Nie "Wszystko dla Gdańska" - grosik dla fundacji radnego » Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja Stelmasiewicza, fundacja "Wspólnota Gdańska... Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt...
Reklama
Nie
czwartek, 22 kwietnia 2021 18:07
Nie
Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk – miasto poetów

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 marca 2012 14:02

W Gdańsku trwa II Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności. Miasto zostało opanowane przez twórców i wielbicieli poezji. Być może plonem imprezy będzie Aleja Poetów?
W programie imprezy są spotkania autorskie, debaty, gry miejskie, koncerty i happeningi. W sobotę, 24 marca, podczas gali w Teatrze Wybrzeże, dowiemy się, który z nominowanych poetów otrzymał nagrodę – tytuł Europejskiego Poety Wolności. W konkursie udział biorą twórcy z Albanii, Czech, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Turcji i Ukrainy. W środę Długi Targ zamienił się w Targ Poezji. Ulicami przeszedł kolorowy kordon aktorów z Teatru Znak z „maszynę do pisania poezji”, czyli szafę na kółkach.  Happening miał motto "Poezja – sport masowy, czyli rozruchy liryczne".


alt


Lista nominacji do nagrody Europejski Poeta Wolności powstaje na podstawie rekomendacji tłumaczy z siedmiu języków wylosowanych w danej edycji krajów. Nominowani poeci to: Tozan Alkan (Turcja), Kristin Berget (Norwegia), Pablo Garcia Casado (Hiszpania), Durs Grünbein (Niemcy), Petr Halmay (Czechy), Luljeta Lleshanaku (Albania), Serhij Żadan (Ukraina). Listę nominacji uzupełnia tom polskiego poety, Ryszarda Krynickiego, wybrany spośród tomów wskazanych przez redakcje pism literackich.


alt


alt


Laureata wybiera jury, w skład którego weszli: Krzysztof Czyżewski, Agnieszka Holland, Paweł Huelle, Andrzej Jagodziński (sekretarz jury), Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek i Anda Rotenberg. Przewodniczącym kapituły jest prof. Krzysztof Pomian, który podczas śniadania prasowego zastanawiał się nad europejską poezją, która ma jego zdaniem odpowiadać i opisywać toczące Europę problemy. - Na początku było słowo – przypomniał Paweł Huelle. Cytując  św. Jana Apostoła. Huelle zaproponował też w Gdańsku „aleję poetów” w której znalazłyby się rękopisy wierszy napisanych przez uczestników Festiwalu. Na II edycję Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności zostały stworzone miniatury poetyckie. Twórczość każdego nominowanego do nagrody poety jest reprezentowana przez 1 wiersz. Wszystkich można wysłuchać na www.youtube.com/poetawolnosci. Nagroda Literacka Europejski Poeta Wolności to idea Miasta Gdańsk. Idea konkursu zrodziła się w związku ze staraniami Gdańska o zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. 


alt


alt


Celem Nagrody jest wyróżnienie i promocja zjawisk poetyckich, które podejmują jeden z najistotniejszych dla współczesności temat - wolności, a jednocześnie charakteryzują się wybitnymi wartościami artystycznymi. Laureatem Nagrody, w wysokości 100 000 PLN, może zostać żyjący poeta, pochodzący z Europy – rozumianej wg kryteriów geograficznych. Od drugiej edycji konkursu ustanowiona zostaje Nagroda dla tłumacza - 10 000 PLN.


alt


W programie do soboty jeszcze m.in. "Wagary z poezją" - poetycka gra miejska i warsztaty dla dzieci i młodzieży (21-23 marca, Instytut Kultury Miejskiej), "Poeci Kina Europejskiego" - przegląd filmowy w klubie Żak (19-25 marca). W ramach festiwalu odbędzie się także, nawiązujący do trójmiejskich tradycji, konkurs poezji improwizowanej "Zlew w Buffecie" prowadzony przez Pawła "Konjo" Konnaka i Pawła "Paulasa" Mazura (22 marca, klub Buffet). Tego samego dnia w klubie Buffet wystąpi zespół Towary Zastępcze. Uczestnicy festiwalu mogą wziąć udział w spotkaniu z każdym z nominowanych do nagrody poetów, autorami przekładów oraz z prof. Krzysztofem Pomianem - przewodniczącym jury. "Poezja w kryzysie" - to temat głównej debaty festiwalowej, w której udział wezmą Krzysztof Czyżewski, Paweł Huelle, Zbigniew Mikołejko, Krzysztof Pomian, Stanisław Rosiek i Anda Rottenberg (23 marca, Dwór Artusa). Laureata nagrody Europejski Poeta Wolności poznamy w sobotę, 24 marca. Gala w Teatrze Wybrzeże, w czasie której wystąpią Gaba Kulka, Wacław Zimpel, Olo Walicki i Kuba Staruszkiewicz.
ASG

fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież