Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ... Kazimierz Smoliński: Osiem gwiazdek to wątły projekt i żadna oferta » Z Kazimierzem Smolińskim (PiS), posłem w latach 2010–2011 i od 2014), wiceministrem infrastruktury (... Monika Chabior - gdański pedagog postępu? » Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych „seksualno-bojowych” haseł i okrzykó... „Solidarność”: Prezydent Gdańska akceptuje akty wandalizmu » Prezydium Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” skierowało do Aleksandry Dulkiewicz, prezyde...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
czwartek, 26 listopada 2020 21:01
W środę, 25 listopada, w wieku 67 lat, zmarł Zenon Plech. Jeden z
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk wspiera Lecha Wałęsę

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 29 lutego 2016 07:37

W niedzielę odbyła się manifestacja mająca na celu poparcie Lecha Wałęsy. Swoje wsparcie dla Wałęsy wyraziło wielu znamienitych ludzi, który wzięli udział w wiecu m.in. Danuta Wałęsa, Henryka Krzywonos, Jerzy Kiszkis. Organizatorem manifestacji był Komitet Obrony Demokracji. W wiecu uczestniczyło około 15 tys. ludzi. Lech Wałęsa nie pojawił się na manifestacji.W niedzielę na Placu Solidarności odbył się wiec poparcia dla Lecha Wałęsy, którego organizatorem był Komitet Obrony Demokracji. Według organizatorów w manifestacji wzięło udział około 15 tys. osób. Byli to ludzie nie tylko z Trójmiasta, ale także m.in. z Bydgoszczy, Wrocławia, Elbląga i Warszawy. Przynieśli ze sobą m.in. flagi Polski, Unii Europejskiej i KOD-u. Wśród tłumu rozwinięta została również ogromna flaga Polski, którą trzymali uczestnicy manifestacji.


altWiec rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem hymnu Polski, a także odtworzeniem taśmy z zapisem głosu Jerzego Radziwiłowicza, który odczytał preambułę do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Niestety na wiecu zabrakło Lecha Wałęsy. Pojawiła się za to jego żona – Danuta Wałęsa, która ze sceny przemawiała do zebranych na Placu Solidarności ludzi.
– Tak, to jest pięknie ze my się tutaj spotykamy i my sobie pokrzyczymy, ale władzy na ulicy nie zdobędziemy, ani jej nie obalimy. My musimy się po prostu organizować. My nie możemy w tej chwili liczyć na Kościół, choć to przykre i smutne. Choć biskup Głódź mówi, żeby Wałęsa przeprosił, ale za co ma Wałęsa przepraszać? Moi Kochani, żeby Wałęsa nie rozmawiał z komunistami, to by nic nie osiągnął, nie bylibyśmy tutaj, nie wiadomo jak by się wszystko potoczyło, także Bogu dzięki, że on rozmawiał z komunistami. Ale ja mogę gwarantować, że on nikogo nie skrzywdził, nikogo nie zdradził, nikogo nie sprzedał i nie brał żadnych pieniędzy – powiedziała Danuta Wałęsa.


altSwoje poparcie dla Wałęsy wyraziła Henryka Krzywonos, która przemawiała do tłumu ze sceny.
– W telewizji pokazano mi trzy podpisy – żaden nie był Lecha Wałęsy. (…) nawet był jeden z panów, który nałożył te podpisy na siebie, okazało się, że każdy był inny, więc proszę Państwa, ja jako Henryka Krzywonos, uczestniczka strajków, sygnatariuszka porozumień sierpniowych ogłaszam wszech i wobec – nie dajmy z siebie zrobić idiotów, naprawdę nie dajmy. Wałęsa nigdy nie był „Bolkiem” – powiedziała Henryka Krzywonos, działaczka opozycyjna w okresie PRL.  
– Lechu, ja Cię błagam nie broń się, my wiemy, że jesteś niewinny – dodała Krzywonos.


Lecha Wałęsę wsparł znany aktor – Jerzy Kiszkis, który w swym barwnym i dość kontrowersyjnym przemówieniu ostro skrytykował działania obecnego rządu oraz prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość (m.in. sprawę stadnin koni w Michałowie i Janowie Podlaskim oraz kwestię „ataku” na Trybunał Konstytucyjny)
– Witajcie kochani komuniści, złodzieje, zdrajcy, donosiciele, targowiczanie, rowerzyści, wegetarianie, futerkowcy, jak Was jeszcze zwać – najgorszy sorcie. Widzę, że spodobały wam się te imiona, którymi tak szczodrze chrzci nas najlepszy z Polaków, prezes Polski, najwyższego sortu człowiek. Dziękujemy mu za to, dziękujemy panu prezesowi – powiedział do zebranego tłumu Jerzy Kiszkis.


alt
Określenia cytowane przez Kiszkisa spotkały się z żywą reakcją uczestników wiecu, którzy na każde z nich odpowiadali: „To my!”. Aktor zacytował również artykuł autorstwa księdza Sławomira Szczepaniaka, który ukazał się w środowym wydaniu „Gazety Wyborczej”.
Organizatorzy wiecu odczytali list od Prezydenta Gdańska – Pawła Adamowicza, w którym Prezydent napisał:
„Lechowi Wałęsie, przywódcy wielkiej Solidarności, człowiekowi, który zmienił oblicze Polski i Europy, winni jesteśmy wdzięczność i szacunek”.


Na scenie wystąpiła przedstawicielka Uniwersytetu Gdańskiego – doktor Michalina Rutka, która, jak sama przyznała, z dumą odczytała uchwałę Senatu Uniwersytetu Gdańskiego, popierającą Lecha Wałęsę. W uchwale napisano:
„Senat  Uniwersytetu Gdańskiego potwierdza swoje pełne przekonanie o nieprzemijających zasługach Pana Lecha Wałęsy dla rozwijania i krzewienia idei wolności i demokracji, odrodzenia wartości humanistycznych, godności i praw człowieka, społeczeństwa i narodu”.


alt
Uniwersytet Gdański na wiecu reprezentowała również profesor Olga Kubińska, która powiedziała, że zdecydowała się studiować w Gdańsku m.in. ze względu na działalność Solidarności. Ponadto profesor porównała znaczenie postaci Lecha Wałęsy dla Polski z rolą, jaką odegrali: Nelson Mandela w RPA, Mahatma Gandhi w Indiach i Martin Luther King w Stanach Zjednoczonych.


W manifestacji uczestniczył również Radomir Szumełda – jeden z głównych działaczy KOD-u.
– Spotykamy się dzisiaj wokół człowieka, który dla nas był, jest i będzie bohaterem – powiedział Szumełda.


Na scenie wystąpiła również Ewa Lieder – działaczka samorządowa i posłanka na Sejm VIII kadencji.
– Solidarność dała Polsce wolność i poczucie swobody i mogliśmy wreszcie oddychać pełną piersią. Symbolem tej wolności był, jest i będzie Lech Wałęsa – człowiek, który złamał system – powiedziała Ewa Lieder.


Lecha Wałęsę wsparł także były stoczniowiec, uczestnik ówczesnych strajków – Stanisław Jakubiak.
– Dziś wolność i demokrację mamy właśnie dzięki Lechowi Wałęsie. Tej wolności i demokracji, tak ciężko wtedy przez tak wiele lat wywalczonej, musimy dzisiaj bronić – powiedział Jakubiak.


Nastoje wśród uczestników manifestacji były jednoznaczne – przyszli na wiec, by wyrazić swoje poparcie dla Lecha Wałęsy.
– Nie zgadzamy się z tymi oszczerstwami, z kłamstwem i nie chcemy już tego słuchać. Kto przeżył lata siedemdziesiąte to wie, jakie to były lata. Dla mnie Prezydent Wałęsa liczy się tylko jako człowiek, który otworzył nam drzwi do wolności i ja nie mam zamiaru zgodzić się, żeby opluwano człowieka, który dla narodu polskiego tak wiele zrobił – powiedziała pani Alicja z Gdyni, uczestniczka manifestacji.


– Jestem tutaj, bo uważam, że można mieć różne poglądy polityczne, ale absolutnie nie zgadzam się na szarganie dobrego imienia symbolu Polski, jakim jest Lech Wałęsa. Przyszłam tu, bo chciałam dziś być z ludźmi, którzy czują to co ja i tak jak ja, chcą okazać swoje wsparcie Lechowi Wałęsie – powiedziała pani Magda z Gdańska, uczestniczka manifestacji.

Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież