Tomasz Jakubiak w Radiu Gdańsk » Podróże kulinarne z osobowością. Tomasz Jakubiak – kucharz i dziennikarz kulinarny. Gospodarz popula... Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier... MIIWŚ przygotowuje ekspozycję stałą Muzeum Mostów Tczewskich » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od kliku miesięcy przygotowuje się do utworzenia ekspozycji stał... Prezydent Sopotu atakuje dziennikarza TVP Info: "Mało Adamowicza panu ... » Politykom z otoczenia Rafała Trzaskowskiego zaczynają puszczać nerwy. Po wiecu wyborczym kandydata K... Andrzej Duda w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim » Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził Pomorze. Najpierw pojawił się w Kwidzynie, a później... PKW podała wyniki z prawie wszystkich obwodów głosowania: Duda powięks... » W poniedziałek 29 czerwca po godz. 10.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z blisko 100 proc. o... W tygodniku „Sieci”: Kto naprawdę stoi za Trzaskowskim » W najnowszym numerze „Sieci” wszystko o Rafale Trzaskowskim, który przez lata był wiernym żołnierzem... Sztuka Solidarności » Solidarność ma kilka pomników, legendarnych postaci, a w 40 rocznicę Sierpnia '80 będzie miała swoje...
Reklama
Kaszubi murem za Dudą
środa, 01 lipca 2020 16:54
Kaszubi murem za Dudą
30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów pre ...
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
piątek, 26 czerwca 2020 18:16
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
Raków Częstochowa zdominował Arkę Gdynia w pierwszej połowie. W d ...
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
sobota, 04 lipca 2020 20:44
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
Po słabej grze Lechia przegrała na Stadionie Energa z Cracovią 0:3 ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
poniedziałek, 22 czerwca 2020 09:34
Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
Na malowane przez siebie płótna przenosił przede wszystkim trudną ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Gildia Gdańska wróciła

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 listopada 2013 13:46

Po dwóch latach od zamknięcia starych hal Gildii na Targu Siennym, 28 listopada o godz. 9 oficjalnie centrum handlowe rozpoczęło na nowo działalność w nowo wybudowanym budynku na Zaspie przy Alei Rzeczypospolitej. Już od 10 centrum oblegane było przez klientów.


Stare hale Gildii na Targu Siennym zostały zamknięty dwa lata temu, kiedy podjęto decyzję o przeznaczeniu tego terenu pod budowę nowej stacji SKM i nowego centrum usługowo-handlowego. W zamian kupcom najpierw oferowano działkę obok Hali Olivii, która jednak okazała się za droga. Ostatecznie podjęto decyzję o budowie nowej Gildii na Zaspie, obok centrum handlowego ETC. Miasto wydzierżawiło działkę kupcom na 50 lat za   1% wartości, czyli ok. 117 tys. zł. W kolejnych latach opłata ta wynosić będzie 2% wartości.


Dziś nowy budynek w niczym nie przypomina starych blaszanych hal na Targu Siennym. Na 5 tys. m kw. powstało 51 sklepów. Podczas gdy stare boxy liczyły po 6 m kw., nowe mają od 20 do 60. Przestronne korytarze, jak i ogólnie nowoczesna architektura budynku to wielki przeskok od ciasnych hal. Poza sklepami z odzieżą, powstają także sklep sieci Kolporter, drogeria Hebe, największa w Polsce Biedronka i restauracja Lezzetli. Część sklepów pozostaje jednak jeszcze zamknięta.


Ze 120 kupców ze starej Gildii, przeniosło się tylko 40. Ci jednak, którzy wytrwali do końca budowy, jak wyznał Sławomir Gryczka, cieszą się na powrót do branży. Także cieszą się klienci, których dzisiaj na otwarciu nie brakowało, zapewne skuszeni promocjami, które kupcy oferują w pierwszym dniu działalności. Dla przybyłych przygotowano także poczęstunek, m.in. ciepłą grochówkę. Wśród odwiedzających byli także goście z zagranicy, słychać było język rosyjski czy niemiecki.


- Ponowne otwarcie Gildii to znak że polskie kupiectwo, 100 procent polskiego kapitału coś oznacza. Ponadto jesteśmy szczęśliwy móc wrócić do branży. Szczęśliwi są także nasi klienci i nasi dzierżawcy - powiedział Sławomir Gryczka, prezes Gildii Gdańsk.
AK


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież