Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ćwierć wieku po katastrofie w Czarnobylu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 26 kwietnia 2011 08:12

26 kwietnia 1986 roku w bloku nr 4 elektrowni jądrowej w Czarnobylu doszło do wybuchu wodoru z reaktora jądrowego. 

W wyniku awarii skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar od 14 tys. kilometrów kwadratowych terenu na Białorusi, Ukrainie i Rosji. Wyemitowana z uszkodzonego reaktora chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie. W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 tys. osób.

Do awarii doszło w czasie eksperymentu systemu chłodzenia reaktora. Powinien on zostać przeprowadzony jeszcze przed uruchomieniem kompleksu, lecz władze radzieckie – obawiając się, że opóźni to oddanie elektrowni do użytku – zaniechały go.

W czasie prac – głównie z powodu niedoświadczenia części zespołu oraz wad konstrukcyjnych samej elektrowni – doszło do dwóch wybuchów, które rozerwały budynek z reaktorem. Doszło do bezpośredniej emisji do atmosfery i otoczenia elektrowni radioaktywnego pyłu grafitu oraz uranu z wnętrza reaktora.

Do dziś eksperci nie są zgodni co do skutków katastrofy czarnobylskiej. Najbardziej pesymistyczni zakładają, że na promieniowanie narażonych było nawet 600 tys. osób. Jednak według naukowców z Komitetu Naukowego Narodów Zjednoczonych ds. Skutków Promieniowania Atomowego katastrofa nie miała tak dużego wpływu na środowisko, jak przez lata mówiło się w mediach. Eksperci twierdzą, że na silne promieniowanie był narażony obszar o powierzchni ok. 0,5 km/kw wokół elektrowni.

Wybuch elektrowni spowodował jednak panikę w całej Europie, ponieważ władze ZSRR nie były w stanie podać rzeczywistych skutków katastrofy. Choć oficjalne dane podają 31 ofiar (wśród personelu oraz służb ratowniczych) i 134 poddanych wysokiemu promieniowaniu, to zachodnie media donosiły o tysiącach zabitych.

Skutki wybuchu dotarły do Polski dwa dni po awarii. 28 kwietnia o godz. 7 rano stacja monitoringu radiacyjnego w Mikołajkach zarejestrowała aktywność izotopów promieniotwórczych w powietrzu ponad pół miliona razy większą, niż normalnie. Informację przekazano do Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej (CLOR) w Warszawie, które o godz. 10 ogłosiło alarm. Podjęto decyzję o podaniu ludności dużej dawki jodu, który miał zablokować wchłanianie się radioaktywnego izotopu jodu.  W powodu deficytu tabletek z jodem dzieciom i dorosłym aplikowano płyn Lugola, który zawierał duże ilości tego pierwiastka. W ciągu kilkudziesięciu godzin podano go 18,5 mln osób.

Awaria w Czarnobylu jest dziś głównym argumentem przeciwników budowy elektrowni atomowych. Wprawdzie eksperci zapewniają, że dzisiejsze elektrownie są dużo bezpieczniejsze, lecz nie wszystkich przekonują takie argumenty. - Po wypadku w Czarnobylu eksperci mówili, że katastrofa najwyższego, 7-stopnia, w skali zagrożeń nuklearnych INES, czyli taka jak czarnobylska, może zdarzyć się raz na 100 milionów lat. Minęło 25 lat i mamy Fukushimę i znów 7 stopień, więc coś tu się nie zgadza – mówi Filip Duda z Pomorskiej Inicjatywy Antynuklearnej.

Polska ma w planach budowę dwóch elektrowni atomowych. Pierwsza ma powstać do 2020 roku. Oficjalnie nie znana jest jeszcze lokalizacja obiektu, lecz eksperci, jako najlepsze miejsce do stworzenia elektrowni jądrowej, najczęściej wskazują pomorski Żarnowiec.Adrian Dampc

adrian.dampc@wybrzeze24.pl 

fot. SMP 1987

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież