Jujka grafik czasów » Dzienniczek z numerem 2934. Ostatni którym Zbyszek Jujka podzielił się z publicznością. Rysował swoj... SLD na Pomorzu w cieniu J. Senyszyn » W sobotę na posiedzenie pomorskiej rady wojewódzkiej SLD przyjedzie Włodzimierz Czarzasty. Pokwituje... Antoni Szymański: Technologia a relacje międzyludzkie i demografia » Z Antonim Szymańskim, posłem III kadencji, senatorem VI i IX kadencji, działaczem katolickim rozmawi... Opóźniony powrót tramwaju na Stogi » 15 listopada miał zostać przywrócony ruch tramwajów do ulicy Zimnej na Stogach. Tego terminu nie uda... Drożdżówki gdańskie - za 7500 zł z budżetu » Za 7500 złotych z budżetu miasta prezydent Gdańska kupiła 2500 drożdżówek, które rozdawała razem ze ... Gdańskie Amazonki dyżurują w siedzibie NFZ » W środę 20 listopada, w ramach kolejnej „Środy z profilaktyką”, w siedzibie Pomorskiego Oddziału Woj... W tygodniku „Sieci”: Wszyscy chcą dopaść Dudę » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” przygląda się startującemu właśnie wyścigowi do Pałacu Prezydencki... Urzędnicza madrycka eskapada dozwolona. El Clásico? » Prokuratura nie dopatrzyła się przestępstwa korupcji w sponsorowanym przez kontrahenta Miasta Gdańsk... Zmarł Zbigniew Jujka » Zmarł Zbigniew Jujka, popularny gdański karykaturzysta i dziennikarz. Miał 84 lata. Zbigniew Jujka u... Oświadczenie dr Karola Nawrockiego po materiale TVN » Dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, w związku z emisją materiału „Naziol, kibol, ...
Reklama
Drożdżówki gdańskie - za 7500 zł z budżetu
środa, 20 listopada 2019 21:28
Drożdżówki gdańskie - za 7500 zł z budżetu
Za 7500 złotych z budżetu miasta prezydent Gdańska kupiła 2500 dro ...
Znakomita trzeci tercja dała LOTOS PKH wygraną nad liderem!
wtorek, 19 listopada 2019 20:00
Znakomita trzeci tercja dała LOTOS PKH wygraną nad liderem!
Hokeiści Lotos PKH pokonali na wyjeździe lidera tabeli JKH GKS Jastr ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Henryk Cześnik: Odkrywanie ducha
piątek, 15 listopada 2019 16:24
Henryk Cześnik: Odkrywanie ducha
O życiu i twórczości z prof. Henrykiem Cześnikiem rozmawia Stanis ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Rośnie liczba zakażeń HIV na Pomorzu

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 16 maja 2013 11:02

Liczba osób żyjących z HIV na Pomorzu rośnie. Według niepełnych jeszcze danych, w 2012 roku wykryto w naszym województwie 102 osoby zakażone. To sporo powyżej średniej krajowej. Co więcej, pomorskie zajęło w 2011 roku trzecie miejsce w Polsce, jeśli chodzi o zachorowania na AIDS.Tymczasem wiedza lekarzy pierwszego kontaktu i pielęgniarek o wirusie wciąż bywa niedostateczna. O tym, jak należy mówić pacjentowi o pozytywnym wyniku testu, jak mu pomóc i jak wcześniej diagnozować zakażenia dyskutowano 14 maja w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku. W konferencji wzięli udział eksperci ds. HIV, lekarze interniści, lekarze położnicy i pielęgniarki z województwa pomorskiego.

 – Prawdziwy problem to nie osoby, które już zostały zdiagnozowane, bo one mają dostęp do bezpłatnych leków i pomocy, ale te, które o swoim statusie nie wiedzą i nieświadomie zakażają innych. Takich osób jest w naszym kraju według różnych szacunków od 20 do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Ile z nich pochodzi z województwa pomorskiego? Tego nie wiemy, bo wciąż tylko co 10 Polak zrobił test na HIV. To dramatycznie mało. Gdańska konferencja skierowana jest do lekarzy, pielęgniarek i pracowników ZOZ-ów, ponieważ to właśnie w tych placówkach najczęściej diagnozuje się HIV. Chodzi teraz o to, żeby sito diagnozy było jeszcze skuteczniejsze, a proces przekazywania wyników odbywał się w sposób właściwy. Ludzie nie powinni bać się testów, a często tak to niestety wygląda – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.


alt


Podczas konferencji eksperci mówili o sytuacji epidemiologicznej na Pomorzu, psychologicznych problemach związanych z zakażeniem HIV, postępowaniu  w przypadku narażenia na zakażenie wirusem oraz niezbędnym poradnictwie okołotestowym, czyli tym, czego w polskich ZOZ-ach tak bardzo brakuje.

 – Pacjent przychodzi odebrać wynik, a pani w okienku często nie ma pojęcia, jak się zachować. Czasem sama boi się zakazić, bo nie wie nawet, że HIV nie przenosi się przez dotyk. W rezultacie bywa i tak, że człowiek dostaje wynik „pozytywny” w kompletnej ciszy, albo jest gromiony spojrzeniem pielęgniarki, która z naganą w oczach przysuwa do niego tę kartkę końcówką długopisu. Wychodzi potem z przychodni i zostaje sam ze swoim przerażeniem i rozpaczą. Nikt mu nie mówi, co ma zrobić, gdzie pójść, jak szukać pomocy. Tak nie powinno być w XXI wieku. Wierzę, że nasza konferencja przyczyni się do zmiany tego podejścia – powiedział Zbigniew Zawadzki, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej Oddział Terenowy Gdańsk.

Dlatego tak ważny moduł podczas konferencji poprowadziła Jolanta Anuszewska z Punktu Diagnostyczno-Konsultacyjnego Anonimowych, Bezpłatnych Badań w Kierunku Zakażenia Wirusem HIV w Słupsku. Podczas wystąpienia tłumaczyła, że zdiagnozowany HIV to nie jest koniec, lecz początek nowego, ostrożniejszego, ale nie mniej szczęśliwego i owocnego życia.


alt


Co robić jednak w sytuacji, gdy okaże się, że jesteśmy seropozytywni? Czy informować o tym np. kolegów w pracy, czy inne instytucje, z którymi się stykamy?
 – O tym, że jesteśmy nosicielami wirusa HIV powinien na pewno wiedzieć nasz partner seksualny, bo przecież wirus ten przenosi się drogą płciową. Oczywiście za pomocą krwi również, ale jest mniejsze ryzyko zakażenia. Czyli nie ma konieczności informowania osób trzecich, że jesteśmy chorzy. Przy odpowiednich zachowaniach, czyli np. noszenie rękawiczek jednorazowych, gdy wykonujemy pracę fryzjerki, osoby z HIV mogą spokojnie egzystować w życiu zawodowym i społecznym - Jolanta Anuszewska z Punktu Diagnostyczno-Konsultacyjnego Anonimowych, Bezpłatnych Badań w Kierunku Zakażenia Wirusem HIV w Słupsku.

 – Dlaczego jednak tak ważne jest przebadanie w tym kierunku? Pamiętajmy, że choroba HIV jest zakaźna i że nieświadomie możemy zarażać innych, a często nawet osoby, które kochamy – podkresla Jolanta Anuszewska.


Badania na obecność wirusa można wykonać bezpłatnie.


Na Pomorzu są dwa punkty anonimowych, bezpłatnych badań: w Gdańsku i w Słupsku. Konferencja zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej została sfinansowana z grantu przyznanego PTOZ w konkursie Pozytywnie Otwarci.
Urszula Abucewicz
fot. Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież