Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rzeźba w nowej przestrzeni

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 sierpnia 2014 18:10

Wyjątkowym wydarzeniem artystycznym był wernisaż wystawy 80 rzeźb i 20 rysunków dwojga gdańskich artystów: Adriany Majdzińskiej i Czesława Podleśnego. Jest to pierwsza od wielu lat naprawdę duża wystawa rzeźby w Gdańsku.


Na kilkuset metrach kwadratowych foyer w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Amber Expo, w terminie od 18 do 24 sierpnia, jest  prezentowanych ponad sto dzieł sztuki: rzeźby, obiekty przestrzenne, płaskorzeźby i rysunki stworzone przez dwoje artystów znanych i szanowanych w środowisku trójmiejskim oraz daleko szerzej, bo w Polsce i w Europie.


altJest to także inauguracja nowej dużej niezależnej przestrzeni prezentacji sztuki, której tak bardzo brakuje w Gdańsku. Wreszcie, jest to piękny przykład współdziałania biznesu i organizacji pozarządowej.


altTematyka wystawianych prac dotyka spraw fundamentalnych i ostatecznych; skłaniają one do przemyśleń na temat istoty człowieczeństwa i podstawowych norm moralnych. Artyści nie dają się wciągnąć w bieżący dyskurs polityczny. Rzeźby nie są też interwencją społeczną.
Organizatorzy wierzą, że prezentowane rzeźby i rysunki będą źródłem inspiracji dla młodych twórców i tematem twórczych dyskusji dojrzałych artystów; że wzbudzą ciekawość wszystkich zainteresowanych współczesną rzeźbą i jej ponadczasowymi wartościami.


Podczas części oficjalnej prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz z zadowoleniem przyjął fakt, że AmberExpo jako wielofunkcyjny obiekt został oddany do użytku razem ze stadionem PGE Arena i wreszcie dla celów sztuki została wykorzystana ta wielka przestrzeń targowo-konferencyjna.
W podobnym tonie wypowiedzieli się również przedstawiciele Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego: Dorota Sauter, Magdalena Strzelczyk i Dariusz Szafrański.


altAndrzej Stelmasiewicz, prezes Fundacji Wspólnota Gdańska. Przedstawił zgromadzonym obu artystów (oboje na zdjęciu powyżej). Adriana Majdzińska (rocznik 1973) jest absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pracuje jako asystent w Pracowni Rysunku i Pracowni Podstaw Projektowania Plastycznego na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, działaniami artystycznymi, inicjatywami społecznymi. Pracuje głównie w drewnie, ale stosuje również metal, kamień, beton czy ceramikę. Brała udział w wielu wystawach, plenerach i konkursach rzeźbiarskich w kraju i zagranicą. Otrzymała m.in. nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za najlepszy debiut w dziedzinie rzeźby w 2000 roku i złoty medal na XX Salonie Rzeźby w Warszawie w 2003 roku.


altCzesław Podleśny (rocznik 1959) studiował na Wydziale Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prace artysty znajdują się w zbiorach instytucjonalnych: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Okręgowe w Białej Podlaskiej, Muzeum Śląskie w Katowicach, Firma Instal (Kraków), Stajkoski Organization (Niemcy) oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, USA i w Wielkiej Brytanii. Trzykrotnie odebrał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Był rezydentem amerykańskich uczelni. Wykładał m.in. na Maryland Institute College of Art w Baltimore. Uczył również w Liceum A. Kenara w Zakopanem.

Andrzej Stelmasiewicz powiedział też, że od wielu lat ma przyjemność znać Adę Majdzińską i podziwiać tworzone przez nią rzeźby i rysunki. W tym roku poznał Czesława Podleśnego i zakochałem się w jego pracach. Pierwotnie planowano, że wystawa odbędzie się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Okazało się jednak, że w budynku przy ul. 3 Lipy 3 na Morenie nie ma dostatecznie dużych, wolnych powierzchni. Takie przestrzenie oraz przychylność znaleziono w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Amber Expo, siedzibie Międzynarodowych Targów Gdańskich SA. Całą akcję „skatalizowała” Dorota Sauter z Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.


altZwieńczeniem wernisażu był koncert zespołu Uhuru Trio, którego wokalistką jest Adriana Majdzińska.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Jej organizatorami są: Fundacja Wspólnota Gdańska, Gdański Park Naukowo-Technologiczny (Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna) i Międzynarodowe Targi Gdańskie.


alt


Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież