Tomasz Jakubiak w Radiu Gdańsk » Podróże kulinarne z osobowością. Tomasz Jakubiak – kucharz i dziennikarz kulinarny. Gospodarz popula... Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier... MIIWŚ przygotowuje ekspozycję stałą Muzeum Mostów Tczewskich » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od kliku miesięcy przygotowuje się do utworzenia ekspozycji stał... Prezydent Sopotu atakuje dziennikarza TVP Info: "Mało Adamowicza panu ... » Politykom z otoczenia Rafała Trzaskowskiego zaczynają puszczać nerwy. Po wiecu wyborczym kandydata K... Andrzej Duda w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim » Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził Pomorze. Najpierw pojawił się w Kwidzynie, a później... PKW podała wyniki z prawie wszystkich obwodów głosowania: Duda powięks... » W poniedziałek 29 czerwca po godz. 10.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z blisko 100 proc. o... W tygodniku „Sieci”: Kto naprawdę stoi za Trzaskowskim » W najnowszym numerze „Sieci” wszystko o Rafale Trzaskowskim, który przez lata był wiernym żołnierzem... Sztuka Solidarności » Solidarność ma kilka pomników, legendarnych postaci, a w 40 rocznicę Sierpnia '80 będzie miała swoje...
Reklama
Kaszubi murem za Dudą
środa, 01 lipca 2020 16:54
Kaszubi murem za Dudą
30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów pre ...
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
piątek, 26 czerwca 2020 18:16
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
Raków Częstochowa zdominował Arkę Gdynia w pierwszej połowie. W d ...
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
sobota, 04 lipca 2020 20:44
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
Po słabej grze Lechia przegrała na Stadionie Energa z Cracovią 0:3 ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
poniedziałek, 22 czerwca 2020 09:34
Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
Na malowane przez siebie płótna przenosił przede wszystkim trudną ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Od lipca w Gdańsku będziemy segregować szkło

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 08 czerwca 2016 12:00

Już od 1 lipca w życie wchodzą nowe przepisy – gdańszczanie, oprócz rozdzielania śmieci na suche i mokre, będą segregować także szkło. Decyzja ta była zapowiadana już od lutego zeszłego roku, a ostatecznie potwierdzona została uchwałą Rady Miasta Gdańska z 31 marca 2016 roku. Segregacja szkła nie jest kaprysem magistratu – to wymóg narzucony przez Unię Europejską.


Dotychczas na terenie Gdańska obowiązywała segregacja śmieci tzw. mokrych i suchych. Od 1 lipca dojdzie kolejna „kategoria” odpadów, które należy segregować, a mianowicie szkło. Gdańszczanie, którzy segregują śmieci już teraz, nie muszą martwić się o oświadczenia, deklaracje, czy wzrost kosztów.

– Wszyscy ci mieszkańcy, którzy dzisiaj segregują śmieci nie będą musieli składać żadnych dodatkowych deklaracji, natomiast dodatkowo będą musieli wprowadzić tą selekcję, segregację szkła – powiedział 31 marca 2016 r. podczas sesji Rady Miasta Gdańska wiceprezydent Piotr Grzelak, gdy podejmowano uchwałę regulującą m.in. segregację szkła.

Deklaracje muszą zmienić właściciele tzw. nieruchomości niezamieszkałych, czyli siedzib firm, instytucji etc. Będą oni musieli zamówić dodatkowe pojemniki na szkło.


Od 1 lipca w Gdańsku pojawią się nowe, zielone, pojemniki lub worki – w zależności od tego czy mieszkamy w budynku wielorodzinnym, czy też w domu jednorodzinnym. Gdańszczanie mieszkający w domach jednorodzinnych na początku otrzymają 6 worków, a za każdy odebrany worek ze szkłem dostaną nowy. Na osiedlach i przy budynkach wielorodzinnych w altanach śmietnikowych pojawią się zielone pojemniki.


Do nowych pojemników i worków można będzie wrzucać szkło bezbarwne i kolorowe. Należy pamiętać, że szklane odpady powinny być niepotłuczone i opróżnione z zawartości. Ze szklanych opakowań trzeba także będzie zdejmować nakrętki i gumowe uszczelki. Do pojemników i worków na szkło można będzie wrzucać m.in. butelki, słoiki, wykonane ze szkła opakowania po kosmetykach, jedzeniu oraz napojach. Przedmioty i materiały, których nie można będzie wrzucać do nowych kontenerów i worków to m.in. szkło stołowe, fajans, porcelana i ceramika, lustra, szkło: żaroodporne, okienne, okularowe, żarówki, jarzeniówki, ekrany, termometry, znicze, szyby samochodowe.

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gdańska pojemniki na szkło będą myte 1 raz do roku.


Źródło: czystemiasto.gdansk.pl


Karolina RabiejInne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież