Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier... MIIWŚ przygotowuje ekspozycję stałą Muzeum Mostów Tczewskich » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od kliku miesięcy przygotowuje się do utworzenia ekspozycji stał... Prezydent Sopotu atakuje dziennikarza TVP Info: "Mało Adamowicza panu ... » Politykom z otoczenia Rafała Trzaskowskiego zaczynają puszczać nerwy. Po wiecu wyborczym kandydata K... Andrzej Duda w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim » Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził Pomorze. Najpierw pojawił się w Kwidzynie, a później... PKW podała wyniki z prawie wszystkich obwodów głosowania: Duda powięks... » W poniedziałek 29 czerwca po godz. 10.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z blisko 100 proc. o... W tygodniku „Sieci”: Kto naprawdę stoi za Trzaskowskim » W najnowszym numerze „Sieci” wszystko o Rafale Trzaskowskim, który przez lata był wiernym żołnierzem... Sztuka Solidarności » Solidarność ma kilka pomników, legendarnych postaci, a w 40 rocznicę Sierpnia '80 będzie miała swoje... Andrzej Duda wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich » Andrzej Duda wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich - tak wynika z pierwszych sondażowych wynikó...
Reklama
Kaszubi murem za Dudą
środa, 01 lipca 2020 16:54
Kaszubi murem za Dudą
30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów pre ...
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
piątek, 26 czerwca 2020 18:16
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
Raków Częstochowa zdominował Arkę Gdynia w pierwszej połowie. W d ...
Wejście Zwolińskiego na wagę trzech punktów
niedziela, 28 czerwca 2020 16:17
Wejście Zwolińskiego na wagę trzech punktów
Po raz kolejny w tym sezonie Lechia musiała gonić wynik. Od początk ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
poniedziałek, 22 czerwca 2020 09:34
Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
Na malowane przez siebie płótna przenosił przede wszystkim trudną ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Student nie na swoim, czyli w poszukiwaniu wolnej kwatery

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
wtorek, 13 września 2011 09:16

altWynajmują pokoje, mieszkania, strychy, akademiki. Jak wygląda kondycja mieszkaniowa gdańskiego żaka? Czy bliżej mu Raskolnikowa czy też sytuacja ma się zgoła odwrotnie?


Prawda zapewne leży jak zwykle w swoim ulubionym miejscu - po środku, a wymagania studenta uwarunkowane są grubością jego portfela. Postarajmy się jednak przyjrzeć nieco bliżej sytuacji jaka panuje w naszym mieście.


Sposobność ku temu jest oczywista. Kalendarz wskazuje nam miesiąc wrzesień, liście plączą się już wokół stóp i lada chwila kolejki studentów okupować będą kasy PKP. Kurs - Gdańsk, myśl - nowy rok akademicki, obawa - lokum, w którym się go spędzi.


Oczywistym wyborem zdaje się być Dom Studenta. To miejsce wymaga jednak pewnej odporności psychicznej od naszego żaka. Własność „ogólna” często jest najzwyklej w świecie zaniedbana. Do tego dochodzą skromne warunki sanitarne co np. w połączeniu z aktywnością towarzyską naszych ewentualnych sąsiadów może stanowić przeszkodę nie do pokonania. Jednak ci, których wybór na akademik już padł, potrafią chwalić sobie takie życie. Tu znajdą wszelkiego rodzaju pomoce naukowe niezbędne w przeskakiwaniu kolejnych barier edukacji. Tu także kwitnie życie towarzyskie, niezbędne dla utrzymania dobrej kondycji psychicznej naszego studenta. Plusy i minusy można by mnożyć długo, jednak głównym kryterium często jest po prostu cena. A ta zdaje się być coraz mniej (choć ciągle jeszcze jest) konkurencyjna w stosunku do rynku mieszkaniowego. Ceny za dwuosobowy pokój w sopockim akademiku UG o wdzięcznej nazwie „Rancho” to 370 zł. Dla studenta zza naszej granicy, doktoranta czy osoby kończącej drugi kierunek studiów - 420 zł.Ceny od ubiegłego roku poszły o kilkadziesiąt złotych w górę. Jednak raczej nie będzie miało to wpływu na zainteresowanie studentów. Te jest niezmienne od lat, czego dowodem są w 100 % obłożenia burs. Ciągle jest więcej chętnych niż miejsc. W domu akademickim nr 2 w Gdańsku Akademii Medycznej, sytuacja cenowa nie zmieniła się od zeszłego roku i wynosi 320 zł od osoby. Jak zapewnia kierownik, remonty przeprowadzane są na bieżąco, a co za tym idzie kondycja budynku jest więcej niż zadowalająca. 


alt


Żeby zdobyć odpowiadające naszym wymaganiom lokum potrzebny jest oczywiście czas. W biurze wynajmu oraz handlu nieruchomościami  „Metrohouse”  w Gdyni ruch zaczął się już w sierpniu. Studentów oprócz cen interesuje najbardziej lokalizacja. Im bliżej uczelni tym lepiej – wiadomo. Te mieszkania mają największe wzięcie. Ceny? Tu bywa oczywiście różnie, jednak średni koszt, o którego wyciągnięcie można by się pokusić to jakieś 700-800 zł wraz z opłatami za pokój. Można i drożej, można i taniej. Jeden z pracowników biura Metrohouse stwierdził, że takie rozwiązanie mieszkaniowe (o ile zainteresowanemu pozwalają na to fundusze) ma tę zaletę, iż daje naszemu żakowi poczucie prywatności, a także niezależności. Nie ma obostrzeń wynikających z życia w bursie. Wraca jak chce i kiedy chce, a odwiedzić go można nie forsując przeszkody w postaci dociekliwego portiera. Wystarczy umiejętnie dogadać się z kameralną grupką współlokatorów i sielanka, o ile oceny w indeksie na to pozwolą, gotowa.


Nieoceniona bywa oczywiście pomoc rodziców. Według wiadomości uzyskanych z biura Mad House, ambitne pociechy potrafią być nawet obdarowane przez swych rodzicieli własnym mieszkaniem, zwłaszcza, jeżeli wywodzą się z mniejszych miejscowości gdzie możliwość zrobienia kariery zawodowej jest zdecydowanie mniejsza niż w dużych miastach. Ci, którym się tak w życiu poszczęściło potrafią tą szczodrość przekuć na dodatkową korzyść. Odnajmują pokoje innym potrzebującym studentom. Tym sposobem zdobywają fundusze na opłaty związane z utrzymaniem mieszkania. Niewątpliwie mamy tu do czynienia z sytym wilkiem i nieuszczkniętą owcą.


Jednak zanim student sięgnie po telefon rządny bardziej szczegółowych informacji dotyczących mieszkania, najpierw przewertuje 10 czy też nawet setki ofert zamieszczonych na witrynach internetowych. Co prawda przystanki komunikacji miejskiej nadal obklejone są informacjami o tanich pokojach do wynajęcia, to jednak Internet jest prawdziwą kopalnią możliwości i kombinacji. Tu się ogłasza niepaląca Paulinka z drugiego roku, która szuka współlokatora, tam Pan Wojtek wynajmie trzem studentom mieszkanie. W ofertach można wybierać i przebierać, a jak się ma pieniądze to nawet nie trzeba się zbytnio śpieszyć. Tak więc cyfry mówią same za siebie. Tym, którzy muszą się liczyć z każdym groszem życzymy wytrwałości i szczęścia w poszukiwaniach. Tym, którzy nie muszą ściśle rachować wydatków-wymarzonego mieszkania. Natomiast jednym i drugim jak najlepszych wyników w nauce oraz miłego pobytu w naszym mieście.

Patryk Grabowski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież