Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem » Ministerstwo Zdrowia w sobotę przedstawiło komunikat o osobach zarażonych koronawirusem. Wśród 36 os... 2 mln zł na paliwo dla szpitali zakaźnych w całej Polsce od LOTOSU » Koncern z Gdańska uruchamia kolejną akcję wsparcia instytucji zmagających się z pandemią koronawirus... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » Fundacja Energa przeznaczyła blisko milion złotych na wsparcie szpitala specjalistycznego w Wejherow... myGdansk.pl apeluje do Dulkiewicz: uwolnić parkingi, obniżyć opłaty » Stowarzyszenie myGdańsk.pl wystosowało do władz Miasta Gdańska apel, w którym wzywa gdański samorząd... Zmarł Maciej Kosycarz » Nie żyje Maciej Kosycarz, miłośnik Gdańska, świetny fotoreporter. Chorował na raka. Wyszedł z chorob... Jerzy Karpiński: Szczepionka najszybciej za rok » Z lek. med. Jerzym Karpińskim, dyrektorem Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego (lekarze... Nowe zasady bezpieczeństwa, ograniczające swobodne przemieszczanie się... » Premier Mateusz Morawiecki podjął dalsze, obostrzające i dyscyplinujące decyzje dotyczące walki z CO... Przemysł stoczniowy w dobie pandemii » Jakie procedury obwiązują armatorów, stoczniowców, portowców i morskich kontrahentów w czasie pandem... Fundacja ORLEN: Nabór do programu "Moje miejsce na Ziemi" » Fundacja ORLEN rozpoczęła nabór do trzeciej edycji programu grantowego dla społeczności lokalnych „M... Płażyński w sprawie Gedanii do minister Gawin » Gdańska opozycja nie rezygnuje z wsparcia starań o uratowanie historycznego terenu Gedanii. W tej sp...
Reklama
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
sobota, 28 marca 2020 21:43
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
Ministerstwo Zdrowia w sobotę przedstawiło komunikat o osobach zara ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Zawodnicy zamiast derbów odpoczną w domach
sobota, 14 marca 2020 14:07
Zawodnicy zamiast derbów odpoczną w domach
Niedzielne derby trójmiasta nie odbędą się. Jest to spowodowane za ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bruno Schulz w Sopocie
wtorek, 10 marca 2020 19:09
Bruno Schulz w Sopocie
Wernisaż wystawy „Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów” ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Rodzice biorą sprawy w swoje ręce

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 16 maja 2013 10:07

Spędzają na oddziale Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii w Gdańsku 24 godziny na dobę razem ze swoimi chorymi dziećmi. Rodzice napatrzywszy się na braki w sprzęcie, postanowili założyć fundację, która będzie wspierała działania kliniki.


– Przede wszystkim brakuje pomp infuzyjnych, nie dość, że się psują, to ich najzwyczajniej brakuje,  wyrywamy je sobie często z rąk, ponieważ jedno dziecko może potrzebować dwóch czy nawet trzech urządzeń jednocześnie – tłumaczy Marta Czyż-Taraszkiewicz, przedstawicielka rodziców i inicjatorka założenia fundacji.
Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii leczy dzieci z całego Pomorza. Obecnie oddział jest pełen. Pompy są potrzebne na przykład córce pani Magdy i synowi pani Marty.


Niezbędne do podawania chemioterapii
– Pompy infuzyjne są niezbędne do podawania chemioterapii. Właściwie wszystkie leki muszą być podawane za pomocą tego urządzenia. Poza tym psują się kardiomonitory i inne urządzenia do monitorowania funkcji życiowych najciężej chorych pacjentów – powiedziała doktor Ninela Irga-Jaworska Radiu Gdańsk.


Co dwa lata do wymiany
– Całym sercem popieramy działania rodziców. Pompy infuzyjne to jest sprzęt, który się zużywa, co 2-3 lata taka pompa powinna być wymieniana. Mamy leki, leczenie się odbywa, ale stale potrzebujemy pomp infuzyjnych. Prezydent Adamowicz zaofiarował się, że nam jedną taką pompę zakupi – tłumaczy kierownik kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii prof. Elżbieta Adamkiewicz-Drożyńska. – I my, i rodzice dostrzegamy ten problem.


alt


Rodzice i ich inicjatywa
W tym samym czasie na oddziale kliniki spotkali się rodzice, którzy postanowili wziąć sprawę w swoje ręce i założyć fundację, która wspierać będzie działania klinki. Jest już gotowy statut i plan działania. Marta Czyż-Taraszkiewicz wymienia, jakimi jeszcze sprawami oprócz zebrania funduszy na zakup pomp infuzyjnych chcieliby się zająć. Na tej liście znajduje się wymiana pościeli, zakup koców i pralko-suszarki, dla tych rodziców, którzy przyjeżdżają tu ze swoimi chorymi pociechami z całego Pomorza. W statucie umieszczono także odświeżenie łazienki dla rodziców.
– Przebywamy z naszymi dziećmi w klinice 24 godz. na dobę, stąd w naszym statucie obecna jest troska i o dorosłych. Myślimy także o dofinansowaniu noclegów w Bydgoszczy tym członkom rodzin, których dzieci umieszczone zostały w tamtejszym ośrodku przeszczepowym. W dzień rodzina może przebywać ze swoimi podopiecznymi, ale na noc muszą opuścić oddział. Nie każdego na to stać,  dlatego chcielibyśmy wspierać finansowo takich ludzi i dopłacać do noclegów – informuje  Czyż-Taraszkiewicz.


1 procent niemożliwy
Inicjatywa założenia fundacji wspierającej działania kliniki wyszła od pani Marty Czyż-Taraszkiewicz.
– Spytałam panią ordynator, czy mogłabym przekazać 1 proc. podatku na rzecz kliniki i dowiedziałam się, że nie jest to możliwe, ponieważ żadna organizacja pożytku publicznego nie działa na jej rzecz. Usłyszałam, że oczywiście szpital ani lekarze, nie widzą przeciwwskazań, a nawet czekają na taką inicjatywę. Gdy zaczęłam rozmawiać z innymi rodzicami na ten temat, poparto mój pomysł. I właściwie możemy już działać, mamy statut fundacji, jesteśmy gotowi, czekamy tylko na notariusza, który nieodpłatnie sporządziłby nam akt fundacyjny – informuje  Czyż-Taraszkiewicz.


Inicjatorki powołania fundacji nie bulwersuje informacja, że choć nie ma funduszy na odpowiedni sprzęt do leczenia najmłodszych pacjentów, mimo wszystko koncepcja dobudowania III piętra jest cały czas aktualna i będzie realizowana.
– III piętro jest bardzo potrzebne. Między innymi do tego, aby umieszczani tam byli pacjenci diagnozowani. Dla naszych dzieci z bardzo niską odpornością, wirusy z zewnątrz stanowią istotne zagrożenie – dodaje pani Marta.


Obecnie na oddziale jest ponad dwadzieścioro dzieci. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i pomóc rodzicom, dzwoń pod numer telefonu: 695 36 00 34.
Urszula Abucewicz
fot. Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież