"Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o... Michał Urbaniak: Nie będę dzielił Gdańszczan » Rozmowa z Michałem Urbaniakiem, kandydatem na prezydenta Gdańska.- Dlaczego chce Pan powalczyć o fot...
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Cudo latało nad Trójmiastem

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
sobota, 24 listopada 2012 09:37

Najnowocześniejszy Boeing 787, z powodu mgły, zamiast nad Krakowem, 23 listopada około południa w przepięknym słońcu odbywał próbne loty nad Trójmiastem. Piloci dreamlinera przez kilka godzin wykonywali manewr "touch and go" polegający na zetknięciu się z pasem startowym i ponownym wzbiciu się w powietrze.


Kto z mieszkańców w porę zorientował się, że taki kolos lata nad naszymi głowami, mógł zdążyć dojechać do portu lotniczego w Rębiechowie i zobaczyć też kilka pełnych lądowań. Ostatnie zakończyło się dłuższym postojem i tankowaniem przed powrotem do Warszawy.


Nad całością tych ćwiczebnych manewrów piecze sprawowała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, która za swoje usługi pobiera opłaty nawigacyjne: terminalowe i trasowe. Decyzją Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego cena za nawigację terminalową spadła w 2012 roku o jedną czwartą względem 2011 r. i wynosi obecnie 781,06 zł. Natomiast stawka jednostkowa opłat za nawigację trasową wynosi 155,40 złotych. Tę wartość, co miesiąc Eurocontrol przelicza na euro. W sierpniu polska cena za nawigację trasową była jedną z najniższych spośród instytucji zrzeszonych w Eurocontrol.
Głównym celem Agencji jest zapewnienie bezpieczeństwa statków powietrznych. W czasie odbywania lotu są one  pod stałym nadzorem kontrolerów ruchu lotniczego. Ich zadanie polega na zapewnieniu bezpiecznych odległości (separacji) pomiędzy samolotami, a w razie zaistnienia niebezpiecznej sytuacji w powietrzu, na udzieleniu pilotowi pomocy.


Przypomnijmy, że Boeing 787 Dreamliner po raz pierwszy przyleciał do Polski 15 listopada, lądując z wielką pompą na lotnisku w Warszawie. Na pokładzie samolotu przyleciało 159 pasażerów oraz 22 osoby załogi. Z uwagi na mgłę nie asystowały mu dwa odrzutowce F16. Samolot podczas startu ważył 169 ton, w tym 65 ton paliwa. W trakcie lotu do Polski maszyna spaliła ok. 50 ton paliwa. Samolot leciał z prędkością ok. 1 tys. km/godz., na wysokości ok. 10 km. Jest on zbudowany w 40 proc. z materiałów kompozytowych, dzięki czemu jest lżejszy w porównaniu do maszyn tej klasy i zużywa o 20 proc. mniej paliwa. Jest też pierwszym samolotem średniego rozmiaru, który może latać na dalekich trasach. Jego zasięg wynosi od 14,2 tys. km do 15,2 tys. km, co oznacza, że można nim polecieć bezpośrednio np. z Warszawy do Nowego Jorku czy do Pekinu. Samolot tego typu może przewieść od 210 do 330 pasażerów. Rozpiętość skrzydeł B787 to 60 metrów, a długość maszyny wynosi 57 m.
Armator PLL LOT nie ujawnił ile kosztował ten samolot, ale jego cena katalogowa wynosi 206 mln dolarów. Kontrakt przewiduje kolejne dostawy.

Polscy piloci przesiadkę z boeingów 767 na dreamlinery porównują z zamianą polonezów na najnowsze mercedesy. Tak daleko poszła technika, że dziś trzeba gonić świat, a dreamliner jest w tym bardzo pomocny. Ale ta nowoczesna technologia wymaga odpowiednio przeszkolonych pilotów. I dlatego PLL LOT szykuje w sumie stu swoich pracowników, którzy przejdą specjalistyczne szkolenie Oczywiście te pierwsze loty odbywać się będą pod okiem amerykańskich instruktorów.


Pierwszy boeing 787 dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT od 23 listopada do 13 grudnia ma odwiedzić pozostałe polskie porty lotnicze w ramach lotów szkoleniowych dla pilotów. Miało się zacząć od Krakowa, ale mgła sprawiła, że zaczęto się od Gdańska. 


Jak się dowiedzieliśmy w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy, tak jak wcześniej planowano dreamliner wróci do Rębiechowa 2 grudnia. Podobnie jak w stolicy przypuszczalnie zostanie udostępniony do zwiedzania. Dzień wcześniej ma wylądować we wrocławskim Porcie Lotniczym im. Mikołaja Kopernika.


Maszyna w swój pierwszy rejs komercyjny z pasażerami poleci 14 grudnia z Warszawy do Pragi. Następnie przez miesiąc będzie podróżowała do ośmiu miast w Europie, i oprócz Pragi, także do   Brukseli, Budapesztu, Frankfurtu, Hanoweru, Kijowa, Monachium oraz. Wiednia.
Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież