Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Opłaty śmieciowe do 15 sierpnia

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 07 sierpnia 2013 13:58

Złożono ok. 40 tysięcy deklaracji śmieciowych do Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. I tylu osób lub instytucji (firm, spółdzielni mieszkaniowych, zarządców nieruchomości) dotyczy opłata śmieciowa. Do tych wszystkich osób, które złożyły tzw. deklaracje śmieciowe, wysłano drogą elektroniczną lub listami poleconymi indywidualne numery kont do opłat śmieciowych. I na nie należy dokonywać opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Gdańsku.


Pierwszą opłatę, jak nas informuje Katarzyna Kaczmarek, rzecznik prasowy ZDiZ w Gdańsku, należy wnieść do 15 sierpnia, a następne do 15 dnia każdego kolejnego miesiąca.


Kwoty opłat wyliczają natomiast osoby składające deklaracje na podstawie danych wpisanych przez siebie do tychże deklaracji. Przypomnijmy, że na sesji Rady Miasta Gdańska w dniu 22 kwietnia 2013 roku, większością głosów radnych Platformy Obywatelskiej zadecydowano, że wysokość opłaty obowiązującej w Gdańsku od 1 lipca 2013 roku dla właścicieli indywidualnych, wspólnot i spółdzielni, zależy od metrażu lokalu i wynosi:
0,56 zł/m2 w przypadku odpadów segregowanych w części powierzchni nie przekraczającej 110 m2
0,72 zł/m2 w przypadku odpadów niesegregowanych w części powierzchni nie przekraczającej 110 m2
oraz
0,05 zł/m2 w przypadku odpadów segregowanych w części powierzchni przekraczającej 110 m2
0,07 zł/m2 w przypadku odpadów niesegregowanych w części powierzchni przekraczającej 110 m2


W imieniu Gminy Miasta Gdańska poborem opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jak również obsługą całego nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi zajmuje się Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku.


Mieszkańców gminy Gdańsk niepokoi jednak to, że ponad miesiąc czasu po wprowadzeniu reformy śmieciowej, wciąż jest dużo niedomagań i z tego powodu dużo zastrzeżeń do działania nowego systemu śmieciowego. Mieszkańcy alarmują, że nadal w wielu miejscach nie ma jeszcze poustawianych pojemników, albo śmieci są odbierane z opóźnieniem.


Okazuje się, że warszawska firma Remondis, obsługująca w ramach rozstrzygniętego przetargu jeden z sześciu sektorów miasta, dzielnice Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, Osowa, Matarnia, Kokoszki, Jasień, w początkach lipca w ogóle nie zgłosiła się do władz niektórych spółdzielni mieszkaniowych po klucze do altan śmieciowych, by rozstawić w nich swoje pojemniki na śmieci.


altPrzed reformą funkcjonowało około 10 firm, które często odbierały śmieci bez zawierania umów, za gotówkę, z przekazywaniem pieniędzy „do ręki". W efekcie nie było dokładnej informacji o pojemnikach istniejących w tzw. szarej strefie. Odpowiedzialny za wdrożenie reformy ZDiZ szacował, że w Gdańsku powinno stać 46 tys. pojemników. A obecnie już wiadomo, że potrzebnych jest ok. 64 tys. pojemników.


altWiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki wcześniej zapewniający gdańszczan, że Miasto w pełni przygotowane jest na wprowadzenie reformy śmieciowej, teraz publicznie przyznaje, że potrzeba jeszcze na to kilku tygodni. Najpóźniej od 1 września powinno być w tym zakresie wszystko w porządku.


Lisicki nie pozostawia też złudzeń tym mieszkańcom, którzy w ogóle nie dostali na czas pojemników i z tego względu powinni być zwolnieni z opłaty za lipiec. Według niego, owszem jeżeli ktoś w danym miesiącu nie generował śmieci i nie miał pojemnika, bo go nie potrzebował lub nie mieszkał w posesji, to po złożeniu stosownej deklaracji nie będzie ponosić opłaty. Natomiast te osoby, które nie dostały pojemników, to przecież coś z odpadami zrobiły. Zostały one umieszczone w jakiś workach, gdzieś zostały postawione i ktoś je wywiózł. Nawet jak były one podrzucane komuś innemu, to i tak miasto te śmieci wywiozło i te osoby będą musieli za to zapłacić, tak zapowiada Maciej Lisicki.


altPrzypomnijmy jeszcze, o czym już pisaliśmy, że gdański ZDiZ wyposażył śmieciarki i pojemniki w system monitoringu, który umożliwia urzędnikom m.in. sprawdzanie online tego, jak firmy wywożące śmieci wywiązują się z powierzonych obowiązków. Jak również tego, czy mieszkańcy nie stawiają pojemników nielegalnie. System umożliwia stałe kontrolowanie poszczególnych śmieciarek oraz trasy ich przejazdu. Ponadto w każdym pojemniku na śmieci został zamontowany czip, który pozwala urzędnikom dokładnie namierzyć pojemnik na elektronicznej mapie.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież