Franciszek Szmyt – polski kupiec gdański » Franciszek Szmyt, Polak, kupiec gdański ur. 24.01.1895 pochodził z poznańskiego (Kościan) z rodziny ... Konwencja PiS w Gdańsku: Elity w Gdańsku służą sobie same » - Chcemy spełniać te małe i duże marzenia mieszkańców naszego miasta, są one bardzo nie wymagające, ... Karol Rabenda: Będziemy iść w stronę Gdańska zwróconego ku interesom j... » Z Karolem Rabendą, wiceprezesem partii Porozumienie, kandydatem Zjednoczonej Prawicy do Rady Miasta ... Z zarzutami w radzie nadzorczej spółki Arena Operator, bo Adamowicz za... » Urzędniczka z zarzutami prokuratorskimi, zawieszona na czas postępowania zastępczyni dyrektora Wydzi... PKN Orlen ma plan ekspansji. Połączenie z Lotosem to pierwszy krok » Daniel Obajtek, były wójt Pcimia i były prezes ENERGA SA, obecnie prezes zarządu PKN Orlen uważa, że... Kacper Płażyński przedstawił swoją drużynę » Kacper Płażyński, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska, przed siedzibą Rady Miasta pr... III Gdański Piknik Patriotyczny » Na terenie Sali BHP odbył się III Gdański Piknik Patriotyczny. - Głównym przesłaniem tej edycji Pikn... Korekty PiS do sejmiku i rady miasta - Kanthak i Rabenda liderami? » Jak nieoficjalnie dowiedziała się "Gazeta Gdańska", na listach Prawa i Sprawiedliwości do rady miast... Kto objada się tortem na lotnisku Wałęsy? 600 tys. dla rady, a reszta.... » Wielu z nas skorzysta lub skorzystało z usług linii lotniczych. Przeloty już dawno przestały być eks... Melodie wyborcze Piekarskiego » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, historykiem i politologiem, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu ...
Reklama
Kto objada się tortem na lotnisku Wałęsy? 600 tys. dla rady, a reszta...
piątek, 14 września 2018 12:55
Kto objada się tortem na lotnisku Wałęsy? 600 tys. dla rady, a reszta...
Wielu z nas skorzysta lub skorzystało z usług linii lotniczych. Prze ...
Lechia była w niebie, skończyła prawie w piekle
sobota, 22 września 2018 18:33
Lechia była w niebie, skończyła prawie w piekle
Po 25 minutach Lechia prowadziła na Stadionie Energa z Zagłębiem Lu ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Po wystawie prywatnej kolekcji malarstwa Andrzeja Walasa
niedziela, 09 września 2018 17:26
Po wystawie prywatnej kolekcji malarstwa Andrzeja Walasa
Dobiegły końca wakacje. Tradycyjnie w Gdańsku odbyło się wiele ci ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
wtorek, 11 września 2018 17:40
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
Jubileuszowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci zacznie się w Gd ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 listopada 2013 12:04

Budżet Miasta Gdańsk na rok 2014 przewiduje deficyt na poziomie 30 mln, przyznanie większej sumy pieniędzy na inwestycje i cięcia w wydatkach bieżących. - Jest to budżet wznoszenia budowli i gmachów, które niekoniecznie służą rozwojowi miasta, ale są niewątpliwą okazją do przecinania wstęg - ocenia Jolanta Banach, radna SLD.


Nowy budżet może budzić kontrowersje, w zależności od głoszonych poglądów. Istotny wpływ mają głoszone wartości oraz ich hierarchia. Co zatem myślą o nim radni?


Maciej Krupa z PO: Budżet jest adekwatny do naszych możliwości. Chciałoby się wydać więcej, ale dochody na to nie pozwalają. Oczywiście mamy wysoką nadwyżkę operacyjną, ale chcemy mieć możliwość wykorzystania środków w dalszej perspektywie i dać szanse naszemu miastu na kolejne pieniądze, które pomogą nam dogonić zaległości. Koniecznością jest zatem ograniczenie wydatków bieżących. Pamiętajmy jednak, że zawsze planujemy kwotę niższą od realnie możliwej.
Deficyt się zwiększył w wyniku realizacji inwestycji. Mamy nadwyżkę operacyjną i to jest kluczowe. Zgadzam się ze stwierdzeniem, że budżet jest proinwestycyjny i prorozwojowy.

Grzegorz Strzelczyk z PiS: Jest to budżet zachowawczy i niekonsekwentny. Brakuje informacji dotyczącej źródła finansowania i kierunku rozwoju na przyszłe lata. Nie realizujemy wydatków bieżących, lecz brniemy w zadłużenie. Gdańsk, dzięki niskiej inflacji, sporo pieniędzy zaoszczędził, jednak nie ma racjonalizacji wydatków dalszych. Cięcia nastąpią w opiece socjalnej i  tym samym powiększy się strefa ubóstwa, bo mimo zapewnień- wcale nie żyje się lepiej. Przez zmianę progów dochodowych, wiele osób nie spełnia warunków i naturalnie wypada z obiegu. Cięcia mogą być spowodowane małą ilością środków w budżecie centralnym i dlatego też wydatki na budowę ECS miały być zamrożone. Dlaczego do tego nie doszło? Takie pytanie też należałoby zadać.

Jolanta Banach z SLD: Budżet w kontekście jakości oferowanych usług i pełnionych funkcji jest dramatyczny. Obecnie trwa swoista przerwa pomiędzy okresami finansowania z UE i przedsięwzięcia nie zostały jeszcze sfinansowane. Rozmiar inwestycji, nie zawsze potrzebnych, powoduje duże potrzeby pożyczkowe. Miasto będzie zaciągało kredyt na spłatę zadłużenia i wykup obligacji, czyli rosną nasze gdańskie potrzeby pożyczkowe. Skoro zachowaliśmy się z maksymą „postaw się, zastaw się” to teraz będziemy płacić. Dramatyczne są cięcia w wydatkach bieżących, przy jednoczesnym podniesieniu opłat regulowanych przez mieszkańców, np. zwiększanie czynszu i podatków. Problem deficytu polega na tym, czy stać nas na taki bez konsekwencji. Jeżeli zaczynamy ciąć wydatki bieżące w ważnych obszarach, tj. edukacja, pomoc społeczna, opieka zdrowotna i podwyższać podatki to znaczy, że nasza zdolność kredytowa jest pozorna. W definiowaniu pojęcia prorozwojowy będziemy się niewątpliwie różnić. Dla mnie rozwojem jest inwestowanie w programy profilaktyczne i edukację, dla prezydenta nie. Uważam, że jest to budżet wznoszenia budowli i gmachów, które niekoniecznie służą rozwojowi miasta, ale są niewątpliwą okazją do przecinania wstęg.

Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież