Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ... Kazimierz Smoliński: Osiem gwiazdek to wątły projekt i żadna oferta » Z Kazimierzem Smolińskim (PiS), posłem w latach 2010–2011 i od 2014), wiceministrem infrastruktury (... Monika Chabior - gdański pedagog postępu? » Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych „seksualno-bojowych” haseł i okrzykó...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
czwartek, 26 listopada 2020 21:01
W środę, 25 listopada, w wieku 67 lat, zmarł Zenon Plech. Jeden z
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk w obiektywie osób głuchoniewidomych

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
środa, 04 listopada 2015 13:55

24 zdjęcia wykonane przez osoby głuchoniewidome z Pomorskiej Jednostki TPG prezentowane są na wystawie "Popatrzmy razem na Gdańsk - Gdańsk w obiektywie osób głuchoniewidomych" w Europejskim Centrum Solidarności."Popatrzmy razem na Gdańsk - Gdańsk w obiektywie osób głuchoniewidomych" to wystawa fotografii wykonanych przez osoby głuchoniewidome z Pomorskiej Jednostki TPG w ramach projektu "My też chcemy poznać oraz pokazać piękno i historię naszego Gdańska". Wystawie, którą otworzył we wtorek wernisaż, towarzyszą warsztaty "W ciemności i ciszy" oraz z zakresu komunikacji osób głuchoniewidomych: języka migowego, brajla, alfabetu Lorma (zapisy podczas wystawy). Ekspozycja jest dostosowana do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku; audiodeskrypcję wykonano w brajlu oraz powiększonym drukiem.


altProjekt był realizowany w dwóch etapach. Uczestniczyło w nim 12 osób z różnym stopniem słabowzroczności.  Nie było osoby całkowicie niewidomej. W pierwszych na dwóch zajęciach teoretycznych z Ulą Dulewicz, doktorantką Akademii Sztuk Pięknych, uczestnicy zajęć poznawali m.in. jak zbudowany jest aparat, jak się dobiera światło, jak się tworzy kompozycje. Kolejnym etapem projektu był plener próbny w Starej Oliwie. Zdjęcia były wykonywane w czterech plenerach wybranych ze względu na walory historyczne i wartości poznawcze, ale trochę zapomniane: Stary Wrzeszcz w rejonie ul. Wajdeloty, Biskupia Górka, Latarnia Morska w Nowym Porcie i Teatr Szekspirowski. Wykonano tysiące zdjęć. Na wystawie prezentowane są tylko 24 wybrane fotografie. Oprócz zdjęć wykonanych przez osoby głuchoniewidome na wystawie można również zobaczyć zdjęcia obrazujące powstawanie prac w plenerze.


altalt- Ten projekt jest odpowiedzią na to, że osób głuchoniewidomych jeśli chodzi o życie kulturalne w Gdańsku nie ma - powiedziała Anna Jurkowska, Pomorski Pełnomocnik Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. - Nie ma oferty dostosowanej do potrzeb, a wiadomo, że są to specyficzne potrzeby, w związku z tym, że jest to specyficzna niepełnosprawność. Poprzez ten projekt, poprzez tą wystawę chcieliśmy pokazać, że osoby głuchoniewidome mogą w życiu społeczno-kulturalnym zaistnieć. Chcieliśmy pokazać ich możliwości, ich zdolności mimo ograniczenia jakie posiadają. Chcieliśmy też, aby nie patrzeć na osoby głuchoniewidome przez pryzmat choroby, niepełnosprawności, ale przez pryzmat możliwości, umiejętności, pasji którą mają. W projekcie nie brały udziału osoby, które są pasjonatami fotografii. Były osoby, które po raz pierwszy w życiu trzymały aparat. Naszym przesłaniem jest abyśmy się wzajemnie zauważali, żebyśmy się wzajemnie szanowali, wzajemnie rozumieli. Chcielibyśmy, żeby ten projekt wniósł coś nowego w życie mieszkańców Gdańska, żeby osoby odwiedzające wystawę uwierzyły, że osoby głuchoniewidome też mogą fotografować, oczywiście z odpowiednim wsparciem. To jest nasze wyjście do mieszkańców Gdańska w poszukiwaniu wspólnego dialogu. Przy okazji chciałaby złożyć podziękowanie panu, który jest właścicielem latarni w Nowym Porcie za udostępnienie obiektu.


altaltW projekcie uczestniczyły osoby zameldowane w Gdańsku. Pomorska Jednostka TPG chciałaby rozszerzyć ten projekt obszar całego województwa. Organizatorzy projektu mają nadzieję, że w kolejnych latach odbędą się kolejne edycje.


Autorzy zdjęć uczestniczący w projekcie: Renata Zduniak, Henryka Machola, Jarosław Jaszak, Danuta Wróbel, Bogumiła Jońska, Wiesława Jadczak, Elwira Zalewska, Agnieszka Koziej, Danka Piaskowska.


altWystawę w ECS można oglądać do 13 listopada. W dniach 1 (wernisaż)-13 grudnia wystawa będzie do obejrzenia w Teatrze Szekspirowskim, w dniach 16 grudnia (wernisaż)-5 stycznia w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, a w dniach 8 (wernisaż)-20 stycznia w Galerii Warzywniak w Oliwie.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież