Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

7. Urodziny Toastmasters Gdańsk

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 26 września 2018 20:39

We wtorek w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym Klub Toastmasters Gdańsk świętował 7. rocznicę powstania.


- Klub Toastmasters Gdańsk został założony w 2011 roku - powiedział Andrzej Wypasek, prezes Toastmasters Gdańsk. - Idea Toastmasters powstała w Stanach Zjednoczonych w Kalifornii w 1924 roku. Członkowie klubu rozwijają umiejętności związane z wystąpieniami publicznymi. Podczas spotkań klubu pracujemy według programu PATHWAYS. W programie dziesięciu ścieżek ujęto 500 kompetencji, które pozwalają rozwijać osobowość mówcy i lidera. Na każdym spotkaniu występują członkowie klubu, którzy realizują projekty z podręczników opartych na PROGRAMIE PATHWAYS. Członkowie klubu pełnią określone role: oceniają każde wystąpienie pod kątem mowy ciała, gramatyki i emisji głosu. Chronometrażysta odpowiada za pilnowanie czasu wszystkich przemówień. Wystąpienia oceniane są według podręcznika, w którym znajdują się szczegółowe zadania i pytania dla osoby oceniającej dane wystąpienie. Taka ocena pozwala zrozumieć osobie występującej jakie popełnia błędy oraz jak może je poprawić. Klub Toastmasters pomaga przygotować się do wystąpień publicznych wszystkim tym, którzy przygotowują się do osiągnięcia wyższego poziomu w prezentowaniu swoich umiejętności i kompetencji przed dowolnym gremium. W naszym klubie mamy osoby, które chcą doskonalić się w rozwijaniu umiejętności przemawiania na wielkich scenach. Naszymi członkami są osoby, które pracują nad prezentowaniem oferty własnej firmy. Ofertą Klubu Toastmasters Gdańsk zainteresowani są również studenci, a nawet maturzyści, którym zależy na zdobyciu podstawowych umiejętności przemawiania i autoprezentacji.

alt

Wystąpienie Andrzeja Wypaska, prezesa Toastmasters Gdańsk


Toastmasters International jest edukacyjną organizacją non-profit. Obecnie skupia około 345 000 członków zrzeszonych w 15 900 klubach w 142 krajach. Organizacja założona została w 1924 roku w Santa Ana w Kalifornii przez Ralpha C. Smedleya, który dostrzegł potrzebę stworzenia przyjaznego miejsca służącego ćwiczeniu umiejętności publicznego przemawiania. Twórca pierwszego klubu chciał podkreślić niezobowiązującą i niemal towarzyską atmosferę spotkań, więc nadał organizacji niekonwencjonalną nazwę: Toastmasters. „Toastmaster” to osoba, która podczas bankietów wznosi toasty oraz przedstawia mówców.


- Klub Toastmasters nauczył mnie przede wszystkim operowania głosem - powiedział Kamil Żurek. - Nauczył mnie występowania przed publicznością, panowania nad stresem. I otworzył mnie na masę nowych, ciekawych znajomości. Wcześniej zawsze był stres i dopiero w Klubie mogłem nad nim zacząć pracować. Pracujemy również nad tym aby wiedzieć co mamy mówić, nie używać za dużo słów, ważyć słowa, starać się mówić ładnie.

alt

Członkowie z pierwszego składu Klubu Toastmasters Gdańsk


Spotkania klubów Toastmasters mają charakter warsztatowy oraz praktyczny. Odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu i trwają od jednej do dwóch godzin. Bierze w nich udział zazwyczaj od około kilkunastu do trzydziestu osób (w zależności od wielkości klubu). Oprócz tradycyjnych spotkań organizowane są również konkursy przemówień, warsztaty komunikacji oraz przywództwa, a także spotkania integracyjne. Członkowie klubów Toastmasters zdobywają praktyczne umiejętności w wyjątkowo komfortowych warunkach i przyjaznej atmosferze. Podczas tradycyjnych cotygodniowych spotkań osoby (które wcześniej zgłaszają chęć realizacji określonego zadania) wygłaszają mowy na wybrany przez siebie temat. Inni uczestnicy, wyznaczeni do pełnienia określonych funkcji, dokonują ocen wystąpień oraz umiejętności mówców. Ewaluacja jest jednym z ważniejszych elementów programu edukacyjnego – realizowana zgodnie z zasadami Toastmasters International stanowi dla każdego uczestnika spotkań zbiór cennych wskazówek rozwojowych. Obiektywna oraz konstruktywna ocena, przekazywana w przyjaznej atmosferze, pozwala rozwijać umiejętności oraz pokonywać słabości.


- Do Klubu należę od czterech lat, a przyszłam na pierwsze spotkanie z ciekawości - powiedziała Patrycja Zacharzewska, Wiceprezes ds. Public Relations. - Później dowiedziałam się, że mogę doskonalić swoje umiejętności przemawiania, liderowania. Są tutaj niesamowici ludzie i to nas łączy, że chce się nam co tydzień przychodzić, doskonalić swoje umiejętności w świetnym towarzystwie. Udział w spotkaniach Klubu pomaga zdobyć pewność siebie w wystąpieniach przed szeroką publicznością, uczy takich umiejętności jak przygotoywawanie prezentacji, publicznych przemówień. Uczy również technicznych rzeczy jak mowa ciała, gramatyka, żeby unikać dźwięków namysłu. Klub jest dal wszystkich. Dla osób mających problemy z publicznymi wystąpieniami i dla tych, które to lubią i chcą być jeszcze lepsze.

alt

Uczestnicy urodzinowego spotkania Toastmasters Gdańsk


Uczestnicy tradycyjnych cotygodniowych sesji klubowych pełnią określone funkcje. Spotkania prowadzone są przez Toastmastera Wieczoru, który zapowiada mówców, dba o przyjazną atmosferę oraz pilnuje porządku wystąpień. Jedna z osób jest moderatorem tzw. gorących pytań, zadawanych publiczności. Dwóch uczestników prezentuje na forum przygotowane przez siebie mowy. Inni dokonują ewaluacji, oceniając w sposób szczegółowy: strukturę oraz wartość wystąpień, płynność wypowiedzi, poprawność językową, a także mowę ciała prelegentów. Jedna z osób pilnuje czasu wszystkich wystąpień. Każdy wieczór kończy się podsumowaniem, dokonywanym przez osobę oceniającą jego przebieg oraz efektywność. Spotkania są unikalne, ponieważ uczestnicy pełnią za każdym razem inne role, mówcy zaś prezentują wystąpienia na coraz wyższym poziomie merytorycznym.


Aby zdobyć certyfikat Kompetentnego Mówcy, a następnie zająć się zaawansowanymi projektami, należy na forum klubu Toastmasters wygłosić dziesięć mów. Każda z nich skupia się na wybranym aspekcie wystąpień publicznych oraz pozwala doskonalić określone umiejętności. Kolejne mowy są coraz trudniejsze, a także mają bardziej szczegółowe cele. Dokładny opis zadań, jakie stawiane są przed mówcami na każdym z etapów, znajduje się w podręczniku zapewnianym przez Toastmasters International.

Tomasz Łunkiewicz

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież