W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Przyspieszenie w bulwersującej sprawie operacji Szwedki w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 22 sierpnia 2012 17:42

We wrześniu okaże się, czy zostaną postawione zarzuty w nader głośnej przed dwoma laty sprawie nieudanej operacji plastycznej w Pomorskim Centrum Traumatologii. Po zabiegu chirurgii plastycznej młoda Szwedka Ewa Christina Hedlund zapadła w śpiączkę. Śledztwo zbliża się ku końcowi. Kluczowe będą wyniki ekspertyz i opinia biegłych. Prokuratorzy poznają je niebawem.


- Opinia biegłych pozwoli na rozstrzygniecie, czy mamy do czynienia z błędem lekarskim. Jeśli opinia potwierdzi tą tezę, będzie też możliwe ustalenie na jakim etapie do tego błędu doszło i komu zostaną postawione zarzuty – ocenia Wojciech Szelągowski, prokurator z gdańskiej Prokuratury Apelacyjnej.
Szelągowski poinformował nas, że opinia biegłych będzie gotowa w połowie września. Prokuratura czeka na opinie zespołu biegłych, badających sprawę pod kontem ewentualnego błędu w sztuce lekarskiej.


Do gdańskiej Prokuratury Okręgowej przed blisko rokiem trafiły też pliki dokumentów, zawierające informacje o przebiegu leczenia Hedlund w Szwecji. Zostały przetłumaczone na język polski. Trwało to kilka miesięcy.
- Dodatkową trudnością w prowadzonym postępowaniu jest odmienna od polskiej procedura stosowana w Szwecji przy sporządzaniu dokumentacji medycznej. Otóż część dokumentacji musiała być stenografowana, gdyż została utrwalona w formie dźwiękowej – informował nas wcześniej prokurator Szelągowski.


Jak informuje nas prokurator Szelągowski wątek „traumatologiczny” był badany z urzędu przez prokuraturę.
- W ramach śledztwa prokurator badał wątek traumatologiczny. Jako, że za trzy tygodnie będzie znana opinia biegłych wówczas też zapadnie decyzja o rozdzieleniu wątków śledztwa i jest możliwym, iż wszczęte zostanie postępowanie w sprawie nieprawidłowości w zakresie działań PCT – mówi prokurator Szelągowski.

Zatem wówczas prokuratura zapyta też najpewniej o sposób sprawowania nadzoru nad szpitalem przez jego organ założycielki, czyli urząd marszałkowski.


Przypomnijmy. Ewa Christina Hedlund była operowana w Gdańsku 2 sierpnia 2010 r. Po pięciu dniach od operacji rodzina kobiety przewiozła ją do szwedzkiego szpitala. Kobieta jest w stanie wegetatywnym po zabiegu plastycznym powiększenia piersi. 31-latka planowała zamążpójście. Od sierpnia 2010 r. leży pogrążona w śpiączce. Jej mózg jest nieodwracalnie uszkodzony wskutek niedotlenienia. Jej tragedia zelektryzowała środowisko medyczne. Po ujawnieniu w listopadzie ub. r. przez szwedzką telewizję tragedii Szwedki i nagłośnieniu jej w Polsce Pomorski Urząd Wojewódzki zlecił kontrolę w Pomorskim Centrum Traumatologii (PCT) w Gdańsku. Okazało się, że były dyrektor Pomorskiego Centrum Traumatologii, dr Mirosław Domosławski, dwukrotnie występował do Zarządu Województwa z wnioskiem o wydanie zgody na przeprowadzanie prywatnych operacji chirurgii plastycznej. I dwa razy otrzymał odpowiedź odmowną.  PCT nie miał w swojej strukturze oddziału chirurgii plastycznej.  Mimo to w 2009 r. ówczesny dyrektor PCT Mirosław Domosławski wydzierżawił część poradni chirurgii naczyniowej oraz oddziału tej specjalności. Wykonywano na nim odpłatne zabiegi z zakresu okulistyki oraz chirurgii plastycznej. Gdański szpital wykonał co najmniej 77 zabiegów operacyjnych z chirurgii plastycznej dla klientów szwedzkiej spółki Medica Travel&Consulting. W szpitalu na oddziale chirurgii naczyniowej wydzielono w jedną z sal chorych na potrzeby tzw. oddziału komercyjnego, co "zmusiło to do ograniczeń w kwalifikacji chorych do ciężkich zabiegów operacyjnych i ograniczyło możliwości bezpiecznego okresu hospitalizacji chorych po ciężkich zabiegach i zwiększyło ryzyko powikłań".


Po wybuchu afery na razie dwóch wysokich urzędników samorządowych poniosło odpowiedzialność polityczna. Do dymisji w listopadzie 2010 r. poddał się odpowiedzialny za służbę zdrowia w zarządzie woj. pomorskiego wicemarszałek Leszek Czarnobaj (PO), z wykształcenia inżynier technologii drewna po Akademii Rolniczej w Poznaniu. Z funkcji odszedł też dyrektor Departamentu Zdrowia urzędu marszałkowskiego Maciej Łukowicz. Obecnie znalazł zatrudnienie w jednej z firm medycznych. Afera nie zaszkodziła jednak w politycznej karierze Leszka Czarnobaja z PO. Został senatorem i przestał pełnić obowiązki prezesa kwidzyńskiej spółki Zdrowie i dyrektora szpitala powiatowego w Kwidzynie, gdzie trafił po rezygnacji z zasiadania w zarządzie województwa, pod presją opinii publicznej, zbulwersowanej sytuacją w podlegającym mu PCT.  
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #2 ASG 2012-08-24 15:09
Komisja Rewizyjna Sejmiku Województwa Pomorskiego nie zajmowała się tą sprawą.
Cytować
 
 
0 #1 iks 2012-08-22 18:19
czy to czarnobaj podpisywal wnioski do nFZ w sprawie spolki Zdowie,ktora wyludzila kase posiwadczajac nieprawde?co z kontrola radnych w sejmku
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież