Czy to definitywny koniec Starej Oliwy? » Raczej tak, nie ma się już czym łudzić. Degradacja tej jeszcze do niedawna spokojnej dzielnicy zosta... Rok 2019 na pomorskich drogach: mniej wypadków, ale więcej ofiar śmier... » W roku 2019 na pomorskich drogach spadła liczba wypadków względem roku 2018, ale niestety było więce... Pomorski NFZ zamknął rok 2019 » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ ostatecznie podsumował wydatki poniesione w roku 2019 na świadczenia... Konwencja wyborcza prezydenta Andrzeja Dudy: mobilizacja elektoratu » Konwencja wyborcza ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy w warszawskiej Hali Expo w ... Korty SKT dla... SKT - klęska Karnowskiego » Podczas niejawnego posiedzenia Sąd Okręgowy w Gdańsku ujawnił w księdze wieczystej prawo Sopockiego ... W nowym tygodniku „Sieci”: Sędzia, który zatrzymał anarchię. Wydanie z... » W nowym numerze tygodnika „Sieci” dr Tomasz Nawacki opowiada m.in. o tym dlaczego podarł projekt bez... Wicemarszałek Bonna sprawcą kolizji - jedna osoba ranna » Kierowca skody nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu na rondzie mężczyźnie, w wyni... Urząd Statystyczny w Gdańsku potwierdza - lasów w Województwie Pomors... » Jak ustalili autorzy raportu US w Gdańsku w latach 2014-2018 lasów, będących bezpośrednio w zarządzi... Rafał Chwedoruk: Wybory to koniunktura na emocje » Z dr hab. Rafałem Chwedorukiem politologiem, profesorem nadzw. Uniwersytetu Warszawskiego, komentato... Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza » Władze Gdańska odznaczają ławników Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe, którego właściwości podlegają. W...
Reklama
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
czwartek, 13 lutego 2020 11:12
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
Władze Gdańska odznaczają ławników Sądu Rejonowego Gdańsk-Połu ...
LOTOS PKH po raz piąty nie znalazł sposobu na Podhale
niedziela, 16 lutego 2020 20:22
LOTOS PKH po raz piąty nie znalazł sposobu na Podhale
Hokeiści LOTOS-u PKH przegraną zakończyli rundę zasadniczą Polski ...
Lechia ma patent na Piasta
piątek, 14 lutego 2020 22:00
Lechia ma patent na Piasta
W trzecim w tym sezonie meczu z Piastem Lechia po raz trzeci schodził ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Godzina z prof. Janem Górą
wtorek, 04 lutego 2020 17:59
Godzina z prof. Janem Górą
Najlepsze lata kariery malarskiej prof. Jana Góry przypadają na drug ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Rodzice biorą sprawy w swoje ręce

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 16 maja 2013 10:07

Spędzają na oddziale Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii w Gdańsku 24 godziny na dobę razem ze swoimi chorymi dziećmi. Rodzice napatrzywszy się na braki w sprzęcie, postanowili założyć fundację, która będzie wspierała działania kliniki.


– Przede wszystkim brakuje pomp infuzyjnych, nie dość, że się psują, to ich najzwyczajniej brakuje,  wyrywamy je sobie często z rąk, ponieważ jedno dziecko może potrzebować dwóch czy nawet trzech urządzeń jednocześnie – tłumaczy Marta Czyż-Taraszkiewicz, przedstawicielka rodziców i inicjatorka założenia fundacji.
Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii leczy dzieci z całego Pomorza. Obecnie oddział jest pełen. Pompy są potrzebne na przykład córce pani Magdy i synowi pani Marty.


Niezbędne do podawania chemioterapii
– Pompy infuzyjne są niezbędne do podawania chemioterapii. Właściwie wszystkie leki muszą być podawane za pomocą tego urządzenia. Poza tym psują się kardiomonitory i inne urządzenia do monitorowania funkcji życiowych najciężej chorych pacjentów – powiedziała doktor Ninela Irga-Jaworska Radiu Gdańsk.


Co dwa lata do wymiany
– Całym sercem popieramy działania rodziców. Pompy infuzyjne to jest sprzęt, który się zużywa, co 2-3 lata taka pompa powinna być wymieniana. Mamy leki, leczenie się odbywa, ale stale potrzebujemy pomp infuzyjnych. Prezydent Adamowicz zaofiarował się, że nam jedną taką pompę zakupi – tłumaczy kierownik kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii prof. Elżbieta Adamkiewicz-Drożyńska. – I my, i rodzice dostrzegamy ten problem.


alt


Rodzice i ich inicjatywa
W tym samym czasie na oddziale kliniki spotkali się rodzice, którzy postanowili wziąć sprawę w swoje ręce i założyć fundację, która wspierać będzie działania klinki. Jest już gotowy statut i plan działania. Marta Czyż-Taraszkiewicz wymienia, jakimi jeszcze sprawami oprócz zebrania funduszy na zakup pomp infuzyjnych chcieliby się zająć. Na tej liście znajduje się wymiana pościeli, zakup koców i pralko-suszarki, dla tych rodziców, którzy przyjeżdżają tu ze swoimi chorymi pociechami z całego Pomorza. W statucie umieszczono także odświeżenie łazienki dla rodziców.
– Przebywamy z naszymi dziećmi w klinice 24 godz. na dobę, stąd w naszym statucie obecna jest troska i o dorosłych. Myślimy także o dofinansowaniu noclegów w Bydgoszczy tym członkom rodzin, których dzieci umieszczone zostały w tamtejszym ośrodku przeszczepowym. W dzień rodzina może przebywać ze swoimi podopiecznymi, ale na noc muszą opuścić oddział. Nie każdego na to stać,  dlatego chcielibyśmy wspierać finansowo takich ludzi i dopłacać do noclegów – informuje  Czyż-Taraszkiewicz.


1 procent niemożliwy
Inicjatywa założenia fundacji wspierającej działania kliniki wyszła od pani Marty Czyż-Taraszkiewicz.
– Spytałam panią ordynator, czy mogłabym przekazać 1 proc. podatku na rzecz kliniki i dowiedziałam się, że nie jest to możliwe, ponieważ żadna organizacja pożytku publicznego nie działa na jej rzecz. Usłyszałam, że oczywiście szpital ani lekarze, nie widzą przeciwwskazań, a nawet czekają na taką inicjatywę. Gdy zaczęłam rozmawiać z innymi rodzicami na ten temat, poparto mój pomysł. I właściwie możemy już działać, mamy statut fundacji, jesteśmy gotowi, czekamy tylko na notariusza, który nieodpłatnie sporządziłby nam akt fundacyjny – informuje  Czyż-Taraszkiewicz.


Inicjatorki powołania fundacji nie bulwersuje informacja, że choć nie ma funduszy na odpowiedni sprzęt do leczenia najmłodszych pacjentów, mimo wszystko koncepcja dobudowania III piętra jest cały czas aktualna i będzie realizowana.
– III piętro jest bardzo potrzebne. Między innymi do tego, aby umieszczani tam byli pacjenci diagnozowani. Dla naszych dzieci z bardzo niską odpornością, wirusy z zewnątrz stanowią istotne zagrożenie – dodaje pani Marta.


Obecnie na oddziale jest ponad dwadzieścioro dzieci. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i pomóc rodzicom, dzwoń pod numer telefonu: 695 36 00 34.
Urszula Abucewicz
fot. Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież