Otwarcie wystawy „TU rodziła się »Solidarność«” w Gdańsku » W piątek, 14 sierpnia, na Placu Solidarności uroczyście otwarto wystawę „TU rodziła się »Solidarność... Arcybiskup Głódź na emeryturze » Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Sławoja Leszka Głódzia z pełnienia posługi arcybiskupa met... Opinia ekspertów daje podstawę do uchylenia pozwolenia na budowę na te... » Główna Komisja Konserwatorska, działająca przy Generalnym Konserwatorze Zabytków, wydała opinię na t... Eurodeputowana Magdalena Adamowicz oskarżona o składanie fałszywych ze... » Jest akt oskarżenia w sprawie źródeł majątku byłego prezydenta Gdańska i jego rodziny. W specjalnym ... Zenon Kwoka: Bohaterowie i mity Sierpnia » Z Zenonem Kwoką, inicjatorem strajku z sierpnia 1980 r. w Zakładzie Komunikacji Miejskiej Gdyni (WPK... W obronie księdza i cywilizacji » W najbliższy wtorek - 18.08 - o godz. 11,00 w sali 043 Sądu gdańskiego przy ul. Nowe Ogrody odbędzie... Ogłoszenie konkursu na "Koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojsk... » W Muzeum II Wojny Światowej ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczn... Prezydent Duda nadał Małgorzacie Tarasiewicz Krzyż Komandorski Orderu ... » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę w której za wybitne zasługi w dział... W tygodniku „Sieci”: Czy to fałszywa pandemia? » Najnowszy numer „Sieci” podejmuje temat drugiej fali zakażeń koronawirusem. Ale czy rzeczywiście moż... Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023? » 19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spółką Saur Neptun Gdańsk SA na dostaw...
Reklama
Eurodeputowana Magdalena Adamowicz oskarżona o składanie fałszywych zeznań
piątek, 14 sierpnia 2020 13:47
Eurodeputowana Magdalena Adamowicz oskarżona o składanie fałszywych zeznań
Jest akt oskarżenia w sprawie źródeł majątku byłego prezydenta G ...
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
czwartek, 13 sierpnia 2020 17:59
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
W sobotę Zdunek Wybrzeże na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego zmie ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32
Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barw ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

J. Bierecki: Nowe logo i nagroda dla PKM – to jest sukces?

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
środa, 22 kwietnia 2015 15:31

Województwo Pomorskie chwali się nowym logo. Pomarańczowo-czerwony wykrzyknik i granatowy napis „Pomorskie” autorstwa Andrzeja Pągowskiego kosztował podatników niebagatelne 90 tys. zł.  Spór wybuchł wokół logo województwa pomorskiego przygotowanego przez  grafika Andrzeja Pągowskiego. Grono artystów plastyków, a i internautów, nie zostawia na nowym publicznym logotypie suchej nitki. Co ciekawe - prace nad wykrzyknikiem jako logo trwały ponad rok. Krytycy argumentują, że taki sam efekt można uzyskać w kilka minut przy pomocy „pędzla” w programie Paint.


Kolor granatu ma jakoby nawiązywać do nadmorskiego położenia województwa, pomarańczowy - do bursztynu, a czerwony – ma być znakiem siły. Z tym, że wykrzyknik powszechnie kojarzy się z ostrzeżeniem. Czy logo zaproponowane przez Pągowskiego jest naprawdę aż tak złe i czy był sens wydatkowania 90 tys. zł?


Szef komisji rewizyjnej Sejmiku Województwa Pomorskiego Jarosław Bierecki dziwi się samym faktem zamówienia nowego logo.     
– Nowe logo naszego pomorskiego regionu zaczęło już żyć swoim medialnym życiem, stając się powodem licznych komentarzy. Jeśli pyta mnie pan o moje wrażenie, to mówię krótko: Nie podoba mi się! Jest to nic nie mówiąca propozycja, nie ma w niej nośnika informacyjnego. Poprzednie logo było bardziej udane i ciekawsze. Nie widzę więc uzasadnienia, by trzeba było je zmieniać – mówi Jarosław Bierecki.  


Za opracowane nowe logo woj. pomorskiego autor zainkasował 90 tysięcy. Wojciech Janicki, z poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, za dawne logo w 2007 r. dostał cztery tysiące złotych.
- Co do kosztów nowego logotypu nie chciałbym się kategorycznie wypowiadać, gdyż znam je z prasy. Czytałem też krytyczne wypowiedzi artystów i wykładowców  gdańskiej ASP – dodaje Bierecki.


Przypomnijmy, że zlecenie na wykonanie logo dostał Pągowski bez konkursu więc kilku pracowników gdańskiej ASP w liście otwartym do marszałka województwa pomorskiego wyraziło swoje oburzenie.    


Z kolei pomorscy włodarze i część mediów zachwyciło się nagrodą w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2015 dla będącej ciągle w budowie i przechodzącej akurat fazę prób Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, przyznaną przez Grupę PTWP, wydawcę miesięczników o tematyce gospodarczej, rynku zdrowia i rynku spożywczego oraz biznesowych portali internetowych m.in. serwisu portalsamorządowy.pl.


Kryteria jakimi kierowali się członkowie jury konkursu to m.in. efekt prorozwojowy inwestycji, skala inwestycji w odniesieniu do możliwości finansowych jednostki samorządu, funkcjonalność i współpraca z lokalną społecznością.


Czy jednak w związku z opóźnieniem inwestycji, postępowaniem przed NSA, brakiem informacji o cenach biletów, kosztach przejazdu PKM, częstotliwości kursów PKM, brakiem porozumienia z Polskimi Liniami Kolejowymi co do przejazdu do Gdyni, wyróżnienie jest zasłużone? W Gdyni nie zaczęły się prace przy dwóch przystankach PKM. Czy kwestie związane z prowadzeniem inwestycji są przedmiotem zainteresowania komisji rewizyjnej Sejmiku Województwa Pomorskiego?
- PKM będzie badana przez komisję rewizyjna. Do wakacji tego roku będziemy mieli wypracowane stanowisko. Myślę że przez najbliższe dwa miesiące zdążymy, Problem jednak w tym, że PKM jest spółką więc zbadamy najpewniej tylko przepływ pieniędzy publicznych do tej spółki i zasadność ich wydatkowania. Natomiast pozostałe elementy działań spółki są objęte tajemnica handlową i do nich komisji rewizyjna samorządu województwa nie ma wglądu – zauważa Bierecki.


Podczas spotkania radnych z marszałkiem Mieczysławem Strukiem dopytywany o przyczyny opóźnienia inwestycji PKM ten polityk lokalnej PO twierdził, że było ono m.in. spowodowane dodatkowymi zabezpieczeniami w składach PKM.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież