Tomasz Jakubiak w Radiu Gdańsk » Podróże kulinarne z osobowością. Tomasz Jakubiak – kucharz i dziennikarz kulinarny. Gospodarz popula... Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier... MIIWŚ przygotowuje ekspozycję stałą Muzeum Mostów Tczewskich » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od kliku miesięcy przygotowuje się do utworzenia ekspozycji stał... Prezydent Sopotu atakuje dziennikarza TVP Info: "Mało Adamowicza panu ... » Politykom z otoczenia Rafała Trzaskowskiego zaczynają puszczać nerwy. Po wiecu wyborczym kandydata K... Andrzej Duda w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim » Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził Pomorze. Najpierw pojawił się w Kwidzynie, a później... PKW podała wyniki z prawie wszystkich obwodów głosowania: Duda powięks... » W poniedziałek 29 czerwca po godz. 10.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z blisko 100 proc. o... W tygodniku „Sieci”: Kto naprawdę stoi za Trzaskowskim » W najnowszym numerze „Sieci” wszystko o Rafale Trzaskowskim, który przez lata był wiernym żołnierzem... Sztuka Solidarności » Solidarność ma kilka pomników, legendarnych postaci, a w 40 rocznicę Sierpnia '80 będzie miała swoje...
Reklama
Kaszubi murem za Dudą
środa, 01 lipca 2020 16:54
Kaszubi murem za Dudą
30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów pre ...
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
piątek, 26 czerwca 2020 18:16
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
Raków Częstochowa zdominował Arkę Gdynia w pierwszej połowie. W d ...
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
sobota, 04 lipca 2020 20:44
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
Po słabej grze Lechia przegrała na Stadionie Energa z Cracovią 0:3 ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
poniedziałek, 22 czerwca 2020 09:34
Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
Na malowane przez siebie płótna przenosił przede wszystkim trudną ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Pożegnanie Stanisławy Górnikiewicz-Kurowskiej

Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 
środa, 23 września 2015 19:12

W nowej kaplicy przy cmentarzu na Srebrzysku odbyła się uroczystość pogrzebowa i pożegnanie Stanisławy Górnikiewicz-Kurowskiej, autorki wielu publikacji poświęconych obrońcom Westerplatte.Kiedy poznawałem Panią Stanisławę, pod koniec lat siedemdziesiątych, właśnie kończyła pracę nad swoją pierwszą książką napisaną wraz z młodym historykiem Andrzejem Drzycimskim „Wojna zaczęła się na Westerplatte”. Wiele godzin przegadaliśmy o jej pracy na rzecz środowiska westerplatczyków, którymi się opiekowała niosąc im pomoc w bardzo różnych sprawach, od prozaicznych po trudne życiowe kwestie związane na przykład z załatwianiem emerytur. To ona zaraziła mnie tym jednym z najważniejszych epizodów wojny obronnej 1939 roku. Dzięki niej trafiłem do legendarnego starszego ogniomistrza Leonarda Piotrowskiego poddającego Westerplatte z racji znajomości języka niemieckiego wraz z Henrykiem Sucharskim. Wtedy powstał reportaż radiowy „Strzał korekcyjny”. To później dzięki niej miałem dostęp do oryginalnych listów kapitana Dąbrowskiego oraz jego córki. Powstał wówczas niepublikowany nigdy reportaż o wzajemnych stosunkach Sucharskiego i Dąbrowskiego. Sama później napisała książkę „Lwy z Westerplatte”.  


altPani Stanisława dużą część swojego życia poświęciła pracy społecznej, przewodniczyła również Klubowi Matek Chrzestnych Polskich Statków.


W uroczystości pogrzebowej wzięła udział między innymi cała rzesza byłych pracowników Radia Gdańsk oraz Andrzej Drzycimski rzecznik prasowy Lecha Wałęsy, prezydenta RP. Krystyna Rejnowicz i Marek Kański czytali poezję Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta. Przybyła najbliższa rodzina ze Szwecji: córka, zięć i wnuk. Uroczystości pogrzebowej towarzyszyły dźwięki muzyki specjalnie skomponowanej oraz wykonanej przez zięcia i wnuka.

Stanisław Seyfried

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież