Tomasz Jakubiak w Radiu Gdańsk » Podróże kulinarne z osobowością. Tomasz Jakubiak – kucharz i dziennikarz kulinarny. Gospodarz popula... Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier... MIIWŚ przygotowuje ekspozycję stałą Muzeum Mostów Tczewskich » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od kliku miesięcy przygotowuje się do utworzenia ekspozycji stał... Prezydent Sopotu atakuje dziennikarza TVP Info: "Mało Adamowicza panu ... » Politykom z otoczenia Rafała Trzaskowskiego zaczynają puszczać nerwy. Po wiecu wyborczym kandydata K... Andrzej Duda w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim » Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził Pomorze. Najpierw pojawił się w Kwidzynie, a później... PKW podała wyniki z prawie wszystkich obwodów głosowania: Duda powięks... » W poniedziałek 29 czerwca po godz. 10.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z blisko 100 proc. o... W tygodniku „Sieci”: Kto naprawdę stoi za Trzaskowskim » W najnowszym numerze „Sieci” wszystko o Rafale Trzaskowskim, który przez lata był wiernym żołnierzem... Sztuka Solidarności » Solidarność ma kilka pomników, legendarnych postaci, a w 40 rocznicę Sierpnia '80 będzie miała swoje...
Reklama
Kaszubi murem za Dudą
środa, 01 lipca 2020 16:54
Kaszubi murem za Dudą
30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów pre ...
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
piątek, 26 czerwca 2020 18:16
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
Raków Częstochowa zdominował Arkę Gdynia w pierwszej połowie. W d ...
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
sobota, 04 lipca 2020 20:44
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
Po słabej grze Lechia przegrała na Stadionie Energa z Cracovią 0:3 ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
poniedziałek, 22 czerwca 2020 09:34
Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
Na malowane przez siebie płótna przenosił przede wszystkim trudną ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Zabetonowany Sopot

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
sobota, 18 marca 2017 14:39

Stowarzyszenie Mieszkańcy dla Sopotu zorganizowało pikietę przeciw wycince drzew, betonowaniu wydm i innym dewastacyjnym poczynaniom na terenie miasta. W ostatnim czasie jak poinformowała Małgorzata Tarasiewicz, Prezeska Stowarzyszenia, nasiliły się działania zagrażające przetrwaniu miejscowej przyrody i historycznych walorów miasta.Na wydmach buduje się całoroczne budynki. Wycina się duże fragmenty lasu. Sopockie ogródki przydomowe i podwórka zamieniają się w parkingi. Potoki sopockie, których było 11, znikają, ujęte w rury wyprowadza się je w głąb zatoki. Charakter zielonego kurortu zanika, tworzy się betonowa pustynia. Sopot chyli się ku degradacji, interes inwestorów zaczyna górować. Mieszkańcy apelują o zatrzymanie dalszej sprzedaży działek.


alt


- Martwią mnie te wszystkie poczynania pozbawiające Sopot zieleni - powiedziała prof. Bożena Harasimowicz z Akademii Muzycznej w Gdańsku, artystka śpiewaczka, mieszkanka Sopotu. - Beton zabija charakter miasta i jest go już za dużo. Martwią mnie tereny trzcinowiska obok Ergo Areny. Uważam, że to naturalne, przepiękne miejsce powinno być objęte ochroną. Niestety widzę, że powoli zasypuje się je, owszem teren warty jest uporządkowania ale nie niszczenia.


alt

Prof. Bożena Harasimowicz, Akademia Muzyczna w Gdańsku


- Wylewka betonowa na wydmie była głównym impulsem zorganizowania tej pikiety - powiedziała Małgorzata Tarasiewicz. – Ta zapowiadana perspektywa zabudowy wydm, ten wylany beton przy wejściu na plażę nr 15, obudził nas. Wydmy nie mogą być planem budowy. Uznaliśmy, że czas zacząć działać. Trzeba chronić nasz największy skarb - Park Północny. Planowana jest tam budowa parkingu na 47 samochodów. To nie to miejsce. Miasto musi się zastanowić i wziąć pod uwagę nasze postulaty i zmienić politykę wobec zieleni miejskiej.  


alt

Małgorzata Tarasiewicz, Stowarzyszenie Mieszkańcy dla Sopotu


- Sopot jest dziełem sztuki samym w sobie – powiedziała malarka Nina Bereźnicka, mieszkanka Sopotu. - Dała nam to natura i nie możemy jej niszczyć tylko udoskonalać.  


alt


W sprawie obrony sopockiej zieleni wypowiedzieli się jeszcze Maria Lepczak-Wysocka, Grażyna Czajkowska i Jerzy Kurek. Władze miasta sprowadzają problem do partyjnej hucpy. W związku z tym  Mieszkańcy dla Sopotu apelują o  rzetelne konsultacje i dalsze powstrzymanie dewastacji przyrody w mieście, a w szczególności:
- Rezygnacji z budowy parkingu w Parku Północnym
- Objęcia szczególną ochroną wszystkich użytków ekologicznych
- Zagwarantowania nienaruszalności sopockich lasów
- Zaprzestania podporządkowywania zieleni interesom inwestorów
- Podjęcia uchwały Rady Miasta o ustanowieniu jako pomników przyrody obiektów wyszczególnionych w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego z 2010 roku
- Skutecznej ochrony wydm przed niszczeniem i zabudową
- Ograniczenia stałej zabudowy sopockich plaż
- Wpisania Parku Grodowego do rejestru parków
- Przedstawienia mieszkańcom bieżącego raportu dotyczącego przeciwdziałania zagrożeniom związanym z osuwiskiem skarpy sopockiej
- Rzetelnych konsultacji z mieszkańcami w każdym przypadku wykorzystywania terenów zielonych, wydm, plaż oraz miejsc postulowanych jako użytki ekologiczne pod jakąkolwiek zabudowę.
Stanisław Seyfried

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież