”W Gdańsku staliśmy tak jak mur” » Do dziś ostateczna liczba obrońców placówki na Westerplatte we wrześniu1939 roku jest nieznana. Przy... G. Pellowski: nie dla parkingu - umowy z gminą jawne » Czy parking podziemny w obrębie Starego Miasta może zagrozić gdańskim zabytkom? To pytanie wymaga ry... Kolejny dar serca dla Oddziału Hematologii Dziecięcej » Osiem elektrycznie sterowanych łóżek Eleganza 2 Premium i jedno Tom 2 dla małych pacjentów otrzymał ... Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna! » Adam Korol, b. poseł PO, specyficzny bohater taśm Neumanna - "Nie oszukujmy się, o to chodzi, żeby g... O ofiarach stanu wojennego w Radiu Gdańsk » Pieśni poety i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego, który od lat 70 (od wykonania „Obławy”) miał wielki w... W tygodniku „Sieci”: Nie będzie miękkiej gry w walce o wolność słowa » W najnowszym numerze „Sieci” mocny wywiad z prezesem TVP, Jackiem Kurskim: Nie będzie miękkiej gry w... Foto "Kwiatki": Szklane domy » Ludzkie mrowiska w szklanych biurowcach, czy o takich pisał Żeromski? Drastyczne podwyżki za wywóz śmieci, większy czynsz » W czwartek, 28 listopada, Rada Miasta Gdańska przegłosowała podwyżkę cen wywozu śmieci o 100 % oraz ... Jerzy Barzowski: Struk wpływom z podatku CIT nie wierzy, a drogi czeka... » Z radnym Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Art... Ostrożny pomorski budżet » Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk nie dowierza rządowi i zapowiadanym w projekcie b...
Reklama
Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna!
wtorek, 03 grudnia 2019 21:54
Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna!
Adam Korol, b. poseł PO, specyficzny bohater taśm Neumanna - "Nie os ...
LOTOS PKH podtrzymał zwycięską passę
wtorek, 03 grudnia 2019 21:44
LOTOS PKH podtrzymał zwycięską passę
Trzeci mecz z rzędu wygrali hokeiści LOTOS-u PKH. Gdańszczanie wygr ...
Zabójcze dziesięć minut dało Lechii awans do 1/4 Pucharu Polski
środa, 04 grudnia 2019 19:18
Zabójcze dziesięć minut dało Lechii awans do 1/4 Pucharu Polski
Przez 50 minut Lechia nie mogła znaleźć sposobu na Zagłębie i wyd ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Sentymentalny Gdańsk w grafice
poniedziałek, 25 listopada 2019 20:01
Sentymentalny Gdańsk w grafice
Przede mną na biurku leży spory zbiór czarno-białych kart pocztowy ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Jaworski: Antychrześcijańska misja TVP

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
sobota, 10 września 2011 20:53

altRozmowa z Andrzejem Jaworskim, posłem Prawa i Sprawiedliwości- Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź wysłał list do prezesa TVP Juliusza Brauna, w którym protestuje przeciw zaproszeniu do telewizyjnego show "The Voice of Poland" Adama Darskiego "Nergala". Obecność tego twórcy w programie TVP to głupota, czy plan promocyjny antykatolickiej misji?
Andrzej Jaworski: To niewielki, ale symboliczny fragment szerszego projektu oduczania tradycji, pamięci historycznej i umniejszania roli katolicyzmu i kultury chrześcijańskiej. To próba zmiany mentalności.  Dla nas problem z Adamem Darskim, uprawiającym działalność jako „Nergal”, zaczął się jakiś czas temu, gdy poprzez swoją twórczość propagował nienawiść i agresję. Zaproszenie „Nergala” do programu telewizji publicznej, finansowanej z kieszeni Polaków i wynagradzanie go z publicznych pieniędzy to lekceważenie społeczeństwa. Ten twórca sam dał dowody, że nie szanuje uczuć i wrażliwości innych ludzi. 


- Lider „Behemoth’a” wybrał taką metodę na promocję swojej twórczości. Bez tej otoczki zniknąłby w masie innych twórców. O zespołach rockowych, których twórczość w przeciwieństwie do niego zawiera wątki patriotyczne, słyszała mniejszość odbiorców muzyki. Może z wyjątkiem płyty „Powstanie Warszawskie” Lao Che, szwedzkiego „Sabaton” i tworzącego w Norwegii Andrzeja Dziubka i „De Press”…
Andrzej Jaworski: Zostałem niejako zmuszony sytuacją do zainteresowania się i poznania działalności grupy Behemoth i jej lidera. Nie będę wymieniał płyt, by nie uprawiać jego darmowej promocji, ale choćby pełen agresji i wezwań do wojny utwór „Chwała mordercom Wojciecha” lub hymn na cześć Lucyfera to artystyczne tropy „Nergala”. Są w tej tzw. twórczości elementy szyderstwa z symboli religijnych. Ma więc rację metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź, stwierdzając że mamy do czynienia z praktykującym satanistą. Zapraszanie „Nergala” do programu telewizji publicznej jest niczym innym jak propagowaniem za publiczne pieniądze pobranych od ludzi wierzących, postaw skrajnie wrogich religii i kulturze chrześcijańskiej. 


- O Adamie "Nergalu" Darskim, znanym wcześniej również jako „Holocausto”, kompozytorze i wokaliście „Behemoth’a” zrobiło się głośno, gdy został uniewinniony przez gdyński sąd od zarzutu obrazy uczuć religijnych i znieważenia najważniejszej dla chrześcijan i żydów księgi - Biblii. Okazało się, że sąd z iście rewolucyjną gorliwością przyzwolił na wulgarność i niszczenie Biblii. Takie działania to była codzienność, ale antyludzkiej Rosji po 1917 r., czy w Hiszpanii tuż przed wojną domową i w latach 1936-39,  gdy doszło do niebywałych aktów przemocy wobec ludzi wierzących…

Andrzej Jaworski: W telewizji polskiej 2011 roku osoba promująca wrogą człowiekowi ideologię, jak „Nergal”,  jest widać jak najbardziej na miejscu. Są  granice wolności wypowiedzi, ale nie dotyczą one ataków na chrześcijaństwo. Chrześcijanie są łagodni, co najwyżej pójdą do sądu. Nie domagamy się jakiejś drakońskiej kary, ale przyznania, że  publiczne darcie Pisma Świętego i rzucanie obelżywych słów jest karane. Domagamy się szacunku dla prawa, czego sąd nie zauważył. Na podstawie absurdalnego werdyktu na każdym koncercie ktoś, kto uznaje siebie za artystę możne drzeć Koran, Biblię, rozbić menorę, znęcać się nad zwierzętami. Bo tak sobie wyobraża wyraz ekspresji artystycznej. 


- W Hiszpanii podczas Światowego Dnia Młodzieży nie tylko lewacy niczym w latach 30. obrażali papieża,  ale zdarzyły się akty agresji wobec pielgrzymów. Kilkusetosobowe komanda lewaków, anarchistów, pijanych gapiów atakowały modlących się wymachując prezerwatywami, ale i rzucając kamieniami i butelkami z niedopitym winem. To była swoista wypowiedź wolności tak rozumianej przez szermierzy tolerancji, którzy gotowi są zabić w imię tzw. wolności światopoglądu. W Polsce do takich ekscesów nie dochodzi. Bijecie na alarm zbyt wcześnie. Należało „Nergala” zlekceważyć, a nie robić mu dodatkową reklamę?

Andrzej Jaworski: W Polsce niestety też mamy do czynienia z atakami i agresją wobec księży nie tylko z powodów rabunkowych, czy często wydumanych oskarżeń. Znamy przykłady zakłócania mszy świętych czy procesji Bożego Ciała, malowaniem na parkanach i murach kościołów wrogich napisów, z bezczeszczeniem cmentarzy. Jeden z polityków uczynił sobie nawet z szyderstw i ataków na Kościół swoisty „katechizm na odwrót”.  Kilka tygodni temu stary mur zabytkowej, ważnej nie tylko dla Gdańska świątyni pokryły znaki wymalowane na nim sto metrów od komisariatu policji przy ul. Piwnej.


- Te akty wandalizmu są piętnowane, a sprawcy ścigani…
Andrzej Jaworski: Nie są zaś potępiane i ścigane akty wandalizmu werbalnego i pospolitego chamstwa w otoczce nowoczesności. W stronę inaczej myślących, ludzi o poglądach tradycyjnych, rzucane są inwektywy. Ten, kto nie ma poglądów dyktowanych przez „salon” jest wyszydzany, jest niemodny, podejrzany, moherowy. Choćby ukończył najlepsze uczelnie – nie warty debaty. To swoisty terror nazywany poprawnością polityczną, która jednak nie tyczy całej rzeszy ludzi. Z kolei są też nowocześni katolicy, którzy, jak „księża patrioci” z lat 50. tylko z nazwy są katolikami, bo prezentują postawy dalekie od nauki Kościoła. Ci są  przez „salony”  hołubieni  i dopieszczani.


- Posłowie PiS będą zatem starali się dać możliwość wypowiedzi „niesalonowym” Polakom i walczyć z wizją wolności artystycznej promowanej przez „black metal”?

Andrzej Jaworski: Prezes Jarosław Kaczyński mówił, że chcemy poszerzyć wolność wypowiedzi, by za krytykę wszechwiedzących redaktorów z ul. Czerskiej z przyległościami, nie można było trafić pod sąd jak to się już zdarzało. Jednocześnie będę mobilizował choćby na facebooku do stawiania oporu obecności „Nergala” i propagujących satanistyczne treści w telewizji. Na mojej stronie na facebooku jest trzy tysiące wpisów, które podzielają moje stanowisko. Jest tez kilkaset pełnych nienawiści wpisów internautów, którzy ulegli pseudotwórcom.


- TVP zrobiła być może ukłon w stronę fanów muzyki. Dla nich muzyka „Behemotha” jest intrygująca. Nie odmawiajmy im tego…
Andrzej Jaworski: To kolejny przykład sztucznego kreowania autorytetu. Tym razem w dziedzinie muzyki. Jak może oceniać w programie telewizyjnym innych taki juror  jak Nergal”, który nie jest z wykształcenia muzykiem, a jego twórczość, jest zapewne ceniona, ale przez specyficzną grupę odbiorców. Ludzie wierzący zostali przymuszeni przez TVP do wypłacenia gaży temu artyście z ich pieniędzy, do zapłaty komuś, kto do nich i ich wiary odnosi się z pogardą.


- Biskup Mering napisał: „Zniewalająca siła zła, pozory, które zło tworzy zwłaszcza tworzenie pozorów wolności jest niebezpieczeństwem dla młodych ludzi, którzy nie mają doświadczenia, jak wielka jest walka zła z dobrem”. Przywołał też Michaiła Bułhakowa, który genialnie opisał, iż istotą działania szatana jako tworzenie złudzeń.  Nieprzygotowany odbiorca uzna więc muzykę „Behemoth’a”, nota bene imię to nowi wdzięczny kocur z powieści „Mistrz i Małgorzata”, za wspaniałe dzieła muzyczne, bo telewizja to promuje. Lekcji historii ubywa. O historii sztuki nie wspomnę. Czy edukacja humanistyczna to  nie jest wdzięczny temat kampanii?
Andrzej Jaworski: Nie znając dzieł muzycznych, architektury, sztuki sakralnej można przyjąć niemal wszystko za „klasykę”. To co dzieje się ostatnio to znak czasu, ale czasu modelowania nowego człowieka, któremu w imię fałszywej wolności zakłada się pęta ignorancji, podatnego na    manipulację. Stąd i nasz protest przeciwko promowaniu w TVP postaw sprzecznych nie tylko z katolicyzmem, ale i z estetyką. W tym proteście nie wykluczamy bojkotowania producentów, którzy przez reklamy wspierają ten program. Za pieniądze katolików nie można wspierać satanizmu. Ta sama TVP nie zdobyła się na relacjonowanie  z Madrytu Światowych Dni Młodzieży. Lekcje historii są rugowane ze szkoły bo wymyślono, że Polak-Europejczyk ma być wyprany z tradycji, z historii, z kultury chrześcijańskiej. Zatem liderem takiej społeczności może być każdy, byle wypromowany. Nikt nie będzie wiedział o dokonaniach autentycznych liderów skoro nie będzie historii. Chyba, że będziemy się jej uczyć z domowych pogadanek, jak podczas zaborów i w PRL.
Rozmawiał Artur S. Górski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
-1 #3 Do Mariana 2011-09-12 19:22
Cytuję Marian:
Cytuję Wojciech:
...że zmarnowałem czas na czytanie tego tekstu. Sam tekst przygotowany dobrze, aczkolwiek wartość merytoryczna wypowiedzi Pana Andrzeja Jaworskiego poniżej jakiejkolwiek krytyki. Z "Prawa i sprawiedliwości " pozostało samo "I" bo o ile interes PiS jest zgodny z literą prawa to jest ok, a kiedy interes PiS jest rozbieżny z literą prawa w Polsce - nie ma sprawiedliwości .

Mam dość wchodzenia tutaj, na tą stronę. To jest zupełnie nieskrywana strona fanów jednej z partii!!!
A gdzie niezależność dziennikarska?!


Wejdź na dziennikbaltyck i, tam zobaczysz nieskrywaną stronę fanów inne partii:) ale na gazete.pl
Cytować
 
 
0 #2 Marian 2011-09-12 15:37
Cytuję Wojciech:
...że zmarnowałem czas na czytanie tego tekstu. Sam tekst przygotowany dobrze, aczkolwiek wartość merytoryczna wypowiedzi Pana Andrzeja Jaworskiego poniżej jakiejkolwiek krytyki. Z "Prawa i sprawiedliwości " pozostało samo "I" bo o ile interes PiS jest zgodny z literą prawa to jest ok, a kiedy interes PiS jest rozbieżny z literą prawa w Polsce - nie ma sprawiedliwości .

Mam dość wchodzenia tutaj, na tą stronę. To jest zupełnie nieskrywana strona fanów jednej z partii!!!
A gdzie niezależność dziennikarska?!
Cytować
 
 
+1 #1 Wojciech 2011-09-12 11:30
...że zmarnowałem czas na czytanie tego tekstu. Sam tekst przygotowany dobrze, aczkolwiek wartość merytoryczna wypowiedzi Pana Andrzeja Jaworskiego poniżej jakiejkolwiek krytyki. Z "Prawa i sprawiedliwości " pozostało samo "I" bo o ile interes PiS jest zgodny z literą prawa to jest ok, a kiedy interes PiS jest rozbieżny z literą prawa w Polsce - nie ma sprawiedliwości .
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież