Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nowożeńcy czy rozwodnicy – kto wydał więcej?

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 marca 2016 22:23

Taniej wziąć ślub czy rozwód? Wszystko zależy od narzeczonych i małżonków. Koszty uroczystości ślubu mogą być bardzo niewielkie, ale ślub i wesele mogą również kosztować tyle, co porządny samochód. Jeżeli chodzi o rozwód – taniej przeprowadzić go w sposób ugodowy. Niemniej jednak zarówno wstąpienie w związek małżeński, jak i wystąpienie z instytucji małżeństwa wiążę się z koniecznością wydania, zwykle niemałych, pieniędzy.W Urzędzie Stanu Cywilnego w Gdańsku w 2015 roku zarejestrowano 1818 związków małżeńskich – 905 małżeństw cywilnych i 915 małżeństw wyznaniowych. Do Sądu Okręgowego w Gdańsku w 2015 roku wpłynęły 4603 sprawy rozwodowe. Powództwo w całości lub częściowo uwzględniono w 3513 sprawach. Wpłynęło również 117 spraw o separację, a uwzględniono 79.


Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu – niezależnie czy przysięga się przed duchownym, czy przed urzędnikiem. Niestety czasem codzienność małżonków nie przypomina szczęśliwego dnia ślubu, następuje rozpad pożycia i wówczas najlepszym rozwiązaniem jest rozwód. Oba te wydarzenia niosą ze sobą nie tylko „koszty” emocjonalne, ale również realne wydatki, które należy ponieść, by zyskać lub utracić status małżonka. Warto zaznaczyć, że kwoty podane w niniejszym artykule mają charakter orientacyjny i poglądowy, a ostateczny koszt danej usługi zależy od indywidualnej sytuacji i konkretnego miejsca. Jedynie kwoty opłat urzędowych są stałe.


altNajtańszym „przedsięwzięciem” w tej materii jest ślub cywilny, którego koszt wynosi 84 zł. Jest to opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa. Należy pamiętać, że ślub może odbyć się najwcześniej miesiąc po złożeniu przez narzeczonych zapewnienia o tym, że nie ma przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego. W wyjątkowych okolicznościach możliwe jest skrócenie tego okresu. Od zeszłego roku weszły w życie przepisy, które pozwalają zorganizować uroczystość ślubną poza murami USC. Takie miejsce musi spełniać określone warunki – być godnym ceremonii zaślubin oraz zapewniać bezpieczeństwo jej uczestnikom. Koszt organizacji ślubu w miejscu innym, niż USC wynosi 1 tys. zł. Jeżeli ślub odbywa się poza USC z powodów zagrożenia życia lub zdrowia albo z powodu pozbawienia wolności dodatkowa opłata nie jest pobierana.


alt


Droższy jest ślub konkordatowy, który łączy w sobie prawny i wyznaniowy rodzaj zawarcia związku małżeńskiego. Podczas ślubu konkordatowego obowiązują wszystkie standardowe opłaty związane z formalnościami w USC. Ponadto dochodzą jeszcze opłaty związane ze ślubem kościelnym. Zwykle ksiądz na pytanie o koszt ślubu odpowiada „co łaska”, ale zdarzają się sytuacje, gdy parafie posiadają specjalny cennik uroczystości. Koszt ślubu w kościele jest naprawdę bardzo zróżnicowany – czasem ksiądz nie chce żadnej opłaty, innym razem „co łaska” wynosi kilkaset złotych – wszystko zależy od miejsca, księdza i zwyczajów panujących w parafii. Należy również pamiętać, że płatne są także konieczne zapowiedzi przedślubne (czasem bezpłatne, czasem płatne „co łaska”, zwykle ok. 50-100 zł), uświetnienie mszy przez organistę (od ok. 200 zł w górę), udekorowanie kościoła oraz usługi kościelnego. Czasem, kiedy jedno z narzeczonych pochodzi z innej parafii, pojawia się również tzw. półślubek. Jest to połowa kosztów ślubu, których zapłaty wymaga czasem ksiądz z parafii jednego z narzeczonych, w której ten ślub się nie odbywa. Należy zaznaczyć, że ten „zwyczaj” jest niezgodny z prawem kanonicznym. Ważnym elementem są również nauki przedmałżeńskie. Jeżeli odbywają się w trybie kilkutygodniowym to są zazwyczaj bezpłatne lub płatne „co łaska”. „Skrócone” nauki (weekendowe lub wyjazdowe) to zwykle koszt kilkudziesięciu do ok. 200 zł (wliczone są tu ceny posiłków, noclegów). Doliczyć należy również koszty wizyt w poradni przedmałżeńskiej (ok. 100 zł). Warto pamiętać także o zaproszeniach ślubnych – koszt jednego zaproszenia wynosi kilka lub kilkanaście złotych.


altŚlub kościelny wymaga odpowiedniej oprawy, którą stanowią m.in. stroje pary młodej, obrączki, wiązanka i samochód, którym młodzi pojadą do ślubu. Temat ubioru panny młodej to niekończąca się opowieść i worek bez dna jeśli chodzi o finanse. Najdroższa jest zwykle suknia ślubna. Przy odrobinie szczęścia można kupić używaną suknię już od około 400 zł (zdarzają się okazje np. 100 zł), ale należy pamiętać, że zapewne konieczne będą poprawki krawieckie. Zaletą tej opcji jest możliwość targowania ceny oraz otrzymania gratisów np. w postaci welonu. Można również wypożyczyć suknię – koszt będzie zależał głównie od miasta, w którym zostanie wypożyczoną i od rodzaju sukni. Średni koszt to około 1 tys. zł w górę. Pojawiają się również przeliczniki, że koszt wypożyczenia wynosi np. 50% wartości sukni jeśli nie jest ona nowa lub 75%, gdy będzie założona po raz pierwszy. Trzeba pamiętać także o tym, że jeżeli wypożyczona suknia ulegnie zniszczeniu, konieczne będzie pokrycie kosztów strat. Jeśli chodzi o czyszczenie, zwykle zajmuje się tym salon. Istnieje również możliwość uszycia sukni u krawca. Cena waha się w tym wypadku od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Najdroższe jest zamówienie sukni szytej na miarę w salonie sukien ślubnych w celu jej kupienia. Ta opcja ma wiele zalet – suknia będzie idealnie dopasowana, można liczyć na fachową pomoc, a przede wszystkim salon oferuje mnóstwo wzorów, fasonów i kolorów. Koszt waha się od około 1,5-2 tys. zł do nawet kilkudziesięciu tys. zł – wszystko zależy od materiału, kraju pochodzenia i nazwiska projektanta. Warto śledzić promocje, które oferują salony sukien ślubnych np. z okazji Walentynek lub Dnia Kobiet, gdyż wówczas można kupić suknię taniej (w niektórych salonach w Gdańsku już za ok. 500 zł). Panna młoda potrzebuje również m.in. welonu (niektóre panny młode kupują nawet dwa – długi katedralny do ślubu i krótki na wesele), butów, biżuterii, halki, bielizny. Średni wydatek na wszystkie te dodatki to ok. 2-3 tys. zł, choć zależy to od ich jakości i marki. Do tego dochodzi koszt wykonania fryzury, manicure i makijażu, które pochłoną kolejne kilkaset złotych oraz wiązanka ślubna, której koszt zaczyna się od ok. 100 zł, a średnia cena to 200-250 zł. Nieco tańszy od sukni panny młodej jest strój pana młodego. Garnitur można uszyć lub kupić już za kilkaset złotych. Niemniej jednak na forach internetowych dotyczących mody ślubnej pojawia się mnóstwo opinii, że na garnitur ślubny należy wydać więcej, gdyż wyższa cena to również wyższa jakość. Droższy garnitur (od ok. 1,5 tys. zł w górę) będzie lepiej prezentował się na zdjęciach, a ponadto zwykle wykonany jest z wełny, co zapewni większy komfort np. przewiewność, niż w wypadku tańszych tkanin. Garnitury lepszej jakości można czasem kupić taniej np. w outletach lub dzięki promocjom. Koszula, buty, spinki do mankietów i krawat lub mucha to wydatek rzędu kilkuset złotych. Para młoda potrzebuje również obrączek, które można kupić w małych salonach jubilerskich lub w internecie już od ok. 400 zł za parę (klasyczne, żółte złoto). Obrączki znanych marek kosztują od ok. 1 tys. zł za parę w górę. Cena obrączek uzależniona jest od kruszcu, wzoru oraz dodatkowych elementów (np. kamieni szlachetnych). Para młoda potrzebuje również samochodu, który dowiezie ich na ślub. Koszt wynajęcia auta to kilkaset złotych. Jeżeli państwo młodzi zdecydują się na samochód zabytkowy koszt wzrasta do kilku tysięcy. Istotne jest również uwiecznienie pięknych chwil. Cena za usługi fotograficzne zależy od czasu, ilości zdjęć i jakości usług. Można znaleźć fotografa, który wykona zdjęcia za kilkaset złotych, choć średnia cena profesjonalnej usługi (fotografie ze ślubu i wesela) to ok. 1,5-2 tys. zł. Jeżeli chodzi o kamerzystę – jego usługi kosztują od ok. 1,5-2 tys. zł w górę.


altZwykle najbardziej kosztownym przedsięwzięciem jest wesele. Ceny za jednego gościa rozpoczynają się w Gdańsku od ok. 120 zł za tzw. „talerzyk”. Wszystko zależy od lokalu, ilości gości oraz liczby i jakości dań. Średnia cena w Gdańsku i okolicach to 150-250 zł od „talerzyka”. Czasem lokal pobiera również dodatkową opłatę za wynajem sali weselnej, który zwykle wynosi kilka tys. złotych. Do tego należy doliczyć koszty alkoholu – średnio liczy się butelkę wódki na parę. Zdarza się, że lokal, w którym organizowane jest wesele pobiera tzw. „korkowe”, czyli opłatę za to, że państwo młodzi będą mieli na weselu własny alkohol, a nie zapewniony przez lokal. Zwykle wynosi ona kilkanaście złotych od gościa. Często w cenie wesela jako gratis oferowane są: podstawowa dekoracja sali weselnej, apartament dla pary młodej, szampan do toastu, powitalny chleb etc. Dodatkowo płatne są również wszelkie „atrakcje” np. stół wiejski (ok. 800-1000 zł przy weselu powyżej 100 gości), barman (zależy od czasu jego pracy: średnio od 300 zł, gdy czas pracy barmana jest ograniczony, do kilku tysięcy złotych, gdy barman pracuje całą noc – nie jest w to wliczony koszt alkoholu), stół rybny z sushi i owocami morza (ok. 1,5-3 tys. zł), pokaz sztucznych ogni (od 1,5 tys. zł w górę), pieczony prosiak (od ok. 400 zł do ok. 1 tys. zł). Ważnym elementem jest także tort weselny, którego koszt będzie zależał głównie od wagi. Średnia cena za kilogram to 50-100 zł. Niezbędny na weselu jest zespół muzyczny lub DJ. Koszt występu zespołu zależy od ilości członków i renomy zespołu. Zwykle waha się od ponad 2 tys. do nawet kilkunastu tys. zł. Występ Dj-a/wodzireja to koszt od ponad 1 tys. zł do kilku tysięcy złotych. Należy wziąć również pod uwagę dodatkowe koszty m.in. nocleg i transport dla gości, wizytówki i winiety na stoły, upominki dla rodziców.


altA co jeśli nastąpi rozpad pożycia małżonków? Pierwszym etapem są mediacje, czyli próba wypracowania ugody między małżonkami. Oboje muszą wyrazić na zgodę na mediacje. Jeżeli mediatora wyznaczył sąd to pierwsze posiedzenie mediacyjne (niemajątkowe) kosztuje 60 zł, a każde następne 25 zł. W sprawach majątkowych wynagrodzenie mediatora wynosi 1% wartości sporu, ale nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 1 tys. zł. Mediatorowi przysługuje również zwrot kosztów w związku z przeprowadzoną mediacją np. za dojazdy. Małżonkowie mogą wybrać mediatora sami w wyniku mediacji pozasądowej, wtedy koszty są ustalane indywidualnie. Kolejnym krokiem, który mogą podjąć małżonkowie jest złożenie pozwu o separację. Jeżeli wniosek małżonków o separację jest zgodny to koszt stały od wniosku wynosi 100 zł. Jeśli między małżonkami jest spór to koszt sprawy o separację wyniesie 600 zł. Koszt sprawy o rozwód również wynosi 600 zł. Dodatkowe koszty sądowe, które mogą się pojawić to m.in. koszty stawiennictwa świadków, opinii biegłych, zastępstwa procesowego. Oczekiwanie na pierwszą rozprawę od złożenia pozwu trwa ok. 1-4 miesiące. W sprawie rozwodowej możemy skorzystać z pomocy adwokata. Ceny zależne są od stopnia skomplikowania sprawy i renomy prawnika. Porada prawna to koszt ok. 200-300 zł za godzinę. Przygotowanie pozwu kosztuje zwykle od kilkuset do ponad 1 tys. zł, natomiast reprezentowanie strony w sądzie przez adwokata to koszt od kilku do kilkudziesięciu tys. zł – wszystko zależy od stopnia trudności sprawy i cennika danego adwokata.

Karolina Rabiej


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież