Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Szkoła w Kokoszkach nielegalna - "S" daje prezydentowi 14 dni

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 29 lutego 2016 16:55

P. Adamowicz przekazał nielegalnie szkołę w Kokoszkach prywatnemu operatorowi - uprawomocnił się wyrok WSA w Gdańsku. Radni PiS, Piotr Gierszewski i Kazimierz Koralewski, zapowiadają ponowne zbadanie nieprawidłowości przetargowych. Bożena Brauer, szefowa oświatowej "S" domaga się od prezydenta natychmiastowego przejęcia szkoły przez Gdańsk.Uprawomocniło się orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 21 października 2015 roku. Było dla prezydenta Gdańska miażdżące i wskazywało na istotne naruszenia prawa i niedopuszczalność przekazania zadań oświatowych prywatnemu podmiotowi. Występujący w imieniu prezydenta Pawła Adamowicza, jego zastępca Piotr Kowalczuk mętnie zapowiadał w mediach złożenie odwołania po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia z sądu administracyjnego.


Zamiast eskalacji sporu sądowego i produkcji pism odwoławczych - P. Adamowicz i jego ekipa może od dziś czytać pismo oświatowej "Solidarności", podpisane przez przewodniczącą komisji Bożenę Brauer. Związkowcy wzywają prezydenta do cofnięcia pozwolenia na prowadzenie szkoły w Gdańsku-Kokoszkach przez osobę prawną tj. Pozytywne Inicjatywy - Edukacja sp. z o.o. Nadto "S" domaga się "przejęcia szkoły podstawowej w Gdańsku-Kokoszkach do prowadzenia przez gminę miasta Gdańsk - jako organu prowadzącego z dniem 1 września 2016. Oczekujemy również wyciągnięcia konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za bezprawne przekazanie szkoły w Gdańsku-Kokoszkach".


Związek wzywa prezydenta by w terminie 14 dni usunął naruszenie prawa wskazane w orzeczeniu WSA w Gdańsku. Tymczasem wcześniejsze naruszenia procedury przetargowej ponownie zainteresowały radnych PiS, Piotra Gierszewskiego i Kazimierza Koralewskiego. Zdaniem radnych postępowanie 9 członków komisji przetargowej i odstępstwo od regulaminu przetargu wymaga, także w świetle orzeczenia WSA, zbadania przez prokuraturę.


altWybudowany kosztem ok. 40 mln złotych budynek szkoły, z boiskiem, salą gimnastyczną i basenem, został wystawiony na przetarg na najem... powierzchni biurowej. W ten sposób budynek wzniesiony za publiczne pieniądze jako szkoła był licytowany jako powierzchnia biurowa, tyle że w sam raz do prowadzenia szkoły. Paweł Adamowicz budynek szkoły, która zgodnie z ustawą oświatową i o samorządzie gminy, miała obowiązek prowadzić gmina Gdańsk - wynajął fundacji Pozytywne Inicjatywy, której lider z list PO ubiegał się o mandat poselski. Wynajmując budynek wykupił też z budżetu usługi oświatowe zapewniając prywatnemu operatorowi nie tylko warsztat pracy, ale także konkretne zmówienie - kilkuset uczniów, za każdego z nich płaci ok. 10 tys. subwencji oświatowej do prywatnej kieszeni...


Do prywatnej, bo jakimś organizacyjnym cudem do przetargu stanęła fundacja, ale szkołę prowadzi spółka, której udziałowcy i zarząd noszą te same nazwiska co fundatorzy i zarząd fundacji. Zaleta spółki nad fundacją jest taka, że fundacja musi składać sprawozdanie do resortu a spółka i jej tajemnice handlowe takich obowiązków informacyjnych nie ma. Wg b. sekretarza stanu w resorcie oświaty, Franciszka Potulskiego, przychody z subwencji i niższe koszty wynikające z braku rygorów zapisanych w Karcie Nauczyciela, zapewniają spółce komfortowy dochód roczny.


- Wszystkie te okoliczności powinny zostać dokładnie sprawdzone - mówi portalowi wybrzeze24.pl, który cud przemienienia fundacji w spółkę odkrył i opisał jako pierwszy dla publiczności gdańskiej, radny Piotr Gierszewski. - Zadania oświaty publicznej nie podlegają komercjalizacji ani specyficznemu partnerstwu publiczno-prywatnemu, którym tak się urzekł nasz prezydent.


- Roku temu złożyłem doniesienie do prokuratury umotywowane, że jest to niezgodne z prawem obowiązującym w Polsce - powiedział Franciszek Potulski, były wiceminister edukacji. - Prokuratura Okręgowa umorzyła to postępowanie. To umorzenie zaskarżyliśmy do Prokuratora Generalnego i Prokurator Generalny zobowiązał ich do podjęcia tego tematu, bo oni umorzyli mówiąc o tym, że związki zawodowe, a już obywatel nie jest stroną w sporze z władzą. Od samego początku przekazywałem orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, w którym jest wprost powiedziane, że to jest niezgodne z prawem. Zaskarżyła tę sprawę równolegle do nas, do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, Solidarność. Wojewódzki Sąd Administracyjny nie podjął sprawy, mówiąc, że Solidarność, że związek zawodowy nie jest stroną w tym sporze. Oni to zaskarżyli do NSA i NSA ich zbeształ i zobowiązał Wojewódzki Sąd do ponownego podjęcia sprawy i sąd wydał orzeczenie, że jest to niezgodne z prawem przejęcie. Według mnie to stowarzyszenie "spokrewnione" z obecnymi władzami Miasta Gdańska – trzeba by było zobaczyć jaki jest skład tej fundacji, tego stowarzyszenia - zarabia na tym około miliona złotych rocznie czystego zysku. Jest to nieporozumienie. Zadanie oświatowe jest zadaniem własnym samorządu terytorialnego i nie może go cedować do realizacji na inne podmioty z jednego właściwie powodu, można sprywatyzować zarządzanie wodą, można sprywatyzować zarządzanie komunikacją, można parę jeszcze innych rzeczy sprywatyzować, natomiast oświaty nie.

GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież