W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Remont pomnika Ofiar Pożaru w Hali Stoczni Gdańskiej

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
piątek, 08 marca 2013 19:46

Pomnik Ofiar Pożaru w Hali Stoczni Gdańskiej został poddany pracom remontowym.Po oględzinach okazało się, że upływający prawie dwudziestoletni okres czasu, jak i warunki atmosferyczne oraz wykorzystane do budowy pomnika stare elementy spalonej hali widowiskowej, spowodowały szybko postępującą erozję cegieł. Pomnikowi groziła rozbiórka. Jego kolumny, na których położona jest metalowa belka oraz tylna ściana zaczęły się kruszyć.


altDlatego też, całość została już zabezpieczona obudową z paździerzowych płyt z zamontowaniem drzwi umożliwiających wejście do środka. - Z remontem czekamy na temperatury w granicach 5-8 stopni przez kilka kolejnych dni - wyjaśnia Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, której to firmie pomnik podlega. - Kiedy pozwolą na to warunki atmosferyczne, wykonane zostaną nowe kolumny. Spocznie na nich, wspierana żelbetonowymi cokołami odnowiona belka z napisem „Życie, choć piękne, tak kruche jest”. Wymurowana zostanie też na nowo tylna ściana pomnika, która pokryta będzie cegłą klinkierową. Odnowiony i zamontowany na nowo będzie napis „zrozumiał ten, kto otarł się o śmierć”.
Koszt prac to około 36 tysięcy złotych. Ich zakończenie powinno nastąpić do 15 maja br.


alt


Przypomnijmy, że pomnik został odsłonięty w dniu 24 listopada 1994 r. przy ul. Jana z Kolna w Gdańsku. Napis „Życie tak piękne choć kruche jest", to fragment piosenki zespołu Golden Live. Pod koniec imprezy zorganizowanej z okazji transmisji z rozdania nagród MTV i koncertu zespołu Golden Life, raptownie wybuchł pożar. W panice, ludzie tratując się wzajemnie, rzucili się do ucieczki. Zapasowe drzwi od strony stoczni były zamknięte. Od ognia i zatrucia dymem zginęło 7 osób, 282 uczestników zostało rannych, z czego ponad 100 ciężko. Aż 14 lat potrzeba było na wydanie wyroku dwóch lat więzienia w zawieszaniu dla kierownika hali za zaniechanie obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom koncertu.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież