Duda - Trzaskowski 51,21:48,79 » Państwowa Komisja Wyborcza ujawniła cząstkowe dane na podstawie wyników z 99,97 proc. obwodów. - Ogł... Andrzej Duda wygrał w drugiej turze wyborów prezydenckich » Według pierwszych sondażowych wyników II tury wyborów prezydenckich zwyciężył Andrzej Duda, który uz... Barwy kampanii A. Dudy » Kampania prezydencka przed II turą wyborów zbliża się do końca. W Gdańsku akcję wywieszania banerów ... Pellowski - piekarz niepokorny » Przed I turą wyborów prezydenckich gdański piekarz Grzegorz Pellowski przyjął w siedzibie swojej fir... Idee Olechnowicza misją PKN Orlen - prezes Lotosu wieszczył fuzję... » "Gazeta Wyborcza" wieszczy dziś na podstawie źródeł nieznanych, że pomysł połączenia Orlenu z Lotose... Daniel Obajtek: Nasz kraj, nasz rynek, nasz kapitał » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen- Komisja Europejska zgadza się na przejęcie Grupy L... Pół roku elektronicznej recepty w Polsce » 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Do dziś w Polsce wy... Igor Strzok: Miasto bez wizji? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Gdańsku- W Gdańsku jest wiele probl... Energa stawia na potencjał zielonej energii » Spółka Energa, wchodząca w skład Grupy ORLEN, uruchomiła nowoczesną farmę wiatrową o mocy 31 MW. Now... Gdańsk szczodrością leży... Parkingi "800+" dla radnych - ciastko za 8... » W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrektywę administracji A. Dulkiewicz, ...
Reklama
Duda - Trzaskowski 51,21:48,79
poniedziałek, 13 lipca 2020 07:03
Duda - Trzaskowski 51,21:48,79
Państwowa Komisja Wyborcza ujawniła cząstkowe dane na podstawie wyn ...
niedziela, 12 lipca 2020 14:53
Już w pierwszej kolejce żużlowcy Zdunek Wybrzeże musieli przełkn ...
Lech zrewanżował się Lechii za Puchar Polski - wynik
niedziela, 12 lipca 2020 18:18
Lech zrewanżował się Lechii za Puchar Polski - wynik
Lechii nie udało się po raz drugi w ciągu czterech dni zdobyć Pozn ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Moja Wisła” Mirka Bruckiego
niedziela, 05 lipca 2020 15:10
„Moja Wisła” Mirka Bruckiego
Nie da się ukryć, że nadwiślańskie pejzaże Mirka Bruckiego miesz ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Światowa Rada Unii Kredytowych sprzeciwia się szkalowania polskich spółdzielczych kas

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
środa, 23 września 2015 12:34

Światowa Rada Unii Kredytowych (WOCCU) skierowała do marszałek sejmu, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej stanowczy sprzeciw wobec szkalowania polskich spółdzielczych kas przez członków podkomisji ds. SKOK. List WOCCU sprawia, że raport podkomisji przyjęty za namowami Marcina Święcickiego (PO) staje się niewiarygodny.


Komunikat Krajowej SKOK (wyczernienia oryginalne)
W związku z planowanym na jutro wystąpieniem przedstawicieli Platformy Obywatelskiej przed gremium sejmowym, w sprawie sprawozdania sejmowej podkomisji ds. Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych, Kasa Krajowa wyraża zdecydowany sprzeciw wobec, kolejnego już, włączania polskich instytucji finansowych w kampanię wyborczą.

Od marca bieżącego roku trwa bowiem zaplanowana kampania wymierzona w Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe i polityków obozu patriotycznego. Jej celami byli już prezydent Andrzej Duda i senator Grzegorz Bierecki.

Przyjęte 23 lipca br. sprawozdanie podkomisji sejmowej do spraw Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych stanowi część walki politycznej i wpisuje się w przyjętą przez rząd PO-PSL narrację bezpodstawnie szkalującą sektor SKOK.

W ocenie Kasy Krajowej, ww. sprawozdanie, jak również przebieg kolejnych posiedzeń sejmowej podkomisji, które miały miejsce w czasie kampanii towarzyszącej wyborom prezydenckim, są wyłącznie elementem krucjaty medialno-politycznej, skierowanej przeciwko rodzimym instytucjom finansowym i ich przedstawicielom.

Kolejnymi atakami wymierzonymi w SKOK-i działacze Platformy Obywatelskiej usiłują odwrócić uwagę opinii publicznej od faktycznych afer i problemów społecznych wywołanych właśnie działaniami PO i administracji państwowej, w tym problemu SKOK-u Wołomin i zgłaszanych zastrzeżeń Kasy Krajowej, które na reakcję Komisji Nadzoru Finansowego czekały przez lata.

Sprawozdanie podkomisji zaproponowane przez posła Marcina Święcickiego (PO) i przyjęte dzięki głosom koalicyjnej większości, nie uwzględnia rzetelnej analizy sytuacji sektora SKOK przygotowanej przez przedstawicieli spółdzielczych kas, a tym samym bazuje na skrajnie jednostronnych poglądach, nie oddających faktycznej kondycji i otoczenia administracyjnego SKOK.

Na szczególną uwagę zasługuje zawarte w sprawozdaniu podkomisji ds. SKOK stwierdzenie mówiące o nieprzestrzeganiu przez Kasę Krajową standardów Światowej Rady Unii Kredytowych -€“ globalnej organizacji łączącej odpowiedniki SKOK-ów z przeszło 100 krajów świata. Obalając tezy przedstawione w raporcie podkomisji, Światowa Rada Unii Kredytowych wystąpiła do strony polskiej z notą informującą, że WOCCU nigdy nie kwestionowała regulacji i norm przyjętych i wprowadzanych przez KSKOK w celu wdrożenia zasad WOCCU w polskim otoczeniu gospodarczym i regulacyjnym.

WOCCU podkreśla, iż wielokrotnie wykorzystywała polski model unii kredytowych jako przykład prawidłowej implementacji zasad WOCCU. Często doradzaliśmy uniom kredytowym w innych krajach rozwijających się staranne przeanalizowanie doświadczeń KSKOK, co pomoże im wdrożyć zasady WOCCU w ich własnych podlegających przekształceniom gospodarkach.

Błędy w sprawozdaniu jednoznacznie wskazują jego niską wartość merytoryczną wynikającą także z faktu, iż do prac podkomisji nie dopuszczono szerszego grona przedstawicieli spółdzielczych kas, a dyskusja o sektorze SKOK toczyła się - w sposób urągający podstawom demokracji - praktycznie bez jego udziału.


W związku z powyższym, w imieniu sektora SKOK, przychylając się do opinii WOCCU, apelujemy, aby obecny rząd zaprzestał szkodzenia polskim instytucjom finansowym i szkalowania ich przedstawicieli na potrzeby kampanii wyborczej.

Pełną treść oświadczenia Światowej Rady Unii Kredytowych - które w sposób jednoznaczny pokazuje, że tezy postawione w sprawozdaniu podkomisji ds. SKOK są fałszywe i są inspirowane politycznie -€“ skierowanego do marszałek sejmu, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, znajdą Państwo w załączniku.

Z poważaniem
Andrzej Dunajski
Rzecznik prasowy
Krajowej SKOK

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież