Nie "Wszystko dla Gdańska" - grosik dla fundacji radnego » Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja Stelmasiewicza, fundacja "Wspólnota Gdańska... Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt...
Reklama
Nie
czwartek, 22 kwietnia 2021 18:07
Nie
Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Po aferze Amber Gold - minister Gowin wizytuje sądy

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 20 sierpnia 2012 14:36

Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin wizytował gdańskie sądy, by – jak sam twierdzi – nie było podejrzenia o ich opieszałość w głośnej sprawie Amber Gold.Gowin wymienił jako odpowiedzialnych za pozostawienie Marcina P. na wolności, mimo co najmniej sześciu wyroków skazujących referendarza sądowego oraz kuratora. Czy to zamknie listę ewentualnych odpowiedzialnych? Czas pokaże. Minister pytany przez nas jakie instytucje jego zdaniem powinny postawić znak ostrzegawczy przed piramidą finansową, a które tego nie zrobiły wymijająco stwierdził, że bez zarzutu zachowała się Komisja Nadzoru Finansowego. Otóż KNF w 2009 roku na swojej stronie internetowej zamieściła ostrzeżenie dotyczące Amber Gold. Rok później 22.06.2010 r. Ministerstwo Gospodarki zakazało AG prowadzenia przedsiębiorstwa składowego. Niestety mimo zawiadomienia do prokuratury ze strony KNF ta nie wszczęła śledztwa umarzając postępowanie.


- Dlaczego sądy nie zajęły się przedsięwzięciem Amber Gold po ostrzeżeniu KNF to wymaga wyjaśnienia – dodał Gowin.  Gowin nie chciał komentować takiej opieszałości prokuratury. Zapowiedział jednak zwiększony nadzór nad prokuratorami. Odpowiednia ustawa jest przygotowywana. Kłopot w tym, że prokuratorzy są niezależni i co najwyżej można rozważyć zwiększenie kompetencji Prokuratora Generalnego. Pytany przez nas o wątek ewentualnych związków Marcina P. z ludźmi dawnych lub obecnych służb specjalnych minister Gowin odparł, że od maja ABW prowadzi intensywne postępowanie w sprawie AG.


Zdaniem ministra wymaga też pilnego wyjaśnienia rola gdańskiej prokuratury w całej sprawie.
Min. Gowin ocenił też, że nie było podstaw prawnych do odwieszenia wyroków Marcinowi P. w większości przypadków, a jedyną tego podstawą może być skazanie go po raz kolejny. Według Jarosława Gowina "wygląda na to, że doszło do błędu ludzkiego" w jednym przypadku, gdy P. nie spotkała sankcja za to, że jego spółka nie złożyła sprawozdania rocznego za 2010 rok. W dwóch innych takich przypadkach sąd  działał bez zarzutu i wdrożono procedurę zakończoną wymierzeniem dwukrotnie grzywny.


Do końca sierpnia będzie gotowa nowela przepisów, w myśl której sąd rejestrowy Krajowy Rejestr Sądowy - rejestrując spółkę – uzyska dostęp do bazy Krajowego Rejestru Karnego, gromadzącego dane na temat osób skazanych. Okazuje się bowiem, że KRK i KRS są na tyle autonomiczne, że nie ma wymiany informacji miedzy nimi.


Osoba skazana nie może zasiadać we władzach spółki, ale zarazem - jak podkreślił minister - sądy rejestrowe nie mają obowiązku sprawdzania i weryfikowania, czy ktoś figuruje w rejestrze karnym.  


- Chcę państwu przekazać informację, że w odniesieniu do większości z wyroków na Marcinie P. rzeczywiście nie istniała podstawa do odwieszania wykonania kary, dlatego że te kolejne wyroki dotyczyły czynów podjętych przed wydaniem pierwszego wyroku. Potrzebna jest pilna nowela, w myśl której sąd rejestrowy uzyska automatyczny dostęp do Krajowego Rejestru Karnego na temat kandydatów do władz rejestrowanych spółek.
– uważa minister. Nie chciał jednak komentować decyzji pozostawienia Marcina P. na wolności i barku nakazu jego aresztowania.
- Też sobie zadaję to pytanie dlaczego takie decyzje zapadły – wyjawił Gowin.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+1 #2 Mc 2012-08-22 14:06
Michał Tusk pracując na gdańskim lotnisku, wyniósł stamtąd dla OLT Express, czyli Marcina P. informacje z arkuszy Marketing Information Data Transfer.
Znajdują się tam szczegółowe dane na temat liczby pasażerów i maszyn oraz szereg innych informacji, które pozwalają liniom lotniczym dostosować ruch samolotów do potrzeb podróżnych, a także - co najważniejsze - walczyć z konkurencją. Naiwniak on i prezes???? Gowin co z tym wątkiem?
Cytować
 
 
+1 #1 Mc 2012-08-22 10:20
Wszystko wskazuje na to, że afera z AG to część odkrytego właśnie gdańskiego układu, zwłaszcza że Trójmiasto to matecznik Donalda Tuska i PO, gdzie partia niepodzielnie od wielu lat ma ogromne wpływy. Za prezesem AG Marcinem P. stoją ważni ludzie gdańskiej PO.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież