Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Niewielkie emocje na debacie prezydenckiej

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 10 listopada 2014 18:31

Ci, którzy liczyli, że na ostatniej już chyba debacie prezydenckiej – zorganizowanej przez Dziennik Bałtycki i Radio Gdańsk -  w Gdańsku kontrkandydaci wyciągną ciężką artylerię przeciwko Pawłowi Adamowiczowi mocno się zawiedli. Było to samo, co do tej pory, a to może być zdecydowanie za mało, żeby zagrozić mu w niedzielnych wyborach.



Obecni na debacie oraz słuchacze w eterze niczego nowego się nie dowiedzieli z tej debaty. Paweł Adamowicz jest raczej spokojny o swoją reelekcję. Widać po nim, że nawet wizja drugiej tury mu nie straszna. Na argumenty swoich politycznych przeciwników odpowiadał stonowanie i konkretnie. Emocjom jedynie dał się ponosić siedzący w pierwszym rzędzie wiceprezydent Gdańska, Andrzej Bojanowski, szybko jednak przywoływali go do porządku debatujący, jak i prowadzący spotkanie Agnieszka Michajłow oraz Jarosław Zalesiński. Szkoda, że debata miała tak przewidywalny charakter. Zabrakło ostrych szpilek wbijanych w obecnie rządzących. Stąd tez może i wspomniany spokój Pawła Adamowicza, który już najwyraźniej uodpornił się na te argumenty.


- Największym minusem ostatniej kadencji to na pewno podwyżki cen lokali komunalnych – mówił Jarosław Szczukowski, kandydat SLD. – Na pewno budowa gmachu ECS. Gdyby było referendum, mieszkańcy nigdy nie wyraziliby zgody na ten budynek – dodał Zbigniew Wysocki z KNP, który także został zapytany o to, co się nie udało w ostatnich czterech latach Pawłowi Adamowiczowi.


alt



Kandydaci zostali także poproszeni o wymienienie spraw, które oni by rozwiązali inaczej, gdyby byli na miejscu Adamowicza w kadencji 2010-2014. Zbigniew Wysocki zwrócił uwagę na brak reorganizacji pracy w Urzędzie Miasta. Uważa, że trzeba wziąć przykład z Rudy Śląskiej, gdzie sensowna polityka kadrowa pozwoliła zaoszczędzić czternaście procent wydatków. Waldemar Bartelik, który jest niezależnym kandydatem odniósł się natomiast do kwestii Euro2012. – Przyjąłbym inne kryteria współpracy z UEFA. Przede wszystkim wolałbym zbudować stadion pod kątem Ligi Mistrzów czy Europy, bo to generowałoby mniejsze koszty. Samo Euro kosztowało miasto 2,6 mld złotych, z czego przychód podczas mistrzostw to 1,8 mld. Uczyniłbym również wszystko, żeby stadion był dużo lepiej wykorzystany komercyjnie – wyliczał. Jarosław Szczukowski natomiast mówił o oddaniu szkoły w Kokoszkach w prywatne ręce. – Mowa o oszczędzaniu na podatku VAT jest w tym momencie sprzecznością moralną, bo przecież później z tego czerpie się subwencje na edukację – stwierdził. Ewa Lieder z Gdańska Obywatelskiego powiedziała zaś, że jej zdaniem dużo lepiej było by zaadaptować postoczniowe hale na budynki ECS niż wznosić – jej zdaniem – wątpliwej urody budynek. Dodała również, że fakt, iż gdańszczanie tam uczęszczają nie oznacza, że ten budynek jest im potrzebny, bo poszliby do każdej nowopowstałej inwestycji.


Paweł Adamowicz musiał się natomiast wytłumaczyć ze słów sprzed trzynastu lat, kiedy po powodzi obiecywał rewitalizacje Orunii, a do tej pory niewiele zrobiono. – Zmodernizowano kanał Radunii, wybudowano ponad sto mieszkań oraz zrewitalizowano kuźnię oraz park Oruński. Jednak kiedy dostaliśmy Euro wszystkie siły i nakłady przeznaczyliśmy na Letnicę, która dziś jest wzorem dla całej Europy jak można dać drugie życie zaniedbanej części miasta. Plan dla Orunii, Dolnego Miasta i Biskupiej Górki jest przewidziany na lata 20115-20 – powiedział prezydent, jednak spora część Sali parsknęła śmiechem, kiedy ten zachwycał się Letnicą.


alt



Kandydaci mieli też szansę powiedzieć o tym, co było by najważniejszym punktem do wykonania, jeśli wygraliby wybory. Waldemar Bartelik przywołał swój pomysł na publiczną i powszechną służbę zdrowia, które miałby zapewnić Gdański Ośrodek Diagnostyki Medycznej. Dzięki takiej placówce pacjenci mieliby szybszy dostęp do lekarzy. Andrzej Jaworski z PiS-u mówił o konieczności zmian na wysypisku śmieci na Szadółkach. – Należało by wybudować spalarnię plazmową, która rozwiązałaby problem smrodu w okolicy oraz nie wiązałaby się z degradacją środowiska, co będzie miało miejsce jeśli obecna władza przeforsuje budowę spalarni mostowej – wyjaśnił. Ewa Lieder stawia natomiast na sport powszechny, dzięki któremu nastąpiłaby większa integracja mieszkańców dzielnic, natomiast Zbigniew Wysocki chciałby poddać referendum kwestie rozwiązania Straży Miejskiej oraz zlikwidować rady dzielnic. – Mają one mała moc decyzyjną. Poza tym sami mieszkańcy dzielnic za bardzo nie wiedzą kto w nich zasiada oraz nie chodzą tłumnie do wyborów – stwierdził kandydat KNP.


Debatę zakończyły wizje na Budżet Obywatelski. Główną rzeczą, którą kandydaci chcieliby zmienić to zmiana przyznawania pieniędzy – wprowadzić podział dzielnicowy, a nie na okręgi wyborcze. Mowa była także o zwiększeniu środków, dzięki czemu mieszkańcy chętniej uczestniczyliby w głosowaniu na projekty. – Naszym celem jest dwa procent budżetu, czyli 50 mln złotych – powiedział Jarosław Szczukowski. Andrzej Jaworski zwrócił natomiast uwagę na to, że budżet obywatelski nie może być wykorzystywany do realizowania zadań, które powinny być w gestii miasta. Jako przykład podał windę dla inwalidów o którą walczyła szkoła na Chełmie właśnie poprzez Budżet Obywatelski. – Dla mnie to budżet całego miasta i jego spółek komunalnych. Zadania przedstawiane do Budżetu Obywatelskiego to przecież zadania gminy – to zdanie Waldemara Bartelika.
Na wszystkie te pomysły odpowiedział na koniec Paweł Adamowicz. – Wszyscy się zgadzamy, że ważne jest społeczeństwo obywatelskie, ale będziemy się różnić w szczegółach. Gdyby Budżet Obywatelski był złotym środkiem, to funkcjonowałby w całej Unii Europejskiej. My poprzez ten pomysł chcemy budować obywatelskość, która będzie się ukazywać częściej niż co cztery lata. Jednak nie można zapomnieć, że zwiększanie środków na Budżet Obywatelski może doprowadzić do zmniejszenia dotacji unijnych – argumentował i przy okazji powiedział też zdanie odnoszące się do tego, że miasto nie słucha mieszkańców. – Przez szesnaście lat co miesiąc spotykałem się z mieszkańcami dzielnic i wysłuchiwałem ich pomysłów czy skarg. Chyba żaden prezydent nie może się pochwalić tak dobra komunikacją. Poza tym jestem bardzo aktywny w mediach społecznościowych, gdzie osobiście odpowiadam gdańszczanom.

goch

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież