Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr...
Reklama
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
czwartek, 17 października 2019 19:03
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery l ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
W niedzielę 43. derby Trójmiasta
środa, 16 października 2019 17:17
W niedzielę 43. derby Trójmiasta
Drużyny PKO Ekstraklasy wracają do ligowej rywalizacji. W Trójmieś ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Ćwierć wieku po katastrofie w Czarnobylu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 26 kwietnia 2011 08:12

26 kwietnia 1986 roku w bloku nr 4 elektrowni jądrowej w Czarnobylu doszło do wybuchu wodoru z reaktora jądrowego. 

W wyniku awarii skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar od 14 tys. kilometrów kwadratowych terenu na Białorusi, Ukrainie i Rosji. Wyemitowana z uszkodzonego reaktora chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie. W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 tys. osób.

Do awarii doszło w czasie eksperymentu systemu chłodzenia reaktora. Powinien on zostać przeprowadzony jeszcze przed uruchomieniem kompleksu, lecz władze radzieckie – obawiając się, że opóźni to oddanie elektrowni do użytku – zaniechały go.

W czasie prac – głównie z powodu niedoświadczenia części zespołu oraz wad konstrukcyjnych samej elektrowni – doszło do dwóch wybuchów, które rozerwały budynek z reaktorem. Doszło do bezpośredniej emisji do atmosfery i otoczenia elektrowni radioaktywnego pyłu grafitu oraz uranu z wnętrza reaktora.

Do dziś eksperci nie są zgodni co do skutków katastrofy czarnobylskiej. Najbardziej pesymistyczni zakładają, że na promieniowanie narażonych było nawet 600 tys. osób. Jednak według naukowców z Komitetu Naukowego Narodów Zjednoczonych ds. Skutków Promieniowania Atomowego katastrofa nie miała tak dużego wpływu na środowisko, jak przez lata mówiło się w mediach. Eksperci twierdzą, że na silne promieniowanie był narażony obszar o powierzchni ok. 0,5 km/kw wokół elektrowni.

Wybuch elektrowni spowodował jednak panikę w całej Europie, ponieważ władze ZSRR nie były w stanie podać rzeczywistych skutków katastrofy. Choć oficjalne dane podają 31 ofiar (wśród personelu oraz służb ratowniczych) i 134 poddanych wysokiemu promieniowaniu, to zachodnie media donosiły o tysiącach zabitych.

Skutki wybuchu dotarły do Polski dwa dni po awarii. 28 kwietnia o godz. 7 rano stacja monitoringu radiacyjnego w Mikołajkach zarejestrowała aktywność izotopów promieniotwórczych w powietrzu ponad pół miliona razy większą, niż normalnie. Informację przekazano do Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej (CLOR) w Warszawie, które o godz. 10 ogłosiło alarm. Podjęto decyzję o podaniu ludności dużej dawki jodu, który miał zablokować wchłanianie się radioaktywnego izotopu jodu.  W powodu deficytu tabletek z jodem dzieciom i dorosłym aplikowano płyn Lugola, który zawierał duże ilości tego pierwiastka. W ciągu kilkudziesięciu godzin podano go 18,5 mln osób.

Awaria w Czarnobylu jest dziś głównym argumentem przeciwników budowy elektrowni atomowych. Wprawdzie eksperci zapewniają, że dzisiejsze elektrownie są dużo bezpieczniejsze, lecz nie wszystkich przekonują takie argumenty. - Po wypadku w Czarnobylu eksperci mówili, że katastrofa najwyższego, 7-stopnia, w skali zagrożeń nuklearnych INES, czyli taka jak czarnobylska, może zdarzyć się raz na 100 milionów lat. Minęło 25 lat i mamy Fukushimę i znów 7 stopień, więc coś tu się nie zgadza – mówi Filip Duda z Pomorskiej Inicjatywy Antynuklearnej.

Polska ma w planach budowę dwóch elektrowni atomowych. Pierwsza ma powstać do 2020 roku. Oficjalnie nie znana jest jeszcze lokalizacja obiektu, lecz eksperci, jako najlepsze miejsce do stworzenia elektrowni jądrowej, najczęściej wskazują pomorski Żarnowiec.Adrian Dampc

adrian.dampc@wybrzeze24.pl 

fot. SMP 1987

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież