Pomorscy uczniowie dyskutowali o tajemnicach mózgu » „Mózg nieposkromiony. Dążenie człowieka do doskonałości” to hasło III Pomorskiej Uczniowskiej Konfer... E-recepta obowiązkowa od 2020 roku » Od 8 stycznia 2020 roku recepty będą obowiązkowo wystawiane w formie e-recepty. 190 tys. mieszkańców... Karol Rabenda: Tuba propagandowa poprawia samopoczucie władz miasta » Z Karolem Rabendą, radnym klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska, wiceprezesem partii Porozumienie wicepr... Karol Nawrocki odpowiada na zarzuty sformułowane przez radnych klubu "... » Karol Nawrocki, Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wydał oświadczenie odnosząc się do za... Zmarł Olgierd Pawłowski » W wieku 95 lat odszedł Olgierd Pawłowski. Legenda radiowego dziennikarstwa na Wybrzeżu.Spiker, lekto... „Środa z profilaktyką” - dyżur diabetyków » W środę 13 listopada, w kolejnej odsłonie akcji „Środa z profilaktyką”, w siedzibie Pomorskiego Oddz... Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska » Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdania zarządu spółki Gdańskie Centr... 17. Gdańska Parada Niepodległości » Tysiące gdańszczan, jako uczestnicy lub widzowie, wzięło udział w 17. Gdańskiej Paradzie Niepodległo... Moda kontra rak » Mali pacjenci Oddziału Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w sobot... „Solidarność” i biskupi. Konferencja w Sali BHP „Od godności człowieka... » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności, czyli ...
Reklama
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
wtorek, 12 listopada 2019 15:22
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdan ...
Lotos PKH wygrał w Katowicach po karnych
piątek, 15 listopada 2019 23:11
Lotos PKH wygrał w Katowicach po karnych
Kibice w Katowicach zobaczyli "mało" hokejowy mecz, bo przez 65 minut ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pani Ewa z sopockiej Willi Klara
poniedziałek, 11 listopada 2019 16:43
Pani Ewa z sopockiej Willi Klara
Wchodziło się po starych drewnianych schodach. Na pierwszym piętrze ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Rodzice biorą sprawy w swoje ręce

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 16 maja 2013 10:07

Spędzają na oddziale Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii w Gdańsku 24 godziny na dobę razem ze swoimi chorymi dziećmi. Rodzice napatrzywszy się na braki w sprzęcie, postanowili założyć fundację, która będzie wspierała działania kliniki.


– Przede wszystkim brakuje pomp infuzyjnych, nie dość, że się psują, to ich najzwyczajniej brakuje,  wyrywamy je sobie często z rąk, ponieważ jedno dziecko może potrzebować dwóch czy nawet trzech urządzeń jednocześnie – tłumaczy Marta Czyż-Taraszkiewicz, przedstawicielka rodziców i inicjatorka założenia fundacji.
Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii leczy dzieci z całego Pomorza. Obecnie oddział jest pełen. Pompy są potrzebne na przykład córce pani Magdy i synowi pani Marty.


Niezbędne do podawania chemioterapii
– Pompy infuzyjne są niezbędne do podawania chemioterapii. Właściwie wszystkie leki muszą być podawane za pomocą tego urządzenia. Poza tym psują się kardiomonitory i inne urządzenia do monitorowania funkcji życiowych najciężej chorych pacjentów – powiedziała doktor Ninela Irga-Jaworska Radiu Gdańsk.


Co dwa lata do wymiany
– Całym sercem popieramy działania rodziców. Pompy infuzyjne to jest sprzęt, który się zużywa, co 2-3 lata taka pompa powinna być wymieniana. Mamy leki, leczenie się odbywa, ale stale potrzebujemy pomp infuzyjnych. Prezydent Adamowicz zaofiarował się, że nam jedną taką pompę zakupi – tłumaczy kierownik kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii prof. Elżbieta Adamkiewicz-Drożyńska. – I my, i rodzice dostrzegamy ten problem.


alt


Rodzice i ich inicjatywa
W tym samym czasie na oddziale kliniki spotkali się rodzice, którzy postanowili wziąć sprawę w swoje ręce i założyć fundację, która wspierać będzie działania klinki. Jest już gotowy statut i plan działania. Marta Czyż-Taraszkiewicz wymienia, jakimi jeszcze sprawami oprócz zebrania funduszy na zakup pomp infuzyjnych chcieliby się zająć. Na tej liście znajduje się wymiana pościeli, zakup koców i pralko-suszarki, dla tych rodziców, którzy przyjeżdżają tu ze swoimi chorymi pociechami z całego Pomorza. W statucie umieszczono także odświeżenie łazienki dla rodziców.
– Przebywamy z naszymi dziećmi w klinice 24 godz. na dobę, stąd w naszym statucie obecna jest troska i o dorosłych. Myślimy także o dofinansowaniu noclegów w Bydgoszczy tym członkom rodzin, których dzieci umieszczone zostały w tamtejszym ośrodku przeszczepowym. W dzień rodzina może przebywać ze swoimi podopiecznymi, ale na noc muszą opuścić oddział. Nie każdego na to stać,  dlatego chcielibyśmy wspierać finansowo takich ludzi i dopłacać do noclegów – informuje  Czyż-Taraszkiewicz.


1 procent niemożliwy
Inicjatywa założenia fundacji wspierającej działania kliniki wyszła od pani Marty Czyż-Taraszkiewicz.
– Spytałam panią ordynator, czy mogłabym przekazać 1 proc. podatku na rzecz kliniki i dowiedziałam się, że nie jest to możliwe, ponieważ żadna organizacja pożytku publicznego nie działa na jej rzecz. Usłyszałam, że oczywiście szpital ani lekarze, nie widzą przeciwwskazań, a nawet czekają na taką inicjatywę. Gdy zaczęłam rozmawiać z innymi rodzicami na ten temat, poparto mój pomysł. I właściwie możemy już działać, mamy statut fundacji, jesteśmy gotowi, czekamy tylko na notariusza, który nieodpłatnie sporządziłby nam akt fundacyjny – informuje  Czyż-Taraszkiewicz.


Inicjatorki powołania fundacji nie bulwersuje informacja, że choć nie ma funduszy na odpowiedni sprzęt do leczenia najmłodszych pacjentów, mimo wszystko koncepcja dobudowania III piętra jest cały czas aktualna i będzie realizowana.
– III piętro jest bardzo potrzebne. Między innymi do tego, aby umieszczani tam byli pacjenci diagnozowani. Dla naszych dzieci z bardzo niską odpornością, wirusy z zewnątrz stanowią istotne zagrożenie – dodaje pani Marta.


Obecnie na oddziale jest ponad dwadzieścioro dzieci. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i pomóc rodzicom, dzwoń pod numer telefonu: 695 36 00 34.
Urszula Abucewicz
fot. Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież