Sąd wójta karze, wojewoda honoruje? » Czy to nie kompromitacja? Skazany prawomocnie na 25 tys. złotych grzywny za niewypłacenie należnych ... "Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o...
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Podwójne wiosła... i standardy? Adam Korol bez prądu

Ocena użytkowników: / 50
SłabyŚwietny 
czwartek, 16 marca 2017 19:04

Adam Korol wysiadł z łódki jesienią 2013. Od 2010 roku wspierał polityków PO w komitetach honorowych. Kiedy w lipcu 2015 odbierał nominację ministerialną z rąk Bronisława Komorowskiego rozwiązał kolejną umowę z koncernem Energa. Przychody z tego tytułu w ciągu paru lat mogły sięgnąć 0,5 mln złotych. Zarząd prezesa Bielińskiego, wyłoniony za kadencji PO, partnera posła Tadeusza Aziewicza (PO) przy różnych opracowaniach prywatyzacyjnych, płacił systematycznie ambasadorowi Energi. Po przegranej Po i zmianie władz spółki b. ambasador i poseł PO nagle zaczął się troszczyć o koszty darów mszalnych i politykę świadczeń wobec emerytów koncernu. Niewykluczone też że jako prezes Pomorskiej Federacji Sportu łamie przepisy ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.



Poseł Adam Korol troszczy się o laickość państwa. No, nie całego państwa. Jako były ambasador marki koncernu Energa (był on ambasadorem m.in. akcji Olimpijska Energa), którym został po zdobyciu złotego medalu Igrzysk XXIX Olimpiady w Pekinie, do czasu powołania na urząd ministra sportu przez ówczesną premier Ewę Kopacz, poczuł zagrożenie krucjatą (lub rekonkwistą) w koncernie Energa.  


Jako, że poseł PO już ambasadorem nie jest to jednak fakt, iż koncern zwrócił się ku Opatrzności Bożej wywołało zaciekawienie deputowanego Adama Korola. Złożył więc interpelacje 7 lutego br. "w sprawie oficjalnego zawierzenia Koncernu Energa Opatrzności Bożej". Zasugerował w niej nawet zerwanie przez Energę z laickością państwa, prosząc ministra Krzysztofa Tchórzewskiego o wyjaśnienie czy ministerstwo zostało poinformowane przez prezesów giełdowej spółki Energa o planowanym oddaniu firmy pod opiekę Opatrzności Bożej?


I dalej: Czy resort wyraził na to zgodę? Jak można wytłumaczyć fakt, ze w kraju oficjalne laickim jedna z największych firm branży energetycznej, kontrolowanej przez skarb państwa, organizuje oficjalne uroczystości kościelne ? Czy udział w nich kluczowych pracowników koncernu był obowiązkowy? Dlaczego zarząd Grupy Energa podejmuje działania o charakterze religijnym związanymi ze spółką, zamiast zająć się kwestiami biznesowymi? Dlaczego prywatna sprawa, jaką jest wyznanie określonej religii przekłada się na oficjalne decyzje dotyczące koncernu?


Czy dary przekazane kościołowi, w którym odbyło się nabożeństwo, przez poczet pracowników Energi (w tym kielich mszalny) były finansowane z budżetu spółki? Jeśli tak, to na jakiej podstawie? Czy akcjonariusze firmy są informowani o wydatkowaniu środków koncernu na tego typu działania?


Zatroskał się nawet o to czy osoby niewierzące lub wyznające inną religię nie są w Enerdze dyskryminowane
Minister energetyki odpisał, że spółki giełdowe podlegają różnym regulacjom zarówno określonym przez przepisy prawa, wytyczne czy dobre praktyki określone przez Giełdę Papierów Wartościowych, jak również przez wewnętrzne akty normatywne jak statut spółki. Żadna z tych regulacji  nie wskazuje na potrzebę wnioskowania do ministra  o zgodę na "oddanie Spółki pod opiekę Opatrzności Bożej".


Odpowiadając w imieniu min. Tchórzewskiego podsekretarz Andrzej Piotrowski, odnosząc się do zarzutu, że zawierzenie Spółki Opatrzności Bożej może powodować ryzyko poczucia dyskryminowania osób niewierzących lub wyznających inną religię, poinformował, że Spółka ma wdrożone jedne z najbardziej nowatorskich rozwiązań w zakresie Polityki Przeciwdziałania Mobbingowi i Dyskryminacji.


Poseł Korol ambasadorem Energi był do 2015 roku. Dopytywaliśmy więc posła jakie środki finansowe (sponsorskie) otrzymał on jako ambasador marki koncernu Energa po swoim wielki sukcesie i złotym medalu Igrzysk XXIX Olimpiady w Pekinie. Był też ambasadorem akcji Olimpijska Energa. Jak długo trwała umowa sponsorska z Energą? Czy ambasadorem marki Energa był Pan do czasu, gdy Pani premier powołała Pana na urząd ministra sportu i turystyki? - Aby na nie odpowiedzieć muszę sięgnąć do umów – odpowiedział Adam Korol. - O ile pamiętam, strony obowiązywała klauzula poufności, więc prawdopodobnie nie będę mógł odpowiedzieć na pytanie nr 1, ale upewnię się. Co do drugiego pytania - sprawdzę okresy obowiązywania umów i dam Panu znać.


Z informacji, do których dotarła "GG" wynika ze koncern był hojny dla mistrza olimpijskiego z 2008 roku, choć hojność ta zbiegła się raczej z końcem kariery sportowej A. Korola i początkiem jego aktywności politycznej. Być może to tylko zbieżność przypadkowa, ale jeszcze w lipcu 2015 koncern był płatnikiem sportowca, który zgodnie ze swoimi przekonaniami wspierał kandydatów jednej partii, trzeba trafu tej, która mając większość wyłaniała władze spółki Energa. Kiedy A. Korol odbierał, w sumie mogło to być ok 05 mln złotych, nie zajmował stanowiska w sprawie realizacji umowy społecznej koncernu, ani losu jego emerytów.


alt


W grudniu ub.r. były  już ambasador marki Energa mocniej zainteresował się polityką firmy Adam Korol 22 grudnia 2016 w interpelacji zwrócił się o wyjaśnienie czy Grupa Energa przestanie wypłacać części swoich emerytów ekwiwalent za energię elektryczną i czy nie jest to wyraz podwójnych standardów - z jednej strony PIS kreuje swój wizerunek jako partii prospołecznej, z drugiej - gdy następuje zderzenie z realiami gospodarki, działa cynicznie, wbrew umowom społecznym i układom zbiorowym?
Dopytywał też czy Grupa Energa nie ma innych sposobów zrekompensowania wpłat na deficytowe kopalnie, niż działanie kosztem własnych pracowników i to tych najuboższych - emerytów?


Chodziło o wypłata dla emerytów i rencistów ekwiwalentu energetycznego na podstawie obowiązujących Zakładowych Układów Zbiorowych Pracy. Jak informował Andrzej Piotrowski podsekretarz stanu zidentyfikowano w Grupie 141 osób, które nie były uprawnione do pobierania ekwiwalentu energetycznego; co stanowi ok. 2 proc. osób, które pobierały takie świadczenia w 2016 r.  


W międzyczasie mistrz olimpijski, poseł, członek wyborczych komitetów honorowych prezydentów Bronisława Komorowskiego i Pawła Adamowicza, osiągnął też kolejny splendor i został prezesem Pomorskiej Federacji Sportu w Gdańsku.   


Federacja sportu, której prezesuje Adam Korol, realizuje przy tym programy Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki w zakresie szkolenia młodzieży.


Federacja ma swoją siedzibę przy al. Zwycięstwa 51 w Gdańsku. Budynek "Domu Sportu" jest też źródłem przychodów federacji. W nim mieści się m.in. hurtownia sportowa.


Co prawda w KRS federacji nie ma wpisu o prowadzonej działalności gospodarczej, to - jak się dowiadujemy, jest ona prowadzona. Paragraf 8 Statutu określa zresztą, iż PFS realizuje swoje cele poprzez prowadzenie działalności gospodarczej, z której dochody będą przeznaczone na działalność statutową.  Przychody fundacji pochodzą m.in. z dzierżawy pomieszczeń w "Domu Sportu". Są wystawiane z tego tytułu faktury. PFS organizuje też kursy instruktorskie. Prowadzone jest doradztwo finansowe i usługi księgowe dla członków federacji. Pomorska Federacja Sportu oferuje też do wynajęcia sale konferencyjne w Domu Sportu przy al. Zwycięstwa 51.


Jednak art. 34. ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora jasno określa, iż posłowie i senatorowie nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia państwowego lub komunalnego, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.
Naruszenie przez posła lub senatora przepisów powoduje odpowiedzialność regulaminową.


Przypomnijmy, że portal wybrzeze24.pl i Gazeta Gdańska ujawniły, że urzędnik UMWP, dyr. Maciej Kowalczuk agitował wśród delegatów na rzecz wyboru partyjnego kolegi marszałka Mieczysława Struka, też polityka PO, czyli byłego ministra sportu, świetnego wioślarza, posła Adama Korola na funkcję prezesa Pomorskiej Federacji Sportu.  


W deklaracji majątkowej, którą nowy poseł złożył 15 listopada 2015 roku nie ma ani słowa o przychodach z Energi.


Adama Korola w innej interpelacji zaniepokoił też los wolnych mediów. Tekst ten wskazuje, że chyba niepotrzebnie...
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież