Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Krzysztof Gawkowski: Wiosna liberalnego socjalizmu

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
wtorek, 05 lutego 2019 09:46

Z Krzysztofem Gawkowskim, sekretarzem zarządu partii Wiosna, w latach 2012-2018 Sekretarzem Generalnym i wiceprzewodniczącym SLD rozmawia Artur s. Górski


– Wiosna z Robertem Biedroniem zwiastuje kolejną partię, nowy twór polityczny na lewicy?
Krzysztof Gawkowski: Jesteśmy ruchem centrowo-lewicowym. Nie tradycyjną, w rozumieniu pojęcia lewicy z przełomu XIX i XX wieku, lecz taką, która ma na horyzoncie kwestie światopoglądowe i gospodarcze oraz społeczne. I ma pomysł na ich rozwiązanie. Taką lewicą, która uważa, że żeby gospodarka dobrze się rozwijała należy ją stymulować, ale dać też poczucie wolności.


– Trzecia droga miedzy konserwatywno-patriotyczno-socjalnym PiS, a liberalną i lewicującą Platformą? A może wasze nowe ugrupowanie opozycyjne sprzyja PiS?
Krzysztof Gawkowski: Ideowo jesteśmy zdecydowanie po innej, czyli przeciwnej stronie niż Prawo i Sprawiedliwość. Ale też zupełnie gdzie indziej niż była i jest Platforma. Wiemy, że trzeba redystrybucję środków przeznaczać w taki sposób, aby wyrównywać społeczne szanse i tak byśmy mogli po prostu więcej zarabiać, aby krócej czekać na wizytę u lekarza, aby edukacja naszych dzieci dawała minimum pewności, że odnajdą się w nowoczesnym świecie, że będą lepiej i nowocześniej się kształciły…


- Abyśmy byli szczęśliwsi, zadowoleni?
Krzysztof Gawkowski: A dlaczego nie…


– Tymczasem przebiliście się z Torwaru z przekazem o zamykaniu kopalń za 15 lat, o zabieraniu pieniędzy katechetom i likwidacji Funduszu Kościelnego, powołanego dla różnych wyznań w 1950 roku. Ale to jest raptem 157 milionów złotych. Program za, jak wyliczacie, 35 miliardów złotych, 10 miliardów więcej niż 500+, ma źródła finansowania?
Krzysztof Gawkowski: Ależ nie Kościół i ów fundusz ma nasz program sfinansować. Chociaż owszem, są rozmaite inne dotacje i ulgi kierowane do instytucji kościelnych, tych toruńskich i pozostałych. Do tego są z budżetu pieniądze na religię w szkołach. Nie mamy zamiaru walczyć z Kościołem, ale chcemy zamknąć temat Funduszu Kościelnego, bo dobra już zostały zwrócone i żadne rekompensaty nie wchodzą dalej w grę. Pieniądze na katechizację powinny iść z puli kościelnej, a nie z państwowej kasy.

alt


- A przekaz?
Krzysztof Gawkowski: Co do tego z czym żeśmy się przebili do opinii, to przecież i ze wzrostem płacy minimalnej nie 2250 złotych, ale 2700 i w następnym roku 3000 złotych, po to, aby ktoś, kto pracuje mógł w miarę godnie wyżyć. Po drugie z emeryturami, które powinny gwarantować minimum godności. Emerytura obywatelska nie może wynosić 30 złotych na dzień. I dalej, z programem zdrowia oraz, uwaga, przemysłu. My dzisiaj płacimy za to, że kopalnie wydobywają węgiel, my palimy węglem, stając się najbardziej zatrutym, „zasmogowanym” krajem w Europie. To jest problem, który - jesteśmy na tyle odważni, by rozwiązać i wskazać alternatywę, realną, w odnawialnych źródłach energii.


– W płacy minimalnej jesteście bardziej radykalni niż związki zawodowe, niż dzisiejsi syndykaliści…
Krzysztof Gawkowski: Związki zawodowe mają swoją rolę i chwała, ale my pokazujemy, jak na ten program wyliczony na 35 miliardów zarobić i gdzie są ukryte oszczędności. Wspomniane kopalnie węgla kamiennego to jest temat dotacji, ale i mitu gospodarki. Tymczasem odejście od tej energochłonnej i brudnej metody pozwoli nam zaoszczędzić około 10 miliardów złotych w budżecie, przekazywanych przecież nie na wypłaty i utrzymanie kopalń, ale i na straty z tytułu kosztów leczenia, ochrony zdrowia, czyli na wzrost umieralności. W reformie administracji publicznej, w jej odchudzeniu, w odejściu od systemu pieczątek, są kolejne miliardy złotych. Gospodarka ma się rozwijać dzięki nowoczesnym technologiom, a nie biurokracji. Wyliczamy, że reforma administracji da oszczędności w granicach 8 miliardów złotych.


- Tkwimy w sferze marketingu politycznego...
Krzysztof Gawkowski: Ależ my jesteśmy w naszym programie policzeni. Wystarczy wejść na stronę naszej partii…


- Wasz przekaz to liberalny socjalizm, może John Stuart Mill, bo chyba daleko wam od liberalnej NEP według Lenina…
Krzysztof Gawkowski: A cóż jest w tym o czym rozmawiamy liberalne… Pokazujemy, że można w gospodarce uruchomić takie mechanizmy, które służą wyrównaniu szans, wspieraniu obywateli w imię równości, także ekonomicznej. Dlaczego nie mamy pozwolić, by państwo pomagało lepiej zarabiać, by człowiek na emeryturze żył godnie. Jest to odpowiedzialna polityka myślenia o teraźniejszości i o przyszłości. Taki jest projekt Roberta Biedronia, który wspólnie z nami zrealizuje. W tym projekcie czuję się wyśmienicie. Widzę nowe otwarcie, inną politykę i też widzę entuzjazm. Starsi koledzy z lewicy niechaj idą swoja drogą. W SLD, czy poza nim. Lewica jest Polsce potrzebna, ma swoje miejsce. My idziemy nową drogą, nazwijmy ją trzecią drogą.


- Rozmawialiśmy ostatnio, gdy był pan sekretarzem SLD…
Krzysztof Gawkowski: I znów jestem sekretarzem.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież