Oczekiwanie na usunięcie zaćmy może być krótsze » Od 1 kwietnia Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje zabiegi usunięcia zaćmy bez limitów, co spowodowało... Żużel na miejskim stadionie » 10 lipca zapadł wyrok w wieloletnim przewodzie sądowym o użytkowanie wieczyste terenu, na którym zna... M. Adamowicz obdarowana mieszkaniami - majątkowe dossier nowych posłów » Magdalena Adamowicz udaje się do Brukseli z majątkiem wartym ok. 2 miliony euro. Leszek Miller, b. p... 759. Jarmark Św. Dominika » W dniach 27 lipca-18 sierpnia w Gdańsku będzie się odbywał 759. Jarmark Św. Dominika.Uroczyste rozpo... Sellin i Horała liderami PiS - zmiana na północ od Gdańska? » Jarosław Sellin w Gdańsku, Marcin Horała w Gdyni. Prezes Prawa i Sprawiedliwości ogłosił nazwiska li... Inauguracja projektu "Muzeum na wodzie" » W sobotę 13 lipca z udziałem Jarosława Sellina, ministra Kultury i Dziedzictw Narodowego, posła Kazi... Marcin Strzelczyk: Koalicja lewicowa byłaby spójna programowo » Z Platformą Obywatelską, czy z lewicowymi ugrupowaniami. Ważą się decyzje dotyczące startu kandydató... POmorskie krętactwa - czyj to testament? » Aleksandra Dulkiewicz w rozmowie Radiem Gdańsk minęła się z prawdą w sprawie swojego członkostwa w r... Prezydent Dulkiewicz spotkała się z mieszkańcami Oruni - Św. Wojciecha... » Przy Kawiarni Kuźnia spotkaniem z mieszkańcami Oruni - Św. Wojciecha - Lipiec prezydent Aleksandra D... Mieczysław Struk usłyszał sześć zarzutów poświadczenia nieprawdy w ośw... » Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk ...
Reklama
M. Adamowicz obdarowana mieszkaniami - majątkowe dossier nowych posłów
środa, 17 lipca 2019 21:35
M. Adamowicz obdarowana mieszkaniami - majątkowe dossier nowych posłów
Magdalena Adamowicz udaje się do Brukseli z majątkiem wartym ok. 2 m ...
PKH Gdańsk dostał licencję na grę w PHL
wtorek, 16 lipca 2019 19:42
PKH Gdańsk dostał licencję na grę w PHL
Pomorski Klub Hokejowy otrzymał licencję na występy w Polskiej Hoke ...
Roman Józefowicz: Mam dobre przeczucia
czwartek, 18 lipca 2019 19:19
Roman Józefowicz: Mam dobre przeczucia
Rozmowa z Romanem Józefowiczem, piłkarzem Lechii w latach 1979-1985, ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski – Dotykanie sensu istnienia
wtorek, 16 lipca 2019 19:53
Ryszard Kowalewski – Dotykanie sensu istnienia
Gdański artysta malarz Ryszard Kowalewski znany taternik, alpinista, ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Krzysztof Gawkowski: Wiosna liberalnego socjalizmu

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
wtorek, 05 lutego 2019 09:46

Z Krzysztofem Gawkowskim, sekretarzem zarządu partii Wiosna, w latach 2012-2018 Sekretarzem Generalnym i wiceprzewodniczącym SLD rozmawia Artur s. Górski


– Wiosna z Robertem Biedroniem zwiastuje kolejną partię, nowy twór polityczny na lewicy?
Krzysztof Gawkowski: Jesteśmy ruchem centrowo-lewicowym. Nie tradycyjną, w rozumieniu pojęcia lewicy z przełomu XIX i XX wieku, lecz taką, która ma na horyzoncie kwestie światopoglądowe i gospodarcze oraz społeczne. I ma pomysł na ich rozwiązanie. Taką lewicą, która uważa, że żeby gospodarka dobrze się rozwijała należy ją stymulować, ale dać też poczucie wolności.


– Trzecia droga miedzy konserwatywno-patriotyczno-socjalnym PiS, a liberalną i lewicującą Platformą? A może wasze nowe ugrupowanie opozycyjne sprzyja PiS?
Krzysztof Gawkowski: Ideowo jesteśmy zdecydowanie po innej, czyli przeciwnej stronie niż Prawo i Sprawiedliwość. Ale też zupełnie gdzie indziej niż była i jest Platforma. Wiemy, że trzeba redystrybucję środków przeznaczać w taki sposób, aby wyrównywać społeczne szanse i tak byśmy mogli po prostu więcej zarabiać, aby krócej czekać na wizytę u lekarza, aby edukacja naszych dzieci dawała minimum pewności, że odnajdą się w nowoczesnym świecie, że będą lepiej i nowocześniej się kształciły…


- Abyśmy byli szczęśliwsi, zadowoleni?
Krzysztof Gawkowski: A dlaczego nie…


– Tymczasem przebiliście się z Torwaru z przekazem o zamykaniu kopalń za 15 lat, o zabieraniu pieniędzy katechetom i likwidacji Funduszu Kościelnego, powołanego dla różnych wyznań w 1950 roku. Ale to jest raptem 157 milionów złotych. Program za, jak wyliczacie, 35 miliardów złotych, 10 miliardów więcej niż 500+, ma źródła finansowania?
Krzysztof Gawkowski: Ależ nie Kościół i ów fundusz ma nasz program sfinansować. Chociaż owszem, są rozmaite inne dotacje i ulgi kierowane do instytucji kościelnych, tych toruńskich i pozostałych. Do tego są z budżetu pieniądze na religię w szkołach. Nie mamy zamiaru walczyć z Kościołem, ale chcemy zamknąć temat Funduszu Kościelnego, bo dobra już zostały zwrócone i żadne rekompensaty nie wchodzą dalej w grę. Pieniądze na katechizację powinny iść z puli kościelnej, a nie z państwowej kasy.

alt


- A przekaz?
Krzysztof Gawkowski: Co do tego z czym żeśmy się przebili do opinii, to przecież i ze wzrostem płacy minimalnej nie 2250 złotych, ale 2700 i w następnym roku 3000 złotych, po to, aby ktoś, kto pracuje mógł w miarę godnie wyżyć. Po drugie z emeryturami, które powinny gwarantować minimum godności. Emerytura obywatelska nie może wynosić 30 złotych na dzień. I dalej, z programem zdrowia oraz, uwaga, przemysłu. My dzisiaj płacimy za to, że kopalnie wydobywają węgiel, my palimy węglem, stając się najbardziej zatrutym, „zasmogowanym” krajem w Europie. To jest problem, który - jesteśmy na tyle odważni, by rozwiązać i wskazać alternatywę, realną, w odnawialnych źródłach energii.


– W płacy minimalnej jesteście bardziej radykalni niż związki zawodowe, niż dzisiejsi syndykaliści…
Krzysztof Gawkowski: Związki zawodowe mają swoją rolę i chwała, ale my pokazujemy, jak na ten program wyliczony na 35 miliardów zarobić i gdzie są ukryte oszczędności. Wspomniane kopalnie węgla kamiennego to jest temat dotacji, ale i mitu gospodarki. Tymczasem odejście od tej energochłonnej i brudnej metody pozwoli nam zaoszczędzić około 10 miliardów złotych w budżecie, przekazywanych przecież nie na wypłaty i utrzymanie kopalń, ale i na straty z tytułu kosztów leczenia, ochrony zdrowia, czyli na wzrost umieralności. W reformie administracji publicznej, w jej odchudzeniu, w odejściu od systemu pieczątek, są kolejne miliardy złotych. Gospodarka ma się rozwijać dzięki nowoczesnym technologiom, a nie biurokracji. Wyliczamy, że reforma administracji da oszczędności w granicach 8 miliardów złotych.


- Tkwimy w sferze marketingu politycznego...
Krzysztof Gawkowski: Ależ my jesteśmy w naszym programie policzeni. Wystarczy wejść na stronę naszej partii…


- Wasz przekaz to liberalny socjalizm, może John Stuart Mill, bo chyba daleko wam od liberalnej NEP według Lenina…
Krzysztof Gawkowski: A cóż jest w tym o czym rozmawiamy liberalne… Pokazujemy, że można w gospodarce uruchomić takie mechanizmy, które służą wyrównaniu szans, wspieraniu obywateli w imię równości, także ekonomicznej. Dlaczego nie mamy pozwolić, by państwo pomagało lepiej zarabiać, by człowiek na emeryturze żył godnie. Jest to odpowiedzialna polityka myślenia o teraźniejszości i o przyszłości. Taki jest projekt Roberta Biedronia, który wspólnie z nami zrealizuje. W tym projekcie czuję się wyśmienicie. Widzę nowe otwarcie, inną politykę i też widzę entuzjazm. Starsi koledzy z lewicy niechaj idą swoja drogą. W SLD, czy poza nim. Lewica jest Polsce potrzebna, ma swoje miejsce. My idziemy nową drogą, nazwijmy ją trzecią drogą.


- Rozmawialiśmy ostatnio, gdy był pan sekretarzem SLD…
Krzysztof Gawkowski: I znów jestem sekretarzem.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież