Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

ENCYKLOPEDIA GDAŃSKA - Dla Gdańska. Dla Gdańszczan. I nie tylko… - GALERIA

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
niedziela, 25 listopada 2012 14:12

Oficjalna inauguracja Encyklopedii Gdańskiej odbyła się w Dworze Artusa 24 listopada, z udziałem wielu znamienitych gości, intelektualnej elity. Po kilku latach przygotowań dostępna stała się niezwykła publikacja, która cieszy mieszkańców Gdańska oraz miłośników tego miasta w kraju i za granicą.


GALERIA


Wydawcą jest Fundacja Gdańska, której prezes Cezary Windorbski (na zdjęciu poniżej) poinformował, że to wiekopomne dzieło zostało wydane w nakładzie 14000 egzemplarzy, zawiera 1176 stron formatu A4 z twardą oprawą. Zastosowano wysokiej jakości druk i specjalny papier, tak jak przy Encyklopedii Britanica. Ważąca 2.8 kg encyklopedia zawiera około 4000 haseł i zestawień tabelarycznych, które opracowało ponad 220 autorów, konsultantów i recenzentów. Bezpośrednio nad dziełem pracował 6-osobowy zespół redakcyjny i 14-osobowy zespół korektorski.


alt


W kompletowaniu ponad 1600 barwnych ilustracji i fotografii aż 125 autorów oraz ustalaniu praw do ich reprodukcji, pomocy udzieliło 149 osób i instytucji. W kwerendę, retusz i opracowanie komputerowe ilustracji oraz grafikę pod pieczą prof. Janusza Górskiego z ASP w Gdańsku, zaangażowanych było 16 osób. 


alt



Ponad 5000 subskrybentów zamówiło Encyklopedię w okresie od 10 września do 31 października 2012 w cenie 69 zł. Prawie 4000 imion i nazwisk „Subskrybentów wspierających wydanie Encyklopedii Gdańska” ułożonych alfabetycznie jedno po drugim zajmuje 9 bitych stron druku. Finansowo wydanie dzieła wsparło 45 instytucji, firm i osób prywatnych.


alt


Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, wcześniej składając wiele autografów, złożył gratulacje i podziękowania twórcom encyklopedii, dzięki której – jak zaznaczył - mamy poczucie ludzkiej satysfakcji. Zauważył, że wiele osób specjalnie przyjechało tego dnia do Gdańska, aby stojąc w kolejkach osobiście odebrać spisaną jego tysiącletnią historię. - Miasta, które nie było tworzone wyłącznie przez Polaków. Był to swoisty mikrokosmos, ale przyjazny ludziom. To jest wyjątkowe miejsce na ziemi. Miasto kompromisów, dialogu, porozumień, które wiele dało światu, a zwłaszcza Europie. Encyklopedia to zbiór wiedzy o nas samych. To również forma doskonałej integracji środowiska. Obywatele mają mieć sens zbiorowego działania, mają się czuć szczęśliwi. To dzieło jest sposobem na to, aby taką postawę kształtować, przyjaźni, bycia razem, bez względu na światopogląd, powiedział Adamowicz.


alt


Arcybiskup Senior Archidiecezji Gdańskiej Tadeusz Gocłowski powiedział, że jesteśmy odpowiedzialni za naszą spuściznę i za tożsamość tego miasta, za Rzeczpospolitą. - Encyklopedia jest syntezą historii i współczesności. To podręcznik do nauki historii o Gdańsku. Młode pokolenie musi koniecznie się z nią zapoznać, aby odpowiednio kształtować przyszłość Gdańska.


alt



Odczytano dwa listy skierowane do twórców encyklopedii. Prezydent RP Bronisław Komorowski zwrócił uwagę na tysiącletnią historię miasta pokrywającą się z historią państwa polskiego. To Napoleon powiedział o tym mieście, że jest kluczem od wszystkiego.


Z kolei były prezydent RP (1990-1995) Lech Wałęsa uznał, że to wielkie przedsięwzięcie edytorskie i naukowe jest doskonałym zapisem historii o ludziach od zarania dziejów tego miasta do współczesności. Najistotniejsze jednak, że jest tego dostępność poprzez Internet, a także możliwość uzupełniania wiedzy i zamiar przetłumaczenia zawartości dzieła na języki angielski i niemiecki. 


alt


Podczas gali przemówienie o roli Gdańska w przełomowych momentach historii Europy wygłosił prof. Timothy Snyder - amerykański historyk, profesor Yale University, specjalista historii nowożytnego nacjonalizmu oraz historii Europy Środkowej i Wschodniej. Z pozycji historyka Snyder odrzuca polemikę z mitami narodowymi, argumentując że nonsens postawiony na głowie pozostaje nonsensem, argumentacja nie prowadzi do syntezy, a dialektyka mitu i metahistorii powinna być przedmiotem, a nie metodą badań historycznych.


Snyder pokrótce zobrazował historię Gdańska, ujmując ją w trzech kolorach, 1. złotym, tj. okres wstąpienia przebogatego, pluralistycznego i reformatorskiego Gdańska do pierwszej Rzeczpospolitej, 2. brunatnym, tj. lata 30-40 XX wieku, kiedy Gdańsk staje się Wolnym Miastem nazistowskim i 3. niebieskim, kiedy po drugiej wojnie światowej tworzy się nowa narodowość przyjezdna z kaszubskich wsi i zza wschodniej nowej granicy Lwowa i Wilna. Snyder bardzo wysoko ocenił zryw Solidarności, który w sposób pokojowy doprowadził do zmiany ustroju i demokracji. - Jest to wyjątkowa w świecie bezkrwawa rewolucja i świat powinien brać z niej przykład. Problemy powinno się rozwiązywać poprzez dialog, kompromisy. Kolor niebieski jest kolorem morza, nieba, wieczności. Niech taki przyświeca Polsce. Gratuluję wam wydania historii Gdańska w encyklopedii.


alt

Uhonorowani sponsorzy, od prawej prezes zarządu dyrektor generalny Saur Neptun Gdańsk S.A. Serge Bosca oraz prezes Portu lotniczego Gdańsk Tomasz Kloskowski.


„Encyklopedia Gdańska” objęta została Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz Mecenatem Miasta Gdańska. Jej wydanie stało się możliwe dzięki pomocy sponsorów, których uhonorowano podczas gali. Sponsor bursztynowy - Grupa LOTOS, sponsorzy platynowi - Grupa ENERGA i Grupa EDF.
Złoci sponsorzy: Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o., Saur Neptun Gdańsk S.A.
Donatorzy: Korporacja Budowlana DORACO Sp. z o.o.,
Multi Development Poland Sp. z o.o., Port Lotniczy Gdańsk  im. Lecha Wałęsy Sp. z o.o., STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi Sp. z o.o., Willis Polska S.A., Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku Sp. z o.o.
Partner wspierający: Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. oraz
Miasto Sopot.


alt



Podczas gali w Dworze Artusa powołano do życia Ławę Encyklopedystów. Tworzą ją autorzy encyklopedii oraz członkowie komitetu honorowego, którzy stanowią bezdyskusyjnie elitę naukową Miasta Gdańska, a których praca nie oparła się wyłącznie o wykonanie zlecenia, ale także o wiele prac w swoim gremium. W ten sposób narodził się pomysł, aby tego typu spotkania i wymiana myśli odbywała się w sposób bardziej zorganizowany i permanentny. Ława zamierza prowokować dyskusje związane z współczesnymi problemami Gdańska również poprzez zapraszanie osobistości światowej nauki. W poczet Ławy będzie mógł się dostać każdy, kto stanie się współtwórcą hasła w Gedanopedii, czyli elektronicznym wydaniu EG. Twórcą hasła stać się można po spełnieniu określonych wytycznych, co do sposobu naukowego opracowania proponowanego przez siebie hasła. Ława ma czuwać nad ciągłym rozbudowywaniem Gedanopedii w sposób gwarantujący naukowy jej charakter. Ma też ona kreować społeczność gdańskiej agory – encyklopedystów gdańskich.


Uroczystość uświetnił doskonały wspólny występ 11-osobowego zespołu instrumentów dętych Hevelius Brass oraz 17-osobowej Capelli Gedanensis, pod dyrekcją Aliny Kowalskiej-Pińczak.


alt



Tego dnia można było odebrać zamówioną encyklopedię w Kinie Neptun oraz pozyskać cenne autografy. Przy Fontannie Neptuna fotograf Dariusz Kula wykonał wspólne zdjęcie encyklopedystów i subskrybentów Encyklopedii Gdańskiej. Dzięki władzom Gdańska i sponsorom do wszystkich bibliotek szkolnych (publicznych i niepublicznych) w Gdańsku oraz wiodących bibliotek szkół pomorskich trafi około 1800 egzemplarzy Encyklopedii Gdańska.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież