2 mln zł na paliwo dla szpitali zakaźnych w całej Polsce od LOTOSU » Koncern z Gdańska uruchamia kolejną akcję wsparcia instytucji zmagających się z pandemią koronawirus... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » Fundacja Energa przeznaczyła blisko milion złotych na wsparcie szpitala specjalistycznego w Wejherow... myGdansk.pl apeluje do Dulkiewicz: uwolnić parkingi, obniżyć opłaty » Stowarzyszenie myGdańsk.pl wystosowało do władz Miasta Gdańska apel, w którym wzywa gdański samorząd... Zmarł Maciej Kosycarz » Nie żyje Maciej Kosycarz, miłośnik Gdańska, świetny fotoreporter. Chorował na raka. Wyszedł z chorob... Jerzy Karpiński: Szczepionka najszybciej za rok » Z lek. med. Jerzym Karpińskim, dyrektorem Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego (lekarze... Nowe zasady bezpieczeństwa, ograniczające swobodne przemieszczanie się... » Premier Mateusz Morawiecki podjął dalsze, obostrzające i dyscyplinujące decyzje dotyczące walki z CO... Przemysł stoczniowy w dobie pandemii » Jakie procedury obwiązują armatorów, stoczniowców, portowców i morskich kontrahentów w czasie pandem... Fundacja ORLEN: Nabór do programu "Moje miejsce na Ziemi" » Fundacja ORLEN rozpoczęła nabór do trzeciej edycji programu grantowego dla społeczności lokalnych „M... Płażyński w sprawie Gedanii do minister Gawin » Gdańska opozycja nie rezygnuje z wsparcia starań o uratowanie historycznego terenu Gedanii. W tej sp... A. Dulkiewicz w podróży - dieta czasu zarazy » Prezydent Gdańska do radnych: "Sami państwo widzą,że już dziś sytuacja finansowa nie jest najlepsza"...
Reklama
Krzysztof Dośla: „Solidarność” w czasie pandemii - najcenniejsze są miejsca pracy
czwartek, 19 marca 2020 18:09
Krzysztof Dośla: „Solidarność” w czasie pandemii - najcenniejsze są miejsca pracy
Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego N ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Zawodnicy zamiast derbów odpoczną w domach
sobota, 14 marca 2020 14:07
Zawodnicy zamiast derbów odpoczną w domach
Niedzielne derby trójmiasta nie odbędą się. Jest to spowodowane za ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bruno Schulz w Sopocie
wtorek, 10 marca 2020 19:09
Bruno Schulz w Sopocie
Wernisaż wystawy „Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów” ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Pierwsza w Polsce Poradnia Hipercholesterolemii Rodzinnej

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 25 października 2017 12:54

W Gdańsku właśnie dokonano oficjalnej inauguracji Poradni Hipercholesterolemii Rodzinnej, która działa w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Jest to zwieńczenie 20 lat pracy naukowców i lekarzy pomorskiego ośrodka, a tym samym duże wyróżnienie, ponieważ placówka ma charakter modelowy i pionierski - funkcjonuje w ramach Krajowego Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej.Poradnia wpisuje się w ideę powstawania zintegrowanych ośrodków medycznych, które skupiają diagnostów i specjalistów zajmujących się wybraną jednostką chorobową. W tym przypadku mamy do czynienia z chorobą, która w naszym kraju może dotykać nawet 100 – 200 tys. osób. Hipercholesterolemia rodzinna to choroba genetyczna skutkująca znacznym podwyższeniem poziomu cholesterolu LDL już w wieku dziecięcym. Taki stan przyczynia się do rozwoju zmian miażdżycowych i choroby wieńcowej u stosunkowo młodych osób. Wdrożenie terapii pozwala jednak skuteczniej kontrolować chorobę i ograniczyć negatywne następstwa zdrowotne.


alt- Mówimy o relatywnie dużej grupie pacjentów, którzy mają wpisany w swój kod genetyczny wadę, która sprawia, że ich ryzyko przedwczesnej śmierci i powikłań sercowo-naczyniowych jest niezwykle wysokie. W praktyce oznacza to, że całe rodziny są obciążone tym ryzykiem i bardzo często nie są tego świadome – powiedział dr Krzysztof Chlebus, lider projektu. – Po raz pierwszy w ramach NPZ powstaje instytucjonalna forma opieki nad tego rodzaju pacjentami. To jest gigantyczne wyzwanie, ale traktujemy to jako próbę pokazania, że można w sposób efektywny i kompleksowy objąć opieką pacjenta i jego rodzinę.


Poradnia ma przede wszystkim spełniać funkcję skoordynowanego centrum diagnostycznego, w której pacjenci będą mogli skorzystać z pełnego wachlarza badań – także badań genetycznych. Oprócz zaplanowania odpowiedniej terapii, osoby będą miały dostęp do pomocy lekarzy specjalistów, a także psychologa i dietetyka. Co najważniejsze poradnictwo w ramach programu jest bezpłatne, nie trzeba posiadać także skierowania od specjalisty. Kwalifikacja do poradni odbywa się na zasadzie weryfikacji kryteriów klinicznych związanych z podwyższonym poziomem cholesterolu LDL (190 mg/dl - przy poziomie trójglicerydów poniżej 200 mg/dl), cholesterolu całkowitego (powyżej 310 mg/dl (przy poziomie trójglicerydów poniżej 200 mg/dl) lub przedwcześnie dla wieku wykrytych chorób sercowo – naczyniowych u pacjenta lub u bliskich.


altNa oficjalnej inauguracji pojawili się przedstawiciele różnych środowisk – władz uczelni, dyrekcji szpitala, Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Żywności i Żywienia czy lekarzy i studentów. Nowa jednostka mogła powstać dzięki wsparciu ministerstwa, które przeznaczyło na projekt kilkumilionowe dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Zdrowia. Na konferencji prasowej wystąpił także wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz, który podkreślił zarówno zalety projektu walki z hipercholestrolemią rodzinną jak i samego programu.
- Ideą programu jest stworzenie modelu, który pokaże w jaki sposób należy podejść do problemu tej jednostki chorobowej. To jest niezwykle ważne, bo choroby układu sercowo-naczyniowego, do których prowadzi nieleczona hipercholesterolemia, zbierają olbrzymie żniwo wśród młodych osób – dodał wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. – Bardzo się cieszę, że Narodowy Program Zdrowia zaczyna spełniać oczekiwania, jakie są w nim pokładane. To jest jeden z przykładów bardzo dobrego zastosowania pieniędzy NPZ na stworzenie tej Poradni i całego programu, który przyniesie bardzo konkretne efekty dla całej populacji.


altKrajowe Centrum znajduje się w budynku dawnego Szpitala Studenckiego przy al. Zwycięstwa 30. Poradnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 15:30. Ośrodek został stworzony także z myślą o osobach, które przyjeżdżają z poza aglomeracji – dlatego we wtorki pacjenci będą przyjmowani od godziny 12 do 19. Więcej informacji otrzymamy pod numerem telefonu Centrum – 510 636 072.


Piotr Kallalas

fot. GUM-ed

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież