Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pobiegli dla Żołnierzy Wyklętych

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
niedziela, 28 lutego 2016 22:51

300 osób przebiegło, przeszło dystans 1963 metrów podczas I w Gdańsku, czwartej w Polsce, edycji „Biegu Tropem Wilczym”, który odbył się w Parku Ronalda Reagana na Zaspie. Patronat nad tą inicjatywą objął parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości, poseł na Sejm RP Andrzej Jaworski.


„Bieg Tropem Wilczym” to patriotyczna „impreza uliczna” mająca na celu uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych – bohaterów, którzy nie tak dawno byli pomijani w historii Polski. W tym roku odbyła się czwarta edycja. W Gdańsku bieg został zorganizowany po raz pierwszy. Dystans 1963 metrów, który pokonywali uczestnicy biegu był symboliczny - to rok śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych.


altaltaltTuż przed startem kilkuminutową prelekcję wygłosił dr Karol Nawrocki z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Pieniądze uzyskane z tytułu organizacji biegu i zebrane podczas zbiórki przeznaczone będą na budowę pomnika polskich ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie oraz na organizację marszu Rotmistrza Pileckiego.


altaltaltW Biegu wzięło udział ponad 300 osób w różnym wieku. Nie liczyło się kto na którym miejscu ukończy bieg, ważne było pokonanie trasy. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, które wręczał m.in. poseł Andrzej Jaworski oraz członkowie grupy rekonstrukcyjnej.
Po skończonym biegu można było zjeść ciepłej grochówki, a także wysłuchać koncertu uczniów I LO w Gdańsku.


altaltalt
- Objąłem patronat nad tym biegiem bo to jeden z najważniejszych biegów w Polsce - stwierdził poseł Andrzej Jaworski. -  I chyba jeden z największych, bo biegają osoby w nim nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju. Ten bieg jest ważny również ze względu na przywracanie pamięci i prawdziwej historii o naszych bohaterach, których przez tak długi okres czasu próbowano nie tylko wymazać z historii, ale nazywano ich przestępcami, terrorystami. W tym roku odbyła się czwarta edycja, a u nas dopiero pierwsza. To jest tak, że Gdańsk w takich ważnych sprawach potrafi się spóźnić, ale udało się w tym roku nadrobić i cieszę się, że tak dużo osób wzięło udział w tym biegu. Ważne jest, że mamy możliwość pokazać, że również w Gdańsku będziemy czcić naszych cichych bohaterów. W zeszłym roku udało się po wielkich trudach odsłonić pomnik Inki. Dziś ten bieg, później marsz ulicami Gdańska. Przywracanie tradycji. To pierwszy taki bieg, ale na pewno nie ostatni. Na pewno będziemy czynnie organizować tego typu biegi przywracające pamięć o naszych bohaterach.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież