Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Pierwsza w Polsce Poradnia Hipercholesterolemii Rodzinnej

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 25 października 2017 12:54

W Gdańsku właśnie dokonano oficjalnej inauguracji Poradni Hipercholesterolemii Rodzinnej, która działa w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Jest to zwieńczenie 20 lat pracy naukowców i lekarzy pomorskiego ośrodka, a tym samym duże wyróżnienie, ponieważ placówka ma charakter modelowy i pionierski - funkcjonuje w ramach Krajowego Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej.Poradnia wpisuje się w ideę powstawania zintegrowanych ośrodków medycznych, które skupiają diagnostów i specjalistów zajmujących się wybraną jednostką chorobową. W tym przypadku mamy do czynienia z chorobą, która w naszym kraju może dotykać nawet 100 – 200 tys. osób. Hipercholesterolemia rodzinna to choroba genetyczna skutkująca znacznym podwyższeniem poziomu cholesterolu LDL już w wieku dziecięcym. Taki stan przyczynia się do rozwoju zmian miażdżycowych i choroby wieńcowej u stosunkowo młodych osób. Wdrożenie terapii pozwala jednak skuteczniej kontrolować chorobę i ograniczyć negatywne następstwa zdrowotne.


alt- Mówimy o relatywnie dużej grupie pacjentów, którzy mają wpisany w swój kod genetyczny wadę, która sprawia, że ich ryzyko przedwczesnej śmierci i powikłań sercowo-naczyniowych jest niezwykle wysokie. W praktyce oznacza to, że całe rodziny są obciążone tym ryzykiem i bardzo często nie są tego świadome – powiedział dr Krzysztof Chlebus, lider projektu. – Po raz pierwszy w ramach NPZ powstaje instytucjonalna forma opieki nad tego rodzaju pacjentami. To jest gigantyczne wyzwanie, ale traktujemy to jako próbę pokazania, że można w sposób efektywny i kompleksowy objąć opieką pacjenta i jego rodzinę.


Poradnia ma przede wszystkim spełniać funkcję skoordynowanego centrum diagnostycznego, w której pacjenci będą mogli skorzystać z pełnego wachlarza badań – także badań genetycznych. Oprócz zaplanowania odpowiedniej terapii, osoby będą miały dostęp do pomocy lekarzy specjalistów, a także psychologa i dietetyka. Co najważniejsze poradnictwo w ramach programu jest bezpłatne, nie trzeba posiadać także skierowania od specjalisty. Kwalifikacja do poradni odbywa się na zasadzie weryfikacji kryteriów klinicznych związanych z podwyższonym poziomem cholesterolu LDL (190 mg/dl - przy poziomie trójglicerydów poniżej 200 mg/dl), cholesterolu całkowitego (powyżej 310 mg/dl (przy poziomie trójglicerydów poniżej 200 mg/dl) lub przedwcześnie dla wieku wykrytych chorób sercowo – naczyniowych u pacjenta lub u bliskich.


altNa oficjalnej inauguracji pojawili się przedstawiciele różnych środowisk – władz uczelni, dyrekcji szpitala, Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Żywności i Żywienia czy lekarzy i studentów. Nowa jednostka mogła powstać dzięki wsparciu ministerstwa, które przeznaczyło na projekt kilkumilionowe dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Zdrowia. Na konferencji prasowej wystąpił także wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz, który podkreślił zarówno zalety projektu walki z hipercholestrolemią rodzinną jak i samego programu.
- Ideą programu jest stworzenie modelu, który pokaże w jaki sposób należy podejść do problemu tej jednostki chorobowej. To jest niezwykle ważne, bo choroby układu sercowo-naczyniowego, do których prowadzi nieleczona hipercholesterolemia, zbierają olbrzymie żniwo wśród młodych osób – dodał wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. – Bardzo się cieszę, że Narodowy Program Zdrowia zaczyna spełniać oczekiwania, jakie są w nim pokładane. To jest jeden z przykładów bardzo dobrego zastosowania pieniędzy NPZ na stworzenie tej Poradni i całego programu, który przyniesie bardzo konkretne efekty dla całej populacji.


altKrajowe Centrum znajduje się w budynku dawnego Szpitala Studenckiego przy al. Zwycięstwa 30. Poradnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 15:30. Ośrodek został stworzony także z myślą o osobach, które przyjeżdżają z poza aglomeracji – dlatego we wtorki pacjenci będą przyjmowani od godziny 12 do 19. Więcej informacji otrzymamy pod numerem telefonu Centrum – 510 636 072.


Piotr Kallalas

fot. GUM-ed

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież