Wiesław Bielawski w zarządzie miejskiej spółki GIWK » Wieloletni wiceprezydent Gdańska Wiesław Bielawski dołączył do zarządu Gdańskiej Infrastruktury Wodo... Wybory w Gdańsku 3 marca br. » Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował, że premier Mateusz Morawiecki ... Z roku na rok pomorski NFZ przeznacza coraz więcej pieniędzy na koszto... » Od czterech lat datuje się na Pomorzu zauważalny wzrost wydatków na kosztowne badania diagnostyczne.... Jarosław Wittstock: Rekordy w 2018 i nadzieje na 2019 rok » Na publikację raportu finansowego Grupy LOTOS podsumowującego 2018 rok musimy poczekać jeszcze do ma... Patron duchowy gdańskiej opozycji lat 70: Trzeba skończyć z nienawiści... » Gdańsk pożegnał w sobotę prezydenta śp. Pawła Adamowicza. Tego dnia od południa Główne Miasto zamien... Pożegnalna uroczysta sesja Rady Miasta w Dworze Artusa ponad podziałam... » Radni trzech dzisiejszych klubów w Radzie Miasta Gdańska oraz radni, którzy w niej zasiadali od 1990... Apel Straży Miejskiej w związku z uroczystościami pogrzebowymi prezyde... » W związku z uroczystościami pogrzebowymi Prezydenta Miasta Gdańska śp. Pawła Adamowicza, które odbęd... Program uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza » W sobotę o godz. 12.00 w bazylice Mariackiej odbędzie się msza pogrzebowa prezydenta Pawła Adamowicz... Wstrząs krwotoczny przyczyną zgonu prezydenta Adamowicza » Bezpośrednią przyczyną zgonu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza był wstrząs krwotoczny - wynika ze ... Aleksandra Dulkiewicz zostanie komisarzem miasta » Aleksandra Dulkiewicz, pierwsza zastępczyni prezydenta Pawła Adamowicza otrzymała od premiera Mateus...
Reklama
Patron duchowy gdańskiej opozycji lat 70: Trzeba skończyć z nienawiścią
sobota, 19 stycznia 2019 21:32
Patron duchowy gdańskiej opozycji lat 70: Trzeba skończyć z nienawiścią
Gdańsk pożegnał w sobotę prezydenta śp. Pawła Adamowicza. Tego d ...
MH Automatyka zdobyła 3 punkty w Opolu
niedziela, 20 stycznia 2019 20:49
MH Automatyka zdobyła 3 punkty w Opolu
Dobrą passę kontynuują hokeiści MH Automatyki. Gdańszczanie wygra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Czesław Podleśny - Wybitna postać gdańskiej rzeźby
sobota, 12 stycznia 2019 15:57
Czesław Podleśny - Wybitna postać gdańskiej rzeźby
Rzeźbiarz głębokiej wyobraźni i wrażliwości, opowiada o człowie ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Od przedszkola uczą w „Ósemce” sportowej rywalizacji
czwartek, 20 grudnia 2018 21:07
Od przedszkola uczą w „Ósemce” sportowej rywalizacji
W nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej MOSiR w Rumi 14 grudnia br. n ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Rodzice biorą sprawy w swoje ręce

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 16 maja 2013 10:07

Spędzają na oddziale Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii w Gdańsku 24 godziny na dobę razem ze swoimi chorymi dziećmi. Rodzice napatrzywszy się na braki w sprzęcie, postanowili założyć fundację, która będzie wspierała działania kliniki.


– Przede wszystkim brakuje pomp infuzyjnych, nie dość, że się psują, to ich najzwyczajniej brakuje,  wyrywamy je sobie często z rąk, ponieważ jedno dziecko może potrzebować dwóch czy nawet trzech urządzeń jednocześnie – tłumaczy Marta Czyż-Taraszkiewicz, przedstawicielka rodziców i inicjatorka założenia fundacji.
Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii leczy dzieci z całego Pomorza. Obecnie oddział jest pełen. Pompy są potrzebne na przykład córce pani Magdy i synowi pani Marty.


Niezbędne do podawania chemioterapii
– Pompy infuzyjne są niezbędne do podawania chemioterapii. Właściwie wszystkie leki muszą być podawane za pomocą tego urządzenia. Poza tym psują się kardiomonitory i inne urządzenia do monitorowania funkcji życiowych najciężej chorych pacjentów – powiedziała doktor Ninela Irga-Jaworska Radiu Gdańsk.


Co dwa lata do wymiany
– Całym sercem popieramy działania rodziców. Pompy infuzyjne to jest sprzęt, który się zużywa, co 2-3 lata taka pompa powinna być wymieniana. Mamy leki, leczenie się odbywa, ale stale potrzebujemy pomp infuzyjnych. Prezydent Adamowicz zaofiarował się, że nam jedną taką pompę zakupi – tłumaczy kierownik kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii prof. Elżbieta Adamkiewicz-Drożyńska. – I my, i rodzice dostrzegamy ten problem.


alt


Rodzice i ich inicjatywa
W tym samym czasie na oddziale kliniki spotkali się rodzice, którzy postanowili wziąć sprawę w swoje ręce i założyć fundację, która wspierać będzie działania klinki. Jest już gotowy statut i plan działania. Marta Czyż-Taraszkiewicz wymienia, jakimi jeszcze sprawami oprócz zebrania funduszy na zakup pomp infuzyjnych chcieliby się zająć. Na tej liście znajduje się wymiana pościeli, zakup koców i pralko-suszarki, dla tych rodziców, którzy przyjeżdżają tu ze swoimi chorymi pociechami z całego Pomorza. W statucie umieszczono także odświeżenie łazienki dla rodziców.
– Przebywamy z naszymi dziećmi w klinice 24 godz. na dobę, stąd w naszym statucie obecna jest troska i o dorosłych. Myślimy także o dofinansowaniu noclegów w Bydgoszczy tym członkom rodzin, których dzieci umieszczone zostały w tamtejszym ośrodku przeszczepowym. W dzień rodzina może przebywać ze swoimi podopiecznymi, ale na noc muszą opuścić oddział. Nie każdego na to stać,  dlatego chcielibyśmy wspierać finansowo takich ludzi i dopłacać do noclegów – informuje  Czyż-Taraszkiewicz.


1 procent niemożliwy
Inicjatywa założenia fundacji wspierającej działania kliniki wyszła od pani Marty Czyż-Taraszkiewicz.
– Spytałam panią ordynator, czy mogłabym przekazać 1 proc. podatku na rzecz kliniki i dowiedziałam się, że nie jest to możliwe, ponieważ żadna organizacja pożytku publicznego nie działa na jej rzecz. Usłyszałam, że oczywiście szpital ani lekarze, nie widzą przeciwwskazań, a nawet czekają na taką inicjatywę. Gdy zaczęłam rozmawiać z innymi rodzicami na ten temat, poparto mój pomysł. I właściwie możemy już działać, mamy statut fundacji, jesteśmy gotowi, czekamy tylko na notariusza, który nieodpłatnie sporządziłby nam akt fundacyjny – informuje  Czyż-Taraszkiewicz.


Inicjatorki powołania fundacji nie bulwersuje informacja, że choć nie ma funduszy na odpowiedni sprzęt do leczenia najmłodszych pacjentów, mimo wszystko koncepcja dobudowania III piętra jest cały czas aktualna i będzie realizowana.
– III piętro jest bardzo potrzebne. Między innymi do tego, aby umieszczani tam byli pacjenci diagnozowani. Dla naszych dzieci z bardzo niską odpornością, wirusy z zewnątrz stanowią istotne zagrożenie – dodaje pani Marta.


Obecnie na oddziale jest ponad dwadzieścioro dzieci. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i pomóc rodzicom, dzwoń pod numer telefonu: 695 36 00 34.
Urszula Abucewicz
fot. Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież