W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gildia Gdańska wróciła

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 listopada 2013 13:46

Po dwóch latach od zamknięcia starych hal Gildii na Targu Siennym, 28 listopada o godz. 9 oficjalnie centrum handlowe rozpoczęło na nowo działalność w nowo wybudowanym budynku na Zaspie przy Alei Rzeczypospolitej. Już od 10 centrum oblegane było przez klientów.


Stare hale Gildii na Targu Siennym zostały zamknięty dwa lata temu, kiedy podjęto decyzję o przeznaczeniu tego terenu pod budowę nowej stacji SKM i nowego centrum usługowo-handlowego. W zamian kupcom najpierw oferowano działkę obok Hali Olivii, która jednak okazała się za droga. Ostatecznie podjęto decyzję o budowie nowej Gildii na Zaspie, obok centrum handlowego ETC. Miasto wydzierżawiło działkę kupcom na 50 lat za   1% wartości, czyli ok. 117 tys. zł. W kolejnych latach opłata ta wynosić będzie 2% wartości.


Dziś nowy budynek w niczym nie przypomina starych blaszanych hal na Targu Siennym. Na 5 tys. m kw. powstało 51 sklepów. Podczas gdy stare boxy liczyły po 6 m kw., nowe mają od 20 do 60. Przestronne korytarze, jak i ogólnie nowoczesna architektura budynku to wielki przeskok od ciasnych hal. Poza sklepami z odzieżą, powstają także sklep sieci Kolporter, drogeria Hebe, największa w Polsce Biedronka i restauracja Lezzetli. Część sklepów pozostaje jednak jeszcze zamknięta.


Ze 120 kupców ze starej Gildii, przeniosło się tylko 40. Ci jednak, którzy wytrwali do końca budowy, jak wyznał Sławomir Gryczka, cieszą się na powrót do branży. Także cieszą się klienci, których dzisiaj na otwarciu nie brakowało, zapewne skuszeni promocjami, które kupcy oferują w pierwszym dniu działalności. Dla przybyłych przygotowano także poczęstunek, m.in. ciepłą grochówkę. Wśród odwiedzających byli także goście z zagranicy, słychać było język rosyjski czy niemiecki.


- Ponowne otwarcie Gildii to znak że polskie kupiectwo, 100 procent polskiego kapitału coś oznacza. Ponadto jesteśmy szczęśliwy móc wrócić do branży. Szczęśliwi są także nasi klienci i nasi dzierżawcy - powiedział Sławomir Gryczka, prezes Gildii Gdańsk.
AK


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież