W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ćwierć wieku po katastrofie w Czarnobylu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 26 kwietnia 2011 08:12

26 kwietnia 1986 roku w bloku nr 4 elektrowni jądrowej w Czarnobylu doszło do wybuchu wodoru z reaktora jądrowego. 

W wyniku awarii skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar od 14 tys. kilometrów kwadratowych terenu na Białorusi, Ukrainie i Rosji. Wyemitowana z uszkodzonego reaktora chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie. W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 tys. osób.

Do awarii doszło w czasie eksperymentu systemu chłodzenia reaktora. Powinien on zostać przeprowadzony jeszcze przed uruchomieniem kompleksu, lecz władze radzieckie – obawiając się, że opóźni to oddanie elektrowni do użytku – zaniechały go.

W czasie prac – głównie z powodu niedoświadczenia części zespołu oraz wad konstrukcyjnych samej elektrowni – doszło do dwóch wybuchów, które rozerwały budynek z reaktorem. Doszło do bezpośredniej emisji do atmosfery i otoczenia elektrowni radioaktywnego pyłu grafitu oraz uranu z wnętrza reaktora.

Do dziś eksperci nie są zgodni co do skutków katastrofy czarnobylskiej. Najbardziej pesymistyczni zakładają, że na promieniowanie narażonych było nawet 600 tys. osób. Jednak według naukowców z Komitetu Naukowego Narodów Zjednoczonych ds. Skutków Promieniowania Atomowego katastrofa nie miała tak dużego wpływu na środowisko, jak przez lata mówiło się w mediach. Eksperci twierdzą, że na silne promieniowanie był narażony obszar o powierzchni ok. 0,5 km/kw wokół elektrowni.

Wybuch elektrowni spowodował jednak panikę w całej Europie, ponieważ władze ZSRR nie były w stanie podać rzeczywistych skutków katastrofy. Choć oficjalne dane podają 31 ofiar (wśród personelu oraz służb ratowniczych) i 134 poddanych wysokiemu promieniowaniu, to zachodnie media donosiły o tysiącach zabitych.

Skutki wybuchu dotarły do Polski dwa dni po awarii. 28 kwietnia o godz. 7 rano stacja monitoringu radiacyjnego w Mikołajkach zarejestrowała aktywność izotopów promieniotwórczych w powietrzu ponad pół miliona razy większą, niż normalnie. Informację przekazano do Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej (CLOR) w Warszawie, które o godz. 10 ogłosiło alarm. Podjęto decyzję o podaniu ludności dużej dawki jodu, który miał zablokować wchłanianie się radioaktywnego izotopu jodu.  W powodu deficytu tabletek z jodem dzieciom i dorosłym aplikowano płyn Lugola, który zawierał duże ilości tego pierwiastka. W ciągu kilkudziesięciu godzin podano go 18,5 mln osób.

Awaria w Czarnobylu jest dziś głównym argumentem przeciwników budowy elektrowni atomowych. Wprawdzie eksperci zapewniają, że dzisiejsze elektrownie są dużo bezpieczniejsze, lecz nie wszystkich przekonują takie argumenty. - Po wypadku w Czarnobylu eksperci mówili, że katastrofa najwyższego, 7-stopnia, w skali zagrożeń nuklearnych INES, czyli taka jak czarnobylska, może zdarzyć się raz na 100 milionów lat. Minęło 25 lat i mamy Fukushimę i znów 7 stopień, więc coś tu się nie zgadza – mówi Filip Duda z Pomorskiej Inicjatywy Antynuklearnej.

Polska ma w planach budowę dwóch elektrowni atomowych. Pierwsza ma powstać do 2020 roku. Oficjalnie nie znana jest jeszcze lokalizacja obiektu, lecz eksperci, jako najlepsze miejsce do stworzenia elektrowni jądrowej, najczęściej wskazują pomorski Żarnowiec.Adrian Dampc

adrian.dampc@wybrzeze24.pl 

fot. SMP 1987

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież