Grzegorz Braun: Stworzyłem gdańszczanom możliwość wyboru » Z Grzegorzem Braunem, reżyserem, dokumentalistą, monarchistą, kandydatem na urząd prezydenta RP w 20... Słuchacze poznawali Radio Gdańsk "od kuchni" » Kilkaset osób odwiedził siedzibę Radia Gdańsk podczas Dnia Otwartego rozgłośni.W środę, 13 lutego, R... Niemiecki przedsiębiorca skazany za używanie języka nienawiści wobec P... » Niemiecki przedsiębiorca Hans G., prowadzący firmę w gminie Kosakowo, został skazany za szerzenie i ... Odwiedź Radio Gdańsk podczas Dni Otwartych » 13 i 22 lutego Radio Gdańsk zaprasza na Dni Otwarte. Nie zabraknie spotkań z ciekawymi ludźmi, a po ... Architektura Biedronia - czy "Wiosna" nadeszła? » Partia "Wiosna" Roberta Biedronia, która zorganizowała swoją konwencję na Torwarze i notuje kilkunas... Premier Jan Olszewski dla "Gazety Gdańskiej": Byłem kandydatem neutral... » Fragmenty wywiadu z maja 1997 r. Marka Chorabika i Marka Formeli dla "Gazety Gdańskiej", opublikowan... Troje kandydatów na prezydenta Gdańska » Aleksandra Dulkiewicz, Marek Skiba i Grzegorz Braun zmierzą się w przedterminowych wyborach na prezy... Obchody urodzin Artura Schopenhauera w Stacji Orunia » W piątek 22 lutego 2019 przypada 231. rocznica urodzin Artura Schopenhauera. Tego dnia w Stacji Orun... Wystawa w Oliwskim Ratuszu Kultury » Oliwski Ratuszu Kultury przygotował niezmiernie interesującą wystawę XIX i XX – wiecznego malarstwa ... Krzysztof Gawkowski: Wiosna liberalnego socjalizmu » Z Krzysztofem Gawkowskim, sekretarzem zarządu partii Wiosna, w latach 2012-2018 Sekretarzem Generaln...
Reklama
Premier Jan Olszewski dla
niedziela, 10 lutego 2019 14:11
Premier Jan Olszewski dla
Fragmenty wywiadu z maja 1997 r. Marka Chorabika i Marka Formeli dla " ...
Trefl wygrał dreszczowiec ze Skrą i zapewnił sobie grę w play off
czwartek, 14 lutego 2019 21:36
Trefl wygrał dreszczowiec ze Skrą i zapewnił sobie grę w play off
Prawdziwy dreszczowiec zafundowali kibicom siatkarze Trefla i PGE Skry ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wojciech Kossak i gdańscy Czarni Huzarzy
niedziela, 03 lutego 2019 17:03
Wojciech Kossak i gdańscy Czarni Huzarzy
Wojciecha Kossaka z Gdańskiem związała znajomość z Cesarzem Niemi ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Św. Jan Bosko patronem Rumi
poniedziałek, 28 stycznia 2019 11:11
Św. Jan Bosko patronem Rumi
W niedzielę 27 stycznia w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspo ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

7. Urodziny Toastmasters Gdańsk

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 26 września 2018 20:39

We wtorek w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym Klub Toastmasters Gdańsk świętował 7. rocznicę powstania.


- Klub Toastmasters Gdańsk został założony w 2011 roku - powiedział Andrzej Wypasek, prezes Toastmasters Gdańsk. - Idea Toastmasters powstała w Stanach Zjednoczonych w Kalifornii w 1924 roku. Członkowie klubu rozwijają umiejętności związane z wystąpieniami publicznymi. Podczas spotkań klubu pracujemy według programu PATHWAYS. W programie dziesięciu ścieżek ujęto 500 kompetencji, które pozwalają rozwijać osobowość mówcy i lidera. Na każdym spotkaniu występują członkowie klubu, którzy realizują projekty z podręczników opartych na PROGRAMIE PATHWAYS. Członkowie klubu pełnią określone role: oceniają każde wystąpienie pod kątem mowy ciała, gramatyki i emisji głosu. Chronometrażysta odpowiada za pilnowanie czasu wszystkich przemówień. Wystąpienia oceniane są według podręcznika, w którym znajdują się szczegółowe zadania i pytania dla osoby oceniającej dane wystąpienie. Taka ocena pozwala zrozumieć osobie występującej jakie popełnia błędy oraz jak może je poprawić. Klub Toastmasters pomaga przygotować się do wystąpień publicznych wszystkim tym, którzy przygotowują się do osiągnięcia wyższego poziomu w prezentowaniu swoich umiejętności i kompetencji przed dowolnym gremium. W naszym klubie mamy osoby, które chcą doskonalić się w rozwijaniu umiejętności przemawiania na wielkich scenach. Naszymi członkami są osoby, które pracują nad prezentowaniem oferty własnej firmy. Ofertą Klubu Toastmasters Gdańsk zainteresowani są również studenci, a nawet maturzyści, którym zależy na zdobyciu podstawowych umiejętności przemawiania i autoprezentacji.

alt

Wystąpienie Andrzeja Wypaska, prezesa Toastmasters Gdańsk


Toastmasters International jest edukacyjną organizacją non-profit. Obecnie skupia około 345 000 członków zrzeszonych w 15 900 klubach w 142 krajach. Organizacja założona została w 1924 roku w Santa Ana w Kalifornii przez Ralpha C. Smedleya, który dostrzegł potrzebę stworzenia przyjaznego miejsca służącego ćwiczeniu umiejętności publicznego przemawiania. Twórca pierwszego klubu chciał podkreślić niezobowiązującą i niemal towarzyską atmosferę spotkań, więc nadał organizacji niekonwencjonalną nazwę: Toastmasters. „Toastmaster” to osoba, która podczas bankietów wznosi toasty oraz przedstawia mówców.


- Klub Toastmasters nauczył mnie przede wszystkim operowania głosem - powiedział Kamil Żurek. - Nauczył mnie występowania przed publicznością, panowania nad stresem. I otworzył mnie na masę nowych, ciekawych znajomości. Wcześniej zawsze był stres i dopiero w Klubie mogłem nad nim zacząć pracować. Pracujemy również nad tym aby wiedzieć co mamy mówić, nie używać za dużo słów, ważyć słowa, starać się mówić ładnie.

alt

Członkowie z pierwszego składu Klubu Toastmasters Gdańsk


Spotkania klubów Toastmasters mają charakter warsztatowy oraz praktyczny. Odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu i trwają od jednej do dwóch godzin. Bierze w nich udział zazwyczaj od około kilkunastu do trzydziestu osób (w zależności od wielkości klubu). Oprócz tradycyjnych spotkań organizowane są również konkursy przemówień, warsztaty komunikacji oraz przywództwa, a także spotkania integracyjne. Członkowie klubów Toastmasters zdobywają praktyczne umiejętności w wyjątkowo komfortowych warunkach i przyjaznej atmosferze. Podczas tradycyjnych cotygodniowych spotkań osoby (które wcześniej zgłaszają chęć realizacji określonego zadania) wygłaszają mowy na wybrany przez siebie temat. Inni uczestnicy, wyznaczeni do pełnienia określonych funkcji, dokonują ocen wystąpień oraz umiejętności mówców. Ewaluacja jest jednym z ważniejszych elementów programu edukacyjnego – realizowana zgodnie z zasadami Toastmasters International stanowi dla każdego uczestnika spotkań zbiór cennych wskazówek rozwojowych. Obiektywna oraz konstruktywna ocena, przekazywana w przyjaznej atmosferze, pozwala rozwijać umiejętności oraz pokonywać słabości.


- Do Klubu należę od czterech lat, a przyszłam na pierwsze spotkanie z ciekawości - powiedziała Patrycja Zacharzewska, Wiceprezes ds. Public Relations. - Później dowiedziałam się, że mogę doskonalić swoje umiejętności przemawiania, liderowania. Są tutaj niesamowici ludzie i to nas łączy, że chce się nam co tydzień przychodzić, doskonalić swoje umiejętności w świetnym towarzystwie. Udział w spotkaniach Klubu pomaga zdobyć pewność siebie w wystąpieniach przed szeroką publicznością, uczy takich umiejętności jak przygotoywawanie prezentacji, publicznych przemówień. Uczy również technicznych rzeczy jak mowa ciała, gramatyka, żeby unikać dźwięków namysłu. Klub jest dal wszystkich. Dla osób mających problemy z publicznymi wystąpieniami i dla tych, które to lubią i chcą być jeszcze lepsze.

alt

Uczestnicy urodzinowego spotkania Toastmasters Gdańsk


Uczestnicy tradycyjnych cotygodniowych sesji klubowych pełnią określone funkcje. Spotkania prowadzone są przez Toastmastera Wieczoru, który zapowiada mówców, dba o przyjazną atmosferę oraz pilnuje porządku wystąpień. Jedna z osób jest moderatorem tzw. gorących pytań, zadawanych publiczności. Dwóch uczestników prezentuje na forum przygotowane przez siebie mowy. Inni dokonują ewaluacji, oceniając w sposób szczegółowy: strukturę oraz wartość wystąpień, płynność wypowiedzi, poprawność językową, a także mowę ciała prelegentów. Jedna z osób pilnuje czasu wszystkich wystąpień. Każdy wieczór kończy się podsumowaniem, dokonywanym przez osobę oceniającą jego przebieg oraz efektywność. Spotkania są unikalne, ponieważ uczestnicy pełnią za każdym razem inne role, mówcy zaś prezentują wystąpienia na coraz wyższym poziomie merytorycznym.


Aby zdobyć certyfikat Kompetentnego Mówcy, a następnie zająć się zaawansowanymi projektami, należy na forum klubu Toastmasters wygłosić dziesięć mów. Każda z nich skupia się na wybranym aspekcie wystąpień publicznych oraz pozwala doskonalić określone umiejętności. Kolejne mowy są coraz trudniejsze, a także mają bardziej szczegółowe cele. Dokładny opis zadań, jakie stawiane są przed mówcami na każdym z etapów, znajduje się w podręczniku zapewnianym przez Toastmasters International.

Tomasz Łunkiewicz

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież