Krzysztof Piekarski: Polityczny fresk mieszczański - od Strasburga do ... » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, wykładowcą w Zakładzie Teorii Polityki Instytutu Politologii UG rozmaw... Radio Gdańsk ujawnia: kontrola w fundacji Palium i relacje rodzinne » Do 30 czerwca Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ma przeprowadzić kontrolę wydatkowania pie... Co z Gedanią? » Historyczny teren klubu sportowego KKS Gedania w Gdańsku wpisany do rejestru zabytków pod numerem 19... Burmistrz Żukowa w klinczu w sołectwie Nowy Świat » Od zeszłego roku trwa postępowanie administracyjne prowadzone przez gminę Żukowo w celu wydania waru... Poseł i radny próbowali złożyć wniosek o odwołanie prezesa SM Ujeścisk... » Poseł Kacper Płażyński i radny Przemysław Majewski na spotkaniu z mediami przed siedzibą Spółdzielni... „Środa z profilaktyką” w NFZ: walka z otyłością » W środę 15 stycznia, w godzinach od 10 do 14 w siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromie... W tygodniku „Sieci”: Potężny mafijny atak na Ziobrę » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” dziennikarze opisują, jak bezwzględna walka Zbigniewa Ziobry z prz... Otwarcie Alei Pawła Adamowicza » W poniedziałek 13 stycznia została otwarta Aleja Pawła Adamowicza, nowa trasa między Pieckami-Migowe... Sąd o przekopie Mierzei Wiślanej. "Działania Struka (PO) zbieżne ze st... » „Sąd oddalił powództwo marszałka (Mieczysława - red.) Struka z pomorskiej Platformy i potwierdził, ż... Janusz Szewczak: Przed nami wielkie wyzwania gospodarcze » Z Januszem Szewczakiem, ekonomistą i byłym posłem, analitykiem gospodarczym specjalizującym się w fi...
Reklama
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
poniedziałek, 23 grudnia 2019 22:02
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
Ponad 520 tys. złotych wydał gdański urząd miejski za "usługi res ...
LOTOS PKH wygraną zakończył czwartą rundę PHL
piątek, 17 stycznia 2020 21:21
LOTOS PKH wygraną zakończył czwartą rundę PHL
Czwartą wygraną z rzędu zakończyli czwartą rundę zmagań w PHL h ...
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
czwartek, 16 stycznia 2020 22:21
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
Lechia w pierwszym sparingu podczas okresu przygotowawczego do rundy w ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
wtorek, 14 stycznia 2020 19:23
Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
W wieku 84 lat zmarł nagle prof. Andrzej Dyakowski (ur. 1936), artyst ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
poniedziałek, 13 stycznia 2020 15:37
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
Rozmowa z Magdaleną Łobacz, z założycielką Pomorskiej Kliniki Ter ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

J. Bierecki: Nowe logo i nagroda dla PKM – to jest sukces?

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
środa, 22 kwietnia 2015 15:31

Województwo Pomorskie chwali się nowym logo. Pomarańczowo-czerwony wykrzyknik i granatowy napis „Pomorskie” autorstwa Andrzeja Pągowskiego kosztował podatników niebagatelne 90 tys. zł.  Spór wybuchł wokół logo województwa pomorskiego przygotowanego przez  grafika Andrzeja Pągowskiego. Grono artystów plastyków, a i internautów, nie zostawia na nowym publicznym logotypie suchej nitki. Co ciekawe - prace nad wykrzyknikiem jako logo trwały ponad rok. Krytycy argumentują, że taki sam efekt można uzyskać w kilka minut przy pomocy „pędzla” w programie Paint.


Kolor granatu ma jakoby nawiązywać do nadmorskiego położenia województwa, pomarańczowy - do bursztynu, a czerwony – ma być znakiem siły. Z tym, że wykrzyknik powszechnie kojarzy się z ostrzeżeniem. Czy logo zaproponowane przez Pągowskiego jest naprawdę aż tak złe i czy był sens wydatkowania 90 tys. zł?


Szef komisji rewizyjnej Sejmiku Województwa Pomorskiego Jarosław Bierecki dziwi się samym faktem zamówienia nowego logo.     
– Nowe logo naszego pomorskiego regionu zaczęło już żyć swoim medialnym życiem, stając się powodem licznych komentarzy. Jeśli pyta mnie pan o moje wrażenie, to mówię krótko: Nie podoba mi się! Jest to nic nie mówiąca propozycja, nie ma w niej nośnika informacyjnego. Poprzednie logo było bardziej udane i ciekawsze. Nie widzę więc uzasadnienia, by trzeba było je zmieniać – mówi Jarosław Bierecki.  


Za opracowane nowe logo woj. pomorskiego autor zainkasował 90 tysięcy. Wojciech Janicki, z poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, za dawne logo w 2007 r. dostał cztery tysiące złotych.
- Co do kosztów nowego logotypu nie chciałbym się kategorycznie wypowiadać, gdyż znam je z prasy. Czytałem też krytyczne wypowiedzi artystów i wykładowców  gdańskiej ASP – dodaje Bierecki.


Przypomnijmy, że zlecenie na wykonanie logo dostał Pągowski bez konkursu więc kilku pracowników gdańskiej ASP w liście otwartym do marszałka województwa pomorskiego wyraziło swoje oburzenie.    


Z kolei pomorscy włodarze i część mediów zachwyciło się nagrodą w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2015 dla będącej ciągle w budowie i przechodzącej akurat fazę prób Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, przyznaną przez Grupę PTWP, wydawcę miesięczników o tematyce gospodarczej, rynku zdrowia i rynku spożywczego oraz biznesowych portali internetowych m.in. serwisu portalsamorządowy.pl.


Kryteria jakimi kierowali się członkowie jury konkursu to m.in. efekt prorozwojowy inwestycji, skala inwestycji w odniesieniu do możliwości finansowych jednostki samorządu, funkcjonalność i współpraca z lokalną społecznością.


Czy jednak w związku z opóźnieniem inwestycji, postępowaniem przed NSA, brakiem informacji o cenach biletów, kosztach przejazdu PKM, częstotliwości kursów PKM, brakiem porozumienia z Polskimi Liniami Kolejowymi co do przejazdu do Gdyni, wyróżnienie jest zasłużone? W Gdyni nie zaczęły się prace przy dwóch przystankach PKM. Czy kwestie związane z prowadzeniem inwestycji są przedmiotem zainteresowania komisji rewizyjnej Sejmiku Województwa Pomorskiego?
- PKM będzie badana przez komisję rewizyjna. Do wakacji tego roku będziemy mieli wypracowane stanowisko. Myślę że przez najbliższe dwa miesiące zdążymy, Problem jednak w tym, że PKM jest spółką więc zbadamy najpewniej tylko przepływ pieniędzy publicznych do tej spółki i zasadność ich wydatkowania. Natomiast pozostałe elementy działań spółki są objęte tajemnica handlową i do nich komisji rewizyjna samorządu województwa nie ma wglądu – zauważa Bierecki.


Podczas spotkania radnych z marszałkiem Mieczysławem Strukiem dopytywany o przyczyny opóźnienia inwestycji PKM ten polityk lokalnej PO twierdził, że było ono m.in. spowodowane dodatkowymi zabezpieczeniami w składach PKM.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież