W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi... 42 tys. zł dla Struka - za flirt z rządami PRL » Marszałek pomorski, wiceprzewodniczący PO na Pomorzu, Mieczysław Struk, od 1988 roku "towarzysz nacz... Bogusław Gołąb: Kadencja pionierów » Z Bogusławem Kazimierzem Gołąbem, uczestnikiem strajków z 1970, 1980 r. i 1988 r., stoczniowcem, w 1...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
eWinner 1. Liga ma ruszyć 11 lipca
środa, 13 maja 2020 18:57
eWinner 1. Liga ma ruszyć 11 lipca
Rywalizacja w żużlowej eWinner 1. Lidze ma się rozpocząć 11 lipca ...
Nalepa i Arak na dłużej w Lechii
poniedziałek, 11 maja 2020 18:03
Nalepa i Arak na dłużej w Lechii
Lechia Gdańsk przedłużyła kontrakty z Jakubem Arakiem oraz Michał ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł prof. Marek Model
piątek, 15 maja 2020 14:25
Odszedł prof. Marek Model
W wieku 61 lat, 15 maja 2020, po ciężkiej chorobie, którą znosił ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Święto Sali BHP, czyli PRL i NRD na wesoło

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
piątek, 08 sierpnia 2014 14:13

Kino dla dzieci, stoczniowe budowanie, konkursy, warsztaty i wycieczki oraz koncert – to główne atrakcje tegorocznego Święta Sali BHP zaplanowanego na 14 sierpnia w miejscu podpisania Porozumień sierpniowych.- Będzie się działo – zapewnia Mateusz Smolana, administrator Sali BHP.


W sierpniu 1980 roku światowe media obiegały obrazy z gdańskiej stoczni wraz z Salą BHP i bramą wiodącą do zakładu. Do Stoczni Gdańskiej przyjechali delegaci kolejnych strajkujących zakładów, tworząc Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. 21 postulatów strajkowych, zapisanych na drewnianej tablicy, wiszącej nad bramą Stoczni, których spełnienie przez władze komunistyczne było warunkiem zakończenia strajku zawierało istotne żądania społeczeństwa demokratyzacji Polski i poprawy warunków życia ludzi. Porozumienie podpisane zostało w Sali BHP 31 sierpnia 1980 roku.


Czy współczesne dziecko wie jak grać w gumę, klasy, skakać na skakance? A które pamięta kultowe bajki z lat 70. i 80. lub wie jak się gra na 8-bitowym kompie, wczytującym gry z magnetofonu? Niektóre pewnie tak, ale idę o zakład, że nie wielu.
- Podczas święta Sali BHP te atrakcje nie tylko będą dostępne, ale prowadzący je animatorzy dokładnie wytłumaczą i nauczą jak z nich korzystać na swoim podwórku – zapowiada Mateusz Smolana.


Dzieci będą też mogły samodzielnie zaprojektować swoją własną jednostkę pływającą, razem zbudować statek-muzeum i na zaaranżowanym planie zdjęciowym zrobić stoczniową „Selfie”.


Głównym akcentem tegorocznego święta będzie NRD. Dowiemy się nie tylko jak wyglądało codzienne życie w tym kraju widziane oczami obywateli PRL, ale też będzie można wziąć udział w konkursie, którego najkrócej można streścić słowami: przynieś pamiątkę lub zdjęcie rodem z NRD, podziel się historią i wygraj nagrodę.


Odbędzie się również seminarium sierpniowe, podczas którego będzie można się dowiedzieć jak „Solidarność” podsłuchiwała władzę, jaki jest stan archiwaliów MKS-u i jak wyglądały realia PRL i Niemieckiej Republiki Demokratycznej.


Całość imprezy zakończy koncert Trójmiejskiej Orkiestry Rozrywkowej w składzie Tomek Lipiński - śpiew, gitara, Grzegorz Nawrocki - śpiew, gitara, Tomasz Ziętek - trąbka, klawisze, Olo Walicki - kontrabas, bass, harmonium, Macio Moretti - perkusja. 


Gdańsk przegrywał bitwę o pamięć przez całą dekadę lat 90. Gdy Niemcy mieli swoje muzeum muru berlińskiego przy punkcie kontroli granicznej "Checkpoint Charlie" (Haus am Checkpoint Charlie) założonym i kierowanym przez Rainera Hilderbrandta turysta w Gdańsku nie miał szansy by poznać historię oporu przeciw reżimowi PRL, nie zobaczył używanego w podziemiu sprzętu poligraficznego, nadajników radiowych, druków ukazujących się poza cenzurą, czy sprzętu ZOMO. Dopiero otwarte "Drogi do Wolności" w 2000 r. ten dystans do pamięci nadrabiają. Podobnie jak odrestaurowana w 2010 roku Sala BHP oraz, miejmy nadzieję, Europejskie Centrum Solidarności. Przed otwieranym 30 sierpnia br. ECS jest zadanie by przy każdej okazji akcentować, że klamrami spinającymi drogę Europy do swobód politycznych są Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej i Brama Brandenburska. Mur berliński zadrżał bowiem dziewięć lat po polskich strajkach Sierpnia'80.


Święto Sali BHP odbywa się po raz drugi.  
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież