Nie żyje Piotr Świąc » Nie żyje Piotr Świąc, wieloletni dziennikarz gdańskiego ośrodka Telewizji Polskiej. Zmarł tragicznie... Elżbieta Rafalska: Nie trzeba pisać nam scenariuszy drogi życia i kari... » Z Elżbietą Rafalską, posłem do Parlamentu Europejskiego (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), o... Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Sol... » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Solidarnością.Mija dwulecie rządó... Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
niedziela, 07 marca 2021 22:10
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
Siatkarze Trefla w ostatnim meczu rundy zasadniczej PlusLigi pokonali
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
sobota, 06 marca 2021 17:05
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
Lechia nie zdołała odnieść czwartego z rzędu zwycięstwa.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk w obiektywie osób głuchoniewidomych

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
środa, 04 listopada 2015 13:55

24 zdjęcia wykonane przez osoby głuchoniewidome z Pomorskiej Jednostki TPG prezentowane są na wystawie "Popatrzmy razem na Gdańsk - Gdańsk w obiektywie osób głuchoniewidomych" w Europejskim Centrum Solidarności."Popatrzmy razem na Gdańsk - Gdańsk w obiektywie osób głuchoniewidomych" to wystawa fotografii wykonanych przez osoby głuchoniewidome z Pomorskiej Jednostki TPG w ramach projektu "My też chcemy poznać oraz pokazać piękno i historię naszego Gdańska". Wystawie, którą otworzył we wtorek wernisaż, towarzyszą warsztaty "W ciemności i ciszy" oraz z zakresu komunikacji osób głuchoniewidomych: języka migowego, brajla, alfabetu Lorma (zapisy podczas wystawy). Ekspozycja jest dostosowana do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku; audiodeskrypcję wykonano w brajlu oraz powiększonym drukiem.


altProjekt był realizowany w dwóch etapach. Uczestniczyło w nim 12 osób z różnym stopniem słabowzroczności.  Nie było osoby całkowicie niewidomej. W pierwszych na dwóch zajęciach teoretycznych z Ulą Dulewicz, doktorantką Akademii Sztuk Pięknych, uczestnicy zajęć poznawali m.in. jak zbudowany jest aparat, jak się dobiera światło, jak się tworzy kompozycje. Kolejnym etapem projektu był plener próbny w Starej Oliwie. Zdjęcia były wykonywane w czterech plenerach wybranych ze względu na walory historyczne i wartości poznawcze, ale trochę zapomniane: Stary Wrzeszcz w rejonie ul. Wajdeloty, Biskupia Górka, Latarnia Morska w Nowym Porcie i Teatr Szekspirowski. Wykonano tysiące zdjęć. Na wystawie prezentowane są tylko 24 wybrane fotografie. Oprócz zdjęć wykonanych przez osoby głuchoniewidome na wystawie można również zobaczyć zdjęcia obrazujące powstawanie prac w plenerze.


altalt- Ten projekt jest odpowiedzią na to, że osób głuchoniewidomych jeśli chodzi o życie kulturalne w Gdańsku nie ma - powiedziała Anna Jurkowska, Pomorski Pełnomocnik Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. - Nie ma oferty dostosowanej do potrzeb, a wiadomo, że są to specyficzne potrzeby, w związku z tym, że jest to specyficzna niepełnosprawność. Poprzez ten projekt, poprzez tą wystawę chcieliśmy pokazać, że osoby głuchoniewidome mogą w życiu społeczno-kulturalnym zaistnieć. Chcieliśmy pokazać ich możliwości, ich zdolności mimo ograniczenia jakie posiadają. Chcieliśmy też, aby nie patrzeć na osoby głuchoniewidome przez pryzmat choroby, niepełnosprawności, ale przez pryzmat możliwości, umiejętności, pasji którą mają. W projekcie nie brały udziału osoby, które są pasjonatami fotografii. Były osoby, które po raz pierwszy w życiu trzymały aparat. Naszym przesłaniem jest abyśmy się wzajemnie zauważali, żebyśmy się wzajemnie szanowali, wzajemnie rozumieli. Chcielibyśmy, żeby ten projekt wniósł coś nowego w życie mieszkańców Gdańska, żeby osoby odwiedzające wystawę uwierzyły, że osoby głuchoniewidome też mogą fotografować, oczywiście z odpowiednim wsparciem. To jest nasze wyjście do mieszkańców Gdańska w poszukiwaniu wspólnego dialogu. Przy okazji chciałaby złożyć podziękowanie panu, który jest właścicielem latarni w Nowym Porcie za udostępnienie obiektu.


altaltW projekcie uczestniczyły osoby zameldowane w Gdańsku. Pomorska Jednostka TPG chciałaby rozszerzyć ten projekt obszar całego województwa. Organizatorzy projektu mają nadzieję, że w kolejnych latach odbędą się kolejne edycje.


Autorzy zdjęć uczestniczący w projekcie: Renata Zduniak, Henryka Machola, Jarosław Jaszak, Danuta Wróbel, Bogumiła Jońska, Wiesława Jadczak, Elwira Zalewska, Agnieszka Koziej, Danka Piaskowska.


altWystawę w ECS można oglądać do 13 listopada. W dniach 1 (wernisaż)-13 grudnia wystawa będzie do obejrzenia w Teatrze Szekspirowskim, w dniach 16 grudnia (wernisaż)-5 stycznia w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, a w dniach 8 (wernisaż)-20 stycznia w Galerii Warzywniak w Oliwie.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież