Karol Rabenda: Samorządy terytorialne są częścią Rzeczpospolitej, nie ... » Z Karolem Rabendą, wiceprezesem partii Porozumienie, radnym Gdańska (klub PiS) rozmawia Artur S. Gór... Zmiana trasy linii 210 bez konsultacji z mieszkańcami. Dulkiewicz milc... » 19 października ZTM Gdańsk skrócił trasę autobus linii 210 wycofując go z Traktu Św. Wojciecha/Oruni... Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nowa Wałowa. Coraz więcej wątpliwości. Dlaczego kontrakt nie jest jawny?

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
czwartek, 14 marca 2013 17:48

Budowa Nowej Wałowej budzi kontrowersje. Nie dość, że ulica ta może podzielić architektonicznie miasto, to jeszcze dochodzi kwestia utajnienia kontraktu pomiędzy miastem a duńską firmą BPTO. Jego ujawnienia domaga się Janusz Chilicki ze społecznej inicjatywy „Dźwignij Gdańsk – Nie dla burzenia Stoczni Gdańskiej”. Miasto zasłania się „tajemnicą przedsiębiorstwa”.– 11 grudnia ubiegłego roku złożyliśmy do prezydenta miasta Gdańska wniosek o udostępnienie w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej treści „Porozumienia” zawartego w 2008 roku pomiędzy prezydentem miasta Gdańska i szefem Rady Nadzorczej BPTO w sprawie budowy ulicy Nowej Wałowej. Po dwóch miesiącach oczekiwania otrzymaliśmy odpowiedź od prezydenta odmawiającą zgody na upublicznienie tego dokumentu, co „de facto” jest jego utajnieniem. Postanowiliśmy odwołać się od tej, niekorzystnej dla jawności życia publicznego, decyzji. W dniu 21 lutego złożyliśmy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku od decyzji prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza, który odmówił udostępnienia informacji o treści zawartego porozumienia na wspólną realizację budowy ulicy Nowej Wałowej będącą pierwszym etapem zabudowy Młodego Miasta w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego – informuje Janusz Chilicki ze społecznej inicjatywy „Dźwignij Gdańsk – Nie dla burzenia Stoczni Gdańskiej”.


alt


Inicjatywę tę tworzą architekci, historycy, artyści, studenci, którzy jak sami mówią „interesują się zabudowaniami o niepowtarzalnych walorach” i którzy popierają  koncepcję prof. Jacka Dominiczaka z Akademii Sztuk Pięknych. Proponuje on zamiast jednej szerokiej arterii z torami tramwajowymi pośrodku rozwiązanie, w którym ruch samochodowy w nowej dzielnicy odbywałby się poprzez siatkę ulic, a nie jedną szeroką autostradę, która podzieli ją na pół.

– Ta koncepcja zdobyła uznanie wśród architektów i urbanistów ze Skandynawii. Byli zaskoczeni, że władze Gdańska widzą to inaczej, że chcą przez tak atrakcyjne tereny, w centrum miasta, pociągnąć drogę tranzytową – mówił prof. Jacek Dominiczak „Gazecie Wyborczej”.


alt


Nowa Wałowa planowana jest jako trasa łącząca okolice ul. Elbląskiej ze Śródmieściem i główna arteria Młodego Miasta, czyli dzielnicy powstającej na terenie byłej stoczni.


Droga ta ma być dwupasmowa, z torowiskiem tramwajowym, połączona mostem lub tunelem przez Motławę z okolicami ulicy Elbląskiej. Jesienią rozpoczęły się prace nad pierwszym etapem budowy – estakadą nad torami i ulicą Jana z Kolna oraz dwoma pasami ruchu łączącymi Bramę Oliwską z ulicą Rybaki Górne.

Ale jest coś jeszcze. Sprzeciw inicjatywy „Dźwignij Gdańsk – Nie dla burzenia Stoczni Gdańskiej” budzi także koncepcja  budowy centrum handlowego na terenie dawnej stoczni Gdańskiej. Ma mieć ok. 40 tys. m kw. powierzchni handlowej, a budowa ruszy najprawdopodobniej, kiedy gotowy będzie pierwszy etap Nowej Wałowej. Przedstawiciele inwestora tłumaczyli, że wielkość nieruchomości jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Budowa centrum ruszy najprawdopodobniej po ukończeniu pierwszego etapu Nowej Wałowej, czyli wiosną 2014 roku.


alt–  Zwróćmy uwagę, że obok placu Solidarności ma powstać Centrum Handlowe większe niż Galeria Bałtycka. Urzędnicy krytykują koncepcję prof. Dominiczaka, sugerując, że  największą bolączką mieszkańców są korki i koncepcja Nowej Wałowej ma je rozładować. Zastanawiamy się, czemu ma służyć dwupasmowa arteria... Czy będzie służyła dojazdowi do nowego centrum a co za tym idzie generowała korki czy ma służyć wygodnemu zamieszkaniu przez Gdańszczan? – zastanawia się  Janusz Chilicki.

Mimo tego, że prace budowlane już trwają działacze społeczni nie zamierzają rezygnować.
– Nie kwestionujemy budowy wiaduktu, bo jakoś to miasto trzeba połączyć,  ale dopóki nie powstanie – będziemy walczyć o zmianę kategorii. Zastanawiamy się czyje interesy są w tej chwili realizowane, czy prymat ma deweloper? Może warto pomyśleć o tworzeniu nowoczesnego miasta na miarę XXI wieku? – dodaje Chilicki.
(UA)

fot.  nadesłane

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież