SLD po wyborach - tylko emblemat czy... » Czy SLD na Pomorzu to tylko emblemat? Bardzo dobre indywidualne wyniki Joanny Senyszyn, Macieja Koby... Grzegorz Braun: Stworzyłem gdańszczanom możliwość wyboru » Z Grzegorzem Braunem, reżyserem, dokumentalistą, monarchistą, kandydatem na urząd prezydenta RP w 20... Słuchacze poznawali Radio Gdańsk "od kuchni" » Kilkaset osób odwiedził siedzibę Radia Gdańsk podczas Dnia Otwartego rozgłośni.W środę, 13 lutego, R... Niemiecki przedsiębiorca skazany za używanie języka nienawiści wobec P... » Niemiecki przedsiębiorca Hans G., prowadzący firmę w gminie Kosakowo, został skazany za szerzenie i ... Odwiedź Radio Gdańsk podczas Dni Otwartych » 13 i 22 lutego Radio Gdańsk zaprasza na Dni Otwarte. Nie zabraknie spotkań z ciekawymi ludźmi, a po ... Architektura Biedronia - czy "Wiosna" nadeszła? » Partia "Wiosna" Roberta Biedronia, która zorganizowała swoją konwencję na Torwarze i notuje kilkunas... Premier Jan Olszewski dla "Gazety Gdańskiej": Byłem kandydatem neutral... » Fragmenty wywiadu z maja 1997 r. Marka Chorabika i Marka Formeli dla "Gazety Gdańskiej", opublikowan... Troje kandydatów na prezydenta Gdańska » Aleksandra Dulkiewicz, Marek Skiba i Grzegorz Braun zmierzą się w przedterminowych wyborach na prezy... Obchody urodzin Artura Schopenhauera w Stacji Orunia » W piątek 22 lutego 2019 przypada 231. rocznica urodzin Artura Schopenhauera. Tego dnia w Stacji Orun... Wystawa w Oliwskim Ratuszu Kultury » Oliwski Ratuszu Kultury przygotował niezmiernie interesującą wystawę XIX i XX – wiecznego malarstwa ...
Reklama
Premier Jan Olszewski dla
niedziela, 10 lutego 2019 14:11
Premier Jan Olszewski dla
Fragmenty wywiadu z maja 1997 r. Marka Chorabika i Marka Formeli dla " ...
Do sześciu razy sztuka czyli MH Automatyka wreszcie pokonała GKS Tychy
wtorek, 19 lutego 2019 22:33
Do sześciu razy sztuka czyli MH Automatyka wreszcie pokonała GKS Tychy
Rekordowa widownia na trybunach hali Olivia, dobra gra i wygrana gdań ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wojciech Kossak i gdańscy Czarni Huzarzy
niedziela, 03 lutego 2019 17:03
Wojciech Kossak i gdańscy Czarni Huzarzy
Wojciecha Kossaka z Gdańskiem związała znajomość z Cesarzem Niemi ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Św. Jan Bosko patronem Rumi
poniedziałek, 28 stycznia 2019 11:11
Św. Jan Bosko patronem Rumi
W niedzielę 27 stycznia w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspo ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Pandy w panice czy prezydent

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
czwartek, 27 września 2018 17:13

Wypożyczenie do zoo w Gdańsku od rządu ChRL dwóch pand wielkich zapowiedział Paweł Adamowicz. To wydatek rzędu 2 mln dolarów rocznie, plus koszty utrzymania chińskiej własności. - To przejaw wyborczej paniki - komentuje eksces prezydenta szef klubu PiS Kazimierz Koralewski. Chyba że P. Adamowicz ma jeszcze prywatne pieniądze, które dziadek przywiózł z robót w III Rzeszy. Elżbieta Jachlewska, kandydatka "Lepszego Gdańska" na urząd prezydenta uważa, że miasto ma dość wydatków niezbędnych, by leasingować luksusy dla zoo.


Ailurus fulgens to miły pluszak z Chińskiej Republiki Ludowej. Przybycie przed tygodniem do oliwskiego ZOO pandy jest okazją do rozważań nad zwierzakami, wielką polityka i pieniędzmi. Panda bowiem jest zwierzęciem politycznym. Mała panda otwiera małe możliwości – wielka zaś - wielkie. Paweł Adamowicz, gdański włodarz, o tym wie więc obiecał gdańszczanom wielką pandę w Gdańsku. Tylko jaki pan da na pandę skoro Marcin P. utracił innowacyjność, którą prezydent rozsławiał?


Pandy dużej nie da się kupić, bo jest to rzadki, zagrożony gatunek, podlegający ścisłej ochronie. Można ją wyleasingować. Ten zamiar ma Paweł Adamowicz.
- Rozmawiałem z ambasadorem Chin. Oprócz wielu tematów poruszyłem też kwestię pand, liczę na przychylność w tej sprawie. Trzeba kiedyś powiedzieć start – ogłosił P. Adamowicz.


Chiny wiec nie dość, że wypożyczają chińskich współobywateli światowym koncernom lokującym się z produkcją w tym państwie, to jeszcze reglamentują pandy. Jak Chińska Republika Ludowa zarabia na pandach? Głównie na pandach wielkich, bo to gatunek zagrożony wyginięciem, sympatyczny, więc i atrakcyjny dla odwiedzających ogrody zoologiczne. Te zwierzęta generują więc przychody, które wędrują do Chin.
Spośród około 1 600 wszystkich pand wielkich tylko trzysta jest pod opieką w ogrodach zoologicznych lub w ośrodkach badawczych. Poza ChRL żyje tylko kilkadziesiąt pand (około 30).

alt


Pandy wielkie są bowiem własnością Chińskiej Republiki Ludowej. To chińscy towarzysze decydują, do którego kraju, za ile i na jakich zasadach zostaną wypożyczone z azjatyckich górskich lasów z bambusowym podszyciem. Szanse mają kraje, które łączą z Chinami dobre relacje i stosowne układy oraz surowce, na których Chinom zależy, np. złoża uranu. Drogą do wypożyczenia pandy wielkiej może więc być podpisanie z Chinami umowy o wolnym handlu.


Ogród zoologiczny otrzymuje pandę na czas określony. Koszt wypożyczenia pary pand sięga dwóch miliona dolarów. Za potomstwo zrodzone w zoo Chińczykom trzeba zapłacić do 400 tys. dolarów i po odchowaniu przekazać właścicielowi. Umowa „leasingu” pandy zawierana jest na 10 lat (z możliwością przedłużenia). Umowy, jako handlowe, są niejawne.


Dla ogrodu zoologicznego oznacza to splendor i wydatki. Pandy, co ciekawe, są drapieżnikami, ale obcując w górach z kulturą tybetańską, z biegiem lat przestawiły się na…wegetarianizm, czyli na młode pędy bambusa. A bambus trzeba sprowadzić z zagranicy. Na rok za milion złotych od pandy.


Skąd pieniądze na dzierżawę pand,skoro budżet Gdańska ciągle napięty? Jaki pan da na pandę? Marcin P. i była jego małżonka byli szczodrzy i dawali na klatkę pary gibonów - Gryzeldy i Filipa oraz na wybieg dla lwów. Biznesmen „z bursztynu i złota” sponsorował hojnie ZOO kwotą 1,6 mln zł. Dopóki sam się za kratkami się nie znalazł. Dziś świat podziwia ze spacerniaka.


- Patrząc na program "Lepszego Gdańska" i mój to jest zbędny wydatek - skomentowała pomysł sprowadzenia pand do gdańskiego ZOO Elżbieta Jachlewska, kandydatka Ruchu Społecznego "Lepszy Gdańska" na urząd prezydenta Gdańska. - Mamy tyle wydatków niezbędnych do poniesienia w Gdańsku, że powinniśmy poczekać aż wyjdziemy z zadłużenia i będziemy mieli dużą nadwyżkę finansową, żeby wydawać środki miejskie na luksusy. Już nie raz mówiłam, że Gdańsk jawi mi się jak mieszkanie do którego wchodzimy, mamy w nim jacuzzi, super wypasiony sprzęt multimedialny, a okna są nieszczelne i kapie z dachu. . Byłam ostatnio na dniach otwartych w schronisku "Promyk" gdzie było czytanie książek psom, żeby się oswoiły z ludźmi, żeby doznały spokoju. Wolałabym wydać pieniądze na takie akcje lub na przykład na sterylizację kotów.


- To objaw paniki prezydenta, który zauważył, że elektorat PO zaczyna się od niego odwracać, kokietuje błyskotkami, a na co dzień mówi, że Gdańsk nie ma pieniędzy na wydatki społeczne. Pomysł musi cieszyć obywateli, którym prezydent przyznaje 1,70 złotego deputatu węglowego miesięcznie - mówi Kazimierz Koralewski.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież