Liberał na etacie w Brukseli - Lewandowski w interesie Ukrainy » Janusz Lewandowski, pierwszy przewodniczący Kongresu Liberalno-Demokratycznego, minister prywatyzacj... Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto...
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kacper Płażyński: Samorząd powinien po prostu służyć mieszkańcom

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
czwartek, 04 października 2018 07:25

Z Kacprem Płażyńskim, kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta miasta Gdańska, rozmawia Artur S. Górski


– Pański ojciec Maciej Płażyński przyjechał do Gdańska z Młynar na studia i zajął się też działalnością gospodarczą, utrzymaniem siebie i rodziny, zakładając, wraz z grupą kilku studentów i absolwentów uniwersytetu, Spółdzielnię Usług Wysokościowych „Świetlik”. Jak ważny jest dla Pana etos pracy?
Kacper Płażyński: Zostałem wychowany w atmosferze wielkiego szacunku dla pracy. Bliskie jest mi rozumienie jej etosu w kontekście nauczania świętego Jana Pawła II. Podkreślał on, że podstawową wartością pracy, jej celem, jest człowiek. Że to praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy. Ojciec Święty przestrzegał przed traktowaniem pracy jako narzędzia czy towaru, w centrum musi być zawsze osoba ludzka. Oczywiście nie można bezpośrednio przekładać tych rozróżnień na obszar polityki, ale w funkcjonującym w jakimś stopniu do dzisiaj sporze pomiędzy koncepcją „Polski liberalnej” i „Polski solidarnej” opowiadam się jednoznacznie za „Polską solidarną”. Wartość przesłania i doświadczenia „Solidarności” podkreślał mój Ojciec, również ja staram się nawiązywać do niego w swojej działalności publicznej.


– W Gdańsku swoją niebagatelną rolę odegrało i odcisnęło środowisko quasi-liberalne. Jego dorobek poprawił głównie dobrostan ekip rządzących i środowisk im pokrewnych. Jaką ma Pan receptę na sprawy społeczne: oświatę, opiekę zdrowotną, seniorów?
Kacper Płażyński: Chcemy, by Gdańsk stał się lepszym miejscem do życia dla każdego, niezależnie od poglądów politycznych, znajomości czy grubości portfela. Wbrew temu, co próbują ludziom wmówić nasi konkurenci, związani właśnie z owym środowiskiem quasi-liberalnym, wcale nie twierdzimy, że miasto „jest w ruinie”, że nic tu się nie udało. Udało się wiele. Ale też bardzo dużo spraw zaniedbano. Polityka senioralna jest w moim przekonaniu jednym z takich obszarów. My zamierzamy ją rozruszać, uważamy, że miasto ma narzędzia, by lepiej troszczyć się o najstarszych gdańszczan. Dlatego wybudujemy na przykład 10 nowych domów dziennej opieki dla seniorów, którzy nie wymagają całodobowej opieki lekarskiej, ale potrzebują rehabilitacji, pomocy w codziennych sprawach czy po prostu towarzystwa innego człowieka. Podobnie w obszarze gdańskiej oświaty, tu także jest mnóstwo do zrobienia.


– Szkoła to nie tylko budynek, to nauczyciele, uczniowie…
Kacper Płażyński: Poza ofertą dla gdańskich szkół, a chcemy, by miały one na przykład więcej środków na remonty, i uczniów, m.in. zajęcia sportowe w okresie ferii letnich i zimowych, wyższe stypendia, powzięliśmy zobowiązania wobec nauczycieli. W każdej gdańskiej szkole wprowadzimy dodatkową godzinę płatną na zajęcia pozalekcyjne dla każdego oddziału, podniesiemy dodatek funkcyjny za wychowawstwo do 300 złotych we wszystkich szkołach, a nauczyciele prowadzący zajęcia w okresie ferii i wakacji dostaną dodatkowe wynagrodzenie na zasadzie umowy zlecenia. Opieka zdrowotna jest obszarem, na który samorząd ma relatywnie najmniejszy wpływ, ale i tutaj mamy swoje propozycje. Chcemy, by miasto finansowało trudno dostępne badania, będziemy poprawiać transport publiczny, by starsi ludzie mogli łatwiej korzystać z placówek lekarskich, zaproponujemy nowe miejskie programy profilaktyki zdrowotnej. Powtórzę: Gdańsk powinien być miastem dla wszystkich. Dla starszych, mniej zamożnych, chorych – też.

alt


– Jaka jest Pańska filozofia zarządzania miastem?
Kacper Płażyński: „Zarządzanie miastem” to dobre określenie, ono poniekąd oddaje moje spojrzenie na samorząd. Bo samorząd powinien po prostu służyć mieszkańcom, czyli organizować w odpowiedni, racjonalny sposób życie miasta. Prezydent zaś powinien właśnie „zarządzać” dość skomplikowanym organizmem, jakim jest urząd, a nie „rządzić”, czyli egzekwować swoją wolę. Ja będę Gdańskiem zarządzał, sprawnie i wyłącznie w interesie mieszkańców miasta. Chcę też, żeby mieszkańcy mieli znacznie większy niż dziś wpływ na losy Gdańska. Postulujemy więc zwiększenie kompetencji rad dzielnic czy powiększenie i wydzielenie z puli środków organizowanych w ramach budżetu obywatelskiego części przeznaczonej na inwestycje związane z zielenią miejską. Kandydaci na radnych startujący z listy Prawa i Sprawiedliwości zobowiązali się natomiast do regularnego organizowania spotkań otwartych w każdym okręgu, podczas których mieszkańcy będą mogli oceniać ich pracę. Przy naszym klubie radnych stworzone zostanie biuro bezpłatnych porad prawnych, w którym pomoc otrzyma każdy gdańszczanin. Każdy radny co najmniej raz w miesiącu będzie też uczestniczył w posiedzeniu rady dzielnicy w swoim okręgu.


– Państwa hasło to: „Gdańsk naszych marzeń”. Czy wyborcy mają gwarancję, że nie będzie to czas spełnionych marzeń działaczy radnych, którzy zasilą później tłumnie zarządy rozmaitych spółek, bywa bez doświadczenia, niczym z programu „pierwsza praca”?
Kacper Płażyński: To będzie czas, kiedy zwykli gdańszczanie będą mogli łatwiej spełniać marzenia. To są różne marzenia. Wielu lokatorów gdańskich mieszkań komunalnych marzy o tym, by po prostu godnie żyć – bez biegających po podłodze szczurów, bez grzyba zżerającego ściany. Wszyscy marzymy, żeby spokojnie budować nasze rodziny, a do tego potrzebne są m.in. nowe żłobki i przedszkola. Chcemy w Gdańsku stworzyć 170 hektarów nowych parków, by miasto było zielone, a nie betonowe; chcemy zbudować nową oś komunikacyjną miasta – szybki tramwaj pokonujący w 15 minut trasę z południa do Wrzeszcza przez ul. Łostowicką. Nasze hasło opisuje prostą rzecz: samorząd jest od tego, żeby ludziom żyło się lepiej, wygodniej, żeby było bezpiecznie. Ja gwarantuję realizację tego programu słowem honoru. Nie idziemy do wyborów po zaszczyty, stanowiska czy pieniądze. Idziemy do nich, bo chcemy służyć gdańszczanom.


– Czy przewiduje Pan renegocjację umowy wiążącej Gdańsk z Saur Neptun Gdańsk?
Kacper Płażyński: Będę dążył do jej wypowiedzenia. Siecią wodociągowo-kanalizacyjną z powodzeniem może zarządzać GIWK, przejmując obowiązki SNG, spółki z przeważającym udziałem kapitału zagranicznego. Miasto zaoszczędziłoby w ten sposób ponad 10 milionów złotych rocznie. Pracownicy SNG znaleźliby oczywiście zatrudnienie w GIWK. Majowa awaria przepompowni na Ołowiance jest przesłanką przewidzianą w samej umowie z SNG umożliwiającą jej rozwiązanie. Umowy, która jest moim zdaniem skrajnie niekorzystna dla Gdańska.


– Program „Mieszkanie Plus” na jakich będzie realizowany terenach?
Kacper Płażyński: Przede wszystkim Gdańsk przystąpi do tego programu, te możliwości nie są dziś w naszym mieście wykorzystywane. Chcemy, by domy wybudowane w ramach „Mieszkania Plus” stanęły m.in. w dzielnicy Orunia, Święty Wojciech, Lipce. Gdańszczanie zyskają łatwo dostępne mieszkania, a te dzielnice nowy impuls rozwojowy.


– Dziesięć żłobków, pięć przedszkoli i dziesięć domów seniora to brzmi dobrze, ale jakie są źródła sfinansowania tego planu? Co prawda budżet miasta to 3,13 miliarda złotych, ale zadłużenie to miliard złotych.
Kacper Płażyński: Projekty, które proponujemy w trakcie kampanii wyborczej, to efekt długiej i żmudnej pracy zespołu ekspertów. Ważną postacią jest tu dr Tomasz Sowiński, pierwszy wojewoda pomorski. Projekty są zakrojone na pięć lat, a Gdańsk jest miastem o dość pojemnym budżecie. Przewidujemy oczywiście bardzo znaczące wsparcie ze strony rządu, chcemy z rządem współpracować, a nie z nim wojować. Gdańskowi potrzebna jest także pewna dyscyplina budżetowa, dobre planowanie wydatków. Dziś znajdują się miliony na propagandowy portal czy luksusowe loże na stadionie dla menedżerów spółek komunalnych, a brakuje ich na godne pensje dla kierowców i motorniczych komunikacji miejskiej. Bez lóż i portalu Gdańsk może funkcjonować. Bez wykwalifikowanych, wypoczętych kierowców autobusów – nie może. A więc spuentuję tak: pieniądze są. Trzeba tylko po nie sięgnąć, a następnie w racjonalny sposób wydawać.

(za www.solidarnosc.gda.pl)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież