Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz » Ok. 16 tys. złotych pobranych z budżetu miasta mogła kosztować dwudniowa wycieczka prezydent Gdańska... Tablice z 21 postulatami MKS mają swoje miejsce w Sali BHP nie w ECS » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” uznaje za niedopuszczalne blokowanie przez Europejskie Centrum So... Orlen przejmuje Energę: Płażyński prostuje polityków PO » Pomorscy politycy PO - Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Mieczysław Struk, marszałek wojewód... Foto "Kwiatki": Temida na haku » Ostatni sprawiedliwy Charytatywny wernisaż „Moda kontra rak” » Fundacja z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką oraz projektantka Adrianna Złoch zapraszają na charyta... W 35. rocznicę powstania FMW » W ramach obchodów 35 rocznicy powstania Federacji Młodzieży Walczącej działacze federacji 13 grudnia... Pięściarze amatorzy walczyli w szczytnym celu » Na ringu klubu bokserskiego Ring3city odbyła się gala White Collar Boxing Night XIX. W sześciu walka... "Wasze Historie Po Oruńsku": piłka nożna i zapasy » W piątek, 6 grudnia, w Stacji Orunia odbyła się premiera piątego numeru gazetki "Wasze Historie Po O... Szósty przejazd tramwaju „Zrób prezent - podziel się sobą” » 6 grudnia po raz szósty po Gdańsku jeździł specjalny tramwaj w ramach akcji „Zrób prezent - podziel ... Radni PiS pytają o udostępnienie Teatru Szekspirowskiego na konwencję ... » Przemysław Majewski i Andrzej Skiba, radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska, złożyli ...
Reklama
Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz
środa, 11 grudnia 2019 21:33
Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz
Ok. 16 tys. złotych pobranych z budżetu miasta mogła kosztować dwu ...
Trefl nie wykorzystał swoich szans z ZAKSĄ
niedziela, 08 grudnia 2019 23:04
Trefl nie wykorzystał swoich szans z ZAKSĄ
Duży opór stawili ZAKS-ie siatkarze Trefl. Gdańszczanie w trzech pi ...
Energa przedłużyła umowę z Lechią Gdańsk
poniedziałek, 09 grudnia 2019 14:52
Energa przedłużyła umowę z Lechią Gdańsk
Piłkarze Lechii Gdańsk kolejny sezon będą grać z logiem Energi na ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańsk przez pryzmat
poniedziałek, 02 grudnia 2019 13:05
Gdańsk przez pryzmat
Zdecydowana postawa nieformalnej grupy artystów pracującej przy twor ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Pożegnanie Stanisławy Górnikiewicz-Kurowskiej

Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 
środa, 23 września 2015 19:12

W nowej kaplicy przy cmentarzu na Srebrzysku odbyła się uroczystość pogrzebowa i pożegnanie Stanisławy Górnikiewicz-Kurowskiej, autorki wielu publikacji poświęconych obrońcom Westerplatte.Kiedy poznawałem Panią Stanisławę, pod koniec lat siedemdziesiątych, właśnie kończyła pracę nad swoją pierwszą książką napisaną wraz z młodym historykiem Andrzejem Drzycimskim „Wojna zaczęła się na Westerplatte”. Wiele godzin przegadaliśmy o jej pracy na rzecz środowiska westerplatczyków, którymi się opiekowała niosąc im pomoc w bardzo różnych sprawach, od prozaicznych po trudne życiowe kwestie związane na przykład z załatwianiem emerytur. To ona zaraziła mnie tym jednym z najważniejszych epizodów wojny obronnej 1939 roku. Dzięki niej trafiłem do legendarnego starszego ogniomistrza Leonarda Piotrowskiego poddającego Westerplatte z racji znajomości języka niemieckiego wraz z Henrykiem Sucharskim. Wtedy powstał reportaż radiowy „Strzał korekcyjny”. To później dzięki niej miałem dostęp do oryginalnych listów kapitana Dąbrowskiego oraz jego córki. Powstał wówczas niepublikowany nigdy reportaż o wzajemnych stosunkach Sucharskiego i Dąbrowskiego. Sama później napisała książkę „Lwy z Westerplatte”.  


altPani Stanisława dużą część swojego życia poświęciła pracy społecznej, przewodniczyła również Klubowi Matek Chrzestnych Polskich Statków.


W uroczystości pogrzebowej wzięła udział między innymi cała rzesza byłych pracowników Radia Gdańsk oraz Andrzej Drzycimski rzecznik prasowy Lecha Wałęsy, prezydenta RP. Krystyna Rejnowicz i Marek Kański czytali poezję Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta. Przybyła najbliższa rodzina ze Szwecji: córka, zięć i wnuk. Uroczystości pogrzebowej towarzyszyły dźwięki muzyki specjalnie skomponowanej oraz wykonanej przez zięcia i wnuka.

Stanisław Seyfried

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież