Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Niewielkie emocje na debacie prezydenckiej

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 10 listopada 2014 18:31

Ci, którzy liczyli, że na ostatniej już chyba debacie prezydenckiej – zorganizowanej przez Dziennik Bałtycki i Radio Gdańsk -  w Gdańsku kontrkandydaci wyciągną ciężką artylerię przeciwko Pawłowi Adamowiczowi mocno się zawiedli. Było to samo, co do tej pory, a to może być zdecydowanie za mało, żeby zagrozić mu w niedzielnych wyborach.Obecni na debacie oraz słuchacze w eterze niczego nowego się nie dowiedzieli z tej debaty. Paweł Adamowicz jest raczej spokojny o swoją reelekcję. Widać po nim, że nawet wizja drugiej tury mu nie straszna. Na argumenty swoich politycznych przeciwników odpowiadał stonowanie i konkretnie. Emocjom jedynie dał się ponosić siedzący w pierwszym rzędzie wiceprezydent Gdańska, Andrzej Bojanowski, szybko jednak przywoływali go do porządku debatujący, jak i prowadzący spotkanie Agnieszka Michajłow oraz Jarosław Zalesiński. Szkoda, że debata miała tak przewidywalny charakter. Zabrakło ostrych szpilek wbijanych w obecnie rządzących. Stąd tez może i wspomniany spokój Pawła Adamowicza, który już najwyraźniej uodpornił się na te argumenty.


- Największym minusem ostatniej kadencji to na pewno podwyżki cen lokali komunalnych – mówił Jarosław Szczukowski, kandydat SLD. – Na pewno budowa gmachu ECS. Gdyby było referendum, mieszkańcy nigdy nie wyraziliby zgody na ten budynek – dodał Zbigniew Wysocki z KNP, który także został zapytany o to, co się nie udało w ostatnich czterech latach Pawłowi Adamowiczowi.


altKandydaci zostali także poproszeni o wymienienie spraw, które oni by rozwiązali inaczej, gdyby byli na miejscu Adamowicza w kadencji 2010-2014. Zbigniew Wysocki zwrócił uwagę na brak reorganizacji pracy w Urzędzie Miasta. Uważa, że trzeba wziąć przykład z Rudy Śląskiej, gdzie sensowna polityka kadrowa pozwoliła zaoszczędzić czternaście procent wydatków. Waldemar Bartelik, który jest niezależnym kandydatem odniósł się natomiast do kwestii Euro2012. – Przyjąłbym inne kryteria współpracy z UEFA. Przede wszystkim wolałbym zbudować stadion pod kątem Ligi Mistrzów czy Europy, bo to generowałoby mniejsze koszty. Samo Euro kosztowało miasto 2,6 mld złotych, z czego przychód podczas mistrzostw to 1,8 mld. Uczyniłbym również wszystko, żeby stadion był dużo lepiej wykorzystany komercyjnie – wyliczał. Jarosław Szczukowski natomiast mówił o oddaniu szkoły w Kokoszkach w prywatne ręce. – Mowa o oszczędzaniu na podatku VAT jest w tym momencie sprzecznością moralną, bo przecież później z tego czerpie się subwencje na edukację – stwierdził. Ewa Lieder z Gdańska Obywatelskiego powiedziała zaś, że jej zdaniem dużo lepiej było by zaadaptować postoczniowe hale na budynki ECS niż wznosić – jej zdaniem – wątpliwej urody budynek. Dodała również, że fakt, iż gdańszczanie tam uczęszczają nie oznacza, że ten budynek jest im potrzebny, bo poszliby do każdej nowopowstałej inwestycji.


Paweł Adamowicz musiał się natomiast wytłumaczyć ze słów sprzed trzynastu lat, kiedy po powodzi obiecywał rewitalizacje Orunii, a do tej pory niewiele zrobiono. – Zmodernizowano kanał Radunii, wybudowano ponad sto mieszkań oraz zrewitalizowano kuźnię oraz park Oruński. Jednak kiedy dostaliśmy Euro wszystkie siły i nakłady przeznaczyliśmy na Letnicę, która dziś jest wzorem dla całej Europy jak można dać drugie życie zaniedbanej części miasta. Plan dla Orunii, Dolnego Miasta i Biskupiej Górki jest przewidziany na lata 20115-20 – powiedział prezydent, jednak spora część Sali parsknęła śmiechem, kiedy ten zachwycał się Letnicą.


altKandydaci mieli też szansę powiedzieć o tym, co było by najważniejszym punktem do wykonania, jeśli wygraliby wybory. Waldemar Bartelik przywołał swój pomysł na publiczną i powszechną służbę zdrowia, które miałby zapewnić Gdański Ośrodek Diagnostyki Medycznej. Dzięki takiej placówce pacjenci mieliby szybszy dostęp do lekarzy. Andrzej Jaworski z PiS-u mówił o konieczności zmian na wysypisku śmieci na Szadółkach. – Należało by wybudować spalarnię plazmową, która rozwiązałaby problem smrodu w okolicy oraz nie wiązałaby się z degradacją środowiska, co będzie miało miejsce jeśli obecna władza przeforsuje budowę spalarni mostowej – wyjaśnił. Ewa Lieder stawia natomiast na sport powszechny, dzięki któremu nastąpiłaby większa integracja mieszkańców dzielnic, natomiast Zbigniew Wysocki chciałby poddać referendum kwestie rozwiązania Straży Miejskiej oraz zlikwidować rady dzielnic. – Mają one mała moc decyzyjną. Poza tym sami mieszkańcy dzielnic za bardzo nie wiedzą kto w nich zasiada oraz nie chodzą tłumnie do wyborów – stwierdził kandydat KNP.


Debatę zakończyły wizje na Budżet Obywatelski. Główną rzeczą, którą kandydaci chcieliby zmienić to zmiana przyznawania pieniędzy – wprowadzić podział dzielnicowy, a nie na okręgi wyborcze. Mowa była także o zwiększeniu środków, dzięki czemu mieszkańcy chętniej uczestniczyliby w głosowaniu na projekty. – Naszym celem jest dwa procent budżetu, czyli 50 mln złotych – powiedział Jarosław Szczukowski. Andrzej Jaworski zwrócił natomiast uwagę na to, że budżet obywatelski nie może być wykorzystywany do realizowania zadań, które powinny być w gestii miasta. Jako przykład podał windę dla inwalidów o którą walczyła szkoła na Chełmie właśnie poprzez Budżet Obywatelski. – Dla mnie to budżet całego miasta i jego spółek komunalnych. Zadania przedstawiane do Budżetu Obywatelskiego to przecież zadania gminy – to zdanie Waldemara Bartelika.
Na wszystkie te pomysły odpowiedział na koniec Paweł Adamowicz. – Wszyscy się zgadzamy, że ważne jest społeczeństwo obywatelskie, ale będziemy się różnić w szczegółach. Gdyby Budżet Obywatelski był złotym środkiem, to funkcjonowałby w całej Unii Europejskiej. My poprzez ten pomysł chcemy budować obywatelskość, która będzie się ukazywać częściej niż co cztery lata. Jednak nie można zapomnieć, że zwiększanie środków na Budżet Obywatelski może doprowadzić do zmniejszenia dotacji unijnych – argumentował i przy okazji powiedział też zdanie odnoszące się do tego, że miasto nie słucha mieszkańców. – Przez szesnaście lat co miesiąc spotykałem się z mieszkańcami dzielnic i wysłuchiwałem ich pomysłów czy skarg. Chyba żaden prezydent nie może się pochwalić tak dobra komunikacją. Poza tym jestem bardzo aktywny w mediach społecznościowych, gdzie osobiście odpowiadam gdańszczanom.

goch

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież