Refleksje o ludziach ogromnej wiary, pięknych życiorysach » 70 osób reprezentujących różne środowiska i odmienne światopoglądy wzięło udział w 15 debatach panel... Daniel Obajtek: Naturalny wybór - przyszłość Polski » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen rozmawia Marek Formela- Panie Prezesie, po co Wam Energa?Da... Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz » Ok. 16 tys. złotych pobranych z budżetu miasta mogła kosztować dwudniowa wycieczka prezydent Gdańska... Tablice z 21 postulatami MKS mają swoje miejsce w Sali BHP nie w ECS » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” uznaje za niedopuszczalne blokowanie przez Europejskie Centrum So... Orlen przejmuje Energę: Płażyński prostuje polityków PO » Pomorscy politycy PO - Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Mieczysław Struk, marszałek wojewód... Foto "Kwiatki": Temida na haku » Ostatni sprawiedliwy Charytatywny wernisaż „Moda kontra rak” » Fundacja z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką oraz projektantka Adrianna Złoch zapraszają na charyta... W 35. rocznicę powstania FMW » W ramach obchodów 35 rocznicy powstania Federacji Młodzieży Walczącej działacze federacji 13 grudnia... Pięściarze amatorzy walczyli w szczytnym celu » Na ringu klubu bokserskiego Ring3city odbyła się gala White Collar Boxing Night XIX. W sześciu walka... "Wasze Historie Po Oruńsku": piłka nożna i zapasy » W piątek, 6 grudnia, w Stacji Orunia odbyła się premiera piątego numeru gazetki "Wasze Historie Po O...
Reklama
Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz
środa, 11 grudnia 2019 21:33
Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz
Ok. 16 tys. złotych pobranych z budżetu miasta mogła kosztować dwu ...
Trefl nie wykorzystał swoich szans z ZAKSĄ
niedziela, 08 grudnia 2019 23:04
Trefl nie wykorzystał swoich szans z ZAKSĄ
Duży opór stawili ZAKS-ie siatkarze Trefl. Gdańszczanie w trzech pi ...
Energa przedłużyła umowę z Lechią Gdańsk
poniedziałek, 09 grudnia 2019 14:52
Energa przedłużyła umowę z Lechią Gdańsk
Piłkarze Lechii Gdańsk kolejny sezon będą grać z logiem Energi na ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańsk przez pryzmat
poniedziałek, 02 grudnia 2019 13:05
Gdańsk przez pryzmat
Zdecydowana postawa nieformalnej grupy artystów pracującej przy twor ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Śledztwo w sprawie pomorskiego weterynarza - wojewoda udaje Greka?

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
środa, 23 września 2015 06:39

Prokuratura Rejonowa Gdańsk- Śródmieście wszczęła śledztwo w sprawie dr Włodzimierza Przewoskiego, pomorskiego lekarza weterynarii. Delegatura CBA w Szczecinie rozpoczęła przesłuchania b. lekarzy powiatowych, którzy składali oświadczenia w sprawie nieprawidłowości. Poseł Jerzy Borowczak (PO) złożył interpelacje do ministra rolnictwa. A wojewoda pomorski Ryszard Stachurski... czeka na jubileusz inspekcji.Po decyzji prokuratury w Olsztynie o zwrocie zawiadomienia wojewody do Gdańska, Prokuratura Rejonowa Gdańsk Śródmieście zdecydowała o wszczęciu śledztwa w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Gdańsku, dr Włodzimierza Przewoskiego, przywołując art. 231 w związku z art. 12 kodeksu karnego. Przypomnijmy: lipcowe doniesienie wojewody pomorskiego dotyczyło możliwości popełnienia czynu ściganego z oskarżenia publicznego.


Sytuacja w inspekcji zainteresował się też poseł PO, Jerzy Borowczak i złożył interpelacje do ministra rolnictwa Marka Sawickiego (PSL). Czytamy w niej m.in.:

"Do wojewody pomorskiego i do Głównego Lekarza Weterynarii od wielu miesięcy docierają podpisane imiennie oświadczenia b. powiatowych lekarzy weterynarii, którzy wskazują na możliwość rozmaitych nieprawidłowości w pracy pomorskiego lekarza weterynarii, docierają też b. pracownicy inspekcji skarżący się na mobbing w tej instytucji. Wbrew temu co mówi publicznie rzecznik prasowy wojewody, nie są to donosy, tylko pisane z pełną odpowiedzialnością relacje osób, które składają własne podpisy na dokumentach. Ze zdziwieniem stwierdzam, że w takiej sytuacji nie przeprowadzono rzetelnego postępowania kontrolnego, poprzestając na jednostronnych wyjaśnieniach osoby zainteresowanej, bez weryfikacji i konfrontacji argumentów pomorskiego lekarza weterynarii i składających oświadczenia b. lekarzy i pracowników. Zwracam uwagę, że w oświadczeniach b. lekarza powiatowego z Kościerzyny, p. Edwarda Kowalke pojawia się podejrzenie sprzeniewierzenia kwoty 60 tys. zł publicznych pieniędzy. Sprawa ta powinna być przedmiotem natychmiastowego wyjaśnienia nie tylko przez CBA, które już zainteresowało się tym zawiadomieniem, ale także przez organy kontroli wewnętrznej.

Ze względu na wielorakość zarzutów, w tym także dot. relacji pracowniczych, podejrzeń o nepotyzm, tolerowania niezgodnej z prawem działalności niektórych lekarzy powiatowych, wnoszę o rozważenie przeprowadzenia wszechstronnej, niezależnej kontroli resortowej całokształtu sytuacji w Pomorskim Inspektoracie Weterynaryjnym i zawieszenie w pełnieniu obowiązków do czasu wyjaśnienia zarzutów obecnego zwierzchnika inspekcji. Nie wydaje się, że jakimkolwiek argumentem jest 25-letni staż na tym stanowisku. Być może ze względu na charakter uprawnień należy wprowadzić kadencyjność w jego pełnieniu."


Pierwsze czynności wykonało też CBA w Szczecinie. Wg informacji "Gazety Gdańskiej" przesłuchany został m.in. b. powiatowy lekarz weterynarii, który złożył wcześniej obszerne oświadczenie, w którym opisał istotne, jego zdaniem, nieprawidłowości w inspekcji. Swoją kontrolę do Gdańska przysłał też Główny Lekarz Weterynarii.


W przededniu jubileuszu 70-lecia inspekcji weterynaryjnej na Pomorzu sytuacja staje się szczególnie niezręczna dla Ryszarda Stachurskiego, zwierzchnika administracji zespolonej, której częścią jest pomorski inspektorat kierowany przez dr Włodzimierza Przewoskiego. Objął bowiem honorowym patronatem uroczystości, których gospodarzem jest stygmatyzowany przez prokuraturę urzędnik. Niezręczność jest oczywista. Podobnie jak w przypadku innych patronów - marszałka Bogdana Borusewicza i wpływowego wiceministra rolnictwa Kazimierza Plocke, obaj z PO.


Wszyscy ci politycy PO mają olbrzymi kłopot z udzieleniem odpowiedzi na najprostsze pytania o niestosowność takiej zbieżności, które po decyzji prokuratury o wszczęciu śledztwa staje się jeszcze prostsze. Wrażenie, że zwłaszcza Ryszard Stachurski pogubił się w tej sprawie jest lepszym wyjściem z sytuacji niż przypuszczenie, że tuszuje problem, by nie popsuć weekendowego świętowania. Tym bardziej, że jego polityczny przełożony, Kazimierz Plocke, w tym towarzystwie zbiera splendory...


Z dostępnych redakcji i przekazanych zwierzchnikom,w tym wojewodzie, oświadczeń b. lekarzy powiatowych wynika, że zanim sprawa zajęła się prokuratura, zarówno wojewoda pomorski jak i główny lekarz weterynarii mieli dostatecznie dużo powodów, by przeprowadzić poważną kontrole czy audyt działalności wskazanych aspektów funkcjonowania inspekcji i jej zwierzchnika. Dotyczy to zwłaszcza okoliczności zamykania zatrudniającego 400 osób zakładu Koral w Tczewie, o czym wprost informował lek. wet. Andrzej Górzyński i doniesienie lek. wet. Edwarda Kowalke o możliwych nieprawidłowościach w sprawie rozliczenia 60 tys. zł kosztów remontu w Kościerzynie.


W sprawie "Korala", prężnej, znanej firmy sprawy zaszły tak daleko, że wojewoda podjął się mediacji w swoim gabinecie, skutecznej, bo decyzje o zamknięciu fabryki były uchylane. Być może to zaangażowanie wojewody uniemożliwiło podjecie bardziej stanowczych działań,raczej tłumienie konfliktu niż sprawdzenie rzetelne jego okoliczności. Nie jest bowiem takim działaniem rezygnacja z konfrontacji stron konfliktu. A ze względów politycznych dla działaczy PO, zwłaszcza wiceministra Kazimierza Plocke, awantura na Pomorzu nie poprawia przedwyborczego humoru. Ryszard Stachurski, którego kariera polityczna jest częścią kariery politycznej wiceministra, też czuje klimat czasu.


Nic jednak nie tłumaczy łamania przez urzędników państwowych, Kazimierza Plocke i Ryszarda Stachurskiego, łamania prawa, nawet jeśli jest to tylko prawo prasowe. Okoliczność tę będziemy wyborcom przybliżać konsekwentnie, bo co komu po politykach, którym ciąża obowiązki ustawowe.

(GG)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież