Pomorskie konsultacje w sprawie systemu wsparcia osób niepełnosprawnyc... » Przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Państwowego Funduszu Rehabilitacj... Pożar w stoczni » Kłęby gęstego gryzącego dymu spowiły we wtorek od godzin południowych śródmieście Gdańska. Nad teren... Stowarzyszenie myGdańsk.pl przekazało Szkole Fregata drukarkę 3D » W poniedziałek 16 lipca Andrzej Jaworski, Karolina Helmin-Biercewicz i Hubert Grzegorczyk ze Stowarz... Święto truskawki na Złotej Górze » W sobotę 7 lipca w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu w Brodnicy Górnej koło Kartuz odbyła s... Dyptyk "Wołyń" eksponatem miesiąca w MIIWŚ » Dyptyk "Wołyń" autorstwa Moniki Duliasz to kolejny eksponat miesiąca, który można oglądać na poziomi... Sensoryczne zwiedzanie Oliwy » Fundacja I See You rozpoczęła cykl wycieczek po Gdańsku dla beneficjentów Fundacji.Zwiedzanie rozpoc... Wystawa „Milion zza oceanu” i jeep Wielkiej Czerwonej Jedynki w MIIWŚ » W Muzeum II Wojny Światowej otwarto wystawę „Milion zza oceanu” oraz zaprezentowano najnowszy nabyte... Szpitalne kominy - sute pensje u marszałka » Setki tysięcy złotych kosztują zarządy pomorskich spółek szpitalnych. Radna Danuta Sikora (PiS) pisz... Dodatkowe pieniądze dla Pomorza na leczenie zaćmy i endoprotezoplastyk... » Ponad 10, 4 mln z tak zwanej rezerwy ogólnej Narodowego Funduszu Zdrowia trafiło do pomorskiego oddz... Dominik Kwiatkowski z Nowoczesnej kandydatem na wiceprezydenta Gdańska » Dominik Kwiatkowski, sekretarz pomorskich struktur Nowoczesnej, to oficjalny kandydat na zastępcę do...
Reklama
Gruby portfel Karnowskiego - krocie z lotniska
wtorek, 10 lipca 2018 17:14
Gruby portfel Karnowskiego - krocie z lotniska
Urzędniczy kapitalizm ma się na Pomorzu wyjątkowo dobrze. Blisko 25 ...
Arka obroniła Superpuchar Polski!
sobota, 14 lipca 2018 20:12
Arka obroniła Superpuchar Polski!
Arka Gdynia po raz kolejny sprawiła sensację! Gdynianie w meczu o Su ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

wtorek, 10 lipca 2018 15:35
W galerii ZPAP w Gdańsku rozpoczęła się ekspozycja wystawy twórcz ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 20:49
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
Siesta Festival po raz kolejny zagości w Gdańsku. Wystąpią gwiazdy ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 listopada 2013 12:04

Budżet Miasta Gdańsk na rok 2014 przewiduje deficyt na poziomie 30 mln, przyznanie większej sumy pieniędzy na inwestycje i cięcia w wydatkach bieżących. - Jest to budżet wznoszenia budowli i gmachów, które niekoniecznie służą rozwojowi miasta, ale są niewątpliwą okazją do przecinania wstęg - ocenia Jolanta Banach, radna SLD.


Nowy budżet może budzić kontrowersje, w zależności od głoszonych poglądów. Istotny wpływ mają głoszone wartości oraz ich hierarchia. Co zatem myślą o nim radni?


Maciej Krupa z PO: Budżet jest adekwatny do naszych możliwości. Chciałoby się wydać więcej, ale dochody na to nie pozwalają. Oczywiście mamy wysoką nadwyżkę operacyjną, ale chcemy mieć możliwość wykorzystania środków w dalszej perspektywie i dać szanse naszemu miastu na kolejne pieniądze, które pomogą nam dogonić zaległości. Koniecznością jest zatem ograniczenie wydatków bieżących. Pamiętajmy jednak, że zawsze planujemy kwotę niższą od realnie możliwej.
Deficyt się zwiększył w wyniku realizacji inwestycji. Mamy nadwyżkę operacyjną i to jest kluczowe. Zgadzam się ze stwierdzeniem, że budżet jest proinwestycyjny i prorozwojowy.

Grzegorz Strzelczyk z PiS: Jest to budżet zachowawczy i niekonsekwentny. Brakuje informacji dotyczącej źródła finansowania i kierunku rozwoju na przyszłe lata. Nie realizujemy wydatków bieżących, lecz brniemy w zadłużenie. Gdańsk, dzięki niskiej inflacji, sporo pieniędzy zaoszczędził, jednak nie ma racjonalizacji wydatków dalszych. Cięcia nastąpią w opiece socjalnej i  tym samym powiększy się strefa ubóstwa, bo mimo zapewnień- wcale nie żyje się lepiej. Przez zmianę progów dochodowych, wiele osób nie spełnia warunków i naturalnie wypada z obiegu. Cięcia mogą być spowodowane małą ilością środków w budżecie centralnym i dlatego też wydatki na budowę ECS miały być zamrożone. Dlaczego do tego nie doszło? Takie pytanie też należałoby zadać.

Jolanta Banach z SLD: Budżet w kontekście jakości oferowanych usług i pełnionych funkcji jest dramatyczny. Obecnie trwa swoista przerwa pomiędzy okresami finansowania z UE i przedsięwzięcia nie zostały jeszcze sfinansowane. Rozmiar inwestycji, nie zawsze potrzebnych, powoduje duże potrzeby pożyczkowe. Miasto będzie zaciągało kredyt na spłatę zadłużenia i wykup obligacji, czyli rosną nasze gdańskie potrzeby pożyczkowe. Skoro zachowaliśmy się z maksymą „postaw się, zastaw się” to teraz będziemy płacić. Dramatyczne są cięcia w wydatkach bieżących, przy jednoczesnym podniesieniu opłat regulowanych przez mieszkańców, np. zwiększanie czynszu i podatków. Problem deficytu polega na tym, czy stać nas na taki bez konsekwencji. Jeżeli zaczynamy ciąć wydatki bieżące w ważnych obszarach, tj. edukacja, pomoc społeczna, opieka zdrowotna i podwyższać podatki to znaczy, że nasza zdolność kredytowa jest pozorna. W definiowaniu pojęcia prorozwojowy będziemy się niewątpliwie różnić. Dla mnie rozwojem jest inwestowanie w programy profilaktyczne i edukację, dla prezydenta nie. Uważam, że jest to budżet wznoszenia budowli i gmachów, które niekoniecznie służą rozwojowi miasta, ale są niewątpliwą okazją do przecinania wstęg.

Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież