Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ... Kazimierz Smoliński: Osiem gwiazdek to wątły projekt i żadna oferta » Z Kazimierzem Smolińskim (PiS), posłem w latach 2010–2011 i od 2014), wiceministrem infrastruktury (...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Trefl podtrzymał zwycięską passę
sobota, 28 listopada 2020 20:14
Trefl podtrzymał zwycięską passę
Do pięciu wygranych z rzędu wzrosła passa siatkarzy Trefla.
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Opozycja chce dymisji wojewódzkiego lekarza weterynarii

Ocena użytkowników: / 29
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 września 2015 13:05

Poseł PiS Andrzej Jaworski oraz Danuta Sikora, radna wojewódzka tej partii złożą u wojewody pomorskiego Ryszarda Stachurskiego wniosek o dymisję Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii dr. Włodzimierza Przewoskiego. To skutek wszczęcia przez prokuraturę śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień urzędnika, jakim jest wojewódzki lekarz weterynarii. Z apelem o pomoc do wojewody i wyciągnięcie konsekwencji wobec urzędnika wystąpili też przedsiębiorcy z jednej z firm z rynku obsługi weterynaryjnej.- Składamy oficjalne pismo do wojewody pomorskiego Ryszarda Stachurskiego o zmianę na stanowisku Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. Sytuacja od wielu miesięcy budzi nasz niepokój. Są osoby poszkodowane, które były i są zainteresowane prawidłowym funkcjonowaniem weterynarii, Prokuratura w Gdańsku wszczęła śledztwo we sprawie przekroczenia uprawnień urzędniczych przez tegoż lekarza weterynarii - motywował wniosek poseł Andrzej Jaworski.


- By przyśpieszyć działania wojewody w tak ważnej kwestii jak nadzór weterynaryjny, który ma znaczenie dla obrotu żywnością i dla zdrowia mieszkańców taki wniosek jest kierowany – dodaje poseł Jaworski, odnosząc się do bierności wojewody Stachurskiego wobec sygnałów z terenu dotyczących działań wojewódzkiego lekarza weterynarii,
Dopiero po interwencji mediów m.in. "Gazety Gdańskiej" wojewoda zdecydował się zawiadomić prokuraturę.  


Poseł Jaworski nie składa interpelacji poselskiej w tej sprawie do ministra rolnictwa Marka Sawickiego.
- Za miesiąc są wybory parlamentarne. Miesiąc to też czas na odpowiedź na interpelację. Zmieni się skład rządu. Interpelacja w tej sytuacji nie miałaby sensu – uważa poseł Jaworski.  


Sprawa działań wojewódzkiego lekarza nabrałaby tempa, gdyby prokuratura w Olsztynie, gdzie trafiła w wyniku zawiadomienia wojewody pomorskiego, uznała się za właściwa do prowadzenia sprawy. Ta jednak materiały odesłała do Gdańska po rozstrzygnięciu sporu kompetencyjnego. Tylko jedno zdarzenie ze zgłoszonych dotyczyło bowiem Warmii. Większość zdarzeń poruszonych w piśmie przez wojewodę pomorskiego dotyczy zdarzeń zaistniałych na Pomorzu. W końcu Prokuratura Rejonowa Gdańsk Śródmieście zdecydowała o wszczęciu śledztwa w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Gdańsku, dr Włodzimierza Przewoskiego, przywołując art. 231.   
Pierwsze czynności wykonała delegatura CBA w Szczecinie.  


Zdaniem Jaworskiego problem jest pilny.
- Po rozmowach z osobami, które zajmują się na co dzień weterynarią trzeba stwierdzić, że sytuacja, w której z niejasnych względów jest zamykany zakład produkcyjny, zresztą później otwierany, a osoby są zwalniane jest niepokojąca – dodaje poseł PiS.   


Jedną z takich osób jest Magdalena Baranowska, była inspektor w oddziale tczewskim inspektoratu weterynarii, która po zwolnieniu złożyła pozew do sądu pracy.
- Zostałam upokorzona i pozbawiona pracy, mimo, że otrzymałam podziękowania za dobre wykonywanie pracy – mówi Baranowska.


Wśród oponentów lekarza wojewódzkiego są też były powiatowy lekarz weterynarii w Tczewie Andrzej Górzyński oraz zarząd Animal Pharma, firmy działającej od 2002 roku na rynku obsługi weterynaryjnej drobiu.
- Urzędnik, jeśli ma złą wolę, może zniszczyć przedsiębiorstwo. Zwracamy się więc o pomoc i ewentualne wyciągnięcie konsekwencji w stosunku do wojewódzkiego lekarza weterynarii, który toczy z nami prywatną wojnę - uważa jej wiceprezes Janusz Pieczkowski, przekazując nam list od ministra rolnictwa Marka Sawickiego,  w którym ten pozytywnie ocenia działania firmy.  


Z kolei Danuta Sikora, radna PiS uważa, że działania urzędników wojewódzkich pokazują antyobywatelskość PO.
- Jeśli ludzie mają poczucie krzywdy, jeśli muszą pisać listy, stowarzyszać się bo są wobec władz bezradni to nie można mówić o obywatelskim państwie działającym dla dobra obywateli - uważa Sikora.


Tymczasem sytuacja stała się niezręczna dla Ryszarda Stachurskiego, zwierzchnika administracji publicznej w Pomorskiem, który objął honorowym patronatem uroczystości, których gospodarzem jest wojewódzki lekarz weterynarii. Co najmniej niezręczności można się dopatrywać także w przypadku innych patronów jubileuszu marszałka Bogdana Borusewicza i wiceministra rolnictwa Kazimierza Plocke, który oceniał, że… Wojewódzka Inspekcja Weterynaryjna w Gdańsku należy do najlepszych w kraju.  
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież