Krzysztof Piekarski: Polityczny fresk mieszczański - od Strasburga do ... » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, wykładowcą w Zakładzie Teorii Polityki Instytutu Politologii UG rozmaw... Radio Gdańsk ujawnia: kontrola w fundacji Palium i relacje rodzinne » Do 30 czerwca Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ma przeprowadzić kontrolę wydatkowania pie... Co z Gedanią? » Historyczny teren klubu sportowego KKS Gedania w Gdańsku wpisany do rejestru zabytków pod numerem 19... Burmistrz Żukowa w klinczu w sołectwie Nowy Świat » Od zeszłego roku trwa postępowanie administracyjne prowadzone przez gminę Żukowo w celu wydania waru... Poseł i radny próbowali złożyć wniosek o odwołanie prezesa SM Ujeścisk... » Poseł Kacper Płażyński i radny Przemysław Majewski na spotkaniu z mediami przed siedzibą Spółdzielni... „Środa z profilaktyką” w NFZ: walka z otyłością » W środę 15 stycznia, w godzinach od 10 do 14 w siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromie... W tygodniku „Sieci”: Potężny mafijny atak na Ziobrę » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” dziennikarze opisują, jak bezwzględna walka Zbigniewa Ziobry z prz... Otwarcie Alei Pawła Adamowicza » W poniedziałek 13 stycznia została otwarta Aleja Pawła Adamowicza, nowa trasa między Pieckami-Migowe... Sąd o przekopie Mierzei Wiślanej. "Działania Struka (PO) zbieżne ze st... » „Sąd oddalił powództwo marszałka (Mieczysława - red.) Struka z pomorskiej Platformy i potwierdził, ż... Janusz Szewczak: Przed nami wielkie wyzwania gospodarcze » Z Januszem Szewczakiem, ekonomistą i byłym posłem, analitykiem gospodarczym specjalizującym się w fi...
Reklama
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
poniedziałek, 23 grudnia 2019 22:02
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
Ponad 520 tys. złotych wydał gdański urząd miejski za "usługi res ...
LOTOS PKH wygraną zakończył czwartą rundę PHL
piątek, 17 stycznia 2020 21:21
LOTOS PKH wygraną zakończył czwartą rundę PHL
Czwartą wygraną z rzędu zakończyli czwartą rundę zmagań w PHL h ...
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
czwartek, 16 stycznia 2020 22:21
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
Lechia w pierwszym sparingu podczas okresu przygotowawczego do rundy w ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
wtorek, 14 stycznia 2020 19:23
Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
W wieku 84 lat zmarł nagle prof. Andrzej Dyakowski (ur. 1936), artyst ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
poniedziałek, 13 stycznia 2020 15:37
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
Rozmowa z Magdaleną Łobacz, z założycielką Pomorskiej Kliniki Ter ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Pierwsza w Polsce Poradnia Hipercholesterolemii Rodzinnej

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 25 października 2017 12:54

W Gdańsku właśnie dokonano oficjalnej inauguracji Poradni Hipercholesterolemii Rodzinnej, która działa w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Jest to zwieńczenie 20 lat pracy naukowców i lekarzy pomorskiego ośrodka, a tym samym duże wyróżnienie, ponieważ placówka ma charakter modelowy i pionierski - funkcjonuje w ramach Krajowego Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej.Poradnia wpisuje się w ideę powstawania zintegrowanych ośrodków medycznych, które skupiają diagnostów i specjalistów zajmujących się wybraną jednostką chorobową. W tym przypadku mamy do czynienia z chorobą, która w naszym kraju może dotykać nawet 100 – 200 tys. osób. Hipercholesterolemia rodzinna to choroba genetyczna skutkująca znacznym podwyższeniem poziomu cholesterolu LDL już w wieku dziecięcym. Taki stan przyczynia się do rozwoju zmian miażdżycowych i choroby wieńcowej u stosunkowo młodych osób. Wdrożenie terapii pozwala jednak skuteczniej kontrolować chorobę i ograniczyć negatywne następstwa zdrowotne.


alt- Mówimy o relatywnie dużej grupie pacjentów, którzy mają wpisany w swój kod genetyczny wadę, która sprawia, że ich ryzyko przedwczesnej śmierci i powikłań sercowo-naczyniowych jest niezwykle wysokie. W praktyce oznacza to, że całe rodziny są obciążone tym ryzykiem i bardzo często nie są tego świadome – powiedział dr Krzysztof Chlebus, lider projektu. – Po raz pierwszy w ramach NPZ powstaje instytucjonalna forma opieki nad tego rodzaju pacjentami. To jest gigantyczne wyzwanie, ale traktujemy to jako próbę pokazania, że można w sposób efektywny i kompleksowy objąć opieką pacjenta i jego rodzinę.


Poradnia ma przede wszystkim spełniać funkcję skoordynowanego centrum diagnostycznego, w której pacjenci będą mogli skorzystać z pełnego wachlarza badań – także badań genetycznych. Oprócz zaplanowania odpowiedniej terapii, osoby będą miały dostęp do pomocy lekarzy specjalistów, a także psychologa i dietetyka. Co najważniejsze poradnictwo w ramach programu jest bezpłatne, nie trzeba posiadać także skierowania od specjalisty. Kwalifikacja do poradni odbywa się na zasadzie weryfikacji kryteriów klinicznych związanych z podwyższonym poziomem cholesterolu LDL (190 mg/dl - przy poziomie trójglicerydów poniżej 200 mg/dl), cholesterolu całkowitego (powyżej 310 mg/dl (przy poziomie trójglicerydów poniżej 200 mg/dl) lub przedwcześnie dla wieku wykrytych chorób sercowo – naczyniowych u pacjenta lub u bliskich.


altNa oficjalnej inauguracji pojawili się przedstawiciele różnych środowisk – władz uczelni, dyrekcji szpitala, Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Żywności i Żywienia czy lekarzy i studentów. Nowa jednostka mogła powstać dzięki wsparciu ministerstwa, które przeznaczyło na projekt kilkumilionowe dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Zdrowia. Na konferencji prasowej wystąpił także wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz, który podkreślił zarówno zalety projektu walki z hipercholestrolemią rodzinną jak i samego programu.
- Ideą programu jest stworzenie modelu, który pokaże w jaki sposób należy podejść do problemu tej jednostki chorobowej. To jest niezwykle ważne, bo choroby układu sercowo-naczyniowego, do których prowadzi nieleczona hipercholesterolemia, zbierają olbrzymie żniwo wśród młodych osób – dodał wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. – Bardzo się cieszę, że Narodowy Program Zdrowia zaczyna spełniać oczekiwania, jakie są w nim pokładane. To jest jeden z przykładów bardzo dobrego zastosowania pieniędzy NPZ na stworzenie tej Poradni i całego programu, który przyniesie bardzo konkretne efekty dla całej populacji.


altKrajowe Centrum znajduje się w budynku dawnego Szpitala Studenckiego przy al. Zwycięstwa 30. Poradnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 15:30. Ośrodek został stworzony także z myślą o osobach, które przyjeżdżają z poza aglomeracji – dlatego we wtorki pacjenci będą przyjmowani od godziny 12 do 19. Więcej informacji otrzymamy pod numerem telefonu Centrum – 510 636 072.


Piotr Kallalas

fot. GUM-ed

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież