NFZ wysyła aneksy przedłużające umowy z lekarzami POZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ wysłał do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej aneksy do umów na ok... Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko... » W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na Facebooku Rolanda Haua, przewodniczące... Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy...
Reklama
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
poniedziałek, 26 października 2020 19:18
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
niedziela, 25 października 2020 19:42
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
Osłabieni hokeiści Stoczniowca nie mieli szans w spotkaniu z
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
środa, 28 października 2020 19:34
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
Trzy punkty dopisali do swojego dorobku piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
poniedziałek, 19 października 2020 16:26
Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
W ubiegłym tygodniu pisałem o pierwszych polskich wystawach w

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Śledztwo w sprawie pomorskiego weterynarza - wojewoda udaje Greka?

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
środa, 23 września 2015 06:39

Prokuratura Rejonowa Gdańsk- Śródmieście wszczęła śledztwo w sprawie dr Włodzimierza Przewoskiego, pomorskiego lekarza weterynarii. Delegatura CBA w Szczecinie rozpoczęła przesłuchania b. lekarzy powiatowych, którzy składali oświadczenia w sprawie nieprawidłowości. Poseł Jerzy Borowczak (PO) złożył interpelacje do ministra rolnictwa. A wojewoda pomorski Ryszard Stachurski... czeka na jubileusz inspekcji.



Po decyzji prokuratury w Olsztynie o zwrocie zawiadomienia wojewody do Gdańska, Prokuratura Rejonowa Gdańsk Śródmieście zdecydowała o wszczęciu śledztwa w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Gdańsku, dr Włodzimierza Przewoskiego, przywołując art. 231 w związku z art. 12 kodeksu karnego. Przypomnijmy: lipcowe doniesienie wojewody pomorskiego dotyczyło możliwości popełnienia czynu ściganego z oskarżenia publicznego.


Sytuacja w inspekcji zainteresował się też poseł PO, Jerzy Borowczak i złożył interpelacje do ministra rolnictwa Marka Sawickiego (PSL). Czytamy w niej m.in.:

"Do wojewody pomorskiego i do Głównego Lekarza Weterynarii od wielu miesięcy docierają podpisane imiennie oświadczenia b. powiatowych lekarzy weterynarii, którzy wskazują na możliwość rozmaitych nieprawidłowości w pracy pomorskiego lekarza weterynarii, docierają też b. pracownicy inspekcji skarżący się na mobbing w tej instytucji. Wbrew temu co mówi publicznie rzecznik prasowy wojewody, nie są to donosy, tylko pisane z pełną odpowiedzialnością relacje osób, które składają własne podpisy na dokumentach. Ze zdziwieniem stwierdzam, że w takiej sytuacji nie przeprowadzono rzetelnego postępowania kontrolnego, poprzestając na jednostronnych wyjaśnieniach osoby zainteresowanej, bez weryfikacji i konfrontacji argumentów pomorskiego lekarza weterynarii i składających oświadczenia b. lekarzy i pracowników. Zwracam uwagę, że w oświadczeniach b. lekarza powiatowego z Kościerzyny, p. Edwarda Kowalke pojawia się podejrzenie sprzeniewierzenia kwoty 60 tys. zł publicznych pieniędzy. Sprawa ta powinna być przedmiotem natychmiastowego wyjaśnienia nie tylko przez CBA, które już zainteresowało się tym zawiadomieniem, ale także przez organy kontroli wewnętrznej.

Ze względu na wielorakość zarzutów, w tym także dot. relacji pracowniczych, podejrzeń o nepotyzm, tolerowania niezgodnej z prawem działalności niektórych lekarzy powiatowych, wnoszę o rozważenie przeprowadzenia wszechstronnej, niezależnej kontroli resortowej całokształtu sytuacji w Pomorskim Inspektoracie Weterynaryjnym i zawieszenie w pełnieniu obowiązków do czasu wyjaśnienia zarzutów obecnego zwierzchnika inspekcji. Nie wydaje się, że jakimkolwiek argumentem jest 25-letni staż na tym stanowisku. Być może ze względu na charakter uprawnień należy wprowadzić kadencyjność w jego pełnieniu."


Pierwsze czynności wykonało też CBA w Szczecinie. Wg informacji "Gazety Gdańskiej" przesłuchany został m.in. b. powiatowy lekarz weterynarii, który złożył wcześniej obszerne oświadczenie, w którym opisał istotne, jego zdaniem, nieprawidłowości w inspekcji. Swoją kontrolę do Gdańska przysłał też Główny Lekarz Weterynarii.


W przededniu jubileuszu 70-lecia inspekcji weterynaryjnej na Pomorzu sytuacja staje się szczególnie niezręczna dla Ryszarda Stachurskiego, zwierzchnika administracji zespolonej, której częścią jest pomorski inspektorat kierowany przez dr Włodzimierza Przewoskiego. Objął bowiem honorowym patronatem uroczystości, których gospodarzem jest stygmatyzowany przez prokuraturę urzędnik. Niezręczność jest oczywista. Podobnie jak w przypadku innych patronów - marszałka Bogdana Borusewicza i wpływowego wiceministra rolnictwa Kazimierza Plocke, obaj z PO.


Wszyscy ci politycy PO mają olbrzymi kłopot z udzieleniem odpowiedzi na najprostsze pytania o niestosowność takiej zbieżności, które po decyzji prokuratury o wszczęciu śledztwa staje się jeszcze prostsze. Wrażenie, że zwłaszcza Ryszard Stachurski pogubił się w tej sprawie jest lepszym wyjściem z sytuacji niż przypuszczenie, że tuszuje problem, by nie popsuć weekendowego świętowania. Tym bardziej, że jego polityczny przełożony, Kazimierz Plocke, w tym towarzystwie zbiera splendory...


Z dostępnych redakcji i przekazanych zwierzchnikom,w tym wojewodzie, oświadczeń b. lekarzy powiatowych wynika, że zanim sprawa zajęła się prokuratura, zarówno wojewoda pomorski jak i główny lekarz weterynarii mieli dostatecznie dużo powodów, by przeprowadzić poważną kontrole czy audyt działalności wskazanych aspektów funkcjonowania inspekcji i jej zwierzchnika. Dotyczy to zwłaszcza okoliczności zamykania zatrudniającego 400 osób zakładu Koral w Tczewie, o czym wprost informował lek. wet. Andrzej Górzyński i doniesienie lek. wet. Edwarda Kowalke o możliwych nieprawidłowościach w sprawie rozliczenia 60 tys. zł kosztów remontu w Kościerzynie.


W sprawie "Korala", prężnej, znanej firmy sprawy zaszły tak daleko, że wojewoda podjął się mediacji w swoim gabinecie, skutecznej, bo decyzje o zamknięciu fabryki były uchylane. Być może to zaangażowanie wojewody uniemożliwiło podjecie bardziej stanowczych działań,raczej tłumienie konfliktu niż sprawdzenie rzetelne jego okoliczności. Nie jest bowiem takim działaniem rezygnacja z konfrontacji stron konfliktu. A ze względów politycznych dla działaczy PO, zwłaszcza wiceministra Kazimierza Plocke, awantura na Pomorzu nie poprawia przedwyborczego humoru. Ryszard Stachurski, którego kariera polityczna jest częścią kariery politycznej wiceministra, też czuje klimat czasu.


Nic jednak nie tłumaczy łamania przez urzędników państwowych, Kazimierza Plocke i Ryszarda Stachurskiego, łamania prawa, nawet jeśli jest to tylko prawo prasowe. Okoliczność tę będziemy wyborcom przybliżać konsekwentnie, bo co komu po politykach, którym ciąża obowiązki ustawowe.

(GG)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież