Niech się zabytki walą, zostaną po nas parkingi » Czy parking podziemny w obrębie Starego Miasta może zagrozić gdańskim zabytkom? To pytanie wymaga ry... Kolejny dar serca dla Oddziału Hematologii Dziecięcej » Osiem elektrycznie sterowanych łóżek Eleganza 2 Premium i jedno Tom 2 dla małych pacjentów otrzymał ... Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna! » Adam Korol, b. poseł PO, specyficzny bohater taśm Neumanna - "Nie oszukujmy się, o to chodzi, żeby g... O ofiarach stanu wojennego w Radiu Gdańsk » Pieśni poety i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego, który od lat 70 (od wykonania „Obławy”) miał wielki w... W tygodniku „Sieci”: Nie będzie miękkiej gry w walce o wolność słowa » W najnowszym numerze „Sieci” mocny wywiad z prezesem TVP, Jackiem Kurskim: Nie będzie miękkiej gry w... Foto "Kwiatki": Szklane domy » Ludzkie mrowiska w szklanych biurowcach, czy o takich pisał Żeromski? Drastyczne podwyżki za wywóz śmieci, większy czynsz » W czwartek, 28 listopada, Rada Miasta Gdańska przegłosowała podwyżkę cen wywozu śmieci o 100 % oraz ... Jerzy Barzowski: Struk wpływom z podatku CIT nie wierzy, a drogi czeka... » Z radnym Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Art... Ostrożny pomorski budżet » Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk nie dowierza rządowi i zapowiadanym w projekcie b... Co do stycznia ukrywa Dulkiewicz? Borawski wyjaśnia - aktualizacja » Prezydent Aleksandra Dulkiewicz nie wniosła do programu czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska projek...
Reklama
Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna!
wtorek, 03 grudnia 2019 21:54
Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna!
Adam Korol, b. poseł PO, specyficzny bohater taśm Neumanna - "Nie os ...
LOTOS PKH podtrzymał zwycięską passę
wtorek, 03 grudnia 2019 21:44
LOTOS PKH podtrzymał zwycięską passę
Trzeci mecz z rzędu wygrali hokeiści LOTOS-u PKH. Gdańszczanie wygr ...
Zabójcze dziesięć minut dało Lechii awans do 1/4 Pucharu Polski
środa, 04 grudnia 2019 19:18
Zabójcze dziesięć minut dało Lechii awans do 1/4 Pucharu Polski
Przez 50 minut Lechia nie mogła znaleźć sposobu na Zagłębie i wyd ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Sentymentalny Gdańsk w grafice
poniedziałek, 25 listopada 2019 20:01
Sentymentalny Gdańsk w grafice
Przede mną na biurku leży spory zbiór czarno-białych kart pocztowy ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Światowa Rada Unii Kredytowych sprzeciwia się szkalowania polskich spółdzielczych kas

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
środa, 23 września 2015 12:34

Światowa Rada Unii Kredytowych (WOCCU) skierowała do marszałek sejmu, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej stanowczy sprzeciw wobec szkalowania polskich spółdzielczych kas przez członków podkomisji ds. SKOK. List WOCCU sprawia, że raport podkomisji przyjęty za namowami Marcina Święcickiego (PO) staje się niewiarygodny.


Komunikat Krajowej SKOK (wyczernienia oryginalne)
W związku z planowanym na jutro wystąpieniem przedstawicieli Platformy Obywatelskiej przed gremium sejmowym, w sprawie sprawozdania sejmowej podkomisji ds. Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych, Kasa Krajowa wyraża zdecydowany sprzeciw wobec, kolejnego już, włączania polskich instytucji finansowych w kampanię wyborczą.

Od marca bieżącego roku trwa bowiem zaplanowana kampania wymierzona w Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe i polityków obozu patriotycznego. Jej celami byli już prezydent Andrzej Duda i senator Grzegorz Bierecki.

Przyjęte 23 lipca br. sprawozdanie podkomisji sejmowej do spraw Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych stanowi część walki politycznej i wpisuje się w przyjętą przez rząd PO-PSL narrację bezpodstawnie szkalującą sektor SKOK.

W ocenie Kasy Krajowej, ww. sprawozdanie, jak również przebieg kolejnych posiedzeń sejmowej podkomisji, które miały miejsce w czasie kampanii towarzyszącej wyborom prezydenckim, są wyłącznie elementem krucjaty medialno-politycznej, skierowanej przeciwko rodzimym instytucjom finansowym i ich przedstawicielom.

Kolejnymi atakami wymierzonymi w SKOK-i działacze Platformy Obywatelskiej usiłują odwrócić uwagę opinii publicznej od faktycznych afer i problemów społecznych wywołanych właśnie działaniami PO i administracji państwowej, w tym problemu SKOK-u Wołomin i zgłaszanych zastrzeżeń Kasy Krajowej, które na reakcję Komisji Nadzoru Finansowego czekały przez lata.

Sprawozdanie podkomisji zaproponowane przez posła Marcina Święcickiego (PO) i przyjęte dzięki głosom koalicyjnej większości, nie uwzględnia rzetelnej analizy sytuacji sektora SKOK przygotowanej przez przedstawicieli spółdzielczych kas, a tym samym bazuje na skrajnie jednostronnych poglądach, nie oddających faktycznej kondycji i otoczenia administracyjnego SKOK.

Na szczególną uwagę zasługuje zawarte w sprawozdaniu podkomisji ds. SKOK stwierdzenie mówiące o nieprzestrzeganiu przez Kasę Krajową standardów Światowej Rady Unii Kredytowych -€“ globalnej organizacji łączącej odpowiedniki SKOK-ów z przeszło 100 krajów świata. Obalając tezy przedstawione w raporcie podkomisji, Światowa Rada Unii Kredytowych wystąpiła do strony polskiej z notą informującą, że WOCCU nigdy nie kwestionowała regulacji i norm przyjętych i wprowadzanych przez KSKOK w celu wdrożenia zasad WOCCU w polskim otoczeniu gospodarczym i regulacyjnym.

WOCCU podkreśla, iż wielokrotnie wykorzystywała polski model unii kredytowych jako przykład prawidłowej implementacji zasad WOCCU. Często doradzaliśmy uniom kredytowym w innych krajach rozwijających się staranne przeanalizowanie doświadczeń KSKOK, co pomoże im wdrożyć zasady WOCCU w ich własnych podlegających przekształceniom gospodarkach.

Błędy w sprawozdaniu jednoznacznie wskazują jego niską wartość merytoryczną wynikającą także z faktu, iż do prac podkomisji nie dopuszczono szerszego grona przedstawicieli spółdzielczych kas, a dyskusja o sektorze SKOK toczyła się - w sposób urągający podstawom demokracji - praktycznie bez jego udziału.


W związku z powyższym, w imieniu sektora SKOK, przychylając się do opinii WOCCU, apelujemy, aby obecny rząd zaprzestał szkodzenia polskim instytucjom finansowym i szkalowania ich przedstawicieli na potrzeby kampanii wyborczej.

Pełną treść oświadczenia Światowej Rady Unii Kredytowych - które w sposób jednoznaczny pokazuje, że tezy postawione w sprawozdaniu podkomisji ds. SKOK są fałszywe i są inspirowane politycznie -€“ skierowanego do marszałek sejmu, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, znajdą Państwo w załączniku.

Z poważaniem
Andrzej Dunajski
Rzecznik prasowy
Krajowej SKOK

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież