Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem » Ministerstwo Zdrowia w sobotę przedstawiło komunikat o osobach zarażonych koronawirusem. Wśród 36 os... 2 mln zł na paliwo dla szpitali zakaźnych w całej Polsce od LOTOSU » Koncern z Gdańska uruchamia kolejną akcję wsparcia instytucji zmagających się z pandemią koronawirus... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » Fundacja Energa przeznaczyła blisko milion złotych na wsparcie szpitala specjalistycznego w Wejherow... myGdansk.pl apeluje do Dulkiewicz: uwolnić parkingi, obniżyć opłaty » Stowarzyszenie myGdańsk.pl wystosowało do władz Miasta Gdańska apel, w którym wzywa gdański samorząd... Zmarł Maciej Kosycarz » Nie żyje Maciej Kosycarz, miłośnik Gdańska, świetny fotoreporter. Chorował na raka. Wyszedł z chorob... Jerzy Karpiński: Szczepionka najszybciej za rok » Z lek. med. Jerzym Karpińskim, dyrektorem Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego (lekarze... Nowe zasady bezpieczeństwa, ograniczające swobodne przemieszczanie się... » Premier Mateusz Morawiecki podjął dalsze, obostrzające i dyscyplinujące decyzje dotyczące walki z CO... Przemysł stoczniowy w dobie pandemii » Jakie procedury obwiązują armatorów, stoczniowców, portowców i morskich kontrahentów w czasie pandem... Fundacja ORLEN: Nabór do programu "Moje miejsce na Ziemi" » Fundacja ORLEN rozpoczęła nabór do trzeciej edycji programu grantowego dla społeczności lokalnych „M... Płażyński w sprawie Gedanii do minister Gawin » Gdańska opozycja nie rezygnuje z wsparcia starań o uratowanie historycznego terenu Gedanii. W tej sp...
Reklama
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
sobota, 28 marca 2020 21:43
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
Ministerstwo Zdrowia w sobotę przedstawiło komunikat o osobach zara ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Zawodnicy zamiast derbów odpoczną w domach
sobota, 14 marca 2020 14:07
Zawodnicy zamiast derbów odpoczną w domach
Niedzielne derby trójmiasta nie odbędą się. Jest to spowodowane za ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bruno Schulz w Sopocie
wtorek, 10 marca 2020 19:09
Bruno Schulz w Sopocie
Wernisaż wystawy „Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów” ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Rośnie liczba zakażeń HIV na Pomorzu

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 16 maja 2013 11:02

Liczba osób żyjących z HIV na Pomorzu rośnie. Według niepełnych jeszcze danych, w 2012 roku wykryto w naszym województwie 102 osoby zakażone. To sporo powyżej średniej krajowej. Co więcej, pomorskie zajęło w 2011 roku trzecie miejsce w Polsce, jeśli chodzi o zachorowania na AIDS.Tymczasem wiedza lekarzy pierwszego kontaktu i pielęgniarek o wirusie wciąż bywa niedostateczna. O tym, jak należy mówić pacjentowi o pozytywnym wyniku testu, jak mu pomóc i jak wcześniej diagnozować zakażenia dyskutowano 14 maja w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku. W konferencji wzięli udział eksperci ds. HIV, lekarze interniści, lekarze położnicy i pielęgniarki z województwa pomorskiego.

 – Prawdziwy problem to nie osoby, które już zostały zdiagnozowane, bo one mają dostęp do bezpłatnych leków i pomocy, ale te, które o swoim statusie nie wiedzą i nieświadomie zakażają innych. Takich osób jest w naszym kraju według różnych szacunków od 20 do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Ile z nich pochodzi z województwa pomorskiego? Tego nie wiemy, bo wciąż tylko co 10 Polak zrobił test na HIV. To dramatycznie mało. Gdańska konferencja skierowana jest do lekarzy, pielęgniarek i pracowników ZOZ-ów, ponieważ to właśnie w tych placówkach najczęściej diagnozuje się HIV. Chodzi teraz o to, żeby sito diagnozy było jeszcze skuteczniejsze, a proces przekazywania wyników odbywał się w sposób właściwy. Ludzie nie powinni bać się testów, a często tak to niestety wygląda – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.


alt


Podczas konferencji eksperci mówili o sytuacji epidemiologicznej na Pomorzu, psychologicznych problemach związanych z zakażeniem HIV, postępowaniu  w przypadku narażenia na zakażenie wirusem oraz niezbędnym poradnictwie okołotestowym, czyli tym, czego w polskich ZOZ-ach tak bardzo brakuje.

 – Pacjent przychodzi odebrać wynik, a pani w okienku często nie ma pojęcia, jak się zachować. Czasem sama boi się zakazić, bo nie wie nawet, że HIV nie przenosi się przez dotyk. W rezultacie bywa i tak, że człowiek dostaje wynik „pozytywny” w kompletnej ciszy, albo jest gromiony spojrzeniem pielęgniarki, która z naganą w oczach przysuwa do niego tę kartkę końcówką długopisu. Wychodzi potem z przychodni i zostaje sam ze swoim przerażeniem i rozpaczą. Nikt mu nie mówi, co ma zrobić, gdzie pójść, jak szukać pomocy. Tak nie powinno być w XXI wieku. Wierzę, że nasza konferencja przyczyni się do zmiany tego podejścia – powiedział Zbigniew Zawadzki, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej Oddział Terenowy Gdańsk.

Dlatego tak ważny moduł podczas konferencji poprowadziła Jolanta Anuszewska z Punktu Diagnostyczno-Konsultacyjnego Anonimowych, Bezpłatnych Badań w Kierunku Zakażenia Wirusem HIV w Słupsku. Podczas wystąpienia tłumaczyła, że zdiagnozowany HIV to nie jest koniec, lecz początek nowego, ostrożniejszego, ale nie mniej szczęśliwego i owocnego życia.


alt


Co robić jednak w sytuacji, gdy okaże się, że jesteśmy seropozytywni? Czy informować o tym np. kolegów w pracy, czy inne instytucje, z którymi się stykamy?
 – O tym, że jesteśmy nosicielami wirusa HIV powinien na pewno wiedzieć nasz partner seksualny, bo przecież wirus ten przenosi się drogą płciową. Oczywiście za pomocą krwi również, ale jest mniejsze ryzyko zakażenia. Czyli nie ma konieczności informowania osób trzecich, że jesteśmy chorzy. Przy odpowiednich zachowaniach, czyli np. noszenie rękawiczek jednorazowych, gdy wykonujemy pracę fryzjerki, osoby z HIV mogą spokojnie egzystować w życiu zawodowym i społecznym - Jolanta Anuszewska z Punktu Diagnostyczno-Konsultacyjnego Anonimowych, Bezpłatnych Badań w Kierunku Zakażenia Wirusem HIV w Słupsku.

 – Dlaczego jednak tak ważne jest przebadanie w tym kierunku? Pamiętajmy, że choroba HIV jest zakaźna i że nieświadomie możemy zarażać innych, a często nawet osoby, które kochamy – podkresla Jolanta Anuszewska.


Badania na obecność wirusa można wykonać bezpłatnie.


Na Pomorzu są dwa punkty anonimowych, bezpłatnych badań: w Gdańsku i w Słupsku. Konferencja zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej została sfinansowana z grantu przyznanego PTOZ w konkursie Pozytywnie Otwarci.
Urszula Abucewicz
fot. Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież