na gdańskim Pomorzu, ważni członkowie rządu Republiki Federalnej Nigerii. Są to przede wszystkim przedstawiciele z resortu rolnictwa, odpowiedzialnego również za rybołówstwo.


Dla nas Nigeria już od wielu lat jest ważnym partnerem handlowym, w tym zwłaszcza w przemyśle okrętowym. Jest jednym z najbogatszych i najbardziej zaludnionych krajów Afryki. Podstawę gospodarki stanowi rolnictwo, rybołówstwo i przemysł wydobywczy ropy naftowej. To właśnie dzięki temu surowcowi ten kraj w ciągu najbliższych lat ma szansę stać się największą gospodarką Afryki.


alt


Całemu temu wydarzeniu związanemu z chrztem, z pokładów innych budowanych obok statków, bacznie przyglądali się gdańscy stoczniowcy. Ci, którzy rozpoczętym 34 lata temu strajkiem z powodu zwolnieniem z pracy suwnicowej Anny Walentynowicz, przyczynili się do ogromnych w Europie geopolitycznych przeobrażeń.


Prezes Navimoru, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Remontowa Holding, Romuald Kinda powiedział m.in., że ponad 39-metrowej długości „Bayagbona" jest najnowocześniejszym statkiem szkoleniowym i rybackim, który może pływać około 100 mil od brzegu i przez niespełna 30 dni bez potrzeby zawijania do portu. W Gdańsku w okresie 30 lat współpracy zbudowano m.in. 124 jednostki (statki rybackie i promy) dla armatorów nigeryjskich oraz największy pływający dok dla nigeryjskiej stoczni. Otóż w Lagos, Navimor zbudował największą w zachodniej Afryce stocznię Nigerdock, a 160 pracowników stoczni Remontowej i Wisła pracowało i szkoliło Nigeryjczyków. Obecnie w Akademii Morskiej w Gdyni jest ponad 20 studentów z Nigerii. Remontowa Holding jest jedyną grupą stoczniową z Europy, która regularnie współpracuje z afrykańskimi krajami, głównie z Nigerią i Angolą.


Główny projektant statku, Krzysztof Pawlak poinformował, że najtrudniejszym zadaniem było połączenie kilku funkcji, które jednostka może pełnić, czyli jednoczesne prowadzenie badań i połowów oraz szkoleń dla załóg. Ten na wskroś nowoczesny statek wyposażony jest w najnowszą specjalistyczną aparaturę do badań fizyko-chemicznych, hydrograficznych i studiów nad zasobami morza. Ponadto jednostka wyposażona jest w urządzenia połowowe i nowoczesną przetwórnię spełniającą międzynarodowe normy sanitarno-weterynaryjne.


alt


Po uroczystej, trwającej ponad dwie godziny ceremonii, gospodarze województwa pomorskiego jak i goście z Afryki, na tle nowego statku porobili sobie pamiątkowe zdjęcia. Po tym rozpoczęły się ostatnie przygotowania do odbycia samodzielnej podróży morskiej na długiej trasie Gdańsk – Lagos.


Bezpośrednio po uroczystości chrztu, z małżonką prezydenta Nigerii dr Patience Jonathan, w jednym z hoteli w Sopocie spotkała się Małgorzata Tusk, żona polskiego premiera.


Otóż w kwietniu 2013 roku z oficjalną wizytą w Nigerii przebywał premier Donald Tusk. Nigeria jest drugim po RPA partnerem gospodarczym Polski w Afryce i pierwszym partnerem w Afryce Zachodniej. Obroty w wymianie handlowej od kilku lat systematycznie rosną. Na rzez Nigerii Polska udziela pomocy rozwojowej. W 2013 r. zrealizowano trzy projekty o łącznej wartości 35 tys. euro; a w 2014 r. Polska przekazała natomiast 33 tys. euro na kolejne dwa projekty rozwojowe.


altWła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
-1 #1 były 2014-08-14 14:04
Roman kinda historia bez retuszu
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież