Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

SLD o projekcie ustawy o ochronie klientów usług parabankowych

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 21 sierpnia 2012 12:33

Sojusz Lewicy Demokratycznej zaproponował stworzenie ustawy, mającej wyeliminować zagrożenia związane z działalnością parabanków.- Zaproponowany przez SLD projekt ustawy ma przede wszystkim pomóc konsumentowi podjąć świadomą decyzję dotycząca związania się z instytucja proponującą usługi parabankowe. Obecnie brak takich rozwiązań, a problemy dziesiątek tysięcy ludzi spowodowane są właśnie tym, że nie było żadnej rzetelnej informacji, która powoziłaby ostrzec potencjalnego konsumenta - mówi Krzysztof Gawkowski, sekretarz generalny SLD.
Generalnym założeniem ustawy byłaby większa kontrola państwa nad podobnymi instytucjami i ułatwienie obywatelowi podjęcia rzetelnej decyzji, czy dana instytucja jest wiarygodna.  Obecnie występuje nierówność podmiotów, a konsument nie ma możliwości weryfikacji kwestii kluczowych takich jak np. niekaralność zarządu spółki czy wiarygodności oferty. Dlatego jedną z ważniejszych klauzul ustawy byłoby rozszerzenie uprawnień Komisji Nadzoru Finansowego nie tylko w zakresie kontrolnym, sprawozdawczym oraz informacyjnym, ale również uczynienie jej organem rejestrowym dla instytucji udzielających pożyczek i przyjmujących depozyty.


- W projekcie Sojuszu mamy też obowiązek pełnej kwartalnej sprawozdawczości takich instytucji oraz publikowanie rankingu parabanków przez KNF. Takie i inne dokładniejsze regulacje pozwolą, aby każdy konsument wiedział w jakiej kondycji finansowej jest firma do której wpłaca lub od której pożycza środki finansowe. Oczywiście całkowita możliwość nadużyć finansowych nigdy nie zostanie do końca ograniczona, bo i przecież banki mają czasem różne kłopoty z płynnością finansowa – dodaje Gawkowski.


Czy ustawa rozwiąże problem nieuczciwych parabanków?
- Na pewno wprowadzenie ustawy zaproponowanej przez SLD da podstawę do znaczącego wyeliminowania takiego ryzyka – przekonuje Gawkowski.
- Wcześniej nie mieliśmy do czynienia z upadłością parabanku na taką skalą. Tutaj definitywnie zawiodły instytucje państwa takie jak służby specjalne, prokuratura czy służby nadzoru finansowego. Dla rzetelnego rozpoznania mechanizmów, które spowodowały utratę oszczędności, często całego życia, wielu osób niezbędne jest transparentne wyjaśnienie tej sprawy i stąd wniosek o komisję śledczą. W sytuacji, w której służby czy prokuratura same mają wyjaśniać swoje zaniedbania w wątpliwość można poddać czy będą odpowiednim sędzią de facto w swojej sprawie. W państwie „Platformy Obywatelskiej” w końcu trzeba przerwać zmowę milczenia i powiedzieć jakie mechanizmy rządzą polską i na co przyzwalała władza.

Krzysztof Gawkowski krytykuje też opinię ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, który winą za zaistniałą sytuację związaną z działalnością Marcina P. obarcza sądy rejestrowe:
- Jeżeli Minister Sprawiedliwości mówi, że problem z całą „aferą Amber Gold” to wina przepływu informacji pomiędzy Krajowym Rejestrem Karanych, a Krajowym Rejestrem Sądowym to ja krzyczę do Premiera Tuska - dość oszukiwania i rozmydlania takich spraw!

Na krytykę Gowina zareagowało też Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, które wydało oświadczenie, w którym przypomina, że zgodnie z ustawą o KRS sądy rejestrowe nie mają obecnie obowiązku żądać przedłożenia zaświadczenia o niekaralności.

- Skoro obecnie Minister Sprawiedliwości poszukuje winnych zaniedbań, oczekiwać należy, że poszuka ich w Ministerstwie Sprawiedliwości, zamiast ograniczać się do szukania ich wyłącznie w sądach, które na treść wadliwych przepisów najmniejszego wpływu nie mają, a opinii sędziów się nie uwzględnia – czytamy w stanowisku SSP „Iustitia” z dn. 19.08.2012 r.


„Iustitia” proponuje konkretne rozwiązania prawne:
- KRS powinien uzyskiwać systemową informację, czy osoba mająca być wpisana do KRS nie jest wpisana do KRK z określonej przyczyny.
Należy się również liczyć z sytuacją, w której już po dokonaniu wpisu do KRS wpisana osoba zostanie skazana lub wpisana do KRK z racji skazania wcześniejszego. Wówczas właściwy sąd rejestrowy musi otrzymywać informację, że osoba zasiadająca we władzach spółki czy organizacji została wpisana do rejestru karnego jako taka, której we władzach takich jednostek zasiadać nie wolno. Taki sam system powinien zostać zastosowany również w celu wpisywania do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych osób, wobec których sądy upadłościowe orzekły zakazy przewidziane prawem upadłościowym – czytamy dalej.

Sekretarz Generalny Sojuszu przypomina o inicjatywie powstania komisji śledczej ds. Amber Gold, której stanowczo sprzeciwia się Gowin.
- Oczekuję konkretnych decyzji i działań – mówi Gawkowski- a zmusić obecną koalicję i rząd do stanowczych rozwiązań może właśnie komisja śledcza!

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież