Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Oliwa – Debata w sprawie Placu Inwalidów

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 17 lutego 2015 09:26

W Oliwie odbędzie się debata w sprawie zagospodarowania Placu Inwalidów. Oby nie skończyło się tak jak przy ulicy Opackiej.Pamiętamy sprzedany przez gdańską telewizję teren, któremu jeszcze sprytniej po kilku miesiącach został zmieniony plan zagospodarowania przestrzennego. Mam wielką wiarę, że to w wypadku Placu Inwalidów Wojennych w Oliwie się nie powtórzy. Dmuchamy na zimne, oczywiście trudno we wszystkim dopatrywać się złej woli, ale te konsultacje, chyba są szczere, obym się nie mylił. Plany prezentowane są nawet na specjalnej wystawie. Tak czy inaczej ostrożności nie za wiele.


altW mieście krąży przecież wielu cwaniaków, czekających tylko na taką okazję. Rzeczywiście okazja jest wielka, bowiem to środek, centrum, jedno z najciekawszych i najcenniejszych miejsc Oliwy. Naprzeciwko wejścia do parku. Miejsce, w którym kiedyś kończyła się linia tramwajowa z Gdańska, gdzie była przesiadka na tramwaj do Jelitkowa. Kto to pamięta?


Niezapomniany klimat tego miejsca w moim dzieciństwie wyznaczał smak gotowanych parówek, wata cukrowa, saturator, baloniki, pocztówki, bursztyny i kultowy „Delfin”. Dziś Plac Inwalidów Wojennych wart jest miliony, a chodzi o ożywienie i  uatrakcyjnienie tej przestrzeni. Pewnie stąd ta debata przed zmianą planu zagospodarowania przestrzennego terenu i, mam nadzieję, utrudnienie przyszłym inwestorom, zmianę wcześniejszych ustaleń.

altWidziałem te plany, jest ich dwadzieścia. Z jednej strony wszystko gra. Architekci wczuli się w klimat Oliwy. Z drugiej zaś widać w ich pracach niepokojący pośpiech. Mam nadzieję, że to nic nie oznacza.  Wśród różnych koncepcji najbardziej interesujące są te, które nie zamykają widoku na park od ulicy Wita Stwosza. Widok ten powinien już z daleka otwierać tę przestrzeń. Teraz rzeczywiście tak jest. Tylko parking trzeba schować pod ziemią, nawet i trzy piętra w dół, proszę bardzo. Jak się zorientowałem po zamienieniu paru słów z mieszkańcami Oliwy, oni sami są bardzo podzieleni, prezentują bardzo często zupełnie odmienne poglądy. Będzie kłopot, ale to mały kłopot, oby tylko to rzeczywiście mieszkańcy zadecydowali o przyszłości Placu Inwalidów Wojennych w Oliwie, a później nie doszło do zmiany planów.  

Stanisław Seyfried

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież