Patron duchowy gdańskiej opozycji lat 70: Trzeba skończyć z nienawiści... » Gdańsk pożegnał w sobotę prezydenta śp. Pawła Adamowicza. Tego dnia od południa Główne Miasto zamien... Pożegnalna uroczysta sesja Rady Miasta w Dworze Artusa ponad podziałam... » Radni trzech dzisiejszych klubów w Radzie Miasta Gdańska oraz radni, którzy w niej zasiadali od 1990... Apel Straży Miejskiej w związku z uroczystościami pogrzebowymi prezyde... » W związku z uroczystościami pogrzebowymi Prezydenta Miasta Gdańska śp. Pawła Adamowicza, które odbęd... Program uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza » W sobotę o godz. 12.00 w bazylice Mariackiej odbędzie się msza pogrzebowa prezydenta Pawła Adamowicz... Wstrząs krwotoczny przyczyną zgonu prezydenta Adamowicza » Bezpośrednią przyczyną zgonu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza był wstrząs krwotoczny - wynika ze ... Aleksandra Dulkiewicz zostanie komisarzem miasta » Aleksandra Dulkiewicz, pierwsza zastępczyni prezydenta Pawła Adamowicza otrzymała od premiera Mateus... Gdańszczanie uczcili pamięć prezydenta Pawła Adamowicza » Tysiące gdańszczan pojawiło się na Długim Targu, aby wziąć udział w Wiecu Przeciwko Nienawiści i Prz... Paweł Adamowicz nie żyje » Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska miał 54 lata. Został ugodzony przez bandytę nożem podcza... Solidarni z walczącym o życie Pawłem Adamowiczem » Ks. kanonik Ludwik Kowalski, proboszcz Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku zachęca do przybycia do Bazyli... Prezydent Paweł Adamowicz zaatakowany ostrym narzędziem na finale WOŚP » Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany ostrym narzędziem podczas finału WOŚP w Gdańsku...
Reklama
Patron duchowy gdańskiej opozycji lat 70: Trzeba skończyć z nienawiścią
sobota, 19 stycznia 2019 21:32
Patron duchowy gdańskiej opozycji lat 70: Trzeba skończyć z nienawiścią
Gdańsk pożegnał w sobotę prezydenta śp. Pawła Adamowicza. Tego d ...
MH Automatyka rozgromiła Polonię Bytom przy pustych trybunach
piątek, 18 stycznia 2019 21:03
MH Automatyka rozgromiła Polonię Bytom przy pustych trybunach
W rozegranym w hali Olivia bez udziału publiczności i oprawy muzyczn ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Oliwa w malarstwie i grafikach z kolekcji Andrzeja Walasa
środa, 02 stycznia 2019 11:28
Oliwa w malarstwie i grafikach z kolekcji Andrzeja Walasa
Oliwski Ratusz Kultury przedstawi niebawem interesującą kolekcję ma ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Od przedszkola uczą w „Ósemce” sportowej rywalizacji
czwartek, 20 grudnia 2018 21:07
Od przedszkola uczą w „Ósemce” sportowej rywalizacji
W nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej MOSiR w Rumi 14 grudnia br. n ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Cztery medale naukowców PG na targach wynalazczości w Brukseli

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 20 listopada 2013 14:15

Mówiące mapy, Cyber-oko, odtwarzacz filmowy z funkcją poprawy zrozumiałości dialogów – oto wynalazki opracowane na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, które zostały nagrodzone złotymi medalami na 62. Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik BRUSSELS INNOVA 2013. Ponadto srebrnym medalem nagrodzono inteligentną kamerę wizyjną sterowaną sygnałami RFID.


Targi odbyły się w dniach 14-16 listopada w Brukseli. Zgromadziły 320 rozwiązań z 14 krajów świata, m.in. z Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Francji, Malezji, Tajwanu czy też Włoch.


altWystawcy z Polski zaprezentowali 93 wynalazki, które zostały zgłoszone do konkursu EUREKA, a następnie ocenione przez grono ok. 90 ekspertów. Naukowcy z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki zaprezentowali cztery wynalazki. Wszystkie zostały nagrodzone. Jury przyznawało nagrody w czterech kategoriach: złote medale ze specjalnym wyróżnieniem jury, złote medale, srebrne i brązowe.


altPodkreślić należy, iż Cyber-oko, oprócz złotego medalu ze specjalnym wyróżnieniem, otrzymało nagrodę Stowarzyszenia „STA Technopol Mocow”. System składa się z modułu śledzenia wzroku, specjalnego kasku z elektrodami, który mierzy aktywność poszczególnych partii mózgu oraz urządzenia generującego zapach. Cyber-oko pozwala m.in. śledzić miejsce na ekranie monitora, na które patrzy użytkownik. Dzięki temu pacjent może np. poinformować, że chce mu się pić albo poprosić o otwarcie okna. Wynalazek jest częścią projektu Typoszereg komputerowych interfejsów multimodalnych i powstał w zespole prof. Andrzeja Czyżewskiego, kierownika Katedry Systemów Multimedialnych.


altZłotym medalem uhonorowano także Mówiące Mapy, czyli projekt, którego celem jest poprawa komfortu życia osób niewidomych i niedowidzących. To prosta w obsłudze aplikacja na system Android, która pomaga poruszać się po mieście.
– Głównym zadaniem aplikacji mobilnej jest wyznaczanie najlepszej ścieżki prowadzącej do wybranego celu. Podczas prowadzenia odczytywane są informacje o mijanych obiektach, przeszkodach i zagrożeniach. Dane przestrzenne są pozyskiwane przez społeczność na portalu internetowym, który umożliwia ich przeglądanie i edycję – tłumaczy mgr inż. Łukasz Markiewicz, współautor rozwiązania, który z ramienia PG prezentował mapy w Brukseli.


Mówiące Mapy zostały zrealizowane w Katedrze Systemów Geoinformatycznych pod kierunkiem prof. Andrzeja Stepnowskiego, we współpracy z Okręgowym Przedsiębiorstwem Geodezyjno-Kartograficznym "OPEGIEKA" Sp. z o.o. Powstały w ramach programu IniTech, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.


altPolska delegacja naukowców z PG osiągnęła duży sukces na targach w Brukseli, bo trzeci złoty medal otrzymali autorzy odtwarzacza filmowego z funkcją poprawy zrozumiałości dialogów. Odtwarzacz przeznaczony jest do zastosowania w urządzeniach mobilnych typu netbook, ultrabook, tablet itp. Wzmacnianie dialogów odbywa się dzięki innowacyjnemu algorytmowi, który analizuje wielokanałową ścieżkę dźwiękową i wzmacnia składowe sygnału, które związane są z mową. Pozostałe dźwięki, w tym efekty dźwiękowe i muzyka, nie są przetwarzane. Dalsza poprawa zrozumiałości osiągana jest dzięki możliwości wzmocnienia ścieżki dialogowej do poziomu komfortowego dla słuchacza.


altZ kolei inteligentną kamerę sterowaną radiowo nagrodzono srebrnym medalem. Wynalazek jest sprzętowym rozszerzeniem systemów monitoringu o warstwę radiową, która pozwala w automatyczny sposób lokalizować obiekty oraz monitorować kierunek ich przemieszczania.


Obie technologie opracowane zostały pod kierunkiem prof. Andrzeja Czyżewskiego, w Katedrze Systemów Multimedialnych. Pierwszy w ramach projektu Modality, zaś kamera – w ramach projektu COPCAMS.

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież