Grzegorz Braun: Stworzyłem gdańszczanom możliwość wyboru » Z Grzegorzem Braunem, reżyserem, dokumentalistą, monarchistą, kandydatem na urząd prezydenta RP w 20... Słuchacze poznawali Radio Gdańsk "od kuchni" » Kilkaset osób odwiedził siedzibę Radia Gdańsk podczas Dnia Otwartego rozgłośni.W środę, 13 lutego, R... Niemiecki przedsiębiorca skazany za używanie języka nienawiści wobec P... » Niemiecki przedsiębiorca Hans G., prowadzący firmę w gminie Kosakowo, został skazany za szerzenie i ... Odwiedź Radio Gdańsk podczas Dni Otwartych » 13 i 22 lutego Radio Gdańsk zaprasza na Dni Otwarte. Nie zabraknie spotkań z ciekawymi ludźmi, a po ... Architektura Biedronia - czy "Wiosna" nadeszła? » Partia "Wiosna" Roberta Biedronia, która zorganizowała swoją konwencję na Torwarze i notuje kilkunas... Premier Jan Olszewski dla "Gazety Gdańskiej": Byłem kandydatem neutral... » Fragmenty wywiadu z maja 1997 r. Marka Chorabika i Marka Formeli dla "Gazety Gdańskiej", opublikowan... Troje kandydatów na prezydenta Gdańska » Aleksandra Dulkiewicz, Marek Skiba i Grzegorz Braun zmierzą się w przedterminowych wyborach na prezy... Obchody urodzin Artura Schopenhauera w Stacji Orunia » W piątek 22 lutego 2019 przypada 231. rocznica urodzin Artura Schopenhauera. Tego dnia w Stacji Orun... Wystawa w Oliwskim Ratuszu Kultury » Oliwski Ratuszu Kultury przygotował niezmiernie interesującą wystawę XIX i XX – wiecznego malarstwa ... Krzysztof Gawkowski: Wiosna liberalnego socjalizmu » Z Krzysztofem Gawkowskim, sekretarzem zarządu partii Wiosna, w latach 2012-2018 Sekretarzem Generaln...
Reklama
Premier Jan Olszewski dla
niedziela, 10 lutego 2019 14:11
Premier Jan Olszewski dla
Fragmenty wywiadu z maja 1997 r. Marka Chorabika i Marka Formeli dla " ...
Trefl wygrał dreszczowiec ze Skrą i zapewnił sobie grę w play off
czwartek, 14 lutego 2019 21:36
Trefl wygrał dreszczowiec ze Skrą i zapewnił sobie grę w play off
Prawdziwy dreszczowiec zafundowali kibicom siatkarze Trefla i PGE Skry ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wojciech Kossak i gdańscy Czarni Huzarzy
niedziela, 03 lutego 2019 17:03
Wojciech Kossak i gdańscy Czarni Huzarzy
Wojciecha Kossaka z Gdańskiem związała znajomość z Cesarzem Niemi ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Św. Jan Bosko patronem Rumi
poniedziałek, 28 stycznia 2019 11:11
Św. Jan Bosko patronem Rumi
W niedzielę 27 stycznia w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspo ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Prorozwojowy, zachowawczy, dramatyczny - projekt budżetu Miasta Gdańska 2014 w ocenie radnych

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 listopada 2013 12:04

Budżet Miasta Gdańsk na rok 2014 przewiduje deficyt na poziomie 30 mln, przyznanie większej sumy pieniędzy na inwestycje i cięcia w wydatkach bieżących. - Jest to budżet wznoszenia budowli i gmachów, które niekoniecznie służą rozwojowi miasta, ale są niewątpliwą okazją do przecinania wstęg - ocenia Jolanta Banach, radna SLD.


Nowy budżet może budzić kontrowersje, w zależności od głoszonych poglądów. Istotny wpływ mają głoszone wartości oraz ich hierarchia. Co zatem myślą o nim radni?


Maciej Krupa z PO: Budżet jest adekwatny do naszych możliwości. Chciałoby się wydać więcej, ale dochody na to nie pozwalają. Oczywiście mamy wysoką nadwyżkę operacyjną, ale chcemy mieć możliwość wykorzystania środków w dalszej perspektywie i dać szanse naszemu miastu na kolejne pieniądze, które pomogą nam dogonić zaległości. Koniecznością jest zatem ograniczenie wydatków bieżących. Pamiętajmy jednak, że zawsze planujemy kwotę niższą od realnie możliwej.
Deficyt się zwiększył w wyniku realizacji inwestycji. Mamy nadwyżkę operacyjną i to jest kluczowe. Zgadzam się ze stwierdzeniem, że budżet jest proinwestycyjny i prorozwojowy.

Grzegorz Strzelczyk z PiS: Jest to budżet zachowawczy i niekonsekwentny. Brakuje informacji dotyczącej źródła finansowania i kierunku rozwoju na przyszłe lata. Nie realizujemy wydatków bieżących, lecz brniemy w zadłużenie. Gdańsk, dzięki niskiej inflacji, sporo pieniędzy zaoszczędził, jednak nie ma racjonalizacji wydatków dalszych. Cięcia nastąpią w opiece socjalnej i  tym samym powiększy się strefa ubóstwa, bo mimo zapewnień- wcale nie żyje się lepiej. Przez zmianę progów dochodowych, wiele osób nie spełnia warunków i naturalnie wypada z obiegu. Cięcia mogą być spowodowane małą ilością środków w budżecie centralnym i dlatego też wydatki na budowę ECS miały być zamrożone. Dlaczego do tego nie doszło? Takie pytanie też należałoby zadać.

Jolanta Banach z SLD: Budżet w kontekście jakości oferowanych usług i pełnionych funkcji jest dramatyczny. Obecnie trwa swoista przerwa pomiędzy okresami finansowania z UE i przedsięwzięcia nie zostały jeszcze sfinansowane. Rozmiar inwestycji, nie zawsze potrzebnych, powoduje duże potrzeby pożyczkowe. Miasto będzie zaciągało kredyt na spłatę zadłużenia i wykup obligacji, czyli rosną nasze gdańskie potrzeby pożyczkowe. Skoro zachowaliśmy się z maksymą „postaw się, zastaw się” to teraz będziemy płacić. Dramatyczne są cięcia w wydatkach bieżących, przy jednoczesnym podniesieniu opłat regulowanych przez mieszkańców, np. zwiększanie czynszu i podatków. Problem deficytu polega na tym, czy stać nas na taki bez konsekwencji. Jeżeli zaczynamy ciąć wydatki bieżące w ważnych obszarach, tj. edukacja, pomoc społeczna, opieka zdrowotna i podwyższać podatki to znaczy, że nasza zdolność kredytowa jest pozorna. W definiowaniu pojęcia prorozwojowy będziemy się niewątpliwie różnić. Dla mnie rozwojem jest inwestowanie w programy profilaktyczne i edukację, dla prezydenta nie. Uważam, że jest to budżet wznoszenia budowli i gmachów, które niekoniecznie służą rozwojowi miasta, ale są niewątpliwą okazją do przecinania wstęg.

Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież